RÖPORTAJ — 3 Şubat 2021 at 16:26

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ: BURSA İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞMAYA DEVAM!

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ 

BURSA İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞMAYA DEVAM!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; “Bursalıların içinde huzur buldukları bu şehrin geleneksel dokusu bozulmadan geleceğe taşınması noktasında, küçük büyük demeden bütün projelerin sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Bursa geçmişi ve bugünü ile gözbebeği şehirlerimizden bir tanesi. Dolayısıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin icraatı ve projeleri tüm kamuoyunca yakından izleniyor. Biz de bu çalışmaları Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile konuştuk.

Pandemi sürecini bugüne kadar nasıl yönettiniz? Ne tür önlemler aldınız?

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu süreçte Cumhurbaşkanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız öncülüğünde, valilik ve kaymakamlıklarımızla koordineli bir şekilde Covid-19 salgını ile mücadele çalışmalarımızı yürüttük, yürütmeye de devam ediyoruz.

Sokak dezenfeksiyonundan, sosyal mesafenin korunmasının sağlanmasına, dezavantajlı grupların desteklenmesinden sokakta sahipsiz yaşayan hayvanlara kadar mücadelenin her aşamasında önemli roller üstlendik. Pandeminin başladığı Mart ayından, yeni normal dediğimiz sürecin başladığı Haziran ayına kadar Alo 153, Beyaz Masa ve BBB santralimize 272.127 çağrı geldi. Taleplerin incelenmesi neticesinde; 87.978 haneye gıda kolisi verdik. 50.580 haneye hijyen kolisi verdik. 46.704 haneye pazar filesi ile meyve sebze dağıtımı yaptık. Toplamda 185.562 aileye ulaşarak ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. 96.664 kişiye sıcak yemek dağıttık. 1.440.000 ekmek dağıtımı gerçekleşti. 60 yaş üstü 13.150 vatandaşımızla iletişime geçtik. Taleplerini aldık, ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. 39.769 evde bakım temizlik kiti ihtiyacı karşıladık. 5.928 ambulansla nakil gerçekleşti. 200.250 adet maske üretip dağıttık. 54.470 eldiven dağıtımı yaptık. 30.580 hijyen kolisi dağıttık. 483 market-eczane alışverişi gerçekleşti. 233 fahiş fiyat denetimi yapıldı. 355 maaş çekim talebi karşılandı. BUSKİ, 952 kapıda su kartı yüklemesi yaptı. Gelen talep doğrultusunda 827 cadde ve yol yıkama yapıldı. Bu süreçte 28 kilometrelik güzergâhta 80 bin ton asfalt çalışması gerçekleştirdik…

Pandeminin pik yaptığı günlerde sosyal destek çalışmalarına hız verdik. Evlerinde karantinada bulunan vatandaşlarımızın bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olmak amacıyla C vitamini destek paketleri dağıttık. Sosyal mesafe, maske ve temizlik hastalıktan korunmak için ne kadar önemli ise hastalığa yakalandıktan sonra bağışıklık sisteminin güçlü olması da o kadar önemli. Dolayısıyla bu süreçte hasta vatandaşlarımızın C vitamini alması önemli. Projeyi; Büyükşehir Belediyemiz Sosyal Hizmet Dairesi Başkanlığı’mızın kontrolünde, TARIM A.Ş. ve BURFAŞ’ın da destekleriyle hayata geçirdik. Bu kapsamında Hikmet Şahin Kent Hali bu organizasyon için üs olarak belirlendi. TARIM A.Ş. personelleri tarafından C vitamini bakımından zengin turşu, limon, portakal, mandalina ve narlar özenle seçilip, bez poşetlere dolduruldu. Hazırlanan c vitamini destek paketleri, talepte bulunan vatandaşların evlerine kadar götürüldü. Gelir durumuna bakılmaksızın gelen talepleri değerlendiriyoruz. Başvuru sonrasında SMS ile kişilere bilgi veriliyor. Uygulamamız 27 Kasım’da başladı. C vitamini destek paketlerimizden pandemi sürecinin kahramanları olan sağlık çalışanlarımıza da ikram ettik. Sağlık çalışanlarımız için paket dağıtımlarımızı hal esnafımızın katkılarıyla yaptık. Hastanelerde koronavirüs tedavisi gören vatandaşlar için harekete geçtik. ‘Haydi Bursa, sen de plazma bağışla. Herkes hayata tutunsun’ sloganıyla bir kampanya başlattık. Kampanya çerçevesinde; koronavirüsten iyileşen ve hastalığının üzerinden 28 gün geçmiş kişiler kan bağışında bulunarak, hastanede tedavi gören korona hastaları için umut oluyor. Bizleri arayan vatandaşlarımızı kendi ambulanslarımızla evlerinden alıyor ve Kızılay Kan Merkezi’nde bağış yaptıktan sonra tekrar aynı ambulanslarla evlerine bırakıyoruz…

