RÖPORTAJ — 28 Şubat 2021 at 17:10

LİMAK ENERJİ ULUDAĞ ELEKTRİK’İN GENEL MÜDÜRÜ ALİ ERMAN AYTAC: “2021’İN İKİNCİ YARISI ÇOK DAHA CANLI GEÇECEK”

LİMAK ENERJİ ULUDAĞ ELEKTRİK’İN GENEL MÜDÜRÜ ALİ ERMAN AYTAC

2021’İN İKİNCİ YARISI ÇOK DAHA CANLI GEÇECEK!

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, aşı ve Hükümetin ilkbahardan sonra alacağı kararlarla beraber 2021’in ikinci yarısının çok daha canlı geçeceğini düşündüklerini vurguladı.

Pandemi tüm yaşamımızı etkilemeyi sürdürüyor. Evde geçirilen sürelerin uzamasından, iş yapış şekillerine kadar pek çok şey kalıcı olarak değişti. Bu sürecin sektörlere ve şirketlere yansımalarını beş milyon kişiye hizmet veren Limak Enerji Uludağ Elektrik’in Genel Müdürü Ali Erman Aytac ile konuştuk.

Limak Enerji olarak, başından itibaren pandemi sürecini nasıl yönettiniz ve yönetmeye devam ediyorsunuz?

Sektör itibariyle yeni normale geçişimiz çok hızlı oldu. Özel şirket olsak da bir nevi kamu hizmeti sunuyoruz. Dolayısıyla ilk vaka açıklandıktan sonra ertesi gün işletmelerimizi tüm sağlık önlemleri alınmış bir şekilde müşterilerimizin hizmetine sunmak durumundaydık. Çağrı merkezimiz 7 gün 24 saat hizmet vermeyi sürdürdü. Hem müşterilerimizi hem de çalışanlarımızı düşünerek, ilk günden itibaren süreci yakından takip ettik. İşlem merkezlerimizde sosyal mesafe ve dezenfeksiyon önlemlerini uygulamaya geçirdik. Bunlara ilaveten sürecin başından itibaren temasın en yoğun olduğu alanlardan olan sıramatiklerimizi elle değil de ayak pedallarıyla çalışır hale getirdik. Çağrı merkezimizin yüzde 80’i yine o dönemde uzaktan çalışmaya geçerek çağrı karşılar duruma geldi. Dijitalleşme çok ön plana çıktı. Pandeminin başlangıcında bankalar üzerinden tahsilat oranları yüzde 80’lerin üzerine çıktı. Diğer taraftan 6 yıldır hizmette olan online işlem merkezimiz pandemi öncesi sadece yüzde 5 düzeyinde tecih ediliyorken, pandeminin de etkisiyle birkaç aylık dönemde yüzde 20’lerde tercih edilme oranına ulaştı.

Sizin de buna altyapınız müsaitti herhalde…

Altyapımız müsaitti. Birkaç yeni hizmeti de hemen devreye aldık. Müşterilerimizin hepsi internet kullanımına aşına değil ama çağrı merkezlerine bağlandıklarında kredi kartı numaralarını tuşlayarak elektrik faturalarını ödeyebilir hale geldiler. Diğer bir konu karantinaya alınmış köy, mahalle veya apartmandaki abonelerimizin web sitemizde olduğu gibi çağrı merkezlerimizden sayaç endekslerini girerek fatura oluşturma imkanı da sağladık.

Verdiğiniz hizmetlerde ne tür aksamalar oldu bu dönemde? Müşteri ilişkilerini nasıl sürdürdünüz 2020’de?

Bu dönemin en hassas konuları iş sağlığı ve güvenliğiydi. Aldığımız tüm tedbirlerin sağlık yönünden olduğu kadar psikolojik, sosyolojik ve ekonomik etkileri de oldu. Şirket olarak bu tedbirleri alıp personelimize de güven verdiğimizde işleyişin aksamadığını, müşteri tarafında da bu tedbirlerin çok olumlu karşılandığını, güven düzeyinin arttığını gördük.

