RÖPORTAJ — 8 Mart 2019 at 15:22

HİDROMEK YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI AHMET BOZKURT: TÜRKİYE PAZARINDAKİ LİDERLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ!

Hem yatay hem dikey, hem organik hem de inorganik olarak büyümeyi hedeflediklerini dile getiren Hidromek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Bozkurt, 2019’da en büyük pazarları olan Türkiye’de liderlik konumlarını pekiştirmeyi ve güçlendirerek sürdürmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Hidromek bugün, dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi yapan ve bünyesinde yaklaşık 2000 çalışan istihdam eden bir iş makinesi üreticisidir. Geçtiğimiz yıl kuruluşunun 40’ıncı yıldönümünü kutlayan Hidromek’in, aralarında Red Dot Best of the Best, Automotive Brand Contest, If Design, German Design ve Good Design gibi toplam 17 adet uluslararası prestije sahip tasarım ödülü bulunuyor. Biz de Hidromek’in başarı hikayesini ve gelecek hedeflerini Hidromek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ahmet Bozkurt ile konuştuk.

Hidromek’in, iş makineleri sektöründeki başarı hikayesini özetler misiniz?

Hidromek, 1978 yılında makine yüksek mühendisi Hasan Basri BOZKURT tarafından Ankara’da kurulmuştur. Küçük bir atölyede temelleri atılan HİDROMEK, faaliyetlerine tarım traktörlerini inşaat sektöründe kullanıma uygun hale getiren kazıcı ve yükleyici ataşmanların üretimi ile başlamıştır. Bu şekilde, ithalatın zor ve pahalı olduğu o yıllarda özellikle altyapı alanındaki ihtiyaçlara çözüm sunulması hedeflenmiştir. Zaman içerisinde müşteri beğenisinin ve satışların da artışıyla 1987 yılında Ankara’da ilk fabrika kurulmuştur. 1989 yılına gelindiğinde, HİDROMEK Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk profesyonel iş makinesi HMK 80’i piyasaya sunmuştur. Hemen ardından 1991 yılında ise, dört tekerden çekişli ve dünyada dört tekerden direksiyon kumanda uygulaması yapılan ilk kazıcı yükleyici HMK 100 S’i üreterek, sektöre küresel ölçekte bir yenilik kazandırmıştır. Bu makineyle birlikte, HİDROMEK’in başarı trendi iyice yükselmiş, 1999 yılında paletli ve lastikli ekskavatör projesini başlatmıştır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, 2002 yılında ilk ekskavatör pazara sunulmuş ve HİDROMEK iş makineleri sektöründe gerçek bir oyuncu haline gelişmiştir.

2013 yılında Japon Mitsubishi Heavy Industries’in greyder üretimi ile ilgili iş kolunu satın alarak; tüm tasarım, üretim, know-how, teknolojinin yanı sıra Tayland’daki mevcut üretim tesisini de HCE adı altında bünyesine eklemiştir.  Bunun ardından, yeni ürün geliştirme konusundaki çalışmalarını aralıksız sürdürmüş; ocaklarda ve endüstriyel uygulamalarda yer almak üzere belden kırma lastikli yükleyici üretimine başlamıştır. Son olarak, toprak silindiriüretimine de başlayarak ürün gamını müşterinin iş yapma sürecinde ihtiyacı olan birçok ekipmanı sağlayacak hale getirmiştir.

Sadece mühendislik olarak değil, üretim ve dağıtım alanlarında da sürekli yatırımlarına devam eden HİDROMEK bugün, dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi yapmaktadır. Bünyesinde yaklaşık 2000 çalışan istihdam etmektedir.  HİDROMEK, büyüme hedefleri doğrultusunda Ankara Sanayi Odası I’inci Organize Sanayi Bölgesinde HİDROMEK Üretim Üssü kurmak amacıyla 1.4 milyon metrekareyi aşkın sanayi parselini satın almıştır. Üretim üssünde, ilgili fabrikaların peyderpey tamamlanarak faaliyete geçmesi planlanmıştır. İlk olarak komponent fabrikası faaliyete geçmiş olup, hemen ardından ekskavatör üretim tesisinin inşaatına başlanmıştır.

