KAPAK — 28 Şubat 2021 at 17:22

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN: “HİZMET DESTANLARI YAZMAYA DEVAM”

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SELAHATTİN GÜRKAN 

HİZMET DESTANLARI YAZMAYA DEVAM!

Yaptıkları işlerin, Malatya tarihinin toplam yatırımının çok fazlasını geçtiğini söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatyalılar müsterih olsun. Hizmet destanları yazmaya devam edeceğiz. Malatya’nın tüm sorunlarına neşter vurulmuştur. Malatya emin ellerdedir” dedi.

İnsanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri Malatya’da son dönemde yapılan yatırım ve hizmetler Büyükşehir Belediyeleri arasında öne çıkıyor.

Yapılan hizmet ve yatırımlarla şehrin çehresi de değişiyor. Malatya’nın uzun yıllardır sorun olarak kamuoyunda konuşulan ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın göreve gelmesinden sonra çözüme kavuşan sorunları ve yapılan hizmetleri Başkan Gürkan ile konuştuk.

22 aylık görev süresini geride bıraktınız. Göreve geldiğinizden bugüne Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde ne gibi değişiklikler oldu?

Öncelikle yönetim yapısının hizmete elverişli bir yapıya bürünmesine, bütçe disiplinin sağlanması bütçemizin artı eksilerinin değerlendirilmesi, bütçemizi intikal eden borçların uygun bir şekilde yapılandırılması, yüksek faizli kredilerin yapılandırılması ile ilgili yoğun çalışma gösterdik. Neticede burası ağlama duvarı değildir. Siz görevinizi en iyi şekilde yerine getirme durumundasınız. Göreve geldikten sonra 2020 yılının hemen başında Elazığ/Sivrice merkezli yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremin hemen ardından Pandemi süreci başladı. Bununla birlikte yaşanan mali sıkıntılar da belediye başkanları açısından çok zor dönemi kapsıyor. Pandemi sürecinde esnafımıza yapmış olduğumuz yardımlar, sağlık çalışanlarına yapmış olduğumuz yardımlar, gerekse hayır çarşısıyla bütün insanlara yapmış olduğunuz yardımlar. Bunları değerlendirdiğimiz zaman bunların sadece başlıklarını saymak bile uzun sürüyor.  22 aylık dönemde özellikle bizim için önce mali disiplin noktasında hizmete elverişli yönetim yapısını oluşturma, gerekli çalışmaları yapıp borç disiplinini belli bir dizayna getirdikten sonra yapacağımız işleri değerlendirme durumundaydık. 22 ayda 1 milyar borç ödedik. (Eski parayla 1 Katrilyon) Şirketlerle beraber ve de ekonomik kriz yaşandığı bu dönemde.

Göreve geldiğiniz sürede Malatya’da sorun olan ancak sizin döneminizde çözüme kavuşan çalışmalara imza atıldı. Özellikle Vagon Onarım Fabrikası’nın dönüştürülmesinde yoğun çalışmalarınız oldu. Hayaller, döneminizde gerçek oldu diyebilir miyiz?

Yıllardır dillerden düşmeyen sorunlar vardı. Biz vagon onarım fabrikasını ölü olmaktan kurtarıp katma değer üretmesi noktasında gerek Kızılay yetkilileri ile gerekse bakanlıklarımızla görüşmeleri yaptık. Tabi Kızılay’ın Genel Başkanının Malatyalı olması ve buradaki Kızılay başkanımızla yapmış olduğumuz girişimde 40 yıldır orada bekleyen Vagon Onarım Fabrikası’nın Kızılay tarafından 3 üretim merkezi haline gelmesi. Bir tanesi prefabrik yapı üretim merkezi diğeri tekstil üretim noktasında diğer birisi de lojistik üretim merkezi olması noktasında üç alanda da yoğun çalışmaya girişildi. Önümüzdeki ay içerisinde Kızılay bölümü de faaliyete geçecek. Daha sonra prefabrik yapı üretimi de faaliyete geçecek. Akabinde ise lojistik üretimi de faaliyete geçecek.  Türkiye’deki polislerin kamu kuruluşunda çalışanların elbiselerinin tekstil de üretilmesi diğer taraftan deprem konutlarının sistem yapı tarafından üretilmesi yine lojistik anlamda gerekli depolama işlemlerinin ilgili yerlere sevkiyatı yapılması noktasında Lojistik merkezinin yapılmış olması bunlar Malatya için önemli bir girdilerdir. Oranın hemen akabinde şehrin doğusunda bulunan YİMPAŞ 30 yıldan beri beklenen bir türlü bir karar verilemeyen yapı içerisinde YİMPAŞ’ın da Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden devrini alıp orada da güçlendirme ihalesini yaptık. Şu anda orada yoğun bir çalışma içerisindeyiz oranın Malatya’ya yakışır gerek beş yıldızlı bir otel olma noktasında veya gençlik merkezlerinin olması noktasında ve yahut ta alışveriş merkezi olma noktasında yoğun bir çalışma içerisine girdik.

