RÖPORTAJ — 11 Ağustos 2020 at 00:10

AYNES CEO’SU MURAT HOCALAR: AYNES KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU!

AYNES CEO’SU MURAT HOCALAR:

AYNES KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU!

Aynes’in 2019 ISO 500 şirket sıralamasında 225. sıradan 197.sıraya yükseldiğine dikkat çeken Aynes CEO’su Murat Hocalar, Aynes’in kar elde eden bir şirket haline geldiğini adeta küllerinden tekrar doğduğunu vurguladı.

Süt ürünleri sektörünün önde gelen oyuncusu Aynes son birkaç yılda yaşadığı zorlu süreçlerinden ardından başarılı bir performansla ciddi bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşümün mimarlarından biri de Aynes CEO’su Murat Hocalar. TMSF yönetimindeki Aynes’in kaptanlığını yürüten Hocalar süt ürünleri sektöründe önemli bir deneyime sahip.

Göreve geldikten sonra üretim ve pazarlama süreçleri dışında çalışanların motivasyonunu ve gelişimini daha iyiye taşımak için de çok çalıştıklarını söyleyen Murat Hocalar ile Aynes’in bugününü ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Aynes Gıda’nın süt ve süt ürünleri sektöründeki bugünkü konumunu ifade eder misiniz?

1997 yılında Denizli’nin Acıpayam İlçesinde üretime başlayan Aynes, yüksek kalite standartları ve artan üretim kapasitesiyle sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez öğelerinden olan süt ve süt ürünlerinde yenilikçi kimliğini yansıttığı faaliyetleriyle Türkiye süt pazarının lider şirketi olma yönünde çalışmalarına devam etmektedir. Aynes, kurulduğu günden bugüne Ege Bölgesi’nde süt hayvancılığının gelişiminde öncü rol üstlenmiştir. Çiğ sütünü aldığı üreticisinin ihtiyaç duyduğu sindirilebilir özelliği yüksek pişmiş yemi Türkiye’de ilk defa expander teknolojisiyle üreterek kendilerine vermekte; çiftlik yönetimi, besleme, hayvan sağlığı üzerinde saha eğitimi vererek üreticilerine katkı sağlamaktadır. Böylelikle çiğ süt kalitesini yukarı çekmektedir.

Şirketimiz, son teknolojiyle donatılmış üretim tesislerinde süt, yoğurt, ayran, peynir, tereyağı, krema ve süt tozu ürünlerinin üretimini yapmaktadır. Aynes, organik yapıyı bozmadan üretim sürecini tamamlayarak sütün ömrünü uzatan “Lactenso” teknolojisini dünyada ilk defa uygulamaya sokmuştur. Tüketicilerimizin istek ve ihtiyaçlarını sürekli takip ederek her yıl ürün portföyünü genişletmektedir.

Aynes, “insan’’, “kalite”, “verimlilik”, “çevreye duyarlılık” ve “yenilik” değerlerinin tamamını kapsayan “iyilik sağlık” sloganıyla en yüksek bilinirlik oranına sahip markalardan biridir. İSO kayıtlarına göre ilk 500 işletme sıralaması içerisinde yer alan, süt  ve süt ürünleri kategorisinde yaklaşık 1,060 çalışanına, tek işletmede 1800 Ton/gün çiğ süt işleme kapasitesine sahip, Türkiye’nin 3. Büyük Süt ve Süt Ürünleri şirketidir. Aynes, 2019 ISO 500 şirket sıralamasında 225. sıradan 197.sıraya yükselmiştir. Bunun yanında yeniden yapılandırdığımız organizasyonumuz, operasyonel iyileştirmeye yönelik ciddi çalışmalarımızla, süreçlerimizin geliştirilmesiyle karlılığımızı da ciddi anlamda arttırdık. Zarar eden bir şirketten kar elde eden bir şirket haline getirdik. Diğer bir deyişle 2019 yılında Aynes’i küllerinden tekrar doğurduk. 

Aynes olarak pandemi sürecinde neler yaptınız?

