GÜNCEL — 4 Aralık 2020 at 20:58

YENİ NESİL OSB’LERE EN İYİ ÖRNEK; DENİZLİ OSB…

DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRÜ AHMET TAŞ

Bilindiği üzere Organize Sanayi Bölgeleri 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile yönetilmektedir. OSB Kanunu dâhilinde söz konusu atılımları yapmak için bazı kuruluşları kurma zorunluluğu oluşmuştur.

Denizli OSB Yönetim Kurulu, alt yapı ve üst yapısını tamamladıktan sonra sanayicilere daha iyi hizmet etmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için çok önemli kararlar alarak her alanda ciddi adımlar atmaya başlamıştır. Öncelikle sanayicilerin nitelikli ara eleman problemini çözmek için 1000 öğrenci kapasiteli bir Teknik Kolej kurmuş ve 2 yıl içerisinde 763 öğrenciye ulaşmıştır. Ayrıca daha kısa periyodlarla ara eleman yetiştirmek için bir Mesleki Eğitim Merkezi kurup işletmeye başlamıştır. 170 kişilik Kreş Müdürlüğü binasını da modernize ederek çalışanların hizmetine sunmuştur. Özellikle ithal olarak gelen malların istendiği zaman çekilmesi ve daha az vergi ödemeleri için Gümrük Antrepo kurulmuştur. Sanayicilerin daha ucuz elektrik kullanmalarını sağlamak amacıyla bir Elektrik Tedarik Şirketi kurulmuştur. Çalışanların sağlığı ve iş kazalarında zamanında müdahale için Pamukkale Üniversitesi ile protokol yapıp 1800 m² kapalı alanı olan poliklinik kurulmuştur. Bu poliklinik binasının tüm masrafları OSB Müdürlüğünce karşılanmıştır. Hastanenin yanına bir 112 binası ve eczane binası da yapılarak hizmete açılmıştır. Çalışanların spor etkinlikleri için halı saha, basketbol-voleybol sahası, tenis kortu da hizmet vermeye başlamıştır. PTT, Banka, Kargo Şirketleri, Jandarma, Elektrik Şalt Merkezi de hizmet vermeye devam etmektedir.

Denizli Organize Sanayi Bölgesi 5.180.000 m²’lik bir alanda kurulmuştur. 223 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Bölgemizde üretim yapan sanayi tesislerinde yaklaşık olarak 25.000 kişi istihdam edilmektedir. Ayrıca sanayicilerimizin yıllık ihracat miktarı 750 Milyon Dolar civarındadır.

Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü olarak, her geçen gün büyük değişimler yaşayan iş dünyasında değişimin hızını yakalamak için kuruluşumuzdan bu yana sanayicilerimize kaliteli hizmet sunma çabasındayız. Bu çabanın kalite çağında daha sistemli bir hale getirerek kurumsal yapımızı güçlendirmek amacıyla ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’nin Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde kurulmasına karar verilmiş ve yaklaşık bir yıl süren çalışmalar neticesinde var olan sistemimizde yapılan iyileştirmeler ile sanayicilerimize sağlanan hizmetlerin en iyi şekilde yapılması en önemli hedefimiz olmuştur.

2008 yılında Ülkemizdeki tüm OSB’ler arasında Çevre ve Orman Bakanlığı’nca düzenlenen “En Çevreci OSB” yarışmasına 24 OSB katılmıştır. Bunların arasında Bölgemiz Türkiye 2’ncisi olarak Çevre ve Orman Bakanlığı’nca “ÇEVRE BERATI” ile ödüllendirilmiştir. Çevreye olan duyarlılığımızı belgelendirmek amacıyla TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi çalışmalarına başlanmış ve yaklaşık 3 aylık çalışmalar sonucunda TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi belgemizi almaya hak kazandık.

Denizli OSB’de KOVID-19 Çalışmaları

Pandeminin ilk ortaya çıktığı günden bu yana devletimizin açıkladığı tüm tedbirleri Bölge Müdürlüğümüzde çok hassas ve dikkatli bir şekilde uygulanmaktadır. Bölge Müdürlüğü personelimiz de sosyal mesafe kuralını azami şekilde uygulamaktadır. Tüm personelimize sürekli maske temini ile herkesin maskeyle çalışması sağlanmış durumdadır. Personelimizin ve gelen tüm kişilerin her gün düzenli ateş ölçümünü yapılmaktadır.

