RÖPORTAJ — 8 Mayıs 2019 at 14:47

MUSULLU YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADİL BULUR: 2019 BÜYÜME HEDEFİMİZ YÜZDE 30!

 

Yerli ve milli misyonu ile yola çıkan, elektronik cihazlardan küçük ev aletlerine kadar birçok ürünle markalaşma çalışmalarına hız veren; Musullu “2019 TÜKETİCİ ÖDÜLÜ” ne layık görüldü.

 

Bu yıl 32. kez Tüketici Kalite Zirvesi tarafından düzenlenen ve geçtiğimiz günlerde Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen ödül törenine katılım sağlayan birçok firmanın yanı sıra;  Anadolu’nun yükselen markalarından biri olan Musullu da küçük ev aletleri kategorisinde ödüle layık görüldü.

 

Musullu markası yönetici ve çalışanları, idari binalarında gerçekleştirdikleri bir kokteylle ödülü kutladılar. Musullu Yönetim Kurulu Başkanı Adil Bulur: “Bu ödülü kazanmamıza vesile olan tüm çalışanlarımıza ve müşterilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Sınıfında güçlü ve ekonomik bir et makinesi üretimi ile temellerini attığımız ‘Musullu’ markası serüvenimizin kısa sürede başarıya ulaşması ve ödül kazanması bizleri yeni kategorilerde de markalaşmaya teşvik etti. Yakında yeni ürünlerimizle yine tüketicimizin hem ekonomik hem de verimli anlamda yanında olacağız. Ar-ge çalışmalarımız hızla devam ediyor. Aynı zamanda bayileşme çalışmalarımıza da hızla devam ediyoruz. Diğer taraftan internet sitemiz üzerinden yaptığımız satışları da ciddi manada önemsiyor ve bu konudaki çalışmalarımızın daha da derinlik kazanacağını belirtmek isterim. Amacımız, 2019 yılı için koyduğumuz yüzde 30 büyümeyi sağlamaktır.”  ifadelerini kullandı.

 

Küçük ev aletleriyle ilgili sizden bilgi alabilir miyiz?

Musullu Limited Şirketi 2003 yılında Antakya’da kuruldu. 2015 yılında da artık kendi markamızı oluşturmaya karar verdik. Elektronik ve küçük ev aletleri üzerine perakende mağazalarımız var. Bunları satarken sürekli değişik markalar satıyorduk. Bunun yanında neden kendi markamızı üretmeyelim diyerek bazı ürünlerde üreticilerin tüketiciyi çok iyi anlamayarak ihtiyaca cevap veremediklerini gördük. O yüzden bu açığı Musullu olarak biz doldurmayı hedefledik.

 

Misyonumuz, müşterilerimizle buluşturmayı amaç edindiğimiz ürünlerle kaliteyi ve uygunluğu bir arada tutmak bizden alışveriş yapan herkesi güler yüzle uğurlamak, aynı zamanda dünya çapında elde edilecek başarılarla ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak ve yaşanan küresel değişimin etkilerinden, tüketicilerimizi koruyarak, onlara en kaliteli ürünleri sunarken ölçülebilir büyüme sağlamak. Vizyonumuz ise moda ve kalitede fark yaratarak uluslararası bir marka olmak.

 

Üretimle ilgili küçük ev aletleri geniş bir yelpazede bunun ne kadarını üretiyorsunuz? Kısaca ilk akla gelen ürünlerinizi anlatır mısınız?

Şu anda öğütücülerle başladık. Et kıyma makinası, baharat makinası, bunun haricinde mutfak terazileri üretiyoruz. İlerleyen süreçte ürün portföyümüzü arttırmayı düşünüyoruz. Şu anda ağırlıklı bayilerimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde var. Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa gibi illerde bayilerimiz var.

 

Sektörünüz hem çok geniş hem de devasa markalardan oluşuyor. Musullu’nun nihai hedefi nedir?

Her markanın bir emekleme dönemi vardır. Doğar, gelişir ve büyür. Önce ulusal olur, ondan sonra da uluslararası olur. Ülkemizde şu an bir marka istilası yaşanıyor. Bizde bunu görerek, ‘kendimiz ne yapabiliriz?’ ülkemize nasıl bir katma değerimiz olur diye düşündük ve yola çıktık. İnşallah zaman içerisinde halkımızın destekleriyle daha iyi bir noktaya geleceğimizi ümit ediyorum.

 

Üretim yeri ve politikanızdan bahseder misiniz?

Şu anda bütün ürünlerimizi Türkiye’de üretiyoruz. Bir kısım ürünlerimizi de yurt dışında yaptırıyoruz. Hedefimiz yapmış olduğumuz ürünün en iyisini, en güzelini yapmak halkımıza en iyisini sunup beğenisini kazanmak. Çünkü biz halkımızın her şeyin en iyisine layık olduğunu düşünüyoruz.

 

Ürünlerinize vatandaşın ilgisi nedir?

Burada tabi marka çalışması yaparken ve ürün üretirken biz kentimize azami bir hedef koyduk. Bizim ana ilkemiz şudur; ‘Ne hasta ol, ne de doktora git’ yani ürün ne arızalansın ne de sayın müşterilerimiz servisle uğraşsınlar. O yüzden yapmış olduğumuz ürünlerin en kalitelisini yapmaya uğraşıyoruz. Kendi alanımızda da sektörün en iyileri arasına girmeyi hedefliyoruz.

 

AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Şu andaki hedefimiz daha birçok fonksiyonu üzerinde barındıran ürünler. Çünkü artık evler küçüldü. Eskiden mesela bir evde 10-15 tane elektrikli ev aletleri bulunuyordu. 5+1, 4+1 evler şimdi 2+1’e düşmüş durumda. Dolayısıyla mutfaklarda küçüldü. Bizde şu anda pratik olarak hanımefendilerin işlerinin en kısa yoldan çözmek için ürünler üretmeyi hedefliyoruz.

 

Hedefimiz uluslararası arenaya yönelik olduğu için her şeyi en üst düzeyde tutmaya çalışıyoruz. TSE, CE gibi Kalite belgelendirme kuruluşlarıyla çalışıyoruz. Hedefimiz CE standartlarına haiz ürünler üretmek.

 

Önümüzdeki süreçte hedefleriniz nelerdir?

Şu anda birinci hedefimiz iç piyasa yani Türkiye piyasasıdır. İlerleyen 5 yılda da ilk etapta Ortadoğu pazarına açılmayı hedefliyoruz. Merhale merhale bu çıtayı daha yükseklere taşımayı düşünüyoruz.

 

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Halkımıza yerli ve milli markalara yönelmelerini tavsiye ediyoruz. Sonuçta bu ülke insanının kazanması gerekiyor ve kendi dövizimiz burada kalırsa kendi markalarımız daha iyi büyürler ve o markalarımızı uluslararası arenada gördüğümüz zaman iftihar ederiz. Bu gurur o zaman bütün milletimizin olur. Bu da bizim için onur verici bir gelişmedir. Bugün devletleri güçlü yapan markalardır. Bakıyoruz çok büyük markalar ya Amerikan markası ya Japon markası. O yüzden tüketicilerimize büyük bir vazife düşüyor. Lütfen yerli ve milli markalarımızı değerlendirelim ve ürün tercihlerimizde onları tercih edip sahip çıkalım.