RÖPORTAJ — 8 Mayıs 2019 at 14:54

SANKO PARK AVM GENEL MÜDÜRÜ NİYAZİ BÜYÜKAKSU: GAZİANTEPLİLERİN KALPLERİNİN MERKEZİNDEYİZ!

 

Gaziantep’in bir firması, markası olarak 10 yıldır Gaziantep halkına hizmet verdiklerini söyleyen Sanko Park AVM Genel Müdürü Niyazi Büyükaksu sözlerini şöyle sürdürdü: “Onların arkadaşlarıyla ilk buluşmalarına, çocuklarının ilk alışverişlerine, sevgilileriyle ilk buluşmalarına, çeyiz alışverişlerine ev sahipliği yapan bir merkeziz. Şehrin tam merkezindeyiz, umuyorum ki onların kalplerinin de merkezindeyiz.”

 

Sanko Park, ilk alışveriş merkezi. “Onsuz olmaz” sloganıyla 10. Yılını kutlayan Sanko Park’ın faaliyetlerini ve hedeflerini Sanko Park AVM Genel Müdürü Niyazi Büyükaksu ile konuştuk.

 

Gaziantep özelinde alışveriş merkezlerinin bugünkü durumu ve Gaziantep halkının alışveriş merkezlerine bakış açısı nedir?

Biz Sanko Park AVM olarak bu sene 10’uncu yılımızı kutluyoruz. Gaziantep’te ilk açılan alışveriş merkezi olarak Sanko Park ilk olmanın zorluklarını yaşamış bir AVM’dir. Açıldığımız dönemde bir ürünü Sanko Park’taki bir mağazadan almaktansa aynı markanın İstanbul’da herhangi bir AVM’deki veya bir caddedeki şubesinden almak daha prestijli geliyordu insanlara. Şu anda 4 AVM var şehirde. Artık insanların hayatına, her ihtiyacına dokunur durumdayız. Çocuklarının ihtiyaçları, eşinin ihtiyacı, kendi ihtiyaçları, arkadaşlarının ihtiyaçları… Maddi ihtiyaçları yanında sosyalleşme ihtiyaçlarına da cevap veriyoruz. Gaziantep gibi iki milyonluk bir şehirde sosyalleşmek için iklimlendirme avantajı olan, güvenlik avantajı olan bir AVM’yiz. Artık Gaziantepliler alışveriş yapmak ve sosyalleşmek için AVM’leri tercih ediyor. AVM’ler hayatlarının bir parçası olmuş durumda. Artık 10 sene önceki bakış açısı kırılmış durumda.

 

Bildiğimiz kadarıyla dünyada alışveriş merkezleri şehrin dışında konumlandırılıyor. Bizde ise ülke olarak tam tersi şehrin merkezinde konumlanıyor. Bu neden böyle?

Yurt dışında daha önceden kurulmuş yerler tamamen şehrin dışında. Bir şekilde toplu taşımayla veya özel ulaşımınızla gidebileceğiniz noktadalar. Türkiye’de bu ilk zamanlardan beri farklı yapılmış, biraz daha şehir içlerine girmişiz. Şu an bulunduğumuz konum şehrin merkezinde. Hem halk için hem AVM için bir avantaj. Okuldan, işten çıkan insanlar gelip burada kahve içip, arkadaşıyla sohbet edip, bir şey yiyip evine rahatlıkla gidebiliyor. Ama outlet AVM’leri şehir dışına koymak mantıklı. Çünkü oraya sadece alışveriş amaçlı gidiyorsunuz.

 

Son yılların sıkıntısı döviz kurunun yüksek seyri. Hükümet bu yüzden dövizle sözleşme yapma yasağı getirdi. Bu yasak nasıl bir etki yarattı?

Devletin çıkardığı kanunla TL’ye dönmüş olduk otomatikman. Endeksleme yapılarak dönülmüş oldu. Biz sözleşmelerimizi 5.43 TL/Avro kuru üzerinden sabitledik. Yeni kirayı kira dönemi sonunda ilgili dönemin TÜFE ortalaması oranında artışı yapıp uyguluyoruz. Kiracının kafasındaki belirsizlik gitmiş oldu. Önceden sabit giderlerimizden daha çok kira üzerinde değişiklik yapabiliyorduk. Artık kira üzerinde fazla bir değişiklik yapamayacağımız için işi nasıl geliştirebiliriz, verimliliği ve ciroyu nasıl artırabiliriz diye düşünmeye başladık. Bunun da işimize etkisi olumlu oldu tabii ki.

 

Sanko Park AVM, bugün mağaza karması açısından nasıl bir yapıya sahip?

Biz A plustan C plusa kadar tüketici kesimlerine hitap ediyoruz. Çok merkezi konumda olduğumuz için marka karmasını özellikle de bu şekilde kurgulamaya ve bozmamaya çalışıyoruz. Halkın her kesimine hitap eden bir marka karmamız var. Bu da bizi daha dinamik tutuyor.

 

Peki, doluluk oranınız nedir?

Yüzde 93 doluluk oranına sahibiz. Bazen kiracımız ticari beklentilerine karşılık bulamıyor. Tüm şartlar bir araya gelmediğinde ticari birlikteliği sonlandırmak durumunda kalıyoruz. Bu döngü devam ediyor. Sonuçta AVM’ler 365 gün yaşayan varlıklar. O yüzden bu sirkülasyon devam ediyor. Bu hem tüketicinin hem yatırımcının hem de markaların lehine olan bir durum.

