RÖPORTAJ — 8 Mart 2019 at 14:48

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ. DR. LÜTFÜ SAVAŞ:ENGELLERE RAĞMEN ÇOK İŞ ÜRETTİK!


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Sarıl” sloganıyla başlattığı seçim çalışmalarında birlik ve beraberlik mesajı vermeye devam ediyor.

Göreve geldiği ilk günden bu yana hiçbir siyasi kaygı gütmeden Hatay’ın 15 ilçesini kucaklayarak eşit hizmet ile buluşturan ve hemşehrileri tarafından ‘Huzurun Mimarı’ olarak adlandırılan Başkan Savaş, ‘Önce Huzur’a Sarılacağız’ sloganı ile Hatay’ın her noktasında hemşehrileri ile tek yürek olmaya devam ediyor.

“ŞİMDİ HER ZAMANKİNDEN FAZLA BİRBİRİMİZE SARILACAĞIZ”

Attığı her adımda hemşehrilerine, Hatay’a bağlılığını ve sevgisini görünür kılan Başkan Savaş “Şehrimizde geçmişten günümüze kadar barış ve huzur hâkim olmuştur. Birlik ve beraberliğimizi, şehrimizin huzur, barış ve kardeşlik duygularını korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak hepimizin görevidir. Bunun için özveri ile çalışmak ve mücadele etmek zorundayız. Türk Bayrağı’na sarılan, yönü Ankara’ya dönük ve vatandaşlık görevini yerine getiren herkes bizim evladımızdır, kardeşimizdir. Azimle birbirimize sarılarak şehrimize hizmet edeceğiz. Her şeye rağmen ülkemizin, şehrimizin birlik ve beraberlik çerçevesinde sorunların üstesinden geleceğine inanıyorum. Hatay’ın birlikteliğe ihtiyacı var. Şimdi her zamankinden fazla birbirimize sarılacağız” dedi.

“HATAY’DAN BARIŞ MESAJLARI VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Huzurun olmadığı yerde hizmetin de anlamını yitireceği vurgusunu yapan Başkan Savaş, “Yüzyıllardır hoşgörü ve medeniyet içerisinde yaşamış, kardeşliğinden ödün vermemiş Hatay’ımızda birbirimize sarılma zamanı. Ülkemize, Hatay’ımıza, geleceğimize, çocuğumuza, huzurumuza, milli ve manevi değerlerimize, Hatay halkının hakkına sarılma zamanı. Biz biliyoruz ki birlikten kuvvet doğar. 7 yıldır yanı başımızda süren savaşın gölgesinde kalmış fakat etkilenmeden omuz omuza, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamış bir şehir olarak bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da tüm dünyaya barış Hatay Büyükşehir Belediyesi Su mesajları vermeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 “SAĞLIKLI YAŞAM VE TEMİZ ÇEVRE”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su mesajları vermeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü olarak, sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre sağlama noktasında kentin olmazsa olmazlarından olan atık su arıtma tesisi çalışmalarını dört koldan sürdürüldü. Hatay için büyük bir öneme sahip olan Asi Nehri ve Akdeniz’i atık sulardan arındırmaya katkı sağlamak amacıyla dev projelerin hayata geçirerek, Hatay’ın Büyükşehir olmasından bu yana İskenderun (Bekbele), Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı, Dörtyol, Erzin, Antakya(Serinyol) ile Dünyanın 5’inci, Avrupa’nın 2’nci Türkiye’nin ise ilk en büyük membranlı tesisi olma özelliğine sahip Küçükdalyan-Narlıca olmak üzere Hatay’a 8 yeni atık su arıtma tesisi kazandırıldı.

ASİ NEHRİ YENİDEN DOĞDU!

Bilim insanı kimliğinin duyarlılığı neticesinde halk sağlığını ve gelecek nesilleri göz önünde bulunduran Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Lübnan’dan doğan ve Hatay’dan geçerek Akdeniz’e 4’üncü derece kirlilik ile dökülen Asi Nehri’ni geliştirdiği proje sayesinde kirli suların esaretinden kurtararak kentle barıştırdı.

HATAY KADINLARIN EMEĞİYLE GÜZELLEŞTİ!

‘Hatay’ın Çiçekleri Çiftçinin Ekmeği’ projesi kapsamında 2 milyon çiçek kadın çalışanlar tarafından toprakla buluşturuldu. Hataylı kadın çiftçiler aynı zamanda EXPO 2021 için de çiçek yetiştiriyor.

