RÖPORTAJ — 4 Nisan 2019 at 00:04

YİĞİT AKÜ GENEL MÜDÜRÜ ERİNÇ ÇETİN MİSER: DÜNYA AKÜ SEKTÖRÜNDE LİDER ŞİRKET OLMAYI HEDEFLİYORUZ!

Yol haritalarında; Ar-Ge faaliyetleri sonucunda küresel alanda çıkaracakları ürünlerle markalaşmayı, karlılığı ve ciroyu yükseltmenin bulunduğunu dile getiren Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, Türkiye’nin  enerji depolama alanında önde gelen ülkeler arasında olmasını ve Yiğit Akü’nün dünya akü sektöründe lider şirket olmasını hedeflediklerini vurguladı.

Akü sektörünün ihracat lideri Yiğit Akü üretimini, satışlarını, ihracatını büyütmeye devam ediyor. Hedefleri doğrultusunda 2018 yılını yüzde 20 büyümeyle kapattıklarını belirten Yiğit Akü Genel Müdürü Erinç Çetin Miser ile Yiğit Akü’nün hedeflerini konuştuk.

Yiğit Akü için 2018 yılı değerlendirmesini alabilir miyiz?

Yiğit Akü olarak, tüm makroekonomik gelişmelerin dinamik bir şekilde değiştiği 2018 yılında, stratejik planlarımız doğrultusunda 5 yıldır sürekli yakaladığımız büyüme doğrultusunda hedeflerimizi gerçekleştirerek %20 büyümeyle yılı kapattık. 2018 yılı itibari ile Türkiye’nin en büyük Akü üreticisi ve sektöründe ihracat lideri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bunun yüzde 65-70’i ihracat pazarını oluşturuyor.  İhracatımıza paralel olarak artan talebi kapasite artırımı yaparak gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 10 milyon Avroluk bir yatırım yaptık. Fabrika kapasitesini şu anda 7 milyon adetin üzerine çıkarıyoruz. Yeni bir fabrika daha açtık. Lityum iyon pil ve elektrikli araçla ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde Ar-Ge tarafında devam ediyoruz.

Mevcut ekonomik konjonktürde iç piyasada nasıl bir rekabet yaşıyorsunuz?

Otomotiv Ana Sanayiindeki üretim değişikliklerinin negatif etkisi yanı sıra kur değişkenlikleri ve tahsilat sürecinin dengesizlikleri sektörümüzü iç pazarda maalesef üreticiler için oldukça daralmış hale getirdi. Bu durum rekabet ve marka kalite  bilincine de zarar vermekte. 2019 yılı ikinci çeyrek dönemi itibari ile taşların yerine oturacağını, sektör bazında daha efektif bir yol izleneceğini ön görebiliriz.  

İhracat performansınız ve ihraç pazarlarınızdaki son durumla ilgili bilgi aktarabilir misiniz?

Daralan iç pazara rağmen, Yiğit Akü olarak 100’e yakın ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatımızın artışı ve bu konudaki başarımız üretim ve satış açısından her zaman rekabetçi olmamızı ve sağlıklı büyümemizi sağladı. Gerek üretim kalitesi gerek üretim kapasitesi olarak artan bu ivme pazarlar arasındaki dengeyi korumakta ve bize güç vermektedir.  Bu doğrultuda tüm Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarımızda ihracata yönelik ciddi planlamalarımız var. Etap etap ihracat performanslarımız değerlendirilmekte olup, yapılanmalarımız, girişimlerimiz dünya genelinde %100 Milli Sermaye gücü ile Akü sektöründe hatırı sayılır bir üretici olmak hedefine yöneliktir.

Automechanika İstanbul Fuarı için yaptığınız çalışmalar ve sunacağınız yenilikler nelerdir?

