RÖPORTAJ — 30 Temmuz 2019 at 10:43

BEYTTÜRK YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUHAMMET UĞURCAN BARMAN: YABANCILARA KONUT SATIŞI YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE 10 BİN SEVİYELERİNİ AŞACAKTIR!

 

Deik Türk Yemen İş Konseyi Başkanı ve Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, vatandaşlık için konut yatırım alt sınırının 250 bin dolara düşürülmesinin 2019 yılının ilk çeyreğinde de yabancılara konut satışında pozitif artış getirdiğini ifade etti. Barman, “Yabancıya konut satışının yılın ikinci çeyreğinde daha da artarak devam edeceğine inanıyoruz. 2019 yılının ilk çeyreğinde ulaşılan 9.618 adet konut satışı 10 bin seviyelerini aşacaktır” dedi.

 

Büyüme hedefini Körfez ülkeleri olarak belirleyen ve Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, İran, Bahreyn, Suudi Arabistan, Lübnan ve Irak’taki müşterilerine Türkiye’de gerçekleştirdiği kendi projelerinden konut satışı yapan BEYTTÜRK, yabancı yatırımcı için yakaladığı pazarlama ve satış başarısını yeni emlak pazarlama markası olan ‘REAGROUPS’ ile bir üst seviyeye taşıyacak.

 

Özellikle Ortadoğu yatırımcısına verdiği güven ve dijital pazarlamaya verdiği önem ile marka değerini her geçen gün zirveye taşıyan BEYTTÜRK, yeni iştiraki olan “REAGROUPS” Emlak Pazarlama markası ile İstanbul Anadolu yakasında yabancı yatırımcıya konut satışını arttırmayı ve ülkeye döviz girişi sağlayarak inşaat sektörünü canlandırmayı hedefliyor.

 

Anadolu yakasında gayrimenkul sektörünün en canlı üç ilçesinden birisi olan  Kartal ve çevresinde markalı projelerin münhasırlığını alıp yabancıya konut satışını gerçekleştirmeye başlayan Beyttürk, bölgeyi yatırımcılar için de cazip hale getirecek.

 

REAGROUPS tarafından pilot bölge olarak belirlenen Kartal ve çevresi, gerek bölgeye yapılan kamu yatırımları, gerek Kartal-Kadıköy metrosu gibi ulaşım yatırımlarının projelere yakınlığı ve bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle son 3 yılda en fazla değer artışı görülen ilçeler arasında yer alıyor.

 

Pilot bölgede kısa vadede yabancı yatırımcıya yakalanması muhtemel satış başarısı sonrası orta vadede İstanbul ve çevre illerdeki tüm markalı güvenilir projelerin münhasırlığını alarak yabancı yatırımcıya ulaşmayı amaçlayan REAGROUPS, satışlar sonrası turizm, emlak, perakende ve hizmet alanında da faaliyet gösterdiği alt markaları ile ülke ekonomisine gelir ve istihdam anlamında büyük katkı sağlamayı amaçlıyor.

Bugün başta Körfez ülkeleri olmak üzere Türkiye’nin Ortadoğu’da bilenen en büyük konut markalarından biri haline gelen Beyttürk, Yalova ve çevresinde gayrimenkul projeleri üreterek Irak, Ürdün, Suriye, Dubai, BAE, Katar, Bahreyn veya Lübnan gibi çok sayıda körfez ülkesi tarafından konut alımında tercih ediliyor.

Deik Türk Yemen İş Konseyi Başkanı ve Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, “Konut satışında belli bir limitin üzerinde gayrimenkul satın alan yabancılara TC vatandaşlığı verilmesinin ve daha sonra vatandaşlık sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesinin gayrimenkul sektörüne yaptığı dopingin artarak devam ettiğini 2019 yılının ilk çeyrek verilerinde görmüş olduk. Verilere göre, Türkiye’den konut alımında sıralamanın başında, uzun süredir lider olan Irak vatandaşları yer alıyor. Irak vatandaşlarını sırasıyla; İran, Rusya, Afganistan ve Suudi Arabistan vatandaşları takip ediyor.

“Körfez Ülkeleri Türkiye ile Ticaret ve Yatırım Yapmak İçin Çok İstekli”

Arap dünyasında, Türkiye ile ticaret ve yatırım alanlarında iş birliği yapmak için büyük istek var. Arap Birliği ile ekonomik ilişkilerini en üst düzeye çıkarması Türkiye’nin lehine olacaktır. Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacmi son 14 yılda 5’e katlandı. 2003 yılında 9 milyar dolar olan körfez ile ticaretimiz, bugün itibarıyla 56 milyar dolara çıktı. Bu rakamın 2019 yılında 70 milyar dolar olacağı öngörülüyor” dedi.