HİDROMEK, yeni komponent fabrikasında, daha önce ithal ettiği şanzıman, aks ve hidrolik redüktör gibi ana komponentlerin üretimini artık büyük ölçüde kendi bünyesinde yapmaktadır. 1999 yılında ilk ihracatını Tunus’a gerçekleştirmiş olan HİDROMEK’in bugün Kuzey Amerika dışında tüm kıtalara ihracatı bulunmaktadır. Dünyada 100’den fazla ülkede 44 binin üzerinde makineleri çalışmakta olup, yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmek üzere İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS, Tayland’da HİDROMEK TAYLAND ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN firmalarını kurarak faaliyete geçirmiştir. 2018 yılında kuruluşunun 40’ıncı yıldönümünü kutlayan HİDROMEK, İMDER (Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de son 10 yıldır kazıcı yükleyici, son 7 yıldır hidrolik ekskavatör ve ilk kez motor greyder satışlarında pazar lideridir. Bunun yanı sıra, iş makineleri konusunda tüm dünyaya bilgi tedariki sağlayan ve sektöre referans oluşturan basın kuruluşu KHL Group’un, dünyada iş makineleri üreten en büyük firmaların sıralandığı uluslararası “Yellow Table” listesinde yer alan ilk ve tek Türk makine üreticisidir ve bu listede son 6 yıldır yer almaktadır. Türkiye’nin sayılı taşıt tasarım stüdyolarından birine sahip olan HİDROMEK’in şu an aralarında Red Dot Best of the Best, Automotive Brand Contest, If Design, German Design ve Good Design gibi toplam 17 adet uluslararası prestije sahip tasarım ödülü bulunmaktadır.

Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2014 yılında, Türkiye’nin 157. Ar-Ge Merkezi olan Hidromek A.Ş. Teknoloji ve Ar-Ge Merkezini kurduk. İş ve inşaat makineleri sektörünün ilk Ar- Ge Merkezi olan merkezimizde,   bugün 2750 m2’lik ofis, test ve prototip atölye alanı ve 150’den fazla personel ile ülkemiz sanayisine ve ihracatına katkı sağlayan yenilikçi ürünler yaratmaktayız. Ar-Ge faaliyetlerimizigeliştirmek ve ürün gamımızı zenginleştirmek adına 2018 yılında 2. Ar- Ge merkezimizi kurduk.

Teknoloji ve Ar-Ge Merkezimizde, TÜBİTAK destekli birçok proje ile yeni teknoloji ve inovatif yaklaşımlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakıt tasarrufundan, teknolojik yenilik ve gelişmelere kadar birçok konuda Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde ülkemizin birçok üniversitesi ile işbirliği içindeyiz. Bu kapsamda, danışmanlık anlaşmaları ile akademik desteği her zaman projelerimizin bir parçası olarak görüyoruz. Ar-Ge merkezimizin kurulumundan bugüne kadar geçen zaman içerisinde nitelikli personel sayımızda yaklaşık %50 oranında artış sağlanmıştır. Bu sayede, hem ülkemiz istihdamına katkı sağladık hem de Türk mühendisliği ile %100 yerli bir firma olarak sektörümüze yeni ve teknolojik ürünler kattık. Ar-Ge ve tasarım çalışmaları, sektörümüzde yeni ürün geliştirmek için elzem olan yeteneklerdir. Bu konuda, uzun yıllardır bilinçli bir plan çerçevesinde yapmakta olduğumuz yatırımların olumlu geri dönüşlerini, bu yıl da almaya devam etmekteyiz. AR-GE ve tasarımdaki gücümüzü aldığı uluslararası başarılar ve ödüllerle tescillemektedir. Bunun yanı sıra, çok sayıda patent ve tescilli tasarımımız bulunmaktadır.