HBB ÇEVRE HASSASİYETİYLE ÖRNEK BELEDİYE!

Çevre dostu belediyecilik anlayışı ile çalışmalarını gerçekleştiren Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gökçegöz Katı Atık Düzeli Depolama Sahasında, günlük yaklaşık 12 bin ton katı atığı bertaraf ederek binlerce konut ve iş yerinin ihtiyacını karşılayacak şekilde elektrik enerjisi elde ederek, ülke ve bölge ekonomisine katkıda bulunan çevreci atılımlarımızla örnek belediyeler arasında yerini aldı.

HATAY MUTFAĞINA UNESCO’DAN BÜYÜK ÖDÜL!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın girişimleri ile Hatay’ın adı ulusal ve uluslararası arenada bir kez daha Hatay’ın adını zirveye taşındı. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağının birbirinden eşsiz lezzetlerini tescillemiş oldu. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel miras ürünlerine değer vererek onların korunup yaşatılmasını önemseyen çabaları ile ödüle kavuşan Hatay, dünya mutfakları arasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı.

EXPO 2021’İN GALİBİ HATAY!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın girişimleri ile dünyada Olimpiyat Oyunları ve FIFA Dünya Kupası’nın ardından 3. büyük organizasyon olarak kabul edilen EXPO’ yu, Antalya’dan sonra Türkiye’ye getiren ikinci şehir Hatay oldu. Dev fuar için Avusturalya ve Çin gibi ülkelerin şehirleriyle yarışan Hatay, rakiplerini geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı.

“İSKENDERUN İSMET İNÖNÜ – TAYFUR SÖKMEN BİRLEŞTİRİLMİŞ ENTEGRE BATTI ÇIKTI PROJESİ” HATAY HALKININ HİZMETİNDE!

İskenderun şehir içi ve şehirlerarası trafiğini büyük ölçüde rahatlatan “İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi’ni hizmete açıldı. Kentin trafik sirkülasyonunu kolaylaştıran bu proje geçtiğimiz yıllarda hizmete sunularak trafiği oldukça rahatlatan İskenderun Katlı Kavşak Projesi’nden sonra ilçedeki ikinci dev proje olma unvanına sahip.

KAVASLI ALT GEÇİT PROJESİ HAYATA GEÇTİ!

Antakya kent merkezinin girişini rahatlatmak ve trafik sorununu minimum seviyeye indirgemek amacıyla hayata geçirilen Kavaslı Alt Geçit Projesi’ni Hatay halkının hizmetine sunuldu.

HBB, KURSLARI İLE HATAY’DA FARKINDALIK YARATTI!

Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren HATMEK (Meslek Edindirme Kursları) ile sosyal, kültürel ve eğitsel branşlarda meslek edindirme amacıyla kurs imkânı sağladı. Birçok dalda eğitim vererek Hataylı vatandaşların meslek edinmelerine yönelik yoğun çalışmalar gerçekleştiren HATMEK’in, uzman kadrosu ve eğitimli hocaları ile birçok vatandaşın meslek sahibi olmalarına vesile olundu.

UNESCO HATAY GASTRONOMİ EVİ AÇILIYOR!

Hatay’ın Kasım 2017’de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından Gastronomi Kenti olarak tescillenmesinin ardından, Hatay Büyükşehir Belediyesi Aslanlı Konak satın alarak UNESCO Hatay Gastronomi Evi olarak restore etti. Açılışı en yakın zamanda yapılacak olan gastronomi evinde Hatay’ın ev yemeklerini, yerel ve geleneksel mutfağı ön plana çıkacak.

HATAY’I PASLI VE ASBESTLİ BORULARDAN KURTARILDI, İNSAN SAĞLIĞI İÇİN EN İDEAL BORULAR KULLANILDI!

Her işin başı sağlık, her hizmetin ölçütü insan düsturu ile halkın sağlığını tehdit eden paslı ve asbestli sağlıksız boruların yerine insan sağlığı için en ideal borular olan duktil ve polietilen borular döşeyen Hatay Büyükşehir Belediyesi Hataylıların paslı, kireçli ve toprak dolu borulardan su içmesine engel oldu.

