RÖPORTAJ — 3 Nisan 2019 at 23:53

RADİSSON BLU HOTEL KAYSERİ GENEL MÜDÜRÜ BURAK AYDIN: DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKARAK MARKA BAŞARISI SAĞLAMAYI MİSYON EDİNDİK!

2018 yılında TripAdvisor yorumlarına göre dünya genelindeki 1.400 Radisson oteli içerisinde üçüncü en iyi otel seçildiklerini belirten Radisson Blu Hotel Kayseri Genel Müdürü Burak Aydın, hem bağlı oldukları Artaş Grubu’nun hem de Radisson Blu Hotel’in değerlerine sahip çıkarak marka başarısını sağlamayı misyon edindiklerini dile getirdi.

Kayseri, Erciyes ve Kapadokya gibi değerlerinin yanında birçok tarihi yapısıyla birlikte önemli turizm potansiyeline sahip illerimizden. Kayseri’nin bu değerlerini daha fazla harekete geçirmesi için kaliteli otel zincirlerini de çekmesi gerekiyor. Kayseri’de uluslararası zincir otellerin sayısının artmasının önemine vurgu yapan Radisson Blu Hotel Kayseri Genel Müdürü Burak Aydın ile Kayseri turizmini ve Radisson Blu Hotel Kayseri’yi konuştuk.

Kayseri’de turizmin gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Turizm, hammaddesi tamamen yerli olan bir sektör. Dolaysıyla direkt döviz girdisi sağlıyor. O nedenle hem ilin ekonomisi için hem de Türkiye’mizin ekonomisi için çok önemli. Kayseri’de müthiş bir potansiyel var; birçok ilimize göre çok fazla avantajı var. Bunlardan bir tanesi Erciyes’tir. Orada çok ciddi bir yatırım yapıldı. Bu yatırım Erciyes A.Ş. gibi profesyonel bir kurum tarafından işletiliyor. Diğer önemli değer ise dünyaca ünlü Kapadokya bölgesi. Kayseri de Kapadokya’nın başkenti. Kapadokya, Kayseri’ye yaklaşık 45 dakika-50 dakikalık bir mesafede. Diğer taraftan kültür turizminde öne çıkacak çok fazla değer var. Burada Bizans’tan, Selçuklular’dan ve Osmanlılar’dan kalan birçok yapı mevcut. Bunlardan başka günyüzüne çıkmamış yapılar da var. Bunlarla alakalı yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki Kayseri’de minimum 3 günlük kültür turları yapılabilir. Ama şu var; Kayseri bu çalışmaları yapmak konusunda biraz isteksiz bir hava içerisinde.

Biz içinde bulunduğumuz Artaş Grubu içerisinde açıldığımız 2014 yılı Ağustos ayından bu yana hem otelimizi hem Kayseri’mizi ülke içinde ve dışındaki fuarlarda tanıtmak için elimizden geleni yaptık, yapmaktayız da. Burada özellikle Erciyes A.Ş. ile iyi bir işbirliğimiz var. Onların yardımlarını asla küçümseyemeyiz. Biz de çok konuda onlara destek olmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan burada görev alan sayın valilerimiz ve belediye başkanlarımız da desteklerini hiç esirgemediler.

Peki, Kayseri’deki otelleri ve aralarındaki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kayseri’de uluslararası zincirlerin otelleri var. Bunların sayılarının artması gerekiyor. Çok daha farklı zincirler de gelmeli. Bunu biz Radisson Blu Hotel Kayseri olarak tercih ederiz. Uzun dönemde yeni markaların, yeni değerlerin buraya gelmesi Kayseri’nin marka değerinin öne çıkması demektir.

Buraya gelen turistler daha çok hangi ülkelerden?

Son iki yılda özellikle kayak döneminde Ukrayna ve Rusya’dan gelen misafirlerimizin sayısında ciddi bir artış oldu. Moskova’dan, Kiev’den Kayseri’ye direkt uçuşlar başladı. Özellikle bu sezon Aralık ayının ortasından Mart ayının ortalarına kadar devam eden bir süreç yaşadık. Tabii ki, bu her otele göre farklılık gösterebilir. Bu ülkelerden gelen ziyaretçi sayısı daha da artacak. Bu sayılar arttıkça Kayseri daha çok tanınacak.