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, pandemi sürecinde tabir yerinde ise ‘kötü gün dostu’ olduk. Belediye kiracılarına 16 milyon TL’lik kira desteği, özel halk otobüslerine yaklaşık 40 milyon TL’lik sübvansiyon sağlandı. Günlük 2.500 sağlık personelinin toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanması sağlanırken, 75 araç ve 150 şoförle filyasyon ekiplerine destek verildi. Toplu taşıma araçlarından, vatandaşların yoğun olarak kullandığı cadde, sokak, pazar alanı, tarihi mekanlar başta olmak üzere 50 milyon metrekare alanda dezenfeksiyon çalışması yapıldı. BUSMEK bünyesinde kurulan tesiste bugüne kadar üretilen 450 bin maske toplu taşıma araçları ve pazar yerlerinde vatandaşlara ücretsiz dağıtılırken, EBA destek noktaları, online kurslar, 3 bin tablet ve 100 laptop dağıtımı ile eğitime de büyük destek verildi.

Pandemiden olumsuz etkilenen esnaf için ne tür destekler sağlıyorsunuz?

Yine hepimizin malumu olduğu üzere bu süreçten en fazla etkilenenler arasında, ekonomimizin bel kemiği olan esnafımız geliyor. Esnafımızın pandemi sürecinden en az etkilenerek çıkması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında, belediye meclisimizde aldığımız karar doğrultusunda, işyerleri kapanan işletme sahiplerinin mesken su faturalarına 3 ay boyunca % 50 indirim uyguluyoruz. Yine genelge kapsamında işyerlerini kapatmak durumunda kalan işyeri sahipleri ve bu işyerlerinde çalışan vatandaşlarımız için 70 bin adet gıda destek paketi hazırladık. Aynı kapsamda işyerlerini kapatmak durumunda kalan belediye kiracılarımızdan kısıtlılık süresi bitene kadar kira ve işgaliye ücretlerini almayacağımızı bildirdik. Bu süreçte işyerlerindeki faaliyetlerini durdurmak durumunda kalan esnafımıza, belediyemiz alacaklarından dolayı herhangi bir yasal takip yapılmayacak. 17 ilçemizin tamamında pazarcılık faaliyeti yapan tüm pazarcı esnafımıza maske ve siperlik dağıtımı yapıyoruz. Esnaf.bursa.bel.tr adresinden paket servis ve gel al servis şeklinde hizmet veren yerel markalarımız, esnaflarımız, market ve bakkal esnafımız menülerini ve iletişim bilgilerini yayınlayabiliyorlar. Bizler de bunun duyurulmasını temin ediyoruz.

