RÖPORTAJ — 5 Şubat 2019 at 20:32

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EKONOMİYE DEĞER KATIYOR!

 

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmadan meslek edindirme kurslarına, ihracattan ipek halı dokumaya, istihdama dayalı kurslardan teknolojik deney düzenekleri üretimine kadar çok farklı alanlarda kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

 

Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olan, geçtiğimiz yıl otomotiv, tekstil ve makine ürünlerinde 194 ülkeye yaklaşık 15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Bursa, katma değeri yüksek ürünler üreten, yüksek teknolojiye dayalı sanayiye yöneldi. Bu amaçla Türkiye’nin ilk teknoloji organize sanayi bölgesi 85 bin dönüm alan üzerine projelendirilirken, Türkiye’nin ve dünyanın önemli teknoloji firmaları Bursa’da üretim yapmaya hazırlanıyor. Fiber optik dijital altyapıya sahip teknoloji organize sanayi bölgesi ile Bursa katma değeri yüksek, teknoloji üreten bir kent haline gelmeye hazırlanırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi de rutin belediyecilik hizmetlerinin yanında kent ekonomisine artı değer sağlayan projeleri bir bir hayata geçiriyor.

 

BTM’de yerli ve milli üretim!

Büyükşehir Belediyesi tarafından geleceğin nitelikli iş gücünün yetişmesine katkı koymak ve bilimi topluma sevdirmek adına projelendirilen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (Bursa BTM), bir eğitim projesi olmasının yanında deney düzeneklerinin yerli ve milli olarak üretilmesiyle de ekonomiye değer katıyor. İnformal eğitimin en önemli unsurlarından olan ve bugüne dek yurt dışından yüksek bedellerle ithal edilen bilim merkezleri deney düzenekleri,  Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi bünyesinde alt marka olarak faaliyetlerini sürdüren BTM EXHİBİT tarafından tamamen yerli imkânlarla imal ediliyor. BTM EXHİBİT, bilim merkezlerine, müzelere ve sanat ile bilimin iç içe olduğu mekânlara interaktif deney düzenekleri, eğitim teknolojileri ve dönemsel sergi alanları tasarlıyor ve üretiyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ndeki teknik atölyede yerel firmalarla işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen imalat çalışmaları kapsamında, bugüne dek 70 farklı deney düzeneği ve onlarca eğitim kiti üretildi. Kanada’dan ithal edilen 450 bin TL’lik bir simülatörün Bursa’da 80 bin TL’ye üretildiği düşünülürse, kaynakların yurt dışına çıkışının da önüne geçilmiş oluyor. Bugüne kadar hep yurtdışıdan temin edilen deney düzeneklerinin yerli ve milli olarak üretilmesiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 3 milyon TL’lik kaynak sağlamış oldu. Bunun yanında yurtdışında benzer örnekleri olan ve 5 milyon TL’ye hazırlanan Bilimin Öncüleri Sergisi de yine BTM EXHİBİT tarafından yerli olarak 1 milyon TL’ye üretilirken, böylelikle 4 milyon TL belediyenin kasasında kalmış oldu.

 

İpek halı ihracatı!

Osmanlı döneminde Avrupa’daki sarayları süsleyen ancak zaman içinde üretimin durmasıyla unutulmaya yüz tutan Bursa İpeği, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen projelerle yeniden gündeme oturdu. Bursa’da 1789 yılında kurulan ve Osmanlı’nın ilk ipek fabrikası olan Muradiye İpek Fabrikası, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden işler hale getirildi. Kozadan ipek ipliğinin elde edildiği fabrikanın en önemli özelliklerinden biri de 35 kadına istihdam sağlanması ve tüm çalışanların roman vatandaşlardan oluşması. Bunun yanında hizmete açılan Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ve ilçelerde kurulan 16 dokuma atölyesi ile Bursa ipeğinden dokunan halılar dünya pazarlarında yer bulmaya başladı. Atölyelerle birlikte 400 kişiye istihdam sağlanırken, bugüne kadar 265 ipek halı dokundu ve dokunan ürünlerin yüzde 30’u, Amerika, Avusturya, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya ve Katar’dan alıcı buldu. Bu atölyelerde üretilen ipek halı ve tekstil ürünlerinin satışından yaklaşık 1,5 milyon TL’lik gelir sağlandı.

 

Kırsala can suyu!

Bursa’nın en fazla göç veren dağ ilçeleri Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’ta göçün önlenmesi ve ekonomik kalkınmanın sağlanması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgeye kazandırılan Keles Süt Ürünleri Tesisi, çiftçiye can suyu olmaya devam ediyor. BESAŞ şirketi tarafından yönetilen tesise 2018 yılı içinde 4 milyon 121 bin 106 litre süt alımı yapılırken, çiftçilere 6 milyon 790 bin 993 TL ödeme yapıldı. Yine dağ ilçelerinde tarımsal çeşitliliğin artırılması amacıyla çiftçilere dağıtılan 4 ton karabuğday tohumundan elde edilen ürünlerin de hasadı yapıldı. Bugüne kadar çiftçilerden 36 bin 505 ton karabuğday alımı yapılırken, bu alımlardan çiftçinin cebine 180 bin 723 TL girdi.

