RÖPORTAJ — 2 Mayıs 2020 at 19:21

İNOKSAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI VEHBİ VARLIK: İNOKSAN, 5 YILLIK YOL HARİTASINDA CİROSUNU İKİYE KATLAYACAK!

İNOKSAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI VEHBİ VARLIK:

İNOKSAN, 5 YILLIK YOL HARİTASINDA CİROSUNU İKİYE KATLAYACAK! 

Endüstriyel mutfak sektörü ve imalatı alanında 40. yılını kutlayan İnoksan, dünya çapında sektörün önemli markaları arasında yer alıyor. Toplam cirosunun %40’ını ihracattan elde elden İnoksan 40. yılında Amerika ve İngiltere’de önemli bir çıkış yapmaya hazırlanıyor. 25.000 metrekare kapalı alanda üretim yapan, 7.500’ün üzerinde ürün çeşidiyle pazarda %25 paya sahip olan İnoksan’ı kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık’tan dinledik…

1980 yılında merdiven altı bir atölyede başlayan maceramızın, tüm emeklerimizin ve çalışmalarımızın sonucunda doğan markamız İnoksan’ı bugün uluslararası platformlarda yabancı markalar ile rekabet ederken görmek bizler için en büyük gurur. Bugün geldiğimiz noktada yılda 1,5 milyon metrekare proje çiziyor, yılda 3.000 ton sac işliyoruz. 6 büyük ilde bölge müdürlüklerimiz, 50’ye yakın yetkili bayi ve satış noktamız bulunmakta. Ciromuzun her yıl %2’sini Ar-Ge’ye ayırıyoruz. 26 kişilik Ar-Ge merkezimizde 2020 yılı içerisinde, biri TÜBİTAK çalışması olan 10 yeni projeyi daha hayata geçirmeyi hedefliyoruz. 25.000 metrekare kapalı alan üretim kapasitemiz ve 7.000’i aşkın ürün çeşidiyle 40 yıldır mutfağın kalbindeyiz.

İhracattaki ciromuzu %60 artıracağız  

  1. yılda öncelikli hedefimiz markalaşma ve ürün geliştirme süreçleri ile birlikte yaklaşık 8 yıldır dahil olduğumuz Turquality programı çerçevesinde ihracat oranımızı yükseltmek. 2019 yılı içerisinde 100’ü aşkın ülkeye ihracat yaptık. 2020 yılı içerisinde ihracat ciromuzu %60 oranında artırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise ciromuzu iki katına çıkartacağız. Bunun yanında üretimden satışların minimum %70’ini ihracattan elde etmek istiyoruz ki bunun temellerini de sağlam bir şekilde attık. 2018 ve 2019 yılında; FHA Singapore, Gastropan Romanya, Gulfhost Dubai, Hotelex Shanghai, Hoteq Tahran, NRA Chicago, New York Restaurant Show, PIR Moscow, Saudi Horeca Riyadh, Host Milano, Dünya Döner Zirvesi Belgrad ve Hilton EMEA Engineering Conference fuarlarına katıldık. 2020 yılında ise NRA Chicago ve PIR Moscow fuarlarında yer almayı planlıyoruz.

Proje kanalında ise ağırlığımızı Afrika’nın gelişen ülkeleri olan Kenya, Etiyopya ve Nijerya’da yoğunlaştırmakla birlikte Mısır, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan pazarlarında da güzel projeler yapacağımızı düşünüyoruz. Son dönemde yurtdışında tamamladığımız başarılı projelerimizden bazıları; Mercedes Benz Moskova Fabrika Mutfağı, Intercontinental Colombo, Four Points Sheraton Kosova, One Africa Place Kenya, Albatros Group of Hotels Mısır, Ark Hotel Juffair Bahrain, Glee Hotel Kenya, Tekfen Ministry of Taxes Bakü, Merit Hotel KKTC. Özbekistan’da son dönemde gerçekleştirdiğimiz Taşkent Hilton projesinden de bahsetmeliyim. Toplamda 2,5 milyon euroluk; ana mutfak, açık büfeler, çamaşırhane ve soğuk odaların komple yapıldığı projeyi yaklaşık 4 ay gibi kısa bir sürede ciddi bir emekle teslim ettik. 

“ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya’da perakende satış artışı hedefliyoruz” 

2020 yılında özellikle perakende kanalımızı daha da hızlandırmak istiyoruz. ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya öncelikli hedef olacak şekilde bu pazarlardaki perakende satışlarımızı artırmak için çalışmalar yapacağız. Dünyanın diğer büyük bir gücü olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde de ürünlerimizi satabilmek için gerekli Çin Standartları (CQC) belge çalışmalarını sonuçlandırdık. Fakat Çin’de yaşanan Korona Virüsü dalgasıyla Çin ekonomisinin göreceği zarar tüm piyasaları olumsuz etkilemeye devam edecek.

Bunun yanında ABD pazarına odaklandık. 5 yıldır aktif olarak ABD’de fuarlara katılıyoruz. ABD mutfak cihazları ithalatının %70’ini Çin’den yapmaktadır. Korona Virüsün de etkisiyle ABD bizim için daha da önemli bir pazar haline dönüştü.

Önemsediğimiz bir diğer pazar olan İngiltere’de tüm Birleşik Krallık ve İrlanda için tek dağıtıcılık sözleşmesi imzaladık. İlk etapta bulaşık yıkama makinaları ile başlamak üzere sonrasında da fırınlarımız ve pişirici grubumuzun satışı için anlaşmaya vardık. İlk etapta yüklü BYM siparişini alarak iş birliğimizi başlattık. İlerleyen süreçte partnerimiz ile birlikte yapılacak fuar, tanıtım vs. gibi pazarlama faaliyetleri ile satışlarımızın artan ivme ile gelişmesini bekliyoruz. 

Zincirlerin gücüne güç katmaya devam!

Türkiye’deki birçok zincir restoranın ve otelin her şubede öncelikli tercihi olan ve mutfaklarını projelendiren İnoksan olarak; Big Chefs, Dominos, KFC, Usta Döner, Huqqabaz, Happy Moons, Diversey, Hilton, Radisson Grubu, Sheraton, Four Points by Sheraton Türkiye’deki tüm otelleri, Bilfen ve Okyanus kolejleri gibi markalarla yeni dönemde de hem yurt içinde hem yurt dışında başarılı iş ortaklıklarına imza atmaya devam ediyoruz.

Dijitalleşme yolundaki adımlarımız 2020’de de devam ediyor…  

2019 yılında kurumsal yapımızı güçlendirmeye devam ederken; yaptığımız 2 milyon avroluk makine yatırımımızla özellikle stratejik ürün gruplarında kapasite artışı gerçekleştirdik. Ayrıca bilgi sistemleri alanında yaptığımız toplamda 4 milyon TL’lik yatırımla SAP kurulumumuzu tamamladık. Dijitalleşmeye yönelik attığımız adımlar çerçevesinde 5 yıl önce faaliyete geçirdiğimiz İnoksan Çağrı Merkezi’ni de her geçen gün geliştiriyoruz. İnoksan Çağrı Merkezi’nde ayda ortalama 6.000 çağrı yanıtlıyor, müşterilerimiz ile aramızdaki iletişimi, tek bir merkezden, düzenli ve sürekli bir şekilde yürütüyoruz. Her yıl düzenli olarak yapılan müşteri memnuniyeti araştırmalarımız, anketlerimiz sayesinde de; ürünler, satış ve satış sonrası hizmetler boyutlarında tutarlı bir trend izlemekteyiz.

İnoksan şimdi web’de…

Yine geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz e-ticaret projemiz İnoksanshop.com.tr, web sitesi üzerinden İnoksan başta olmak üzere İnoksan güvencesiyle ithal edilen birçok markanın ürünlerinin satışını yapmak amacıyla faaliyete girdi. 

Sektöre değer katan işler…  

Yeni ihracat pazarlarındaki ürün talebini karşılamak ve talebi sürekli kılmak için yerli katma değer oranının en yüksek olduğu ürünler için yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ciromuzun %2’sini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor ve “sektöre değer katan” işler ortaya koymaya gayret ediyoruz. Bu doğrultuda İnoksan Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiğimiz yeni ürünlerimizi 2020 yılında da global pazarlara sunmaya devam edeceğiz. İnoksan Ar-Ge Merkezi sürekli gelişen teknolojik alt yapısı ve nitelikli işgücüyle büyüyor. 35’in üzerinde özgün endüstriyel ürün tasarım tescilimiz bulunuyor. Özellikle Inosmart marka fırınlarımız ve bulaşık yıkama makinelerimiz sektör profesyonellerinden tam not alıyor.

