RÖPORTAJ — 1 Ekim 2019 at 20:20

İNEGÖL BELEDİYE BAŞKANI ALPER TABAN: MUTLU BİR İNEGÖL KURACAĞIZ!

 

Göreve geldiği ilk günden bu yana şehrin önceliklerini ve beklentilerini dikkate alan projeler geliştirmeye odaklandığını vurgulayan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, bu projeler hayata geçtiğinde refahı artmış, mutlu insanların yaşadığı, mutlu bir İnegöl kuracaklarına inandığını ifade etti.

 

Mobilyanın başkenti İnegöl, son yıllarda hızlı bir gelişim ve büyüme sergileyen şehirlerimizden birisi. Bu gelişim bir taraftan hizmet talebini de artırıyor. Bu taleplerin ilk muhatabı da İnegöl Belediyesi. Biz de İnegöl’ü geleceğe taşımak konusunda iddialı projelere sahip İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile projelerini ve nasıl bir İnegöl hedeflediğini konuştuk.

 

Sayın Başkan, öncelikle İnegöl’ün ihtiyaçlarına yönelik ne tür projeler hayata geçireceğinizi konuşalım isterseniz…

Bizim düsturumuz halka hizmet hakka hizmettir. Bu hizmeti tüm belediye teşkilatımla birlikte gerçekleştireceğim. Bu şehrin önceliklerini ve beklentilerini göreve geldiğim günden beri arkadaşlarımızla birlikte çalıştık. Bu doğrultuda İnegöl’e faydalı olacağını düşündüğümüz toplamda 94 proje hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu projelerin her birisi ayakları yere basan ve hayata geçirilebilecek projeler. Bu projeler İnegöl Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Merkezi İdaremizden gelecek bütçeler ve yap-işlet-devret şeklinde hayata geçecek. Hepsinin kaynağı da hazırlanmış durumda.

 

Projeleri 10 başlık altında topladık. Bunlar; “Şehirleşme ve Kent Estetiği, Yerel Ekonomi, Tarım ve Hayvancılık, Altyapı, Çevre, Sosyal Sorumluluk, Ulaşım, Eğitim, Spor, Kültür Sanat ve Turizm başlıkları altındaki projeler. Şehrimizde 60 bin yapı stoku var. Bunun 45 bini şehrin merkezinde, 15 bini de kırsal mahallelerimizde bulunuyor. Ülkemizin deprem gerçeği olduğu gibi şehrimizin de deprem gerçeği bulunmaktadır. Şehir merkezindeki eski yerleşim yerlerinde yenilemeye giderek şehrin trafiğini de rahatlatacak uygulamalar yapacağız.

 

Çağdaş belediyecilik kavramlarından birisi de “Yeni Nesil Belediyecilik”. Bu konuda nasıl bir politikaya sahipsiniz?

Yeni Nesil Belediyecilik adına elektronik belge yönetim sistemi (EBYS) ile daha hızlı ve nitelikli çalışma ortamı sağlayarak, e-belediye uygulamasını yeni yüzüyle hayata geçirerek, iş zekası ve raporlama ile belediyeyi değil şehri yönet düşüncesiyle hizmetlerin yerinde hızlı, isabetli, etkili ve verimli bir şekilde yapılması için yeni uygulamaları hayata geçiriyoruz. İnegöl Belediyesi e-devlet uygulamasında Bursa’da bu hizmeti veren belediyeler arasında ilk sırada yer alıyor. Yapacağımız çalışmalarla e-devlette Türkiye’de en fazla hizmet veren belediye unvanını almak istiyoruz. Yeni nesil belediyecilik anlayışımızı daha da sistemli bir hale getirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Bunun için de kurumsallaşarak bürokrasiyi azaltarak, vatandaşlarımızın işlerini daha da kolaylaştırarak, beraberinde elektronik dönüşüme, bilişime biraz daha ayak uydurarak hızlı hareket ediyoruz. Amacımız bir zihniyet dönüşümüdür.