Kayseri’de yetişmiş insan gücü açısından son durum nedir?

Çok değerli üniversitelerimiz, çok değerli akademisyenlerimiz var. Bunlardan birisi de Kayseri Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Kurtuluş Karamustafa’dır. Gerçekten hem Kayseri turizmine hem ülke turizmine son derece büyük fayda sağlıyorlar. Hem turizm fakülteleri ile hem de meslek yüksekokulları ve liselerle öğrencilere staj imkanı sağlamak için maksimum düzeyde işbirliği içindeyiz.

Diğer taraftan sadece Kayseri’de değil, şu an İstanbul’da dahi kalifiye personel bulma sıkıntısı var. İstediğiniz personeli hemen bulamıyorsunuz. Malum, bizim belli standartlarımız var: yabancı dilden vücut dili kullanımına kadar… Bunların tamamının eğitimini biz veriyoruz ama insanın içinde de bunun için bir birikim olması gerekiyor. Yılların birikimini bir anda insanlara yükleyemezsiniz.

Peki, bu rekabet içerisinde Radisson Blu Hotel Kayseri kendisini nasıl konumlandırıyor?

Artaş Grubu, Radisson Blu Hotel Kayseri’yi 2014 Ağustos ayında açtı. O günden bu yana çok büyük başarılara imza attı. Dünyada Radisson Blu otelleri geneline baktığınız zaman bizim otelimizden hep övgüyle bahsedilir. Hatta 2018 yılında TripAdvisor yorumlarına göre dünya genelindeki 1.400 Radisson oteli içerisinde üçüncü en iyi otel seçildik. Bu çok büyük bir değer. Ben ve ekibim bu başarıyı devam ettirmek ve hatta bir basamak yukarı çıkarabilmek adına gayret içerisindeyiz. Standartlarımızdan ödün vermeden hem bağlı olduğumuz Artaş Grubu’nun hem de Radisson Blu Hotel değerlerine uyarak marka başarısını sağlamak bizim misyonumuz.

Otelin fiziki yapısından ve hizmet çeşitliliğinden bahsedecek olursak neler söyleyebilirsiniz?

Açıkçası Kayseri içinde Radisson Blu’nun yeri farklı. Konumundan donanımına, kullanılan malzemenin kalitesinden mimarisine kadar birçok anlamda öne çıkıyor. Burada çalışanlar olarak bu bizi çok rahatlatıyor. Otelimizde süitler dahil toplamda 244 oda bulunuyor. Standart odamız 36 metrekarelik bir alana ve standart binalardakinden daha yüksek bir tavan yüksekliğine sahiptir, çok ferahtır. Keza balo salonumuz ve ek olarak 7 adet olan toplantı salonumuz için de aynı rahatlığı vurgulayabiliriz. Otelimizde eşsiz manzaraya sahip Roof Restaurant ve Roof Lounge misafirlerimizin hizmetinde bulunmakta olup, şehrin cazibe merkezi durumundadır. Konaklayan misafirlerimiz City Club Fittness ve kapalı havuz, hamam, sauna vb. SPA bölümlerinden ücretsiz faydalanabiliyorlar. Burada çok emek harcanmış. Bu emeğin yanında misafirlerimize tüm ekibimizle beklentilerinin üzerinde bir hizmet vererek onların mutlu ayrılmasını sağlıyoruz.

Bizim unuttuğumuz, sizin özellikle altını çizmek istediğiniz son mesajınızı da almak isteri… Bizim tek arzumuz Kayseri’nin hak ettiği değeri elde etmesi. Konaklama fiyatı açısından bir noktayı aşmamız gerekiyor. Örneğin; Adana ve Sivas’ta 3 yıldızlı otelin fiyatları dahi buradaki 4 yıldızlı otellerin fiyatlarından fazla. Kayseri daha fazlasını hak ediyor her anlamda. Bu potansiyeli de var.