Son dönemde önem verdiğiniz projeleriniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Bursa’nın geleceğinin inşası noktasında bugünden uygulamaya aldığımız tüm projeler bizim için önemli. Fiziki yatırımlardan altyapı çalışmalarına, kültür ve sanat programlarından sosyal hizmetlere varıncaya kadar her alanda vatandaşlarımızın hayatınız kolaylaştıracak çalışmaları proje aşamasından tamamlanma aşamasına kadar bizzat takip ediyorum. Tabii bütün bu çalışmaların içinde öne çıkanlar var. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin etrafının açılması çalışması, Millet bahçesine dâhil edilen ve miadını doldurduğu için yıkımını gerçekleştirdiğimiz yapıların yerine inşa edilecek olan Atatürk Spor Salonu’nu Projesi, Şehir Hastanesi Hattı, yeşil Bursa’ya kazandıracağımız yeşil alanlar, altyapı çalışmalarımız kısacası Bursa’yı susuz bırakmamak için hazırladığımız projeler… Kısacası Bursalıların içinde huzur buldukları bu şehrin geleneksel dokusu bozulmadan geleceğe taşınması noktasında, küçük büyük demeden bütün projelerin sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi için canla başla çalışıyoruz.

Ülkemizdeki yaşanan kuraklığı ve küresel iklim değişimini göz önüne aldığınızda Bursa için nasıl bir su stratejisi öngörüyorsunuz?

Son 30 yılın en kurak yılı ve son 100 yılın en kurak kış mevsimini geçiriyoruz. Biz 2020 yılı içerisinde hiçbir şekilde tamiratlar dışında insanımıza su kesintisi yaşatmadık. Bu konuda makro planlar yapıyoruz. Kısa ve orta vadeli çalışmalarımız var. Gölbaşı’nın da sürece katılması ile alakalı yapılacak çalışmalar var. Ama asıl bizim hedef projemiz, Çınarcık Barajı. Dönemimiz içerisinde bitirmeyi arzu ediyoruz. Ocak sonuna kadar inşallah Çınarcık Barajı’nın projesini DSİ’den alıyoruz. Proje kapsamında Çınarcık Barajı’ndan suyun Bursa’ya ulaştırılması sağlanacak, 4 tane depo yapılacak ve proje arıtma tesisi ile desteklenecek. İnşallah bu tarihi proje ile Nilüfer ve Doğancı Barajı’ndan sonra Çınarcık Barajı da şehrin envanterine katılmış olacak.

Bu yıl yaşadığımız kuraklık maalesef su takviyelerinin kış boyu devam etmesine neden oldu. Biz 2019 yılı sonu ve 2020 yılında 75 tane yeni su kuyusu açtık. Eğer açmasaydık, Bursa’da şu an su kesintileri yapmak zorunda kalabilirdik. Şu anda suyumuz; Nilüfer Barajı’nda yüzde 10, Doğancı Barajı’nda ise yüzde 25 seviyelerinde. Kar yağışıyla birlikte Bursa’da su sıkıntısı riskinin kalmadığını söyleyebiliriz. Hem barajlarımızın dolması hem de toprağımızın bereketlenmesine adına, bu yağışlar önemliydi. Hamdolsun, gönlümüzdeki gerçekleşti. Risk ortadan kalktı fakat bu durum bizi asla gevşekliğe sevk etmemeli. Su tasarrufu konusunda büyük bir hassasiyet oluşturulması konusunda, hepimizin üzerine düşen görevler var… İsraf etmeden doğru ve sağlıklı bir şekilde kadınından erkeğine, yaşlısından gencine herkesin üzerine düşen sorumluluklar var. Tasarruflu olup, sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor.

Kentsel dönüşüm çalışmalarınızda son durum nedir?