Türkiye’de salgın 10 Mart’ta 1 kişinin ölümüyle başladı. Biz de 11 Mart’ta kriz ekibimizi oluşturduk, prosedürlerimizi hemen tamamladık ve bütün uygulamalarımıza başladık.. Kimin hangi serviste hangi koltuğa oturacağından yemekhanede her bir masada kimlerin beraber yemek yiyeceklerine, hatlarda nasıl çalışılacağına dair tanımlamalarımızı yaptık. Kronik hastalıkları olanları izne çıkarttık, kendi içimizde birebir filyasyon yaptık. Beyaz yakalı arkadaşlarımızın yüzde 50’si fabrikada, yüzde 50’si home-ofis olacak şekilde bir düzenleme yaptık.. İŞKUR üzerinden 60 kişilik ilave istihdam yarattık. Sonuç olarak pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı’nın zaruri gördüğü 14 tedbire biz de bir o kadar tedbir ilave ederek çalışanlarımızın evlerinin kapısından başlayan çok sıkı önlemler aldık. Pandemi döneminde öncelikle çalışanlarımız ve ailelerinin sağlığını koruyarak aynı zamanda şirketimiz faaliyetlerini sürdürülebilir hale getirdik. Proaktif yaklaşımla tedarik zincirimizin riskli alanlarını belirleyip risklerimizi bertaraf ettik, üreticimizin sütünü yerde bırakmadık sütlerini aldık, üretimimizi yaptık ve satışlarımızı gerçekleştirdik. Bu süreçte ev dışı tüketimde ortaya çıkan açığı organize perakende tarafında kapatmak için çok uğraştık, markalı ürün satışımızı ve market penetrasyonumuzu çok geliştirdik. Satış noktalarımızın sayısı ciddi bir büyümeyle 36 bine ulaştı. Yine de ev dışı tüketim kanalındaki açığımızı birebir kapatmak mümkün olmadı.  Tüm ekip arkadaşlarıma hem kendileri hem de şirketimiz için özverili çalışmaları ve sorumlu yaklaşımlarından dolayı minnettarım. 

Önümüzdeki süreçte proaktif pazarlama ve büyüme konusunda neler yapmaktasınız?

Aynes’in ilk hedefi; insana verdiği değeri ön planda tutarak kaliteden asla ödün vermeden tüketicilerine sağlıklı ve lezzetli ürünler sunmak, iyilik, sağlık, yenilik ve lezzet kaynağı olmaktır.  Şirketimiz, değişen ve gelişen tüketici eğilimlerini yakından takip etmektedir..

Aynes’in yeniden doğuşunu timsalleyen yeni kurumsal kimlik çalışmaları sonuçlanmak üzeredir. Aynes ürünlerini, yeni görsel, sözel ve işitsel dili ile müşterilerimizin önüne daha etkin sunacaktır. Çizgi üstü ve altı iletişim planlarını yapmıştır. Bu bağlamda Pazarlama ve Ticari Pazarlama ekiplerimizi güçlendirip markalaşma konusunda satış noktaları ve tüketicilerimizin gözünde daha aktif yer alacağız.

Örneğin, geçen ay survivor’ın son yarışmasında takdim edilen Aynes büyük ödülü müşterilerimizin çok dikkatini çekti ve beğeni aldı.

Yeri gelmişken Ar-Ge ve inovatif çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Ar-Ge faaliyetleri Aynes’in pazardaki konumunun güçlenmesine katkıda sağlamaktadır. Yenilik, bizim büyüme motorumuzdur.

Aynes, bilimsel, teknolojik, inovatif gelişmeler ışığında ürünlerin kalitesini artırmak ve değişen beklentilere cevap vermek üzere Ar-Ge çalışmalarını sürdürmektedir.

Müşteri odaklı çalışarak onların talep ve ihtiyaçlarına uygun ürünler üretmeyi ilke edinen Aynes, yürüttüğü Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem ve öncelik vermektedir. AYNES, sağlıklı nesiller, sağlıklı gelecek için projeler geliştirmeye ve sektöre yenilik katmaya devam etmektedir..

Müşterilerimizin damak lezzetine hitap edecek gurme ürün serisi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlayacak biofonksiyonel ürün serisi, bir kerede tüketilebilir küçük porsiyon ürün serisi gibi yeni kategorilere girmeyi planlamaktadır.

Şirket bünyesinde öncelikle ürünlerin duyusal niteliklerinin en üst seviyeye çıkarılması için çalışmalar yapılırken, aynı zamanda verimlilik esaslı projeler ile üretim zayiatlarının ve kayıpların en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.

Ürün işleme teknolojileri üzerine sektörü global bazda takip edip bu teknolojileri en verimli şekilde işletme koşullarına uyarlamak için yoğun çalışmalar yürütülmektedir.

