RÖPORTAJ — 2 Temmuz 2019 at 22:50

Noyanlar Group Direktörü Gökhan Noyan: DIŞA AÇILMAK BİZİ KRİZLERDEN KORUYOR!

 

Kuzey Kıbrıs konut piyasasında iç talepteki daralmadan dolayı sorunlar yaşayan firmaların olduğuna dikkat çeken Noyanlar Group Direktörü Gökhan Noyan, Noyanlar Group olarak 10 yıldır dışa açılım politikası yürüttüklerini, bu açılım sayesinde krizlerden daha az etkilendiklerini vurguladı.

 

Noyanlar Group Kuzey Kıbrıs’ın en köklü inşaat şirketlerinden birisi. Sayısız seçkin projeye imza atan firma yaptığı yurtdışı açılımlarıyla da başarısını daha yukarı taşımış. Noyanlar Group Direktörü Gökhan Noyan ile projelerini ve hedeflerini konuştuk.

 

Noyanlar Group’un kuruluşundan bu yana gelişimini özetleyebilir misiniz?

 

Şimdiki adı Mimar Sinan Üniversitesi olan İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1971 yılında mimar olarak mezun oldum. Kardeşim Mustafa Noyan, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1986 yılında inşaat mühendisi olarak mezun oldu. Türkiye’de bir yıl çalıştıktan sonra Kıbrıs’a döndüm ve 1974’e kadar bir İngiliz şirketinde çalıştım. 1974’teki savaştan sonra nüfus mübadelesi yapılması nedeniyle birçok konut boş kalmış, dolayısıyla fazla yeni konut ihtiyacı olmamıştı. Bundan dolayı kamuda çalışmaya başladım. Yaklaşık 8 yıllık memuriyetten sonra inşaat sektörü hareketlenmeye başlayınca serbest mimar olarak çalışmaya başladım. 1980’lerin sonunda kardeşim İngiltere’den döndü ve birlikte şirket kurduk. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin kurulup dışarıdan öğrenci kabul etmeye başlamasıyla konut talebi arttı. Biz de bu hareketlilikten payımızı aldık. 1990’lı yıllarda az sermaye ile ve düşük taleple durgun yıllar yaşadık. Annan Planı’nın 2004’te referanduma götürülmesi ve sonrasında Avrupalılardan gelene talep artışı ile inşaat sektörü çok hızlandı. Ancak o süreçte yaşanan olumsuzluklar ve sektörde yapılan yanlışlar talebin azalmasına yol açtı. Yabancılar yavaş yavaş konutlarını satıp geri dönmeye başladılar. Arkasından Rumların mülkiyetle ilgili davaları olumsuzlukları arttırdı. Daha sonra ABD’de mortgage kriziyle başlayan küresel krizle bugüne kadar geldik. Yerli halkın konut ihtiyacının büyük ölçüde giderilmesiyle iç talep de daraldı. Böyle olunca biz de yurtdışına açılmaya başladık.

Mevcut projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Royal Sun Residence 70 dönümlük arazi üzerine konumlanmış ve 3 aşamadan oluşan geniş çaplı bir projedir. Büyüklüğü, çeşitli imkanları, sosyal aktivite alanları ve 950 konutuyla birlikte, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük sitesidir. stüdyo,1+1, 2+1 apartman daireleri ve 2+1, 3+1 villa olmak üzere 7 farklı model seçeneği sunuyor.

Sea Life Long Beach Residence, havuzundan güneşlenme alanlarına, kafesinden havuz barına, kuaföründen güzellik salonuna, marketine, temizlik servisine, çocuk oyun alanlarına, açık fitnes, barbekü ve piknik alanlarına kadar birçok hizmet sunuyor. Yakınındaki restoranı ve süpermarketiyle, sahile olan 1 dakikalık yürüyüş mesafesi ve denize ulaşan yeraltı geçidiyle, kalabalık ve gürültülü şehir hayatından uzak, huzurlu bir yaşam tarzı sunan Sea Life Residence projesi; stüdyo, 1+1 ve 2 + 1 dairelerden oluşuyor ve £32,900’den başlayan fiyatlarla satıştadır.