 

Siyah incir dünya pazarında!

Tarımsal üretimi destekleyen projelerin yanında Büyükşehir Belediyesi tarım şirketi Tarım A.Ş de tarım ürünlerinin dünya pazarlarında yer bulması amacıyla yoğun çaba harcıyor. Son olarak Uzakdoğu pazarının giriş kapısı olarak bilinen Hong Kong’da düzenlenen Asia Fruit Logistica Fuarı’nda stant açan Tarım A.Ş, Bursa siyah inciri başta olmak üzere Bursalı çiftçilerin yetiştirdiği ürünlerin tanıtımını yaptı. Burada 500’e yakın firma temsilcisiyle yüz yüze görüşmeler yapılırken, 30 firma ürün talebinde bulundu. Böylelikle Bursa’da yetişen dünya markası ürünler, iç piyasada değerinin altında satılacağına dünya pazarlarında hak ettiği değeri bulmuş oldu.

 

Nitelikli iş gücü!

Bursa’da 2006 yılında faaliyete başlayan Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Merkezi, nitelikli iş gücünün üretime kazandırılmasıyla eğitim ve emeğin istihdama dönüştüğü önemli bir merkez haline geldi. Bilgisayarlı Modelistlik (Assyst), Stilistlik (İllustratör), Artistik Çizim ve Drapaj, Çocuk Modelistliği, Düz Dikiş Makineci, Overlok Makineci, Kadın Üst Giysileri Dikimi, Kadın Giysileri Kalıp Hazırlama, Terbiye Dijital Baskı Desenci, Elde Stilistlik ve Bilgisayarda Kadın Giysileri Dikimi branşlarında 2012 ve 2018 yılları arasında 1688 kursiyer eğitim alırken bunlardan 200’ü tekstil ve hazır giyim sektöründe istihdam edildi.  Genel itibariyle bakıldığında giyim üretim teknolojileri, endüstriyel mutfak, bilişim teknolojileri, metal-makine teknolojisi ve diğer branşlarda eğitimini başarıyla tamamlayan 705 kursiyerin çeşitli işyerlerinde istihdamı sağlandı.

 

Eğitim ihracatı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitim ihracatı hedefleri doğrultusunda Bursa, son yıllarda oldukça başarılı bir performans sergiledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Kültür A.Ş tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılında başta Afrika ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından öğrenim için kentte gelen 165’in üzerinde öğrenciye eğitim danışmanlığı, transfer, rehberlik ve konaklama gibi birçok alanda hizmet verildi.  Yükseköğrenimi için Türkiye’yi tercih eden yabancı uyruklu öğrencilere Bursa Uludağ Üniversitesi başta olmak üzere ülkenin sayılı üniversitelerinde eğitim imkânı sunuldu. Bir öğrencinin yıllık eğitim masrafları için harcadığı 20 ile 25 bin Dolar göze alındığında Bursa Büyükşehir Belediyesi eğitim ihracatı ile ülke ekonomisine 3,5 milyon Dolar bir döviz girdisi sağladı.

 

“Avantajımız çok”

Günümüzde artık şirketlerin değil, şehirlerin yarıştığını, bu yarışta Bursa’yı öne taşıyacak birçok argümana sahip olduklarını dile getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa tartışmasız bir sanayi kenti. Bu özellik devam edecek ancak sanayide de teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek üretimlerin öne çıkması gerekiyor. Ancak Bursa’nın gelişen yüzü bize göre turizm. Uludağ ile kış turizmi, Hristiyanlık alemi için büyük önem taşıyan 1. Konsüle ev sahipliği yapan İznik ile inanç turizmi, gölleri, şelaleleri ile doğa turizmi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi ile kongre turizmi, yenilenen sahilleri ile deniz turizmi, Osmanlı’ya başkentlik yapması ile tarih kültür turizmi… Yani Bursa’nın turizm için avantajları saymakla bitmez. Özellikle tarihi kültürel miras çalışmalarıyla bugüne kadar önemli bir mesafe alındı. 2014 yılında Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, 700 yıllık Osmanlı Köyü Cumalıkızık ve Sultan Külliyeleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdik. Şimdi aynı çabayı İznik ilçemiz için gösteriyoruz. Şuan geçici listede olan İznik’in Dünya Mirası Listesi’ne alınması amacıyla gerek restorasyon çalışmaları gerekse alan başkanlığının çalışmaları devam ediyor. İznik’in de sahip olduğu tarihi değerleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne gireceğine inanıyorum. Özetle Bursa’nın gelecek vizyonunu turizm olarak belirledik ve bu doğrultudaki çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.