Son yıllarda bilgisayar, network ve işlemci hızlarında olan gelişmeler, üretim alanında da devrim niteliğinde değişimlere yol açmaktadır. Endüstri 4.0 paralelinde klasik anlamdaki otomosyonun ötesine geçilerek veri madenciliği ve geri beslemeli kontrol algoritmalarının kullanımı ile üretim tezgahları birbirleri ile konuşabilmekte, daha akıllı hareket etmekte, düzeltici ve önleyici faaliyetleri kendileri planlayabilmekte ve uygulayabilmektedirler.  

HİDROMEK olarak, Endüstri 4.0‘ı stratejik bir konu olarak görmekteyiz. Şu an işleme tezgahlarımızdan çıkan bir ürünümüz kalite kontrol ve doğrulama anlamında ölçüme tabi tutulmaktadır. Bu süreçte,  programlananın dışında bir üretim olması ve hata tespit edilmesi halinde, ölçüm cihazı direkt olarak tezgah ile iletişime geçiyor. Bu akıllı makineler sayesinde insan faktörüne gerek olmadan otomatik olarak düzeltme yapılabiliyor.  Endüstri 4.0 iş yapış biçimimizi ve verimliliğimizi büyük ölçüde değiştirecektir. Bununla birlikte, geleceğin elektrikli araçlar kategorisinde uzmanlaşmayı hedefliyoruz. Bu sebeple, bu kategori için yeni bir alt marka oluşturduk. HİDROMEK’in gelecekteki hedefini sembolize ettiği için, bu yeni alt markanın adı “HİDROMEK” ve “İkon” isimleri dikkate alınarak HICON olarak belirlendi.

HICON 70 W elektrikli ekskavatörünün sadece motoru değil, tüm sistemi standart makineden farklılıklar gösteriyor. Ürün sahip olduğu tasarımı ile kullanıcısı için bakım işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor. Elektrik motora ve bataryaya sahip 70 W’nun hidrolik sistemi de daha farklı tasarlanıyor. Akıllı, ekonomik ve çevre dostu oluşuyla ön plana çıkan 100% elektrikli 70 W, kompakt yapısıyla şehir içindeki şantiyeler kadar, tüneller, yer altı madenleri ve kapalı alanlar için debiçilmiş kaftan. Makinenin içinde bulunan bir soket ile kolayca şarj edilebilecek olan makine tek seferde 8 saat kesintisiz çalışma imkânı sağlıyor. Elektrik motoru sayesinde, yakıt kullanımının olmaması ve sessiz çalışması ile çevre dostu olan 70 W, kompakt boyutuyla da kullanıcısına kolaylık sağlıyor.  Akıllı arka ekranı, optik güvenlik sensörü ve kırmızı uyarı lazeri sayesinde iş güvenliğine başka bir boyut kazandırıyor.

Nitelikli işgücü konusunda nasıl bir altyapınız var? Ve nitelikli teknik personel bulma konusunda bir sorun yaşıyor musunuz?

Aradığımız nitelikleri tam olarak karşılayan teknik personel bulmak oldukça zor. Bu sebeple Stratejik insan kaynakları planımız doğrultusunda, gelecekteki teknik kadrolarımızda bizimle çalışacak ekip arkadaşlarımızın yetişmesine yönelik, eğitim kurumları işbirliği projeleri yürütüyoruz. Bunlardan ilki 13 yıldır devam eden teknisyen yetiştirmeye yönelik Okul- Sanayi İşbirliği Eğitim Programı, yeni adı ile Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (SİMEP) dir. Bu projede; 9. sınıfı tamamlayan öğrenciler, çeşitli testlere tabi tutularak beceri ve yeteneklerine uygun alanlara seçilmekte; temel mesleki eğitimin yanı sıra beceri, iş alışkanlığı ve iş disiplini kazanarak iş hayatına hazırlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin sosyal gelişimlerine yönelik etkinlikler, kişisel gelişimlerine yönelik seminerler düzenlenmektedir. MEB, ASO ve ASO I. OSB ile ortak yürütülen projenin kurucu firması, öncüsü ve en aktif uygulayıcısı olan firmamızda bugüne kadar yaklaşık 200 öğrenci eğitim gördü. Mezuniyet sonrasında işe alım oranı %95; lisans eğitimine devam etme ve askerlik hizmetini yerine getirmek için işten ayrılanlar hariç çalışmaya devam etme oranı ise %80’dir. Bu başarılı uygulamadan hareketle, 2013 yılında Hacettepe ASO I. OSB MYO ile işbirliği protokolü imzaladık. Bu işbirliği kapsamında, teknikerlik öğrencilerinin uygulamaya yönelik daha nitelikli gelişmesi amacıyla firmamızda staj ve eğitim programları düzenliyoruz.