Uzun yıllar Belediye Başkanlığı tecrübeniz var ancak ilk kez göreve gelmiş gibi heyecanlısınız. Bu dönemde yeni projeleriniz nelerdir?

Pandemi nedeniyle yemek fabrikalarının yetersiz olması yeni bir ekmek fabrikası yapılması noktasında ihalelerimizi gerçekleştirdik. Yıllardan beri fuarların çadırlarda sürdürülmesi ve bir Fuar Merkezi yapması noktasında ihalesini yaptık. 5000 kişilik spor salonunun ihalesini yaptık. Jimnastik salonunun ihalesini yaptık. O bölgenin çevre düzenleme ihalesini yaptık, fırıncı bölgesine Bilkent Üniversitesi ile yapmış olduğumuz görüşmede yaklaşık 250 milyon liralık yatırımının da yapılması noktasında çalışmalar devam ediyor. Emniyetle yapmış olduğumuz görüşmede oraya 80 milyon liralık bir para harcandı, odaları düzelterek onlara yedi atış poligonu yaparak oranın Özel Harekât Merkezi olması noktasında 3500 kişinin sürekli kalacağı bir yapı formatına büründürüp ihalesini bu ay içerisinde yapılacak şekilde müjde verildi. Yaptığımız işler Malatya tarihinin toplam yatırımının çok fazlasını geçiyor. Şire Pazarını yapıyoruz, Buğday Pazarı yapıyoruz, fidanlık merkezini yapıyoruz. Hemen onun yanına Lisanslı Depo. Yaklaşık 130 milyon civarında bir rakama tekâmül ediyor. Türkiye’nin değil Avrupa’nın en modern lisanslı deposu yapılıyor. Askeriyeden aldığımız 2 bin 100 dönümlük yere oraya yeni Sanayi Sitesinin yapılması noktasında aynı zamanda orada askeri kışlaların yatakhanelerinin, sosyal donatılarının yapılmaları ihale edildi. Malatya’nın Kütüphanesi yoktu. Malatya’ya yakışır bir kütüphane ihale ettik. Millet Bahçesi’ni tamamladık.

Elazığ gibi Malatya’da 24 Ocak depremini yakından hissetti. Bununla birlikte pandemi süreci başladı. Birçok belediyenin yatırımları durdurduğu ortamda siz sürekli çalıştınız. Alt yapı ile birlikte üst yapı çalışmalarında neler yaptınız?

Seçimden önce yapmış olduğumuz araştırmalarda özellikle Malatya’da ulaşımın en önemli sorun olduğunu görmüş olduk. Şehir meydanlarının düzenlenmesi parkların yenilenmesi noktasında anayurt bulvarının alternatif bir doğuyu batıya bağlayan yola alternatif bir yol yapılması Anayurt Bulvarı yapıldı bitirildi. Diğer taraftan Danişment Gazi Bulvarı yapılıyor. Kuzey kuşak yolu ve güney kuşak yolunun kamulaştırmaları yapıldı, çalışmalar başlatıldı. Diğer taraftan Kernek Kentsel Dönüşüm ile ilgili oraya da bir 30 milyon civarında kamulaştırma bedelini belediye olarak ödedik. Beydağ Kentsel Dönüşüm ile ilgili ihaleler yapıldı. Şu anda yaklaşık 920 tane bunun 28 tanesi iş yeri diğer kısmı da konut olmak üzere ihalesi yapıldı. Gelincik tepesine uydu kent olması deprem konutlarının oraya yapılıyor olması. Bir taraftan bütün araç gereçlerin yenilenmesi noktasında iş makineleri olsun ağır iş makineleri olsun bunların hepsinin yenilenmesi süreci gerçekleştirildi. Ve bunun yanında büyük borçlar ödendi. Bir taraftan Doğu kolektörünü bitirdik. O bölgenin alt yapısını bitirdik. Ne fırıncı deresine ne de Bulgurlu deresine akışını önledik. İki tane arıtmayı tamamladık, diğer taraftan Batı kolektörünü ihale ettik ve Cumhuriyet tarihinin rekoru Malatya’da kırıldı.  1717 km kırsal kesimde asfaltı yapıldı. Cumhuriyet tarihinin rekoru Malatya’dadır. Hem de açık arayla buna yüzde 50 ile yaklaşan hiçbir il yoktur.