 

Şu anda sistem üzerinden Barkodlu Belge Doğrulama, e-Bordro Sorgulama, Nöbetçi Eczane Sorgulama, Emlak Vergisi Bildirim Sureti Sorgulama, Arsa Rayiç Değeri Sorgulama, Talep/Öneri Başvuru ve Sorgulama, Askıdaki İmar Planı Sorgulama, Çöp Toplama Bilgisi Sorgulama, Encümen Gündem Sorgulama, Encümen Kararı Sorgulama, Etkinlik Bilgisi Sorgulama, Evrak Takibi, Günlük Faaliyet Planı Sorgulama, İhale Sorgulama, Meclis Gündem Sorgulama, Meclis Kararı Sorgulama, Nikah Salonu Durum Sorgulama, Ücret Tarifesi Sorgulama, Vefat Bilgisi Sorgulama, Beyan Bilgileri Sorgulama, Sicil Bilgileri Sorgulama, Tahakkuk Bilgileri Sorgulama ve Tahsilat Bilgileri Sorgulama gibi hizmetleri veriyoruz.

 

Yeni nesil belediyecilik anlayışımız içerisinde bana göre en önemli noktalardan bir tanesi vatandaşın katılımcı hale getirilmesidir. Oluşturduğumuz tüm iletişim kanallarından vatandaşlarımızın tüm öneri ve eleştirilerini topluyoruz. Bunların tamamını proje ofislerinde değerlendiriyoruz. Böylece vatandaşın daha katılımcı olduğu bir model geliştirmiş oluyoruz.

 

Peki, geri bildirimlerden yeni bir proje fikri ortaya çıktı mı? Ya da bir projenin değişmesi için bir geri bildirim aldınız mı?

Aslında burada birincil amacımız vatandaşın farkındalığını artırmak ve sonrasında harekete geçmesini sağlamaktı. Somut proje olarak bakacak olursak; Temiz Şehir İnegöl hedefiyle başlattığımız bir temizlik projesinden bahsedebiliriz. Göreve geldiğimizden beri temizlik konusuna çok önem veriyoruz. Bunun için geçtiğimiz aylarda belediyemiz bünyesine 28 adet temizlik aracını dahil ettik. Zamansız çöpler sıkça yaşadığımız sorunlardan biri. Aslında her mahallenin, bölgenin, sokağın çöp günleri belli. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen bu konuda suiistimaller yaşandığını görüyoruz. Zamansız çıkarılan çöpler çevre kirliliğinin başlıca nedenlerinden biri. Bu sorunla baş edebilmek adına bireysel çöp konteynırı uygulamasını başlattık. Tabii, bu kapsamlı ve uygulanması zaman alacak bir proje. Her binanın önünde, korunaklı ve kapaklı bir çöp konteynırı yer alacak. Uygulamanın başarılı olup olmayacağını görmek adına da zamansız çöplerle ilgili yüksek oranda şikayet aldığımız bir bölgeyi pilot bölge olarak belirledik. Belli bir süre pilot bölgede yapılan uygulama takip edilecek. Zamansız çöplerle ilgili gelen şikayetlerin oranları incelenecek. Projenin başarılı olması ve vatandaşlarının olumlu dönüşleri sonucunda uygulamayı İnegöl merkezde mahallelerin tamamında hayata geçirmeyi planlıyoruz.

 

Biraz da ekonomiyi konuşalım isterseniz. Siz ekonomiyi üç sacayağı şeklinde değerlendiriyorsunuz. Bunu biraz anlatır mısınız?

Sözlerimin başında da belirttim; gücümüz geçmişimizde saklı. Aslında bu, bizim başarımızda en önemli kıstas olacak. Geçmişte başarmışsak bugün daha iyisini başarabiliriz. İstanbul, Ankara, İzmir aksının orta noktasında bir coğrafi konumdayız. Şehrimizin ekonomisi için mobilya sektörünü çok çok önemsiyoruz. Mobilyanın başkenti olma hedefinin başarılması için de bu şehir tüm dinamikleriyle çalışıyor. Özellikle dünyadaki eğilimleri çok yakından takip ediyor ve izliyor. Mobilya sektörü ana sektörlerimizden biri olarak kalacaktır.