Pandeminin getirdiği değişiklikler ne kadar kalıcı olacak sizce? Bir öngörünüz var mı?

Pandemi döneminde üst seviyelere çıkan değişimlerin kalıcı etkileri olacağını düşünüyorum. Konutların tüketim düzeyi kalıcı derecede değişmiş durumda. Evde uzun zaman geçirmenin, çalışmanın ve uzaktan eğitim almanın sonucu olarak evlerimizdeki televizyonlar, bilgisayarlar uzun süreler çalışıyor. Kısıtlamalar nedeniyle dışarıda vakit geçirme olanakları da azaldı. Bunlara çalışma saatlerindeki değişimin etkilerini de ekleyebiliriz. Bütün bunların sonuçlarını pandeminin ilk döneminde yüzde 16-17 düzeyinde bir tüketim artışı olarak görmüştük. Sonrasında bu tüketim artışı düşmüş olsa da konut müşterilerimizin tüketimi eski dönemlere nazaran yüzde 7-8’ler civarında kalıcı bir şekilde artmış durumda. Bu dönemin kalıcı alışkanlık değişimlerinden biri de dijitale artan yöneliş oldu. Ödemelerin artık dijital banka kanallarına kaydığını, abonelik işlemlerinin web sitemiz üzerinden gerçekleştiğini görüyoruz. Benzeri gelişmelerin birçok sektörde olduğunu da gözlemliyoruz.

Pandemi yatırım planlarınızı nasıl etkiledi?

İşlem merkezlerimizin sayısını 100’ün üzerine çıkardık. Sosyal mesafe kuralları gereğince bekleme alanlarında birer ikişer koltuk boş bırakıyoruz ve bu alanlarda bilgilendirici materyallerimizi konumlandırıyoruz. Müşterilerimizi kış aylarında dışarıda bekletmek uygun olmadığından hem işlem merkezi sayımızı hem de bu merkezlerin alan büyüklüğünü artırdık ki insanlar daha rahat ortamlarda işlemlerini ferah ferah halledebilsin.

Hedeflerinizde ne tür değişiklikler oldu?

Elektrik tüketimi ticarette ve sanayide işlerin nasıl gittiğini gösteren bir tür barometredir. İşler iyi gidiyorsa elektrik tüketimi de artıyor. Ocak ve Şubat aylarında önceki yıla göre yüksek seyreden bir tüketim ile yıla başlamıştık fakat pandeminin yoğun yaşandığı Mart- Haziran dönemi tüketimlerin düşüş göstermesi sebebiyle hedeflerin gerisinde seyretti.

 

Haziran’dan sonraki normalleşme süreciyle beraber enerji tüketiminin yükselmesi, yıl başında planladığımız hedeflerimizi yakalamamızı sağladı.

Son dönemde sosyal sorumluluk projelerine de hız verdiğinizi gözlemledik. Bunlarda çevreci projeler sanki daha ön planda…

Enerji ve çevre birbiriyle ilintili konular. Dolayısıyla yaptığımız yatırımlar ya da tasarruflar çevreye çok olumlu bir şekilde dönebiliyor. Mesela; enerji verimliliği bizim odak noktalarımızdan bir tanesi. Bu konuda pandemi öncesinde okullarımızda dağıttığımız kitaplarımızı, dijital olarak da çocuklarımızla buluşturduk. Anaokulu ve ilkokul öğrencilerine yönelik Enerjik Tatil Aktivite ve Boyama Kitabımız ve ortaokul öğrencilerine yönelik Geleceğin  Enerjisi  Kitaplarımızı çocuklarımıza uygun içerikte hazırladık. Bu kitaplarımızda basit düzeyde enerji verimliliğini, tasarrufunu ve çevreci enerji modellerini anlatıyoruz. Bu dönemde evlerde uzun zaman geçirildiği için bu konulardaki bilinci yaygınlaştırmaya yönelik ödüllü yarışmalar da düzenledik. Başarılı öğrencilere anlaşmalı olduğumuz kitabevinden de hediye çekleri verdik. Diğer taraftan kağıt tüketimimizi azaltma hedefimiz doğrultusunda 1 milyonu aşkın müşterimizi kendi tercihlerine uygun olarak elektronik faturaya geçirdik. Bu müşterilere sadece E-mail ve SMS ile fatura yolluyoruz. Bu tasarrufun haricinde yıllık kağıt tüketimimiz olan 50 ton karşılığında her yıl bin ağacı doğaya geri kazandırıyoruz. Bugüne kadar Bursa ve Çanakkale’de gerçekleştirdiğimiz ağaç dikimimizi en son birkaç hafta önce Balıkesir Avşa’da yaptık. Böylece tükettiğimiz kağıdı da tekrar doğaya kazandırmış olduk.

