RÖPORTAJ — 8 Mayıs 2019 at 14:45

DOLPHIN AJANS GENEL KOORDİNATÖRÜ MURAT ÖZKOYUNCU: DOLPHIN AJANS, 25 YILLIK TECRÜBESİ İLE GELECEĞE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR!

 

Ajans olarak bu yıl 25.yılımızı kutluyoruz.

Marka kimliğimiz: Gaziantep’in ulusal ajansı

Sloganımız: Markanızın Klavuzu

Misyonumuz: Bizimle çalışan markaları kendi sektörlerinde lider yapmak için çalıştık ve bunu da birçok kez başardık hamdolsun.

Vizyonumuz: Markalarımızı dünya markası yapmak yani sektörlerinde lider yapmak için misyon edindiğimiz markaları; daha ötesi Dünya markası yapma gayretindeyiz.

  1. yılımızı yeni makine parkı ve yeni nesil ile kutluyoruz..

Onursal Başkanımız Nazmi Özkoyuncu’nun sektöre girişi 7 Nisan 1994 tür.

İkinci nesil Murat Özkoyuncu yani ben, 7 Mart 2007 de sahada göreve başlamış bulunmaktayım.12 yıldır sahada reklam çekiminden, senaryosuna, montajından tanıtım filmine her alanda yer alarak sahada yetişmiş ve 2012 yılı itibariyle de bayrağı devralmış durumdayım. Dolphin Ajans bir aile şirketidir; Murat ve Onur  Özkoyuncu.. Aile şirketinin 2. jenarasyonu Murat Özkoyuncu ajans çalışmalarını sahada Yusuf Özkoyuncu’dan birebir özel derslerle ve reklam çekimlerine katılarak öğrenmiştir.

 

Reklam ve markalaşmanın önemi: Herhangi bir ürün veya hizmeti piyasaya sunarsınız ama reklam yapmazsanız veya markalaşmayı önemsemezseniz tüketici ile iletişimi sürekli hale getiremezseniz. Ürettiğiniz malları nihai tüketiciye tanıtamazsınız. Ürünleriniz elinizde kalır çürür gider. Yada ancak bölgenizde satar lokal olarak bilinebilirsiniz. Ürünü tanıtmak ihtiyaca cevap vermekle alakalı bir şey. Sihir ürünün kendisinde zaten. İhtiyacı iyi tespit ettiyseniz 1 sıfır önde başlamışsınız demektir.

 

Ürünü ambalajı satar!

Reklam filminden ambalaja kadar reklamın her konusu çok önemlidir.  Reklam çok  önemlidir. Durağan zamanlarda daha da önemlidir. Hele hele şu zamanda raflara girmek o kadar zor ve o kadar marka var ki… Eskiden bir tek marka vardı insanlar markete gider rengine şekline bakmaz onu alırdı ihtiyaçtı çünkü. Ama şu anda markalar savaşı var. Markalar savaşı içerisinde  her marka  ben ben.. beni al beni tercih et diye o kadar bağırıyor ki ..ve  beni al meselesi o kadar çoğaldı ki, ürünün ismini bile komik bir şekilde  “Albeni” ‘ sen ben’   oldu mesela.. Markalar tüketiciye  artık al beni al beni diye sesleniyor..

Reklam bu kadar önemli yani. Hayatımızın her alanında reklam bulunmakta artık. Cebimizde, açıkhava, televizyonda, radyoda, dergilerde gazetelerde vs… Kısaca her yerde. Global pazarda herkes bir şeyler satmanın peşinde. Satabilmek içinde bütün markalar tüketiciye kendisini beğendirmek mecburiyetinde. Bunu da mecralarda reklam yoluyla tüketiciye ulaştırabiliyorlar.

 

Reklamların ne kadarı başarılı olabilir?

Eğer işini bilen başarılı bir ajans ile çalışıyorsanız. O sizin reklamlarınızın %80’ni hedef kitlenize ulaştıracaktır. Eğer yanlış bir ajans seçerseniz bu durumda tam tersi oranda bütçenizin %80-90’nı boşa gidecektir.  Burada ajans faktörü çok önemli.. tabii verdiğiniz mesaj da.. Yani marka vaadiniz..

Aslında markanızın yöneticisi ve onu en iyi tanıyan  sizsiniz, seçtiğiniz ajans ise marka savaşçınız.. Briefi iyi vermelisiniz.

