RÖPORTAJ — 4 Aralık 2018 at 14:23

YİĞİT AKÜ GENEL MÜDÜRÜ ERİNÇ ÇETİN MİSER: 2019’DA DA HIZ KESMEDEN BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

 

2018 yılında yaklaşık 10.000.000 Avro yatırım ile kapasitelerini 1.500.000 Akü daha artırdıklarını, 2019 yılında otomasyon ve verimlilik artırıcı yeni yatırımları sürdüreceklerini söyleyen Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, “2019 yılında da hız kesmeden büyümeye devam edeceğiz. 2019 yılı büyüme hedefimizi %15 ve ihracat yaptığımız ülke sayısını da 110 olarak planlıyoruz” dedi.

 

Akü sektöründe son yıllarda yaşanan gelişmelere paralel olarak hızlı bir gelişim gösteren Yiğit Akü 40 yılı aşkın deneyimi ve tek yerli ve milli akü üreticisi olma özelliğiyle hem yurtiçinde hem de yurtdışında parlak bir performans sergiliyor. Her yıl olduğu gibi 2019 yılı için de büyümeyi hedeflediklerini vurgulayan Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser ile Yiğit Akü’nün hedeflerini ile konuştuk.

 

Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, yüzde 100 milli sermayesiyle global ölçekte tek akü kuruluşu olan Yiğit Akü’nün yatırımlarını hızlandırdığını belirterek, “Yiğit Akü, sürdürülebilir üretim planlamaları ve her yıl alanında son teknoloji makina yatırımları ile kapasitesini artırıyor. Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda geliştirdiğimiz inovatif ürünlerle sektörde fark yaratmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Seri ve standart projeler yerine butik şekilde çalışabilecekleri projeler üzerine odaklandıklarını söyleyen Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, “Biraz daha yönümüzü değiştirdik, elektrikli araçlarla kendimizi kısıtlamıyoruz. Aynı zamanda endüstriyel akü kısmında hem kapasitemizi hem de satış hacmimizi artırdık. Öte yandan baz istasyonlarının akülerini yapmaya başladık. Daha önce yerli ürünlerle ilgili yetersizlikler ve kısıtlamalar vardı, bunları geliştirerek, yerlileştirdik. Tüm bunlarla birlikte büyümeye devam ediyoruz” dedi ve ekledi: “Geldiğimiz noktada fiyat ve performansta olacak en üst seviyeye geldik. Pazardaki hedefimiz Yiğit Akü olarak, inovatif tarafımızı göstermekti. Yiğit Akü; sadece akü değil, akünün üzerine katma değer ekleyerek yoluna devam ediyor.”

 

Yerli üretimin desteklenmesi adına beklentileriniz nelerdir?

Ülkemizde katma değer yaratan sanayi payının artırılması ve yatırım teşvik sisteminin buna katkı vermesi için gerekli düzenlemelerin yapılması, sanayiyi bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Öncelikli olarak, enerji giderlerinde oluşan tahminlerimizin ötesinde fiyat artışlarının kontrol altında ve bütçelenebilir seviyede olması gerekmektedir.

 

İhracat performansınız ve yeni ihraç pazarlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’de % 100 yerli sermaye ile üretim yapan, Türkiye’nin en büyük akü ihracatçısıyız.

2018 senesinde ihracatçımızı % 20 seviyesinde artırdık, 2019 senesinde de % 15 büyümeyi planlıyoruz. Global seviyede 95 ülke üzerindeki dağıtım ve satış networkümüzü 2019 senesinde 110 ülkeye çıkartarak büyümeyi hedefliyoruz.

 

2018 ilk üç çeyreği ve 2018 yıl sonu itibariyle gerçekleşmeleriniz konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Yukarda belirttiğim şekilde her dönem, büyük bir başarı ile satış hedeflerimizin üzerinde bir gerçekleşme oranımız var. Her çeyrek için koyduğumuz hedefleri ve yılsonu itibari ile hedefimizi % 20 fazlası ile gerçekleştireceğiz.

 

Türk akü sektörünü küresel rekabet açısından değerlendirebilir misiniz?

Türk Akü sektörü, hem ürün kalitesi hem de bilinirlik açısından son 5 senede büyük yol kat etmiştir. Rekabet kaçınılmaz. Bunun bilinci ile sürekli verimlilik artırıcı ve müşteri memnuniyeti öncelikli çalışmalarımız her zaman devam edecektir.

 

Ürün gamınızdaki yeniliklerden bahseder misiniz?

Ürün gamı küresel pazarlarda rol almak istiyorsanız, mutlaka her bölge ve standarda uygun hale gelmelidir. Yiğit Akü, bu konuda ürün gamında tüm standartlar ve kullanım koşulları için farklı dizayn ve tipte aküleri ile tüm müşterilerine aradıkları her ürünü bulacakları şekilde organize olmuştur.

 

Yeni yatırımlarınızı ve yatırım programınızı kısaca anlatabilir misiniz?

2018 yılında fabrikalarımızda yaptığımız yaklaşık 10.000.000 Avro yatırım ile kapasitemizi 1.500.000 Akü daha artırdık. 2019 yılında otomasyon ve verimlilik artırıcı yeni yatırım projeleri ile bütçemizi yapmaktayız.

 

2019 yılı hedef ve beklentileriniz nelerdir?

2019 yılında hız kesmeden büyümeyi %15 ve ihracat yaptığımız ülke sayısını 110 olarak planlıyoruz.