RÖPORTAJ — 1 Ekim 2019 at 20:38

AKSA JENERATÖR PAZARLAMA MÜDÜRÜ ERGÜN YILMAZ: TURQUALITY İLE DÜNYADA DAHA DA REKABETÇİ OLACAĞIZ!

 

Aksa Jeneratör’ün global marka anlayışına sahip olduğunu dile getiren Aksa Jeneratör Pazarlama Müdürü Ergün Yılmaz, Turquality ile küresel pazarda daha da rekabetçi olacaklarına vurgu yaptı.

 

Türkiye’nin jeneratör pazar lideri Aksa Jeneratör atılımlarını sürdürüyor. Hali hazırda 168 ülkeye jeneratör satan firma Turquality programına girdi. Diğer taraftan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Programı kapsamında Ar-Ge Merkezi statüsüne sahip olan Aksa Jeneratör’ün bu çalışmalarını ve hedeflerini Aksa Jeneratör Pazarlama Müdürü Ergün Yılmaz ile konuştuk.

 

Turquality süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Turquality uzun süredir takibimizde olan bir programdı ve programın temel ilkelerinin Aksa Jeneratör değerleriyle olan uyumu bizi bu noktada adım atmaya yöneltti. İlk aşamada mevcut yapımızın Turquality standartları ile entegrasyon düzeyini belirlemek ve uyum süreçlerini yönetmek adına her biri yönetici pozisyonunda katılımcılardan oluşan Turquality Komitesini kurarak ön hazırlık çalışmalarımızı tamamladık ve ardından başvurumuzu gerçekleştirdik. Hali hazırda 168 ülkeye ulaşan satış ağına sahip global bir marka anlayışına sahip olduğumuz için projeyi hızlıca tamamlayarak denetim sürecine girdik ve denetim sürecinin ardından Turquality programına kabul edildik.

 

Turquality belgesinin küresel hedeflerinize etkileri konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Turquality programında yer almak istememizin ana nedeni Türkiye’nin mevcut marka potansiyelini artırma politikaları ile şirketimizin gelecek hedeflerinin örtüşmesidir. Biz Aksa Jeneratör olarak Turquality programındaki varlığımızın her iki taraf için de kazan – kazan bir senaryo yaratma potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Turquality programının Aksa Jeneratör’e sağlayacağı olumlu ivme ve Aksa Jeneratör’ün kendi pazarında sahip olduğu küresel marka gücü, işbirliği, stratejik planı ve yol haritası ile rekabetçi yapımızı güçlendireceğimize inanıyoruz.

 

Aksa Jeneratör’ün Ar-Ge Merkezi olma sürecini değerlendirebilir misiniz? Ar-Ge Merkezi olmanız çalışmalarınızı ne yönde etkileyecek?

Türkiye’nin jeneratör pazarı lideri; en büyük 200 sanayi kuruluşu ve ihracatçı firması arasında yer alarak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Programı kapsamında Ar-Ge Merkezi statüsüne sahip olduk. Başvuru sürecinden itibaren birçok şartı yerine getirdik. Başvurunun ardından Bakanlığın gerçekleştirdiği denetimlerden başarılı sonuçlar aldık. Kazandığımız bu statüyle Ar-Ge alanında yürüteceğimiz yenilikçi projelere Bakanlık desteğini yanımıza alarak daha güçlü bir şekilde odaklanacağız.

 

Yılın ilk yarısı itibariyle hedeflerinize ne kadar ulaşabildiniz?

Yılın ilk yarısı itibarıyla Türkiye pazarında mevcut pozisyonumuzu korurken ihracat rakamlarında gerçekleşen artışla hedeflerimizi gerçekleştirme noktasında önemli bir mesafe kat etmiş durumdayız.

 

İhracat performansınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

2018 yılında sektöre liderlik ederek yaptığımız çalışmalarla standartları yükselttik. 168’den fazla ülkeye ihracat yaparak müşteri portföyümüzü genişletirken kullanıcıların memnuniyetini de artırdığımızı görüyoruz.

 

2018 özelinde 170 milyon USD’lik bir yurtdışı geliri elde ettik. Önümüzdeki dönemde odaklandığımız pazarlarda payımızı yükseltmeyi hedefliyoruz.

 

Büyüme stratejimizin bir parçası olarak Afrika ve Hindistan gibi ülkelerin yanı sıra Avrupa’daki yatırımlarımızı sürdürerek dünya pazarında ilk üçe girmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda Afrika ve Güney Amerika pazarlarındaki olası fırsatları takip ederek dünya çapındaki satış ağımızı genişletecek ve gelişimimizi hızlandıracağız. Uzun dönemde Brezilya ve Avustralya pazarlarında da pazar payımızı artırmayı amaçlıyoruz.

 

2020 için hedefleriniz nelerdir?

Aksa Jeneratör olarak 2025 yılına kadar dünyada en büyük ilk üç üretici firmadan biri olma hedefiyle çalışıyoruz. Turquality desteğiyle dünya pazarlarındaki prestijimize katkı sağlayarak hedeflerimize bir adım daha yaklaşacağız.