RÖPORTAJ — 2 Mart 2020 at 13:59

ESBAŞ CEO’SU DR. FARUK GÜLER: ESBAŞ, YAZILIM VE BİLİŞİM SEKTÖRLERİNE YÖNELDİ!

 

Son iki yıldır Ege Serbest Bölgesine yazılım ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren yatırımcıları çekmek için yürüttükleri çalışmaların meyvelerini toplamaya başladıklarını söyleyen ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler önümüzdeki dönemde bu yöndeki çalışmaları daha da artıracaklarını vurguladı.

 

Bu yıl otuzuncu kuruluş yılını kutlayan ESBAŞ, son iki yıldır Ege Serbest Bölgesine yazılım ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren yatırımcıları çekmek için yürüttüğü çalışmaların meyvelerini toplamaya başladı. Önümüzdeki dönemde bu yöndeki çalışmalarını daha da artıracak görünüyor. ESBAŞ’ın bu alandaki yol haritasını ve genel hedeflerini ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler ile konuştuk.

 

Son dönemde odağınızda yazılım ve bilişim sektörleri var. Buna neden gerek duydunuz?

Yazılım ve bilişim teknolojileri konusunda İzmir’de geniş bir insan kaynağı havuzu bulunuyor. 2 yıl önce bu durumu göz önüne alarak sektöre el atalım ve bu konuda faaliyet gösteren firmaları bölgemize çekelim diye yola çıktık. Ticaret Bakanlığı ve Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü, yazılım şirketlerinin yüzde 100 ihracat yapmaları halinde serbest bölge teşviklerinden yararlanabilmeleri yönünde bir düzenleme yaptı. Bu sayede son iki yılda bölgemize 10 yazılım şirketi çektik. Bunların tümü yüzde 100 ihracat yapıyor.

 

Kümelenme Çalışmalarınızda son durum nedir?

Bildiğiniz gibi daha önce de havacılık ve savunma sanayi konusunda kurduğumuz dernek ve kümelenme çalışmalarından çok iyi sonuçlar aldık. Geçen yıl bölgemizde düzenlediğimiz toplantıya bu sektörlerdeki en önemli şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı. Şimdi bu konuda bir adım daha attık. “Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği”ni kuruyoruz. Bu işi hızlandırmamız gerekiyor. ODTÜ, Aselsan gibi kuruluşlar sayesinde Ankara’da bu konuda bir ekosistem oluştu, İstanbul’da zaten var. İzmir’de ciddi bir potansiyel olmasına rağmen deneyimli şirketler buraya gelmek istemiyorlar. Nitelikli elemanları İzmir’e getiremeyeceklerini düşünüyorlar. Diğer sektörlerden çalışanlar İzmir’e koşa koşa gelirken, bilişim sektöründekiler iyi para kazandıklarından ve hareket etmeyi çok sevmediklerinden bulundukları yerde kalmak istiyorlar.

 

Peki, bu derneğin kuruluşuyla birlikte nasıl bir yol haritanız olacak?

Kuracağımız dernek ile yazılım ve bilişim şirketlerinin İzmir’e gelişini organize etmeyi amaçlıyoruz. Daha önce havacılık ve savunma sanayi konusunda kurduğumuz dernek ve kümelenme çalışmalarından çok iyi sonuçlar aldık. Geçen yıl bölgemizde düzenlediğimiz toplantıya bu sektörlerdeki en önemli şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı. Yazılım ve Bilişim Sanayi Kümelenme Derneğine İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, iş insanları dernekleri üye olacaklar. Yurtdışındaki kümelenme dernekleriyle temasa geçip Avrupa ve ABD’den birkaç büyük şirketi buraya getireceğiz. Bunu yapmak zorundayız çünkü şu an hiçbir makine yok ki içinde yazılım olmasın. Otomobil üretimi bile artık ‘bir pil-bir yazılım’ haline geldi. Kalan kısmı herkes yapıyor.

 

Yurtdışı çalışmalarınızda hangi ülkelere odaklanmış durumdasınız?

ESBAŞ’ın ve Ege Serbest Bölgesinin kurucusu merhum Kaya Tuncer’in ‘kalıcı sürdürülebilir ihracat’ hedefi doğrultusunda geleceğin sektörlerini çekmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Pazarlama çalışmalarımızı Almanya ve Japonya gibi ülkelere yönlendirdik. Ne olursa olsun yatırımcı gelsin demiyoruz, bir yatırımcıyı seçip onu yatırıma davet ediyoruz. İstediğimiz şartları taşımıyorsa yatırımcıyı kabul etmiyoruz. 20 sene sonrasını düşünerek pazarlama yapıyoruz. 20 sene önce otomotiv şirketlerini çağırıyorduk, şimdi yazılım şirketlerine yöneldik.  

 

Batı Anadolu Serbest Bölgesi-BASBAŞ’ın kuruluş çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

BASBAŞ adını verdiğimiz ve Bergama’da kurmak için çalışmalarını sürdürdüğümüz ikinci serbest bölge konusunda oldukça ilerledik. Şirketimizi kurduk. Bizler iş ve aş yaratmaya devam etmeli ve ülkemize yeni yatırım ve yatırımcılar çekmeyi hız kesmeden sürdürmeliyiz. Ege Serbest Bölgesini alanında Mükemmeliyet Merkezi yapmak ve uzun vadeli geleceğimizi sürekli büyüyerek ve gelişerek güvenceye almak için faaliyetlerimize mükemmellik yolunda her gün yeni adımlar atarak devam edeceğiz.