Geleceğe ışık tutan çalışmalarınız bulunuyor. Şuanda yapılan ve yapımı devam eden projeler nelerdir?

Malatya’da her alanda yoğun bir çalışma yapılıyor. Polis Evi yapılması noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Malatya’ya yeni bir tören alanı yapılması adına çalışmalar devam ediyor. Çavuşoğlu’nda bulunan Taşhoron Kilisenin ihalesi yapıldı ve bitirildi. 3 bin 100 dönümlük Beydağı Tabiat Parkı yapıldı. 350 kişilik kampın ihalesi de gerçekleşecek. Diğer taraftan 300 dönümlük yere 100. yıl parkının yapılması, Doğanşehir meydanın yapılması, Yazıhan meydanın yapılması, Doğanyol meydan düzenlemelerin yapılması, kültür merkezlerinin yapılmış olması, belediye meclis salonumuzun yenilenmiş olması, Malatya tarihinde 21 aylık dönemde saydıklarımın hepsi yapılacak değil. Hepsi başlanmış yatırımlar. Sadece 200 milyona yakın Yeni Şire Pazarı’nın projesi tutuyor. Onun yanı sıra 3 MW’a yakın bir GES 6 MW’a yakın bir GES dediğimiz güneş enerjisi 3 MW’lık HES enerjisi yapılmış olması.

Planlanan projeleriniz tam anlamıyla Malatya ile ne zaman buluşacak?

Biz Büyükşehir’e aday iken hep sordular. ‘Başkanım çılgın projeniz var mı diye’ Malatya’nın sosyal entegrasyonu dedim. Bunu anlama cihetinde olmayanlar sulandırmak istedi. ‘Sanki Malatya’da iç savaş mı var ki diyecek kadar’ seviyeyi düşürdüler. Bakın siz bir yerel yönetici olarak şehrin her köşesine aynı hizmeti götürürseniz, çevre yolunun altı, çevre yolunun üstü tabusunu yıkarsanız, o şehirde toplumsal barışı devam ettirmiş ve şehrin kültürünü de homojen hale getirmiş olursunuz. 10 yıl önceki Malatya’da herkes Kanalboyu’ndan aynı his ve tadı alırdı. Şimdi herkesin kendi alt kültürüne göre şehrin farklı bölgelerinde kümeleştiğini görüyoruz. İşte bu nedenle biz projelerimizden çok şehrin sosyal entegrasyonuna yoğunlaştık. Ve yatırımlarımızı da o ölçüde planladık. Dolayısıyla 2020’de, 2021’de 2022’de yaptığımız ve yapacağımız her projenin yerini, amacını belirlerken buna göre adımlar attık. Biz kültürüne, geleneklerine bağlı, trafik sorunu olmayan, modern yüzüyle bölgesine rol model olan ve ekonomisiyle çevre şehirlere ilham veren yepyeni bir Malatya tasarlarken, ‘Gürkan’ın hiç projesi yok’ dediler. Bu sığlıkta olanların zaten bizimle aynı seviyede düşünmesini beklemiyorum doğrusu.