 

Markalaşmanın kısaca tarifi: Markalaşmayı bir kuşun 2 kanadına benzetirim her zaman. Kanatlardan birisi “Reklam” ı oluşturmaktadır. Reklam yoluyla tüketicinin dikkatini çekmek, mesaj vermektir. Bir diğer kanat ise “PR” ı oluşturmaktadır. Haber yoluyla, sosyal aktivitelerle özellikle internet mecrasında tüketiciyi yakalamak mesaj vermek ve tabii ki kriz yönetimine de vakıf olmaktır.

Özellikle yeni nesil gençler sosyal medyada geziniyor mobiller ve kendilerini eğlendiren meşgul eden sosyal aktiviteleri ve reklamları izleyip beğeniyorlar. Bu tarz haberler videolar ve aktiviteler daha çok ilgi çekiyor ve paylaşılmasını sağlıyor gençler arasında. Dolayısıyla başta söylediğimiz gibi marka iki kanatlı kuştur olayını her markanın piyasaya girerken reklam ve pr olarak her mecrada bunu yapması sosyal sorumluluk projesiyle ilerlemesi markanın tüketiciye verdiği iletişim değerini gösterir ve daha hızlı markalaşmasını sağlayabilir. Yeterli mi? Bunu yapacak ajansında etkin olması ve bu projeleri iyi yönetmesi gerekir yoksa bütçeler çöpe gidebilir.

 

  TAVSİYELER:

 

-Branşlaşın Markalaşın!

-Marka olmak kolay değil, yıllarınızı alır!

-Yola çıkın ama avukatsız çıkmayın!

-Labirentte kaybolmayın!

-İşini iyi bilen bir, reklâm ajansıyla yola çıkın!

-Reklâm olmak için reklam yapmayın!

-Marka olmak için reklam yapın!

-Reklamınız satmıyorsa o ajansla yollarınızı ayırın, paranızı çöpe atmayın!

-Stratejisi belirlenmeyen reklamlar yapmayın!

-Müziğiniz yoksa bir kanadınız kırıktır!

-Markanızı konumlandırmadan reklam yapmayın!

-Ruhsuz reklam yapmayın!

-Medya mixini unutmayın!

-Tv den şaşmayın!

-Markanızı tek çiçekle bırakmayın!

-Digitali unutmayın!

-Dergileri de yabana atmayın!

-Sadece yurt için de marka olmayın!

-Ar-Ge’siz yol almayın!

-PR’sız yola çıkmayın!

-Logo veya marka adınızı bulmaca yapmayın!

-Taklit marka olmayın!

-İhtiyaçları iyi tespit edin!

-Reklamın kötüsü olmaz ama gıcık marka olmayın!

-Bunca marka raflarda savaş verirken, marka çöplüğünün kurbanı siz olmayın!!

 

Bir işi yapan ve onu yıllarca devam ettiren kartopu gibi o mesleği sürekli geliştirir ve önce işinin çıraklığından  ustalığına sonra uzmanlığına ve son olarak da branşına sahip olur. Bu toplamda 4+4+4 totalde 12 yıllık süreçtir.

Bundan sonraki senelerde branşınız sizi ünlü konuma  getirecek ağızdan ağıza reklamlar  sizi uluslararası marka arenasına  taşıyacaktır..

 

 

Dolphin Ajans’ın hedefi nedir?

Bizim misyonlarımızdan bir tanesi, Gaziantep Sanayisini ve markalaşmak isteyen firmalarını İstanbul’daki ajanslara veya ajans görünümlü çantacı ajanslara muhtaç etmemek. Bu anlamda büyük bir hizmet veriyoruz.

Marka yol haritasının nasıl oluşturulacağını ve stratejisini geliştirebiliyoruz ve 25 yıldır markalarımıza iyi müziklerin yanı sıra güzel filmler hazırladık. Bundan sonra da başarılı işlerimizin tecrübesiyle, Dünya markası çıkarma çabası içerisinde elimizden geleni yapacağız bizimle çalışan firmaları kendi sektörlerinde lider yapmak ya da en azından tercihte ilk sırayı alan marka, beğenilen marka konumuna getirip en iyiler noktasına taşımanın heyecanını yeni nesil çalışanlarımızla devam ettireceğiz.