Bursa, Marmara Bölgesi’nde gerek fay hatlarına yakınlığı gerekse de zemin durumu sebebiyle en ciddi risklerin bulunduğu şehirler arasında yer alıyor. Bursa genelinde riskli yapıların bir an önce dönüşümü için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Kentte toplam 70 bin riskli bağımsız birim var. Şu anda dönüşümü devam eden projelerimizde 20 bin bağımsız birimin dönüşümü sürüyor. Yani şu anda toplam riskli konut stoğunun yüzde 30’unu yeniliyoruz. Riskli yapıların 2024’e kadar yenilenmesini hedefliyoruz. Binlerce dönümlük alanlarda süren dönüşümle 100 bine yakın kişinin hayatına dokunuyoruz. Kentsel dönüşüm noktasında yatay mimari, engelsiz yaşam, sosyal donatı ve teknik alt yapı, çevresel değerlerin korunması, sürdürülebilirlik, tarihi ve kültürel mirasın korunması gibi tasarım kriterleri de dikkate alınarak Bursa Merkez Planlama Bölgesi Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni hazırladık. 17 ilçemizin tamamında çalışmaları sürdürüyoruz.

Şimdi maalesef biz depremlerle beraber bu işleri hatırlıyor, depremin sıcaklığı gittikten sonra biz bunları tekrar unutuyoruz. 1999 senesinde Gölcük ve Düzce depremleriyle Türkiye olarak biz çok ciddi bir boyutta silkelendik. Bir kendimize gelir gibi olduk. Sonra konu hassasiyetini yitirdi. En son Malatya ve Elazığ, sonra da İzmir depremiyle bir kez daha uyandık. Riskli yapılarımız var. Kentsel dönüşümü bir rantsal dönüşüme dönüştürmemek lazım. 3-4 katlı binaları yıkıp, 15-20 katlı binalar yaparak dönüşüm yapacaksak hiç yapmayalım. Şehrin doğusunda ilk imzaları attık. Kısa süre içerisinde önemli dönüşümler gerçekleşecek. Kamuoyuna yıllardır yansıyan 2.500 konutluk Osmangazi’deki dönüşüm için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız ile birlikte süreci önemli bir noktaya getirdik.

Bursa Osmanlı’yı kuran şehir. Osmanlı Devleti’ne ilk başkentlik yapan şehir. Bu tarihi misyonun bilinciyle biz Bursa’da bir strateji geliştirdik. Uygulama adına mottomuz var bizim: Biz sadece yaparak değil sadece restore ederek değil aynı zamanda köhnemiş, ekonomik anlamda aktivitesini kaybetmiş yapıları yıkarak da Bursa’yı güzelleştiriyoruz. Yani Bursa’yı hem inşa ederek hem de yıkarak güzelleştiriyoruz.

Daha yeşil bir Bursa için önümüzdeki dönemde ne tür projeler üreteceksiniz?

Bursa her ne kadar yeşili ile anılan bir kent olsa da maalesef özellikle 1980’li yıllardan sonra sanayileşmeye bağlı olarak yaşanan göçler yüzünden kaçak ve çarpık yapılaşmalara maruz kaldı. Yeşil kimliğimizi fazla koruyamadığımız üzücü bir gerçek. Ancak bu tabloyu tersine çevirmek adına Büyükşehir Belediyesi olarak önemli yeşil alan düzenlemelerini hayata geçiriyoruz.

Eski Stadyum alanında hizmete açtığımız 40 bin metrekarelik Millet Bahçesi’nin yanı sıra açılışa hazır haldeki 225 bin metrekarelik Vakıf Kent Parkı, proje çalışmaları devam eden 500 bin metrekarelik Ürünlü Millet Bahçesi, 86 bin metrekarelik Çeltik Tematik Parkı, 200 bin metrekarelik Gökdere Kent Parkı ve 93 bin metrekarelik Demirtaş Barajı Kent Parkı projelerimizin uygulama çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalarla önümüzdeki süreçte 1,5 milyon metrekareden fazla yeni yeşil alanı Bursa’mıza kazandırmış olacağız.