Türkiye’de ilk yerli kombi fırını üreten şirket biziz. Inosmart marka fırınlarımız ile sektörün ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ediyor ve onları dinleyerek Ar-Ge çalışmalarımızı güçlendiriyoruz. Bunun yanı sıra 6.000 tabak yıkama kapasiteli BYF600 bulaşık yıkama makinemiz yoğun ilgi görüyor.

“Mutfak müteahhitliği yapıyoruz”

Dünyada 200 milyar dolar pazar büyüklüğü olan endüstriyel mutfak cihazları sektöründen Türkiye yüzde 2,5 oranında pay alıyor. Turizm sektörüne büyük katkılar sunan Türk endüstriyel mutfak sektörünün ihracatı, tüm donanımlar dikkate alındığında yaklaşık 4,5 milyar dolar olarak gösteriliyor. Sektör, züccaciye ürün grubu dahil olmak üzere 1,3 milyar dolar ithalat yapıyor. Sektör hızla yol alıyor. Sayımız da her geçen gün artıyor ve şirketler gelişiyor. Rekabetin çok hızlı olduğu sektörümüzde rekabette hizmet kalitesi öne çıkıyor. Bizler bir nevi mutfak müteahhitliği yapıyoruz. Anahtar teslim mutfaklar projelendiriyoruz. Bu oldukça keyifli ve zor bir iş. Her işletmenin, her müşterinin şartlarına uygun tasarımda mutfaklar yapmak çok zor ancak bir o kadar da keyifli. Mesleğimiz birikim gerektiren bir meslek ve bu sektör bunu başarıyla yerine getiriyor. Bahsedilen rakamlara da baktığımızda gelecek yıllarda daha başarılı işlere imza atacağımıza ve dünyada sesimizi duyurmaya devam edeceğimize inanıyorum. 

Yabancı yatırımcıların gözleri üzerimizde!  

Endüstriyel mutfak sektörüne yabancı yatırımcıların ilgisi oldukça büyük. Küçük şirketlerin hayali olan bu durum beklentileri karşıladığında başarılı iş ortaklıkları doğurabiliyor. “Türkiye’de mutfak sektörünün parlaması ve yıldızlaşmasıyla yatırımcıların ilgisi de her geçen gün artıyor” diyen Varlık: “Artık dünyaya kafa tutacak bir durumdayız, gözleri üzerimizde bunun da farkındayız. Bu gurur verici bir tablo. Ancak Türk şirketleri de bu anlamda kendini geliştirmiş durumda. Bir iş ortaklığı düşünülürken karşılıklı faydaların iyi sağlanması gerekli. Bizim İnoksan olarak milli heyecanımız devam ediyor. Yerli üretimlerimizi ve markamızı dünya mutfaklarında görmek, tüm dünyaya markamızı yaymak her zaman öncelikli hedefimiz” sözleriyle yabancı iş ortaklıklarına bakış açısını özetliyor.

“Ürünlerimizle markalaşacağız”

İnoksan’ı önümüzdeki 5 yıl içerisinde nerede gördüğünden ve 5 yıllık yol haritalarından da bahseden İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık; yine mevcut marka algısını; daha güvenilir, daha kaliteli ve daha uzun ömürlü mutfaklara imza attıklarının altını çizerek koruyacaklarını söylüyor. 5 yıl içerisinde uzmanlığını derinleştirecek olan İnoksan, bu süreçte patentli ürünlerini artırarak rakiplerinden yine ayrışmayı planlıyor. “Ana mutfaklardaki proje misyonumuzu tamamladık ve kendimizi tüm dünyaya ispatladık. Ancak bundan sonra daha çok ürünlerimizle markalaşmak istiyoruz.” diyen İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, önümüzdeki 5 yıl içerisinde yepyeni ürünlerin İnoksan ailesine katılacağının sinyallerini veriyor. 2020 yılında İnoksan’ın “Verimlilik, dijitalleşme, ihracatta büyüme ve müşteri memnuniyeti” alanlarında gelişmelere imza atacağını da belirtiyor.