Peynir altı suyu tozu üretimi Türkiye’de ilk defa %90 demineralizasyon derecesi ile Aynes tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu sayede üstün nitelikli ve kullanım ağı oldukça geniş olan ürünler üretilmesi sağlanmaktadır.

İhracata yönelik özellikle Ortadoğu, Uzak Doğu ve Türki Cumhuriyeti ülkeleri için, kendi damak tatlarına uygun uzun ömürlü ürünler geliştirilmektedir. Yapılan çalışmalar ile esnek saklama koşullarında raf ömrü süresinin sonuna kadar ürün güvenliğinin garanti edilmesi sağlanmaktadır.

Aynes için ürün ve süreç kalitesi bir önceliktir. Tüm çalışmalarımızda BRC, ISO 9001 ve ISO 22000 standartlarına entegre gıda güvenliğini etkin kılan kalite yönetim sistemleri uygulanmaktadır.

Yüksek standartlı gıda güvenliği, İş Sağlığı ve Güvenliği, kalite ve hijyen standartlarından öden vermeden üretim yaptığımız tesislerimizde, TSE uzmanları tarafından denetim sonrası verilen “Covid 19 Güvenli Üretim Belgemizi” de aldık. Bu belge ile normalleşme sürecinde de güvenilir ve hijyen standartlarına uygun, iyilik sağlık ve lezzet dolu ürünler sunmaya devam edeceğimizi belgelemiş olduk.

Sürdürülebilirlik politikanız nedir?

İnsan sağlığını ve mutluluğunu her şeyden önde tutarak, sağlıklı nesiller, sağlıklı gelecek için daha çok çalışarak, çevresel, ekonomik, sosyal sürdürülebilirliğin temellerinde yer alarak sektörümüzde söz sahibi olamaya talibiz.

Toplumun refahına sağladığımız katkının artması, sektörün sağlıklı büyümesi ve tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Bu doğrultuda 2020 yılı içinde Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler (Global Compact) Türkiye üyeliğine de başvurduk.

Sütün sağlığını ve bereketini yayma tutkusuyla, süt değer zincirini en verimli şekilde yöneterek, bireylerin yaşam kalitesini artıran, sağlık ve mutluluk veren, doğal ve lezzetli süt ürünleri sunma misyonuyla çalışıyoruz. Sütçülüğü sadece süt üretmek olarak görmüyor, süt ve süt ürünlerine kadar olan tüm süreci yönetip denetliyoruz. Yatırım yaptığımız bölgelerde istihdam yaratmak, tarımsal üretim faaliyetlerini kayıtlı ekonomiye kazandırmak, küçük üreticilerin düzenli gelir elde etmelerini ve sosyal güvenlik ağına katılmalarını sağlamak sürdürülebilirlik anlayışımızın çıktıları arasında yer alıyor.

Aynes Gıda olarak amacımız,  doğal kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak ve üretim faaliyetlerinde çevresel etkileri en aza indirerek gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmaktır.

Aynes, bu kapsamda;

*Çevre ile ilgili ulusal mevzuat ve idari düzenlemelere uymayı,

*Üretim faaliyetlerinde atık oluşumunu kaynağında azaltmayı ve doğal kaynakların verimli kullanılmasını sağlamayı,

*Oluşan atıkları çevreyi koruma hedefiyle yönetmeyi, yeniden kullanılabilir veya geri kazanılabilir ambalajlar kullanarak sıfır atık hedefiyle çalışmayı,

*Paydaşları ile yaptığı çalışmalarda öncelikle çevreyi koruma bilincini gözetmeyi,

*Enerjiyi verimli kullanmayı ve sera gazı salınımları azaltmayı,

*Çevresel etkilerini kontrol etmek, faaliyetlerinde ve yatırımlarında verimliliği yüksek tutarak, kojenerasyon tesisi ile kendi enerjisini doğal kaynaklardan üreterek kayıpları minimize etmeyi, ilke edinmiştir.

İhracatta hedefleriniz nelerdir?

Aynes olarak ihracat hedefimiz;  ülkemizin süt ürünleri ihracatında lider üreticileri arasında yer almaktır. Her geçen gün büyüyen üretim gücümüz ve dağıtım yeteneğimiz bizi yurt içinde olduğu kadar yurtdışında da bilinir ve güvenilir bir marka haline getirmiştir.