Hedefleriniz bağlamında 2020 yılı için nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

‘Trafik ve ulaşım’, ‘şehir gelenekleri ve kentlilik bilinci’, ‘ekonomi’ ile ‘şehir ve iletişim’ konularında hazırladığımız ve Bursa’nın 2026 yılını hedef alan Şehir Tasavvuru kapsamında 2020 yılına hızlı bir giriş yaptık. Tüm insanlığın üzerine kabus gibi çöken koronavirüs salgını nedeniyle enerjimizin büyük bir bölümünü pandemi ile mücadeleye ve süreçten olumsuz etkilenen vatandaşlarımıza sosyal desteklere ayırdık. Tüm dünyanın pandemi nedeniyle ekonomik krizi konuştuğu bir dönemde Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle altyapı ve ulaşım gibi alanlarda yatırımdan taviz vermedik. Gerek pandemi ile mücadele gerekse de diğer belediyecilik hizmetleri anlamında 2020 yılında iyi bir sınav verdik. Pandemi sürecine rağmen özellikle ulaşım yatırımlarından hiçbir taviz vermedik. 17 ilçeyi kapsayan ulaşım yatırımları kapsamında 2020 yılı içinde 358 kilometre sıcak asfalt kaplama gerçekleştirdik. Yıl boyunca 292 kilometre sathi kaplama yapılırken, 77 bin 422 metre bordür, 113 bin 107 metrekare parke kaplama gerçekleştirildi. Bu süreçte 3 adet köprü ulaşıma açılırken, özellikle Acemler Kavşağı’ndaki trafik yoğunluğunun azaltılmasına yönelik çalışmalarda önemli sonuçlar alındı. İzmir Yolu’ndan Çevreyolu’na dönüş koluna yapılan iki şerit ilavesi ile dönüş kolunda saatte 1.000 araçlık geçiş kapasitesi artışı sağlandı. Çevreyolundan İzmir Yolu’na bağlantıda yaşanan uzun araç kuyruklarının önüne geçmek için de Çevreyolu İzmir gidiş istikameti 1 şeritten 2 şeride çıkarıldı. Ulaşım Daire Başkanlığı’nca 2020 yılında yapılan yatırımlara 237 milyon 877 bin TL harcanırken, pandemi ile geçen 9 aya rağmen ulaşım sorununun çözümünde önemli bir mesafe alındı.

Sağlıklı şehirlerin ancak sağlıklı bir altyapı üzerine inşa edilebileceği gerçeğiyle hareket eden Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında alt yapı yatırımlarını kesintisiz şekilde sürdürdü. BUSKİ Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan çalışmalarla 1 yıl içinde 192 kilometre içme suyu hattı, 112 kilometre kanalizasyon hattı ve 16 kilometre yağmur suyu hattı imalatı gerçekleştirildi. Yine BUSKİ tarafından 6 bin 900 metre dere temizliği ve 70 metre dere ıslahı yapılırken, Bursa’ya 17 adet yeni su deposu, 5 adet paket atıksu arıtma tesisi ve 4 adet paket içme suyu arıtma tesisi kazandırıldı.

2020 yılında merkezi hükümetin de desteğini yoğun şekilde alan Bursa’da, yıllardır hayal olan projeler de bir bir hayata geçmeye başladı. Yıllardır yıkılması konuşulan Çelik Palas Oteli arkasındaki binaların yıkımına başlanırken, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin etrafının açılması hayali de yine 2020 yılında gerçek olmaya başladı. Tarihi Bölgeyi çevreleyen İşkur, Kızılay ve Merkez Bankası binası ile Esir Dede Türbesi etrafındaki 15 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Bunun yanında Osmanlı’nın ilk yönetim merkezi olan Bey Sarayı’nın gün yüzüne çıkarılması için ilk somut adım da 2020 yılında atıldı. Atatürk Stadyumunun bulunduğu alana yapılan Millet Bahçesi, eski spor salonunun yıkımı, 225 dönümlük Vakıf Kent Parkı’nın Bursa’ya kazandırılması, T2 hattında ikmal inşaatına başlanması, Emek Şehir Hastanesi raylı sistem hattının ihalesinin yapılması, raylı sistem sinyalizasyon optimizasyonunun birinci fazının tamamlanması gibi daha pek çok hizmet 2020 yılı içerisinde tamamlandı.