Bölgemiz sınırları içerisinde yer alan tüm fabrika binaları ve sosyal tesisler, Cami, Meslek Lisesi, Gümrük Müdürlüğü, Gümrük Antrepo ve Gümrük Antrepo ve Gümrük Müdürlüğü’ne gelen tüm tırlar girişte Müdürlüğümüz personeli tarafından düzenli olarak dezenfeksiyon işlemi yapılmaktadır.

İçişleri Bakanlığı, korona virüsle mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu uygulamasını zorunlu hale getirdi. Bu kapsamda; Bölge Müdürlüğümüzde de HES Kodu kullanılması zorunlu hale getirildi. Uygulama ile personel ve ziyaretçiler HES Kodunu görevlilere göstererek hizmet binalarına giriş yapmaktadırlar.

Denizli Sağlık İl Müdürlüğü ve PAÜ Hastanesi ile yapılan görüşmeler neticesinde Bölgemizde bulunan çalışanlara Covid-19 Antikor Tarama testi yapılmıştır. Denizli Sağlık İl Müdürlüğü antikor testlerini T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan temin ederek Bölgemizde bulunan PAÜ Hastanesi OSB Semt Polikliniği’ne göndermiş, talepte bulunan üyelerimizin çalışanlarına ve Bölge Müdürlüğü personeline günlük yaklaşık 300 test yapılarak toplamda 4.000 antikor tarama testi tamamlanmıştır. Yapılan testler sonucunda çalışanların üretime daha güvenli bir şekilde devam etmesi sağlanmıştır.

DOSTEK KOLEJİ

2018-2019 yılı itibari ile eğitim öğretime başlayan DOSTEK Koleji’ne ilgi her geçen sene daha da artıyor. Yetiştirdiği başarılı öğrencilerle emsal olan, mesleki eğitim kurumlarının arasından sıyrılan DOSTEK Koleji bu sene belirlenen 272 öğrenci kontenjanına karşın, 1500 ön kayıt başvurusu aldı.

Nitelikli ara eleman ihtiyacına çözüm bulmak, çağın ihtiyaçlarına uygun nitelikte mesleki bilgi ve becerilerin yanı sıra 21.yüzyıl becerileri ve yüksek ahlaki değerleri kazandırmak amacıyla kurulan DOSTEK Koleji, bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 ile mücadelede tek kullanımlık maske, önlük, tulum, yüz siperliği ve seccade üretimiyle üzerine düşeni yapmıştı. Bu anlamda üretime dâhil olan DOSTEK Koleji üretimlerini büyük özverilerle devam ettiriyor.

Dostek Koleji’nde Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Moda Tasarım ve Makine Teknolojisi olmak üzere beş farklı alan bulunuyor. Dostek Koleji; 32 kişilik tam donanımlı derslikler, çağdaş teknolojiye uygun makine araç ve gereçlerle donatılmış atölye ve laboratuvarlara sahiptir.

DOHAŞ DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ ANTREPO

Denizli Organize Sanayi Bölgesi kuruluşu olan DOHAŞ Denizli Organize Sanayi Antrepo & Lojistik Hizmetleri A.Ş. firması Türkiye’ de ilk ve tek olarak Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde kurulmuş olan antrepo özelliği taşmakla birlikte birçok Organize Sanayi Bölgesine de örnek teşkil etmektedir. Dohaş 2018 Kasım ayında gümrüklü A tipi genel antrepo hizmeti vermeye başlamıştır. Denizli O.S.B. sınırları içerisinde, Denizli Gümrük Müdürlüğü’nün yanında bulunan A tipi antrepo 6600 m² kapalı alan, 3300 m² açık alan olmak üzere toplamda 9.950 m²’dir. 42 adet Hd 7/24 kayıt yapan kamera sistemi ve güvenlik görevlileri vasıtasıyla kontrol edilebilen antrepo aynı zamanda ışın dedektörlü yangın tespit sistemine sahiptir.