2014 yılında ise teknisyen ve teknikerler için yaptığımız eğitim programlarını mühendislik bölümleri için de geliştirdik. Bu çerçevede, Çankaya Üniversitesi ile iş makinalarının tasarımı ve üretimine yönelik mühendis yetiştirilmesine katkıda bulunmak üzere iş makineleri opsiyon programını hayata geçirdik. Bu programa 2. sınıfı tamamlamış Makine ve Mekatronik Mühendisliği öğrencileri, üniversite ve firmamız yetkilerinden oluşan bir heyet tarafından seçiliyor.  Öğrenciler, üniversitede iş makinelerine yönelik ek dersler alıyor üretim, işletme ve programa özel hazırlanmış iş makineleri opsiyon stajlarını ve bitirme projelerini firmamızda gerçekleştiriyor. Bu programdan başarıyla mezun olanları ekibimize alıyoruz. Mezunların yaklaşık %50’si bugün firmamızda çeşitli mühendislik kadrolarında çalışmalarını sürdürüyor. Bu projelerle hem firmamızın hem de ülkemizin yetişmiş insan kaynağına katkıda bulunuyoruz. İlgili projelerden mezun olanların firmaya adaptasyonu çok daha hızlı oluyor. Diğer taraftan teknik kadrolara bu gibi projeler dışında yaptığımız işe alımlarda ise yeni çalışanımıza uzun süreli, akademi programları adını verdiğimiz, eğitimler ardından bir sorumluluk verebiliyoruz. Tasarım, Üretim, Satış Sonrası Hizmetler faaliyetlerine yönelik üç ayrı akademi programımız mevcut. İşe alım ardından, çalışanımızın tüm hakları aynı şekilde ödenerek ve hiçbir iş beklentisi olmaksızın 3-6 ay süreli eğitimler almakta ve ilgili alanda eksiklerin tamamlanması ve başlangıç seviyesindeki gelişim bu şekilde sağlanmaktadır.

Üniversite sanayi işbirliği kapsamında yenilikçi proje üretme adına neler yapmaktasınız?

HİDROMEK’in, “İş Makineleri Opsiyon Programı” kapsamında, üniversiteler ile imzalanan protokol ile iş makineleri tasarımı ve üretimine yönelik mühendislik öğrencilerine sağlanan özel staj ve eğitim programları mevcuttur. HİDROMEK’in Çankaya Üniversitesi ile iş makineleri alanında bilgi birikimi olan mühendislerin yetişmesini sağlamak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla ilki 2014 yılında imzalanan iş birliği protokolü bulunmaktadır. Üniversite-sanayi iş birliği ile ortak projeler geliştirmek ve teorik bilgisinin yanı sıra uygulamalı bilgi birikimi olan mühendislerin yetişmesini sağlamak amacıyla yapılan bu iş birliği ile ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan mühendislik konularında uzmanlaşmayı hedefleyen yeni projeler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Sürdürülebilirlik politikanız nedir?