Aynes 2019 da 12 Milyon USD olan ihracatını 2020 yılında bütün konjektürel zorluklara rağmen % 20-25 artırmayı hedeflemiştir.

Aynes, Gürcistan’daki kendi satış şirketimiz ile yurtdışı operasyonlarımızda 2013 yılından bugüne önemli bir tecrübe kazanmıştır. Diğer yurtdışı operasyonlarımızı da yerinden yönetmek veya güçlü dağıtıcı ortaklarımızla işbirliğini arttırmak istemektedir.

Hali hazırda 25 ülkede Aynes ürünleri tüketilmekte olup bu rakamı üç sene içinde 35-40 ülkeye ulaştırarak pazar çeşitlendirmesi yapıp,  gittiğimiz pazarlarda kalıcı olarak Türkiye’nin marka gücü ve kalitesini güçlendireceğiz.

Başta Ortadoğu, Afrika ve Türki Çumhuriyetleri pazarları olmak üzere, Avrupa, Rusya ve Uzak Doğu pazarlarında yeni fırsatları ikili ziyaretler ve fuarlar ile ulaştığımız iş ortaklarımızla değerlendiriyoruz.

Yüksek kalite standartlarındaki tesisimiz ile önce Avrupa Birliği’nde ve Rusya’da onaylandıktan sonra büyük bir pazara sahip Çin tarafından da onaylandı. Avrupa Birliği ve Rusya’ya ihracat yapma izni olan beş süt ürünleri firmasından biriyiz. Çin pazarı büyük bir potansiyel olmasına rağmen ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi büyük süt ürünleri üreticisi ülkeler ile rekabet ediyoruz. Bize uygulanan gümrük vergileri daha yüksek.

Dünyadaki süt ürünlerini trendlerini yakından takip eden güçlü Ar-Ge ve İhracat ekibimiz ile inovatif ürünler yaratarak pazarda yenilikçi ve öncü üretici olmayı sürdüreceğiz.

İstihdam konusunda ne durumdasınız?

Aynes, 2016 yılından beri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimindedir. TMSF istihdamı koruyarak ve hatta geliştirerek karlı büyüme stratejisini ortaya koymuştur.  Bölge için önemli bir istihdam noktası olan Aynes bu stratejiye uygun adımlar atarak, yönetim ve icra makamının uyumlu çalışması ile istihdamını koruyarak büyüyebileceğini göstermiştir. Hali hazırda Aynes bünyesinde 1060 kişi çalışmaktadır.

Özellikle peyniri, yoğurt, ayran ve UHT süt ve süt tozunda üretim artışına gittik. 2020 yılında 900 Ton /gün çiğ süt alım miktarımızı 1000 Ton/günlere yükseltmeyi hedeflemekteyiz. Pazarda yaygın bulunabilirlik, yükselen marka bilinci ve gelişen ihracat, üretim artışını tetikleyen unsurlar olurken talep edilirliğimizi de artırmış olduk. İhtiyaca göre kapasite artış ve idame yatırımlarımızı yapmaya devam edeceğiz.

Aynes, Akdeniz (Antalya), Ege (İzmir- Muğla), Marmara (Çorlu, İstanbul Anadolu ve Avrupa, Bursa), İç Anadolu(Ankara ) gibi mevcut bölge müdürlüklerinin yanında Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz’de bölge ofisleri ve bayilikler oluşturarak artan iş hacmine uygun istihdam oluşturmuştur ve bu durumu sürdürmeye devam edecektir.

Süt tedarikinde üreticiler ile nasıl bir işbirliği halindesiniz?

Türkiye’de süt üretiminin artmasına imkân sağlan Aynes, 93’ü çiftlik olmak üzere toplam 291 ayrı süt toplama merkezinden süt tedarik etmektedir. Şirket, iş birliği yaptığı 20.000’i aşkın üreticisini sürekli desteklemektedir. Süt tedarikçilerimizle devamlı ortak çalışmalar yapmaktayız. Ayyem’in kaliteli yemleriyle süt ve besi hayvanlarının doğru beslenmesine katkı sağlamaktayız. Süt tedarikçilerimize, yem müşterilerimize sahada çalışan teknik ve kalite ekiplerimizle ve fabrikada mühendislerimizle devamlı eğitimler vererek çiğ süt kalitemizi geliştirmeye çalışmaktayız.  