 

Bu noktada şehrin ihracat rakamlarından kısaca bahsetmek isterim. Toplamda 1,2 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahibiz. Bunun da 900 milyon doları ihracat, 300 milyon doları da ithalattır. Bu da 600 milyon dolar cari fazla demek. Cari fazla veren iller sıralamasında 7. Sıraya, ihracat rakamlarında 21. sıraya oturmuş bir şehirden bahsediyoruz. İhracatın yarısından bir miktar fazlasını artık mobilya sektörü oluşturmaya başladı. Eskiden tekstil birinci sırada gelirdi, şu anda tekstil ikinci sırada.

 

Mobilya ve tekstil sektörleri yanında gıda, kimya, otomotiv yan sanayi gibi farklı sektörlerimiz de var. Biz tüm diğer sektörleri de incelemeye devam ediyoruz. Şu an İnegöl’de 4 OSB var: İnegöl OSB, İnegöl Mobilya Ağaç İşleri İhtisas OSB, Yenice OSB ve Cerrah OSB. Şu an şehrimize değerli yatırımları, değerli sektörleri nasıl kazandırabiliriz diye adımlar atmaya çalıştık. Bir yatırım izleme ve koordinasyon birimi oluşturuyoruz. Şehrimize Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ni davet ettik.

 

Diğer taraftan tarım ve turizm sektörleri de şehrimiz için çok önemli. Sanayi, tarım ve turizm üç sacayağı olarak dengeli büyüklükte olmalılar. Tek bir sektöre dayanmak bazı handikaplar yaratabiliyor. Üç ayağın da yere sağlam basmasını hedefliyoruz.

 

Şehrimizin turizm sektöründe öne çıkmasını sağlayacak ve bu alanda hak ettiği noktaya gelmesi adına oluşturulacak destinasyon alanları ile şehrimizin bir cazibe merkezi haline geleceğine inancımız tamdır. Belediye olarak bu konuda her türlü katkı ve desteği vermeye hazırız.

 

Tarımda da İnegöl çiftçisine yardımcı olmak hedefiyle Üreten Çiftçiler Kooperatifi’ni kurduk. İnegöl Belediyesi de bunun içinde bir üyedir. Bu kooperatifle beraber devletin vereceği desteklerden ve hibelerden istifade edeceğiz. İnegöl iyi bir ayçiçeği yetiştiricisi. Şu anda kaliteli markaların paketleri içerisinde İnegöl ay çekirdeğini yiyorsunuz. İnegöl Alası olarak marka tescili yapılmıştır, patentlidir. İnegöl çok iyi de meyve üreticisi bir şehirdir. Bugün yediğiniz şeftalinin, armudun muhtemelen büyük bir bölümü İnegöl’den geliyor. Yeni ürünleri bunlara ekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yabanmersini tanıtımı yaptık. Çok güzel yeni alanlar açıyoruz. Bölgemizdeki Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’na (BEBKA) soğuk hava deposu projesi için başvurduk. 3 bin ton kapasiteli bir depoyu acilen yapmalıyız. Yaklaşık 5 milyon TL’lik bir yatırım. İnegöl Belediyesi olarak biz de destek vereceğiz.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bütün bu attığımız adımlar, yaptığımız çalışmalar tabii ki önce insana sonra şehre sonra ülkemize birer yatırımdır. Benim arzu ettiğim çalışma arkadaşlarımla beraber bu şehre faydalı olmaktır. Bunları bir plan dairesinde, fayda maliyet analizleri yapılmış ve hayata geçtiğinde kabul görmüş ve sürdürebilir bir halde ortaya koymak. Bunları yaptığımda inanıyorum ki daha mutlu insanların yaşadığı, refahı artmış, standardı yükselmiş, örnek insanlardan oluşan örnek bir şehir, mutlu bir şehir hayata geçireceğiz. Bundan şüphem yok ama bunun için çok mücadele etmek gerektiğinin farkındayım. Ben inanıyorum ki hedeflerimizin birçoğuna da varacağız.