Long Beach sahiline 100 metre uzaklıkta olan Royal Life Residence projemiz dükkan ve 500’den fazla konuttan oluşuyor. Deniz manzaralı stüdyolarımız ve 1+1 dairelerimiz dinlenme ve eğlence olanakları sunuyor. Profesyonel güvenlik sistemine sahip ve size yatırım fırsatları sunan projemiz Royal Life Residence, kaydıraklı yüzme havuzu, mini market, kafeterya, banka, eczane, masaj ve sauna salonları gibi ihtiyaçları ve daha fazla sosyal aktiviteyi bir çatı altında topluyor.

Long Beach Park Residence Long Beach sahiline sadece 200 metre uzaklıktadır. Çok amaçlı mağazalardan ve yaklaşık 550 konuttan oluşan projemizde; geniş balkonlara sahip stüdyolar, 1+1, 2+1, 3+1 daireler, açık-kapalı yüzme havuzları, yürüyüş parkurları, yeşil alanlar, fitnes salonunun yanında golf oynayabileceğiniz özel alanlar bulunuyor.

Noyanlar Şirketler Grubu’nun Çinli Zhong Sai Development LTD ile gerçekleştireceği Sea Pearl Residence projesi çok yakında satışa sunulacak. 52 adet 150m2– 170m2 villalara sahip projede, ortak yeşil alanlar, yüzme havuzları, güvenlik ve çocuk oyun alanları bulabilirsiniz. Sea Pearl Residence’te, 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşan 2 adet de apartman bulunuyor.

Long Beach bölgesinde 90 dönümlük arazi üzerine inşa edilecek Royal Sun Elite Residence, içinde 1122 konut 10 çeşit ev modeli olan ve hem şehir hayatını hem de tatil hayatını bir araya getiren bu proje KKTC’nin en büyük projesi niteliğini taşıyor.

Angel Towers projesi, Mağusa şehrine her yönden hakim olan modern ve lüks kompleks, benzersiz mimari zevki olan müşteriler için tasarlandı. Yeraltı otoparkına sahip, asansörlü 11 katlı ve 13 katlı iki konut bloğundan ve 37 dükkandan oluşan projemizde, 1+1 ve 2+1 daireler bulunmaktadır.

Four Vision Development’in en yeni projesi olan Four Season Life denize sıfır bir yaşamın ayrıcalıklı dünyasını sunuyor. Four Vision Development Kuzey Kıbrıs’ın en köklü 4 inşaat firmasının ortaklaşa kurduğu bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Döveç Group of Companies, Noyanlar Group of Companies, Recaioğlu Group ve Tunalı Group’tan oluşan bu ortaklığın garantisi altında bulunan Four Season Life Projesi Kuzey Kıbrıs’ın inşaat yatırımlarının yükselen değeri İskele Boğaz Bölgesinde yer alıyor. 102,000m² üzerine inşaat edilecek olan proje denize sıfır olması nedeniyle hem yatırımcının hem de tatilcilerin dikkatini çekmekte. Toplam 420 konuttan oluşacak olan bu özel projede özel plaj bulunuyor.

Türkiye’de inşaat sektörü dip yapmış durumda. Kuzey Kıbrıs’ta durum nasıl? Beklentileriniz nelerdir?

İnşaat sektörü Türkiye’de dibe vurmuş gibi görünüyor. Kuzey Kıbrıs’ta ise çok değişik bir durum var. Biz firma olarak çok etkilenmiş değiliz. Kendi politikamız ve uğraşımızla ayakta kalıyoruz. Fakat Girne ve Lefkoşa’da bazı meslektaşlarımız zor durumdalar. Şöyle değerlendirmek gerekiyor; yerel talep durdu. Aldığımız bilgilere göre yerel bazda talepler çok zayıf durumda. Bu yüzden dışarıya açılmak lazım. Tabii, bizim dışa açılmamız yeni bir olay değil. Aşağı yukarı 10 yıldan beri Rusça konuşan ülkelerle ilişkilerimiz iyi. Önce İngiltere vardı. İngiltere’de Kıbrıslı Türklerden dolayı hareketlilik vardı. Şu anda üretici firmalar çok büyük rekabet içinde. Talep de azaldı. Yani yerliye hitap eden projeler zor durumda. Herkesin iyi kötü bir evi var. Belki torunu gelmiştir onlar için almak isterler. Bizim ikinci beklenti içinde olduğumuz ülke Türkiye. Yanı başımızda 80 milyonluk bir nüfus. Türkiye pazarına çok uğraştıysak da giremedik. Son birkaç yıldır Türkiye ile olan ilişkimiz iyiye gidiyor. Biraz talep gelmeye başladı.