 

Peki, AVM’nin sektörel kategorilerde performansında bir denge var mı?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin aylık yayınladığı endekslerle karşılaştırdığımız da performans olarak Sanko Park, Anadolu ortalamasının üstünde bir AVM. Bu endekslerle kendi verilerimizi karşılaştırıyoruz. Olumsuz bir durum varsa ona göre aksiyon planımızı oluşturuyoruz. Genel olarak performansımız ortalamanın üzerinde gidiyor. Bunu da sürdürülebilir kılmaya çalışıyoruz.

 

Biraz da kültür-sanat faaliyetlerinizden bahsedelim isterseniz. Bu anlamda neler yapıyorsunuz?

Sanata ev sahipliği yaptığımız bir sanat galerimiz var; Sanko Sanat Galerisi. Bu galerinin yönetim kurulu tarafından yıllık planı oluşturuluyor. Şehir dışından veya şehir içinden sergi planları yapıyoruz. Ortalama 15 günde bir sergi değişimi oluyor. Oradaki sergilerin açılışını yapıyoruz. Şehirde de duyurusunu, lansmanını yapıyoruz. Ziyaretçilerimizin beğenisine de sunmuş oluyoruz.

 

Çocuklara yönelik neler yapıyoruz?

Çocuklara yönelik hem dönemsel olarak hem sürekli yaptığımız etkinlikler var. Sürekli olarak hafta sonu ücretsiz çocuk alanımız var. Bu da son yasayla oluşturulan alanlardan bir tanesi. Ama biz sadece yasanın gerekliliğini yapmak yerine, orayı canlı tutmaya çalışıyoruz. Her hafta sonu orada atölyeler yapıyoruz. Ramazana özel etkinliklerimiz olacak. Hacivat-Karagöz atölyeleri gibi… Dönemsel olarak değişik atölyeler yapacağız. Özetle; çocuklar ve aileler biliyorlar ki her hafta sonu Sanko Park’ta çocuklara özel bir atölye çalışması, bir etkinlik var.

 

Sinemanız nasıl?

Sinemamız, şehirdeki en büyük sinema, koltuk sayısı olarak. 10 salonlu bin 250 koltuk kapasiteli. Onu da 2018 yılı içerisinde sinema yatırımcımız Avşar Sinema ile tamamen yeniledik. Güzel, ferah bir ortamda sinema keyfi sunuyoruz ziyaretçilerimize.

 

Özel dönemlerde de mutlaka farklı projeler gerçekleştiriyorsunuzdur. Bununla ilgili gündeminizde hangi projeler var?

Anneler Günü ile ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber yapacağımız bir şiir yarışması düzenliyoruz. Biraz fark yaratmak adına böyle bir şey yaptık. Şehirde tüm çocuklar anne temalı yazacağı şiirleri bize getirip teslim edecekler. Sonra Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden oluşturduğumuz jürimiz olacak. Jüri üyeleri ilk 3’ü seçecekler. Çocuklar annelerine hediye etmek için bizden hediye kazanmış olacaklar. Anneler günü etkinliğimiz bu olacak.

 

Sanko Park’ın Gaziantep nezdinde ekonomik değeri, karşılığı nedir?

Sanko Park, şehrin merkezinde en büyük varlıklardan biri. Şehrin merkezinde 127 bin metre kare kapalı alana sahibiz. Ticari ruhsatlı bir alan. Ekonomik değer karşılığını uzmanlara çıkarttırıyoruz. Ticari olarak baktığımızda, 1 ay içerisinde 40 milyon TL’lik bir hacme ulaşıyoruz burada. 1.500 kişiye istihdam sağlayan bir işletmeyiz. Bu da çok büyük bir değer.

 

Perakende sektöründe yetişmiş insan gücü problemi var. Gerek Gaziantep özelinde, gerek Sanko Park özelinde bu durum nasıl?

Genele baktığınızda, Gaziantep’te sıkıntı daha büyük maalesef. Perakendecilik, mağazacılık meslek olarak çok oturmuş değil Gaziantep’te. Gençler kısa süreli gelir elde etmek için çalışma mantığındalar. Oysa biz o kişiye yatırım yapıyoruz, iş öğretiyoruz, emek veriyoruz. Dolayısıyla kısa sürede ayrılmaları bizim için hem maddi hem manevi bir kayıp. Bununla ilgili olarak yatırımcımızla, üniversitemizle işbirliği içinde bir şeyler yapmayı planlıyoruz. Perakendecilik sektörü üzerinde bir farkındalık yaratmak lazım. Gençler perakendeciliği bir kariyer yolu olarak görebilirler. Bu konuda biz Sanko Park olarak elimizden geleni yapacağız.

 

Son mesajınızı da almak isteriz, özellikle ziyaretçileriniz bağlamında…

Biz Gaziantep’in bir firmasıyız, markasıyız. 10 yıldır da Gaziantep halkına hizmet veriyoruz. Onların arkadaşlarıyla ilk buluşmalarına, çocuklarının ilk alışverişlerine, sevgilileriyle ilk buluşmalarına, çeyiz alışverişlerine ev sahipliği yapan bir merkeziz. Şehrin tam merkezindeyiz, umuyorum ki onların kalplerinin de merkezindeyiz. Daha nice 10 yıllar beraber olmak, onlara hizmet etmek arzusu ve azmindeyiz. O yüzden hepsine teşekkür ediyoruz.