RÖPORTAJ — 8 Mart 2019 at 14:51

KAYAĞIN BAŞKENTİ: PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ!


Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne devri sonrası yıldızı giderek parlayan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in projeleriyle Dünya’nın en önemli kayak merkezi haline geldi. Başkan Mehmet Sekmen, Business News Dergisi’ne konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Kayak merkezlerinin Büyükşehir’e geçmesi sonrası kentte turizmde inanılmaz rakamlara ulaşıldı. Kentte 2016’da Ocak ve Şubat ayında Erzurum’da 25 bin 953 yerli ve yabancı turist ağırlanırken bu rakam şu an 755 bin 923’e ulaştı. İnşallah bu yılki hedefimiz 1 milyon turist… Erzurum’u kış sporlarında Dünya’nın merkezi yapacağız” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan Erzurum’un her yönüyle büyük bir turizm şehri olduğunu söyledi. Başkan Sekmen, kadim şehrin turizm potansiyelini şöyle özetledi: “6 bin yıllık bir tarihe sahip olan Erzurum, Türkiye’nin önsözüdür. Anadolu’nun mihenk taşı olan şehrimiz; Olimpiyat meşalesini gururla taşımış, 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları vasıtasıyla adını tüm dünyaya duyurmuştur. Yaz, kış, doğa ve inanç turizminin yaygın olduğu kent, aynı zamanda bir cazibe merkezidir. Birçok tarihi ve kültür varlıklarına sahip olan şehrimizde görülmeye değer nice doğa harikası mekânlar bulunmaktadır. Dünya’nın sayılı kayak merkezleri arasında yer alan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri olimpiyat ruhuna sahip kentin en önemli turizm değerleridir.” Başkan Sekmen, iktisadi ve ticari hayatı, ekonomik ve sosyal hinterlandıyla geniş bir yatırım olanağına sahip olan Erzurum’un, Tarihi İpek yolu güzergâhında yer alan büyük ticaret şehirlerinden biri olduğunu bildirdi. Sekmen, “Her alanda pazar potansiyeline sahip olan şehir ekonomisi, yerli ve yabancı sermayeye önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Erzurum bir yatırım merkezidir” diye konuştu.

HEDEF 1 MİLYON TURİST!

Başkan Mehmet Sekmen, “Anadolu’nun zirve şehri Erzurum’da sadece yerel hizmetlerde değil aynı zamanda kentin iktisadi, sosyal, kültürel ve sportif sorunlarına da kafa yoran Büyükşehir Belediyesi, Erzurum’un turizm sermayesi olan karı bir külfet olarak değil bir nimet olarak değerlendirip işte ortaya bu güzelliği çıkardı. Özelleştirme İdaresi’nden devraldığımız günden bu zamana kadar Dünya harikası olan bu güzellikleri keşfederek, her alanda modern teknolojiyle donatılmış yeni bir kayak merkezi inşa ettik” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl ki hedefin 1 milyon turist olduğunu ifade eden Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alt ve üstyapısıyla yüzü aşkın projenin gerçekleştirildiği Palandöken Kayak Merkezi ile birlikte ilimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında rekora doğru koşuyoruz. Bundan birkaç yıl önce Erzurum’un yerli ve yabancı turist sayısı 26 bindi. Erzurum’da hayat bulan yatırımlar, Palandöken ve Konaklı kayak merkezlerimizde gerçekleşen projelerle bu rakamı 755 binin üzerine çıkardık. Bu yıl ki hedefimiz en az 1 milyon turist…”

KONAKLI BU SEZON ÜCRETSİZ!

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Konaklı Kayak Merkezi’nin bu  sezon ücretsiz olarak kayak severlere hizmet ettiğini açıkladı. Sekmen, şöyle dedi: “Şehrimizde 4.5 yılda 200’ü aşkın ulusal ve uluslararası organizasyona imza atarak festival ve şampiyonalarla Erzurum ve Palandöken’in eşsiz güzelliğini sadece Avrupa’ya değil tüm Dünya’ya anlatmaya çalıştık. Erzurum’un geleceği, kültür ve turizm alanındaki prestiji, tanınırlığı kuşkusuz kayak merkezleri, kayak ve buz sporlarına bağlıdır. Palandöken ve Konaklı Kayak merkezleri gibi altın değerinde nimetlere sahip olan şehrimizde Kış Spor Okulları Projesi ile 40 bin yavrumuza kayak yapmayı öğrettik. Erzurumlu kardeşlerimin kayak yapmayı öğrenmesi için ve ilimize daha fazla turist çekmek için Konaklı Kayak Merkezi’ni bu seneki kayak sezonunda ücretsiz hale getirdik.”

“PALANDÖKEN; AVRUPA’NIN EN GÜVENLİ KAYAK MERKEZİDİR”

Başkan Mehmet Sekmen, Palandöken Kayak Merkezi’nin 7/24 kameralarla izlendiğini ifade ederek, “Palandöken, bugün gelinen noktada Avrupa’nın en güvenli kayak merkezi oldu” diye konuştu.

Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Konaklı ile birlikte toplam pist uzunlukları 64 kilometre olan kayak merkezlerimizi baştan aşağı yeniden inşa ettik. Palandöken Kayak Merkezi’nde 6 kilometreden oluşan Türkiye’nin en uzun gece kayağı pistini kayak severlerin beğenisine sunduk. Otopark, ulaşım için özel ring araçları, halka açık kafeterya, fanus kafe ve küre restoranlar, bungalov evler, sıcak ve soğuk içecek istasyonları, mescit ve diğer sosyal unsurlarla birlikte Palandöken Dağı’nı 7/24 izlenebilen güvenli bir merkeze dönüştürdük. Dört mevsim eğlence merkezlerinin bulunduğu kayak merkezimizde Ejder ve vadi pistlerimizdeki yeni teleferik sisteminin inşaası sürüyor. Daha saymakla bitmeyen projelerle Anadolu’nun zirvesi olan Palandöken’in adını Ejder3200 markasıyla ile tüm dünyaya duyurmaya ve tanıtmaya büyük bir özen gösteriyoruz.”