HİDROMEK sürdürebilirlik boyutları içerisinde; finansal, çevre ve çalışan memnuniyeti çerçevesinde önemli mesafeler kat etmiştir. Sürdürülebilirliği finansal açıdan ele aldığımızda; içinde bulunduğumuz ekonomik koşulların dikte ettirdiği gibi ciddi şekilde maliyetlerimizi azaltmaya ve hedeflediğimiz gelirlere ulaşmaya çalışıyoruz. Yurt içi pazarda, evvelki yıllara göre gelir tarafında bir daralma olacak ancak iş ve özellikle üretim süreçlerimizdeki verimliliği artırarak ve maliyetlerimizi çok daha sıkı kontrol altında tutarak bu gelir eksikliğini telafi edip karlılığımızı sürdürmeyi planlıyoruz. Zaten HİDROMEK kendi sektöründe en güçlü finansal rasyolara sahip firmalar arasında bulunuyor. Her ne kadar Türkiye’de daralma olsa da biz ihracatı artırarak karlılığımızı eskiden olduğu gibi mükemmele yakın tutmaya çalışacağız. Çalışan memnuniyetini ve aidiyetini en üst düzeyde tutmak temel önceliklerimizden. Bu amaçla, yeni işe başlayan personelimiz için kurum içi çok yoğun eğitim programları düzenliyoruz. Çalışanlarımızın kariyer planlamasını, kurum karnesi çerçevesinde performansının ölçümlenmesi dayanarak oluşturuyoruz. Ayrıca, çalışanların yetkinlik ve yeteneğini artırmak amaçlı eğitimler de düzenliyoruz. Bu çalışmalar kapsamında, şirketin en önemli varlığı olan insan kaynağının sürdürülebilirliğini artırmaya çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik çerçevesinde önem verdiğimi bir diğer konu da kurumsallaşma. Stratejik yönetim altında şirket hedeflerinin oluşturulması ve hedeflerin tüm çalışanlara kadar indirgenmesi sağlıyoruz.

Sürdürülebilirlik kapsamında topluma ve çevreye olan ödev ve sorumluluklarımızın her zaman bilincindeyiz. Başta çevre olmak üzere, gerekli tüm yönetim sistemlerini uzun zamandır uyguluyoruz. Tüm dünyada iş yaptığımız tüm pazarlarda başta hava kirliliği olmak üzere tüm regülasyonları titizlikle uyguluyoruz, ürünlerimizde kullandığımız komponent seçimlerini bunu göz önünde bulundurarak yapıyoruz. Bunun yanı sıra, iş sağlığı ve güvenliği, hem üretim süreçlerimizde hem de ürünlerimizin tasarımında önemli bir kriter olarak listenin başında bulunuyor. Hem ülkemizdeki hem de küresel ölçekteki iş ve iş makineleri üretim sektöründe yer alan tüm sivil toplum örgütlerine azami derecede katkıda bulunmak ve bu konudaki çalışmalar yürütmek önceliklerimizdendir.

İç pazarda nasıl bir organizasyon yapısına sahipsiniz?

Türkiye çapında sahip olduğu 12 adet bölge yöneticiliği ve iş makinesi sektöründe donanımlı direkt satış ekibi ile HİDROMEK yurt içinde sürdürülebilir yüksek kalite ve müşteri desteği sağlamayı taahhüt etmektedir. 8 adet Bölge Servis Merkezi ve 57 adet yetkili servis aracılığı ile hızlı ve yaygın satış sonrası hizmetler sunmaktadır. Servislerin tamamı TSE 12510 ‘Yetkili Servisler Hizmet Yeterlilik Belgesi’ standardına göre çalışmaktadır. Yerli üretici olarak teslimat sürelerindeki avantajı HİDROMEK’i öne çıkaran unsurlar arasındadır.

Yeni yatırım planlarınızdan bahseder misiniz?

Büyüme hedefleri doğrultusunda HİDROMEK Üretim Üssü kurmak amacıyla 1.4 Milyon m2’yi aşkın sanayi parselini satın alan HİDROMEK’in bu yatırımının tamamlaması planlamalara göre 15 yıl sürecektir. Zira üretilecek olan orta yüksek teknolojik ürünlerin ülkemiz için önemi göz önünde bulundurularak HİDROMEK Üretim Üssü yatırımı Ekonomi Bakanlığı tarafından Stratejik Yatırım kapsamında değerlendirilerek, en üst seviyede teşvik edilmektedir.  Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi ülkemizde sadece 35 firmaya verilmiştir. HİDROMEK’in yüzde yüz öz sermayesi ile finanse edilmekte olan yeni üretim üssünde, mevcut ürün gamının daha da genişletilerek ve yeni tedarik zinciri stratejilerine uygun, yüksek teknoloji içeren ve mevcutta ithal etmekte olduğu üretim girdisi olan malzeme üretimlerini kendi bünyesinde gerçekleştirilecektir.