Elektrikte serbest tüketici kapsamında bulunan müşterilere ne tür avantajlar sağlıyorsunuz?

Geçen seneki hedeflerimizden bir tanesi 81 ilde de satış gerçekleştirmekti. Şu anda bölgemiz kapsamındaki Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’nın yanı sıra Türkiye’nin tüm illerinde de elektrik satışı gerçekleştiriyoruz. Sanayi ve ticarethane abonelerimize indirimli ve bir yıl boyunca değişmeyen fiyatlar sunarak tasarruf imkanı sağlıyoruz. Bugüne kadar müşterilerimize yaklaşık 1 milyar TL’lik bir fayda bir sağlamış durumdayız.

Bu 4 kentte abone sayısı artışı nedir?

Her sene genelde yüzde 2,5-3’ler civarında abone sayılarımız artıyor. Bu senenin yine sonuna geldiğimizde yüzde 3 civarında bir artışı yakaladık. Yaklaşık olarak 3 milyon müşterimiz var. Genelde her yıl 90-100 bin civarında yeni abone sistemimize ekleniyor.

Elektrik fiyatlarına son yapılan zamları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Elektrik maliyetleri birçok faktörden etkileniyor. Enflasyon artışlarından etkilenen harcama kalemlerimiz var. Onun dışında son senelerde ciddi miktarda düşmüş olsa da hala yüzde 40 civarında ithal doğal gaz ve kömür kaynağını kullanıyoruz. Dolayısıyla, döviz kurundaki artışlardan enerji sektörü çok etkileniyor. EPDK’nın yaptığı yüzde 6’lık artış enflasyon artışının altında gerçekleşti. Buna ek olarak salgın nedeniyle özellikle konutlarda tüketim artışı faturaların daha fazla artmasına sebep oldu. Dolayısıyla geçtiğimiz senenin aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda, müşteriler yüzde 6 değil de, belki yüzde 10-15’lik farklar görüyor faturalarında. Bizler de bu süreçte müşterilerimizin tasarruf ve verimlilik farkındalığını artırarak, nasıl bütçelerinde tasarruf edebileceklerini göstermek için Enerji Danışmanım Projemizi devreye aldık. Bu projemiz kapsamında oluşturduğumuz Enerji Danışmanı Timimiz ile evleri ve iş yerlerini ziyaret ederek, tasarruf ve verimlilik konusunda bilinçlendirme gerçekleştiriyoruz. Ziyaret sırasında elektronik aletlerin, aydınlatmaların, ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji tüketimlerini inceleyerek, bu cihazların nasıl kullanılması ve konumlandırılması gerektiğini anlatıyoruz. Aynı zamanda kullanıcılara özel olarak, sunulan tasarruf ve verimlilik tavsiyeleri ile hem enerji tüketiminde hem de fatura tutarlarında nasıl düşüş sağlayacaklarını gösteriyoruz.

Son olarak 2021 hedeflerinizi de konuşmak isteriz…

Bu yılki planlamamızı yaparken 2021’in ilk 6 ayının biraz daha durgun geçeceğini öngördük. Hedeflerimizi de buna göre belirledik. Ama hem aşının hayatımıza girmesinin olumlu etkileri hem de Hükümetimizin ilkbahardan sonra alacağı kararlarla beraber 2021’in ikinci yarısının çok daha canlı bir şekilde geçeceğini düşünüyoruz.