Bakın 21 ayda yaptıklarımızdan sonra şimdi Sahil Şerit Yolunun yakında ihalesi yapılacak. İskele Yolu’nun yapılması gerçekleştirildi. Liman düzenlenmesi yapıldı.  Kayısı Festivali’ni yaptık, geçen sene film festivalini gerçekleştirdik. Hem kitap fuarına hem tarım fuarını gerçekleştirdik. Özel idareler binasının yerini aldık, onun ihalesini yaptık, oraya da Esenlik’e güzel bir market yapacağız. Üç tane kapalı otopark millet bahçesinin altına yaklaşık 1000 araçlık kapalı otopark yapılıyor. Bu çalışmaların hepsi 2022’nin sonlarında bitmiş olacak. Daha önce saydığım devam eden projeler de bu dönemde bitecek. İnşallah 2022 tüm projelerimizin meyvesini aldığımız yıl olacak. Millet o zaman daha berrak bir şekilde bunları görmüş olacak. Araçları yenileme konusunda kiralık araçları biz göreve geldiğimiz zaman kaldırdık. Şu anda kiralık araç var ama yüzde 80’i bizim kendi araçlarımız. MASKi’nin araçları kiralıktı, onunda Haziran’da tamamen kendi araçları olacak.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Malatya örneğini vererek belediyecilik vurgusu yaptı. Bu konuda neler söylersiniz?

Cumhurbaşkanımızın grup toplantısında Malatya’yı örnek göstermesi bizi gururlandırmıştır, aynı zamanda yükümüzü ve sorumluluğumuzu da arttırmıştır. Malatya yapılan hizmetler ve hayata geçirilen yatırımlar anlamında gerek genel idarenin yapmış olduğu yatırımlar gerekse yerel idarenin yapmış olduğu yatırımlar hakikaten Türkiye´de örnek olabilecek bir şehir hüviyetindedir. Yerel anlamda yapılan yatırımlar bütçenin en az 3-4 mislisi bir yatırım yapılıyor, bu da ikinci bir örneği olmayan bir şehir hüviyetindedir. Netice itibari ile şehir halkımızda bunu yakından görüp müşahede ediyorlar. Yani milyarlık yatırımları 100 milyonluk 200 milyonluk 300 milyonluk yatırımlar sanki sıradan bir yatırımmış gibi böyle onlarca yatırımların temelleri atılıyor, inkişaf ettiriliyor ve açılışları yapılıyor. Bu anlamda dün bu şehirde medeniyet destanı yazanlar, dün bu şehirde kahramanlık destanı yazanlar, dün bu şehirde ilim irfan destanı yazanlara ek olarak bizler yerel yöneticiler olarak hizmet destanları yazmaya devam edeceğiz. Bizler Sayın Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşları olarak belirlediği hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 2023, 2053 ve 2071’in Türkiye’sini oluştururken bizlerde yerelde 2023, 2053 ve 2071’in Malatya’sını oluşturmak için çalışıyoruz.

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanvekilliği göreviniz içerisinde geçtiğimiz günlerde Ankara’da yurt dışından gelen belediye başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdiniz. Toplantıda ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya da geldiniz. Toplantıyı değerlendirecek olursanız Türkiye açısından nasıl bir toplantıydı?

KKTC, Azerbaycan, Bosna Hersek ve Makedonya Belediye Başkanları’ndan oluşan heyetle birlikte Ankara’da bir araya geldik. Gelen misafirlerimizle bir takım ziyaretlerde bulunduk. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRİC) Genel Direktörü Nebil Dabur ve İslam İşbirliği Gençlik Formu (ICVF) Başkanı Taha Ayan ile görüşme gerçekleştirdik. Yaptığımız görüşmede belediyecilik ve hizmet konularında, çeşitli fikir alışverişinde bulunduk ve bazı projelerde birlikte hareket etme ve yatırımlarda iş birliği yapma kararlarını aldık. Daha sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı makamında ziyaret ettik ve ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile külliyede misafirlerimizle bir araya geldik ve yaptığımız çalışmalar hakkında kendilerine bilgiler aktardık. Önümüzdeki günlerde özellikle Türkiye’de belli bir grup Belediye Başkanı’nın Kıbrıs’a götürülmesi noktasında Belediyeler Birliği olarak bir karar aldık. Orada kardeş belediyeciliğin protokolde kalan bir kardeş belediyecilik değil aynı zamanda işlevi ve içeriği dolu olan bir kardeş belediyecilik ihdas etmeye gayret edeceğiz.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Malatyalılar müsterih olsun. Malatya emin ellerdedir. Ben göreve gelirken bu hizmetlerin hiçbirini saymadım. Malatya huzurlu bir kenttir, temiz bir kenttir, Malatya’nın diğer sorunlarına da hepsine neşter vurulmuştur. 2022’nin sonunda da bu neşterlerin karşılığı olacaktır.