İhracatınız ve küresel pazarlardaki büyüme planlarınız noktasında neler söyleyebilirsiniz?

Yeni Zelanda’dan Şili’ye kadar dünyada 5 kıtada 100’ün üzerinde ülkede makineleri çalışan HİDROMEK’in; Cezayir, Tunus, Romanya, Bulgaristan ve Rusya en fazla ihracat yaptığı ülkeler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. 2018 yılı içerisinde, yeni girdiği Çin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Filipinler gibi pazarlarda konumunu güçlendirmek isteyen HİDROMEK’in, özel olarak odaklandığı temel hedef pazarları Rusya, Hindistan, Çin, Almanya, İngiltere ve Avustralya’dır.

Günümüz ekonomik koşullarında finansa erişimde sorunlar yaşanıyor. Siz bu konuda nasıl bir politika izliyorsunuz?

Biz özkaynağımızla yatırım yapan bir firmayız. Kazancımızı da işimize yatırıyoruz. Ülke genelinden bu noktada ayrılıyoruz. Bugün kaynağa ulaşma sorununun temelinde faizlerin yüksek oluşu yatıyor. Kredi kuruluşları da kredi vermeye hevesli değiller. Özetle yatırım açısından uygun bir ortam olduğunu söyleyemeyiz.

2018 yılı Hidromek açısından nasıl bir yıl oldu?

Türkiye pazarında Mayıs ayına kadar satışlarımızda artış vardı. Ancak Mayıs sonrasında son yılların en büyük daralması yaşandı. Böyle olunca yılın tamamında bir önceki yıla göre daha az satış yapmış olduk. İhracatın da desteğiyle işlerimizi idame ettirdik. Ama 2017’ye göre üretimimizde bir düşüş oldu.

2019 yılı hedefleriniz ve orta ve uzun vadeli büyüme stratejilerinize ilişkin öngörüleriniz nelerdir?

Şirketimizin büyüme stratejilerini; yeni ürün gamı oluşturmak, yeni pazarlar oluşturmak ve mevcut konumumuzu güçlendirmek gibi 3 başlık altında değerlendirebiliriz. Bu bağlamda, çalışmakta olduğumuz ve hedeflediğimiz pazarlarda pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Ürün gurubumuzla müşteri ihtiyaçlarını bir bütün olarak karşılayabilmek adına mevcutta eksik olan yeni ürün modellerini üretmeyi planlıyoruz. Hatta ürünlerimizin daha farklı ihtiyaçlara cevap verebilmesi için ataşman üretimi konusunda da yoğun olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Büyüme stratejimizi özetlemek gerekirse; hem yatay hem dikey, hem organik hem de inorganik olarak büyümeyi hedefliyoruz diyebiliriz. Daha evvel yaptığımız gibi fırsatları değerlendiriyoruz ve şirket satın alma yöntemiyle büyümeye sıcak bakıyoruz. Bunun yanı sıra; kendimiz sıfırdan başlayarak kendi mühendislik ve tasarım gücümüzle de yeni ürün gruplarımızı büyütmeye çalışıyoruz. 2019 hedeflerimizi değerlendirmek gerekirse; en büyük pazarımız olan Türkiye’de liderlik konumumuzu pekiştirmeyi ve güçlendirerek sürdürmeyi amaçlıyoruz. Global ölçekte ise; özel olarak odaklandığımız Rusya, Hindistan, Çin, Almanya, İngiltere ve Avustralya gibi temel hedef pazarlarımızda payımızı artırmak için çalışıyoruz. Ayrıca, HİDROMEK markasının tüm hedef pazarlarda bilinirliğini ve mevcudiyetini güçlendirmek için çok sayıda uluslararası ve yerel fuarlara katılım devam edecektir.