RÖPORTAJ — 2 Mayıs 2020 at 18:41

STM GENEL MÜDÜRÜ MURAT İKİNCİ: GLOBAL BAŞARI, SAVUNMA SEKTÖRÜNÜN EKOSİSTEMİNİ GELİŞTİRMEKLE MÜMKÜN OLABİLİR!

STM GENEL MÜDÜRÜ MURAT İKİNCİ:

GLOBAL BAŞARI, SAVUNMA SEKTÖRÜNÜN EKOSİSTEMİNİ GELİŞTİRMEKLE MÜMKÜN OLABİLİR!

STM Genel Müdürü Murat İkinci, “Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş. olarak, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde; mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteriyoruz” dedi.

“30 yıla yaklaşan tecrübemiz ve bilgi birikimimizle Türkiye’nin geleceğine yön veren yerli ve milli projeler geliştirerek Cumhurbaşkanlığı’mızın 2023 vizyonu doğrultusunda ihracatımızı arttırmayı ve dünyanın en iyi 50 savunma şirketi arasına girmeyi hedefliyoruz” diyen STM Genel Müdürü Murat İkinci; bu kapsamda askerî deniz platformları, otonom sistemler, siber güvenlik, uydu ve radar teknolojileri, komuta kontrol sistemleri, sertifikasyon ve danışmanlık olmak üzere geniş bir yelpazede ürün ve hizmet sağladıklarının önemine vurgu etti.

STM Genel Müdürü Murat İkinci, yurt içinde milli teknoloji hamlesinde önemli rol üstlenerek ülkemizin ihtiyaç duyduğu projeleri gerçekleştirirken aynı zamanda dünyayı şekillendiren teknolojiler de geliştirmeyi hedeflediklerini söylüyor.

“Askeri denizcilik alanında ‘Pakistan’ ihracatı ile çıtayı yükselttik”

STM Genel Müdürü Murat İkinci, “Askeri deniz platformlar konusunda tasarım, inşa, modernizasyon alanındaki mühendislik kabiliyetlerimizle dünyanın sayılı şirketleri arasına girmeyi başardık ve ülkemizi küresel alanda temsil etme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için sıfırdan tasarladığımız ve savunma sanayimizin tek seferde yapmış olduğu en büyük ihracatlardan biri olma özelliği taşıyan Pakistan Denizde İkmal Gemisi ile yine Pakistan’a ait Agosta 90B denizaltılarının modernizasyonunu üstlenmemiz bizi uluslararası alanda daha da iddialı bir konuma getirdi. Dz.K.K. ve SSB’nin bilgi, deneyim ve yönlendirmelerinden faydalanarak kendimizi geliştirmemizin, sahip olduğumuz mühendislik kabiliyetlerimizi iş ortaklarımız ve tedarikçilerimizin yetkinlikleriyle harmanlamamızın sonucu olarak ise milli tecrübemizin aktarıldığı bu ortak başarılara hep birlikte imza attık” dedi ve ekledi: “STM’nin askeri denizcilik alanındaki global projeleri, yatırımları Türk Savunma Sanayi ekosisteminde yer alan pek çok firmanın da yurt dışına açılmasını ve kabiliyetlerini geliştirmesine olanak tanımıştır. Askeri platformlarda yakaladığımız ihracat başarısını sürekli AR-GE ve insan kaynağı yatırımlarıyla geliştirdiğimiz otonom sistemler ve siber güvenlik alanına da taşımak için Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar 20’den fazla ülkede ihracat ve iş geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz.”

Milli projelerde kritik görev…

Türk savunma sanayimizin son 15 yıldır T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın hedefleri doğrultusunda ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın desteğiyle kendi teknolojisini geliştirdiği milli projelerinde de kritik roller üstlendiklerini söyleyen STM Genel Müdürü Murat İkinci, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın çalışma, bilgi ve tecrübesinden faydalanma imkanı bulduğumuz MİLGEM Projesi, bu alandaki en önemli projelerimizden biri olmuştur. Proje kapsamındaki dördüncü ve son gemi TCG KINALIADA geçen yıl hizmete girerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim edildi. Bu yıl itibarıyla ise sınıfının ilk gemisi olarak inşa edilecek olan MİLGEM-5 “İ” Sınıfı Fırkateyn Projesi’nde de ana yüklenici olarak görev aldık. Mühendislik konusunda yetkinlik alanlarımızdan biri olan otonom sistemlerde de çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Döner kanatlı vurucu İHA KARGU, sabit kanatlı taşınabilir akıllı mühimmat sistemi ALPAGU, döner kanatlı keşif İHA TOGAN’dan oluşan otonom drone sistemlerimizden KARGU’lar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne SSB aracılığıyla teslim edildi. Sahada görev icra eden KARGU’ya yönelik sürü drone teknolojileri geliştirme konusunda da çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bir diğer konu ise ülkelerin güvenlikleri için önemli bir tehdit unsuru olan siber güvenlik konusunda da bütüncül ve proaktif yaklaşım sergileyerek ülkemizin gelişen ihtiyaçlarına cevap veren ürünler ve hizmetler geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

“Ekosistemi sürdürülebilir kılmak için gençlere yatırım yapıyoruz”

“İhracat hedeflerimiz, milli teknoloji geliştirme ve yerli savunma ekosistemini destekleme konularında yenilikçi ve niş alanlarda projeler üretmeye devam edeceğiz” diyen STM Genel Müdürü Murat İkinci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu projeleri hayata geçirebilmek, kritik teknoloji ve mühendislik kabiliyetlerinde azami yerliliğe ulaşabilmemiz için hem çalışanlarımızı hem de geleceğimizin teminatı gençlerimizi odağımıza alıyoruz. Bu gelişen ekosistemi sürdürülebilir kılmak için Türkiye’nin önde gelen üniversiteleriyle iş birliği yapıyor, kendi organizasyonlarımızı geliştiriyor ve ulusal organizasyonlara sponsor oluyoruz. Türkiye’nin en kapsamlı siber güvenlik etkinliği olan “Capture The Flag” (CTF / Bayrağı Yakala) yarışması her yıl bu alanda kariyer planlayan gençlerle buluşma noktamızı oluşturuyor. Denizaltı konusunda milli ve uluslararası projeler gerçekleştirmek için farkındalık yaratmak ve yetenekleri desteklemek adına Türkiye’nin ilk ve tek denizaltı tasarımı ve teknolojileri tez yarışması Derin Arayışlar’ı düzenledik. Teknofest kapsamında her yıl gençlerle, çocuklarla buluşuyoruz ve dünyanın en iyi dron pilotlarını bir araya getiren World Drone Cup’ın yürütücülüğünü üstleniyoruz. Siber Güvenlik, Büyük Veri ve Yapay Zeka Farkındalık Programı oluşturarak, Türkiye’nin savunma sanayi alanında yeni yetenekler kazanmasına destek oluyoruz.”

STM Genel Müdürü Murat İkinci, “Savunma sanayimizde yerli endüstriyi destekleyerek, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine katkı sunmak, ana yüklenici olduğumuz uluslararası projelerde Türk firmalarının kabiliyetlerini geliştirmek, ihracat potansiyellerini arttırmak ve sektör için insan kaynağı konusunda destekleyici rol model olmak başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.