2021 yılı için hedeflerinizi ve gelecek öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

Bursa’nın geleceğinin dağa sağlıklı bir yapıya kavuşturulması noktasında yapılabileceklerle ilgili, gerek birimlerimizle, gerek kent dinamikleriyle sürekli bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Kurum ve kent kaynaklarının verimli kullanılması için stratejik planı bir yönetim aracı olarak ele alıp yeni dönemi bu plan üzerine kurguladık. Belediyemiz ve kentimizin mevcut durumundan hareketle; geleceğe dair bir vizyon oluşturduk, bu vizyona uygun amaç ve hedefler belirledik. Ölçemediğimiz hiçbir şeyi yönetemeyiz kaygısı ile her hedefimiz için göstergeler ortaya koyduk.

Gelecek dönemde mali kaynaklarımızdan maksimum fayda sağlanarak kente daha fazla hizmet etme yöntemleri belirlenirken, tasarruf sağlamak için bütçe temelli detaylı analizler ve gelecek senaryoları üzerinde çalışmalar yaptık. Kentimizin, belediyemizden beklentilerine yönelik çeşitli saha araştırmaları yaptık. Vatandaşlarımız ile muhtarlarımıza, belediyemiz hizmetlerinden memnuniyet ve öncelikli beklentilerinin neler olduğunu sorduk. Bu veriler ışığında mevcut durumu belirledik. Şehrimizin müşterek problemlerinin çözümü ve vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin artırılması için taslak faaliyet ve projeler geliştirdik. Kentimizin gelecekteki ihtiyaçlarının karşılanmasında yürütülecek faaliyet ve projeleri kent dinamikleri ile birlikte belirledik. Bursa’mızın geleceğine ışık tutacak bu amaç, hedef ve göstergeler; sivil toplum kuruluşları, akademi ve meslek odaları, kamu kurumları, ilçe belediyeleri ve kent konseyinin öneri ve görüşleri ile belirlendi. Planın hayata geçmesi ile kent kaynaklarımızın öncelikli ihtiyaçlara aktarılması sağlanarak, ulaşım gibi temel problemlerin çözümünde sürdürülebilirliği sağlamış olacağız. Yeşil Bursa’mızı yarınlara daha yeşil olarak bırakmış olacağız. Kentimizin turizme yönelik potansiyelini ve değerlerini ön plana çıkartarak ekonomik gelişimi sağlayacağız. Planlı kentleşme ile afetlere karşı dirençli yaşanabilir alanlar oluşturacağız.

‘Yeşili ve görseli daha zenginleşmiş, estetik kaygıların öne çıktığı, kenti temsil eden yapıların ortaya çıktığı ve en önemlisi de trafiği rahatlamış bir Bursa’ hedefiyle 2021 yılında da çalışmalarının kesintisiz devam edeceğiz.

2020 zorluklarla geçti. Ama biz umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Bizi derinden üzen şeylere rağmen kenetlendik, birlikte mücadele ettik. Yardım elini herkese uzattık, zor günde zorluk çeken herkesin yanında olduk. Bu zor günler geçecek inşallah. Umut ediyoruz yarınlar bugünün derin izlerini silip götürecek kadar güzel olacak. Umudumuzu kaybetmeden mücadele etmeye devam edeceğiz.

Koronavirüs süreci tamamen sona erene kadar halkımıza yönelik desteklerimiz 2021 yılında da devam edecek. Bunun yanında hiçbir mazerete sığınmadan ulaşımdan kentsel dönüşüme, tarihi mirastan çevreye kadar her alandaki yatırımlarımıza da devam edeceğiz.