Orta ve uzun vadeli plan ve projelerinizden söz eder misiniz?

Tabii ki hedefimiz sektöründe tüketicisi tarafından tercih edilen ilk üç markadan biri olmak.  Bu hedef doğrultusunda ürün çeşitliliğimizi genişleterek, yurt içi ve yurtdışında satış nokta sayımızı artırarak, teknolojik alt yapımızın, güçlü tedarik zinciri yönetiminin ve otomasyon sistemlerimizin üretimden tüketime olan tüm süreçlerinin kusursuz bir şekilde işlemesini sağlama gayreti içinde olacağız. Hem yurt içinde hem de yurtdışında markalaşma sürecimiz Aynes için öncelikli alan. 

Önümüzdeki dönemde fiyat politikanızda bir değişiklik olacak mı?

Aynes tüketicisine sunduğu her türlü faydayı arttırarak, marka gücünü her geçen gün yükselterek, değer algısını yukarı çekmeye çalışmaktadır.

Pek tabidir ki rekabete kalitemizden ödün vermeden cevap vermeye çalışıyoruz. Üretim sürekliliğimiz adına fiyat –kalite –bulunurluk dengemizi korumak zorundayız. Tüketicimize en rekabete uygun fiyatı sunmak için ürünlerimizi oluşturan maliyetlerini sıkı bir şekilde kontrol altında tutmaya çaba göstermekteyiz.

Sektörün bugünkü konumu ve geleceğine ilişkin nasıl bir öngörüye sahipsiniz?

Covid 19 pandemisi süt üretimi ve buna bağlı sanayisinin önemini net bir şekilde ortaya koymuştur. Halkımızın sağlıklı beslenebilmesi için gerekli her türlü besin ögesini içinde barındıran kontrollü şartlarda üretilmiş süt ve süt ürünlerine rahatlıkla ulaşabilmesi gereklidir. Bunun için süt endüstrisine ve buna bağlı tedarik zincirine ihtiyaç vardır.

Maalesef sektörde oluşturulan dez- enformasyonla süt sektöründe kayıt dışılık artmıştır. 23 milyon ton/yıl üretilen sütün  %55’i kayıt dışıdır. Kayıt dışılık demek kontrolsüzlük,  sağlıksız, evraksız ve vergisiz demektir. Bu problem çözülmeden sektörde uzun vadeli istikrarlı doğru kararların uygulanabilmesi çok zordur.

İç piyasada verimsizliğin, ihracat da rekabetin  en zayıf noktası çiğ süt kalitesidir. Kalitesiz çiğ sütün kayıtsız alıcısı yaşama şansı bulduğu sürece kaliteyi istenilen seviyeye yükseltmek mümkün gözükmemektedir.

Bu zorluklara rağmen güçlü bir üretici olarak büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Sektör problemlerinin çözülmesinde etkin rol alacağız. Gelecek dönemde daha çok yatırımı, daha yüksek kapasiteyi, daha yüksek katma değeri ve daha güçlü olarak bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına destek vereceğiz.

Sağlık, güçlü bağışıklık sistemi, sağlıklı beslenme gıda üretim şirketlerinin zaten önceliği idi.  Ancak bu konular tüketici için de öncelik olunca tercihler bu konulara eğilim gösteren, çeşitlilik sunan markalara olmaya başladı. Aynes olarak bizim de önceliklerimiz bu eğilim doğrultusunda. Tüketici ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde tutarak iyilik ve sağlık sunan ürünler üretmeye devam edeceğiz.

Altını çizmek istediğiniz son mesajınızı da almak isteriz…

Doğru ekipler kurmak, çok çalışmak,  başarıyı getiriyor. İçinde bulunduğumuz süt sektörünün 24 saat takip vardır. Ben ekibimle birlikte adeta teyakkuz halinde, sütün fabrikaya gelişinden satışa gidene hatta tüketilene kadar ki tüm süreci yakından takip ederek başarılarımızı sürekli kılmaya gayret ediyoruz. İçinde bulunduğumuz koşullar gereği sektörün gerekleri ötesinde daha çok çalışmamız ve daha çok mücadele etmemiz gerekiyor. İşimizi doğru yapmak önemlidir. Ancak doğru işi yapmak çok daha önemlidir. Biz de o doğru işleri bulmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar tüm süreçlerimize dokunduk ve iyileştirdik. Bunun güzel sonuçlarını da aldık.