ALTYAPIYA EN ÇOK YATIRIM YAPAN BELEDİYE

“Her Şeyden Önce Sağlık” ilkesiyle hareket eden Hatay’ın doktoru Başkan Savaş’ın yönetimindeki Hatay Büyükşehir Belediyesi, insan sağlığı için büyük önem arz eden içme suyunun vatandaşlara daha temiz ve sağlıklı iletilmesi amacıyla sürdürdüğü içme suyu hattı döşeme çalışmaları ile modern şehirciliğin temelini oluşturan alt yapıya en çok yatırım yapan belediye unvanını elde etti. Hatay’da yıllarca yapılmayan altyapı çalışmaları ile vatandaşların takdirini kazanan Hatay Büyükşehir Belediyesi, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarını da yeniledi. Kent genelinde; 1994 km içme suyu hattı, 1027 km kanalizasyon ve yağmursuyu hattının döşenmesini sağladı.

TÜRKİYE’NİN YILDIZI AVRUPA’NIN STARI!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş öncülüğünde kurulan ve istikrarlı yükselişiyle göz dolduran HBB Kadın Basketbol Takımı, ligde zirveyi zorlayan, Avrupa’da kupa kovalayan ve ülkemizin kadın basketbolundaki en prestijli başarısı sayılan Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı 2 kez kazanmasıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

ŞAMPİYON HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR!

Bedensel Engelliler Bölgesel Ligi C Grubu’nda yoluna kayıpsız devam eden Hatay Büyükşehir Belediyespor, şampiyonluğunu ilan etti. Ligin bitmesine 3 maç kala şampiyonluğunu ilan eden ve 2. Lig’e yükselen engelsiz basketbolcular, maç sonunda galibiyeti ve şampiyonluğu doyasıya kutladı.

HATAYSPOR EFSANESİ GERİ DÖNDÜ!

2017-2018 Sezonuna sistematik, geleceğe dönük yönetim anlayışıve mutlak başarıparolasıyla girenHatayspor, uzun yıllardırsüren şampiyonlukhasretine son vererek1.Lig’e yükseldi veHatay’ı bayram yerineçevirdi.Hatay BüyükşehirBelediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın girişimleri ile lige tutunarak 2017-2018sezonunda şampiyonluğu göğüsleyen ve tarihinde ilk kezZiraat Türkiye Kupası’nda çeyrek finale çıkan bordo beyazlılar,Galatasaray’ı evinde 4-2 mağlup etmesine rağmen kupayaveda etti. 1.Lig’de ilimizi başarıyla temsil eden bordobeyazlılarınyeni hedefi Süper Lig!

SÜPER LİG’İN ŞAMPİYONU HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE GENÇLİK SPOR KULÜBÜ!

Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği iki hafta boyunca güçlü karşılaşmalara sahne olan, dünyadan ve Türkiye’den 90’ı unvanlı 216 sporcuyu bir araya getiren “2018 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi”nin şampiyonu Hatay Büyükşehir Belediye Gençlik Spor Kulübü oldu.

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR KOMPLEKSİ VE YAŞAM MERKEZİ!

Basketboldan okçuluğa, güreşten tenise kadar 25 farklı branşı bünyesinde barındıran Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi, 2015 yılında hem Hatay halkına hem öğrencilere hem de sporculara kapılarını açtı. Türkiye’nin en büyük ikinci spor kompleksi olma özelliği ile öne çıkan, birçok amatör ve profesyonel turnuvaya ev sahipliği yapan kompleks, ulusal ve uluslararası organizasyonları da layıkıyla yerine getirerek kentin ‘Spor Şehri’ olarak anılmasına büyük katkı sağladı.

HATAY’IN İLK RUHSATLI HAYVAN PAZARI HİZMETTE!

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın ilk ruhsatlı hayvan pazarı olma özelliğine sahip, 568 büyükbaş ve 810 küçükbaş hayvan kapasiteli ‘Üzümdalı Canlı Hayvan Pazarı Entegre Mezbaha Tesisi’ni hayata geçirdi.

İSKENDERUN KATLI KAVŞAK PROJESİ HAYATA GEÇTİ!

Trafik Problemi Çözülen Kentin Çehresi Değişti Hatay’ın bugüne kadar yapılmış en maliyetli vizyon projelerinden biri olan İskenderun Adliye-Arsuz Katlı Kavşağı Hataylıların hizmetine sunuldu.