Dünyadaki en büyük Otomotiv ve Yan Sanayi Fuarının İstanbul ayağında ev sahibi olarak, özellikle yeni nesil araçlar için verimlilik ve performans serimizi bu sene tanıtıyor olacağız. Ayrıca Start -Stop Aküler için üstün marş kabiliyeti inovatif serimizi de müşterilerimizle ve tüm sektör ile paylaşmış olacağız. Endüstriyel akülerde yapmış olduğumuz yenilikler ve inovasyonu yüksek girişimlerle bu yıl da Yiğit Akü olarak sektörün nabzını tutmayı hedefliyoruz.    Yiğit Akü,4-7 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan TÜYAP/ Automechanika İstanbul Otomotiv ve Endüstri fuarına katılım sağlayarak, inovasyon, yenilik ve üstün girişimlerini sektörle buluşturacak.  Türk ve Avrupa otomotiv endüstrisinin buluşma platformu haline gelen Automechanika İstanbul Fuarı’nda; farkındalık yaratan, üstün niteliklere sahip ürün yelpazemiz ile göz dolduracağız.   2019 yılına hızla giriş yapan, 2018 yılında akü sektöründe “İhracatta Lider” olan ve global arenadaki yerini koruyan Yiğit Akü olarak, fuarda tüm ziyaretçilerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk ve onur duyacağız. 

2019 yılı Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bildiğiniz gibi Türkiye’de 5.5 Mwatt üretim kapasitesine sahip Li-Ion tesisimiz Elektrikli Araçlar için NMC pouch tipi hücre üretimi gerçekleştirmektedir. Yeni nesil batarya yönetim sistemi ve paketleme teknolojisi ile ürünlerimizi OEM prototip çalışmalarında kullanmaktayız. Savunma Sanayii iş birliklerimiz neticesinde ihtiyaç duyulan enerji depolama çözümleri için Ar-Ge çalışmalarımız devam etmekte olup, yeni nesil enerji üretim ve depolama ihtiyaçlarına yönelik mevcut lokasyonumuzda yeni nesil batarya üretim tesisini bu sene başı itibari ile hizmete almış bulunmaktayız.

2019 yılı hedef ve beklentileriniz nelerdir? 2019 yılı için geçen bu üç aylık zaman zarfında, beklentilerimiz ve stratejilerimize paralel olarak üretim ve satışımızın hız kesmeden hatta artarak devam etmesinden dolayı mutluyuz. Bu trendi sene sonuna kadar sürdüreceğimize ve daha da ötesinde bir başarı ile hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Yiğit Akü’nün yol haritasında ağırlıklı Ar-Ge faaliyetlerinin sonucunda elde edilen fayda doğrultusunda, küresel alanda çıkaracağı ürünlerle markalaşmanın, karlılığının ve cirosunun yükselmesi, Türkiye’nin  enerji depolama alanındaki önde gelen ülkeler arasında olmasını ve Yiğit Akü’nün dünya akü sektöründe lider şirket olmasını sağlamak. Yiğit Akü’nün büyüme hedeflerini doğru belirlemek en önemli kavramlarımız arasında. Sistemi doğru yapılandırdığınızda ve sistemi büyümeye açık bir hale getirdiğinizde pazardaki yüksek rekabetin içinden sıyrılmak mümkün. Yiğit Akü, yeni model yatırımları, iş model girişimleri, Ar-Ge ve Ür-Ge’deki üstün niteliklerin devamını sağlayarak büyüme hedeflerini sürdürüyor. Yaygınlaştırma stratejisi ile sürdürülebilirlik ilkesi ile büyüme çizelgemizden taviz vermeden tüm hizmet ve faaliyet alanlarının verimliliğini sağlayarak yoluna devam ediyor. Kısa ve uzun vadede ki yatırımlarını efektif bir şekilde planlayarak, kalıcı değerler bırakmayı hedefliyor. Dünya genelinde; konusunda söz sahibi yerli bir firma olarak istihdam oluşturmak, teknolojiye milli sahiplik, %50’nin üzerinde ihracat oranları ile ülke ekonomisine katkı sağlamak belirlenen hedefler arasında. Yiğit Akü’nün hemen hemen her endüstri koluna yönelik geliştirdiği akü çeşitliliğinde yenilikler ve gelişimi destekleyen ürünleri sektöre kazandırmak ön planda. Yiğit Akü, sürdürülebilir üretim planlamaları ve her yıl alanında son teknoloji makine yatırımları ile kapasitesini arttırıyor.  Starter akülerdeki öncülüğünü, endüstriyel sektöre hitap eden batarya gruplara da taşıyabilmek için son yıllarda çeşitli çalışmalar ve yatırımlar yapıyor. Ayrıca, kurşun plakalı akü tasarımlarımıza ilave olarak, Türkiye’nin ilk ve tek Lityum Batarya üretim tesisini kurmanın gururunu yaşıyoruz.