RÖPORTAJ — 1 Ocak 2021 at 15:08

ÜLKE ENERJİ GENEL MÜDÜRÜ ALİ AYDIN: “1500 RÜZGÂR TÜRBİNİNDE İMZAMIZ VAR”

ÜLKE ENERJİ GENEL MÜDÜRÜ ALİ AYDIN

1500 RÜZGÂR TÜRBİNİNDE İMZAMIZ VAR!

Dünya değişiyor, kaynaklar tükeniyor. Enerji üretiminde ise son yılların yükselen yıldızı ve geleceğin ana enerji kaynağı olarak rüzgâr enerjisi görülüyor. Rüzgâr enerjisi sektörünün bu noktalara gelmesinde en önemli payın rüzgâr türbinlerine yapılan bakım ve hizmetler olduğunu belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, bugüne dek yaklaşık 120 farklı santralde ve 1.500 adet farklı türbinde operasyon gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor.

Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgâr enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile özel çözümler sunmaktadır. Rüzgâr enerjisi santralleri alanında Türkiye’nin en deneyimli kadrosunu bünyesinde barındıran Ülke Enerji, santrallerdeki maksimum üretim sürekliliği için önceden belirlenen hizmet seviyelerini daima korumayı amaçlar.

Hızlı çözümler üretebilen, dinamik ve tecrübeli mühendislik desteği sayesinde santrallerin yaşam döngülerini en verimli hale getiren Ülke Enerji, oluşabilecek arıza ve problemler için proaktif çözümler hazırlar.

Geleneksel enerji kaynaklarının tükenme tehlikeleri gün geçtikçe artıyor. Bunun üzerine endüstriyel ve hane tüketimini karşılamak için kullanılan fosil yakıtların üretim ve tüketiminin pahalılığı da eklenince, gözler yenilenebilir enerji kaynaklarına çevriliyor. Öyle ki, yönetimler üzerinde üretimi konusunda pozitif baskıların arttığı rüzgâr enerjisinde, son 10 yıldır büyük atılımlar gerçekleşiyor.

Son yılların parlayan yıldızı yenilenebilir rüzgâr enerjisi için yurtiçi ve yurtdışındaki santrallere servis hizmetleri sunan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın’a göre türbin üreticisinden işletmecisine, servis bakım hizmetleri sunan şirketlerden çalışanlara kadar tüm paydaşların rüzgâr enerjisinin gelişimine ciddi katkıları bulunuyor.

120’ye Yakın Rüzgâr Santralinde Ülke Enerji’nin İzi Bulunuyor!

Rüzgâr enerjisinin ülkemizde ve dünyada gelişme göstermesinin birçok etkisi bulunuyor. Temiz enerji üretimi ve ürettiği istihdamla kamuoyunun ilgisini üzerine çeken rüzgâr enerjisinin sürekliliğinin arka planında ise türbinlere gerçekleştirilen bakım ve onarım hizmetleri yatıyor.

Alanında uzman birçok çalışanı yetiştiren ve sektöre ciddi katkılar sunan Ülke Enerji’nin teknolojik yatırımları ile rüzgârın enerjisinden maksimum verim sağlamaya çalıştıklarını aktaran Ali Aydın, 2009’dan bu yana Ülke Enerji’nin gelişiminin rüzgâr enerjisinin ülkemizdeki gelişimiyle de paralel ilerlediğine dikkat çekiyor.

Günümüzde her yeni türbinin yaklaşık 10 milyon Euro değerinde bir ekonomik hacim oluşturduğu gerçeğine de atıfta bulunan Ali Aydın; enerjiye, ekonomiye ve geleceğe ışık tutan rüzgâr türbinlerinin varlığının ve verimliliğin devamı için çalıştıklarını ve bugüne kadar bu amaçlarla 40’a yakın farklı kurumsal müşteri için yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 120 farklı santralde hizmet verdiklerini belirtiyor.

1.500 Adet Farklı Türbine Hizmet!

Ülkemizde elektrik ihtiyacının yaklaşık %9’unun, Avrupa’da ise %15’inin karşılandığı rüzgâr enerjisinde sektörün önemli bir ayağını türbinlerin bakım ve onarımları oluşturuyor.

Gerek yurtiçi gerek yurtdışında birçok işletmenin enerji üretimindeki sürdürülebilirlik hedefine yönelik türbin bakımlarında Avrupa standartlarını yakaladıklarını belirten Ali Aydın, bugüne kadar 1.500 adet farklı türbinde operasyon gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor.

Buna bir örnek olarak da rüzgâr türbinlerine uygulanan Vortex Generator uygulamasını anlatan Ali Aydın, bu inovasyon ile santrallerin enerji üretimlerinde %1,5 ile %2,2 arasında artış sağladıklarını vurguluyor ve deneyimli bir çalışan kadrosuna sahip olması sayesinde Ülke Enerji’nin rüzgâr enerjisi sektörünün gelişimine ciddi katkı sağladığını belirtiyor.