KIRIKHAN’DA 70 TIR KAPASİTELİ GARAJ!

Ortadoğu’ya açılan en önemli kapılardan biri olan ilimizin, nakliyat ve lojistik sektörlerinde kalkınması amacıyla 70 tır kapasiteli Kırıkhan Tır Garajını hizmete sunuldu. İlimizin ekonomik kalkınmasını önemseyen ve insanımızın refah seviyesini yükseltecek çalışmalara imza atıldı.

BAŞKAN SAVAŞ’TAN YERLİ ÜRETİME VE ÇİFTÇİYE TAM DESTEK!

Yerli üretimi arttırmak ve genetiği bozulmuş gıdalardan kurtulmak amacıyla başlattığı “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri” projesi kapsamında Yayladağı ilçesi Leylekli Mahallesi’nde vatandaşlar ile bir araya gelen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş buğday tohumlarını toprakla buluşturdu.

UĞUR MUMCU BATI ÇIKTI PROJESİ TAMAMLANDI!

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Defne ilçesinin trafik sorununu ortadan kaldırmaya yönelik şekilde projelendirdiği; 15,6 metre genişliğe ve 300 metre uzunluğa sahip Uğur Mumcu Battı Çıktı Projesi tamamlanarak hizmete sunuldu.

PROJELER:

1.Hatay genelinde 11 yeni atık su arıtma tesisi projesi

2.Hatay geneline 30 adet paket atık su arıtma tesisi

3.15 ilçemize yeni içme suyu şebeke hattı

4.15 ilçemize toplam 200 adet yeni içme suyu sondaj kuyusu

5.15 ilçemize yeni kanalizasyon hattı

6.EXPO 2021 – Antakya- İskenderun Alanı Düzenleme

7.HBB Sebze ve Meyve Hal Kompleksi Projesi

8.Her yıl 1 milyon ton asfalt yol

9.5 milyon m2 parke yol

10.200 km kaldırım

11.İhtiyaç duyulan her noktaya köprü

12.İhtiyaç duyulan her noktaya menfez

13.İhtiyaç duyulan her noktaya istinat duvarı

14.İl genelinde mezarlık çevre düzenlemeleri

15.Antakya girişi 75. Yıl Bulvarı – İskenderun Yolu bağlantı kavşak projesi

16.Antakya – Defne kent girişleri rehabilitasyonu

17.Antakya Teleferik Projesi

18.Antakya Haraparası Yaşam Alanı Projesi

19.HBB Lokali ve Sosyal Tesisler

20.Samandağ Hıdırbey Sosyal Tesisleri

21.Antakya Sabun Atölyesi

22.Samandağ İngiliz Okulu Down Sendromlu Çocuklar Eğitim Merkezi

23.Antakya 3. Mıntıka 1514 parsel Sosyal Tesisi

24.HBB Butik Oteli 10 Odalı

25.HADO (HATAY DENİZ ULAŞIMI)

26.İskenderun Marina Projesi – 7 adet yüzer iskele ve 300 yat kapasiteli

27.Hatay genelinde 20 akıllı kavşak sinyalizasyonu

28.Arsuz Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi

29.Defne Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi

30.Kırıkhan Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi

31.Dörtyol Hizmet Binası

32.Antakya Kültür Merkezi ve Nikâh Salonu

33.Kanserle mücadele proton tedavisi

34.Dijital kafe ve kütüphane

35.Gençlik parkları ve engelsiz spor alanları

36.Mahlukatçılar Sitesi

37.Entegre Atık Bertaraf Tesisi Projesi

38.Katı atıkların denize ulaşmasını engelleme amacıyla bariyer

kurulması projesi

39.Reyhanlı Yenişehir Gölü Parkı

40.Dörtyol Özerli Dolgu Alanı Projesi

41.Payas Polis Kampı Projesi

42.Samandağ Kent Parkı Projesi

43.Kapalı Macera Parkı Projesi

44.Arıcılık Destekleme Projesi 600 adet güneş paneli desteği

45.500 bin adet meyve ve zeytin fidan dağıtım projesi

46.Defne yağı fabrikası kurulumu

47.Harbiye Mastır Planı

48.Harbiye Ürgen Caddesi peyzaj ve çevre düzenleme işi

49.Siber güvenlik Projesi – siber güvenilir HATAY