RÖPORTAJ — 1 Nisan 2021 at 20:49

BALPARMAK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZEN ALTIPARMAK: “DÜNYA’YA FAYDALI 40 YIL”

BALPARMAK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZEN ALTIPARMAK

DÜNYA’YA FAYDALI 40 YIL!

Yola çıktıkları ilk günden bu yana en önemli hedeflerinin dünyaya fayda sağlamak olduğunu ifade eden Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak ile Balparmak’ın 40 yıllık başarı yolculuğunu, aralıksız devam eden Ar-Ge çalışmalarını ve ödüllü kurumsal sosyal sorumluluk projelerini değerlendirdik.

Balparmak olarak tam 40 yıldır dünyanın en muci­zevi besini olan balın ve arı ürünlerinin doğallığını ve saflığını koruyarak, onu sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir unsuru hâline getirmek, böylece balın değerini hak ettiği konuma çıkarmak için çalışıyoruz. Bunun için memleket ballarının en iyisini, gıda güvenliği ve hijyeni kapsamında özen­le seçiyoruz. Bizim için gıda güvenliği ve hijyeni hem işimiz hem gücümüz hem de sorumluluğumuz

Kurulduğumuz yıllarda kimse amba­lajlı bal almaz, tükettiği balın sahte veya gerçek olup olmadığını bilemezdi. Zaten ambalajlı bal diye de bir şey de yoktu, açıkta satılan petekli ballar vardı. Birileri çıkıp “Bu bal köyden geldi” dediğinde, balın doğal ve sağ­lıklı olduğu düşünülürdü. Balparmak olarak akredite laboratuvarımızda yaptığımız analizler ve Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde bu ön yargıyı değiştirmeye başladık. İlk bal analiz laboratuvarımızı 1986 yılında kurduk. Tüketicilerimizin taviz vermediğimiz kalite prensiplerimize gösterdiği teveccüh sayesinde 1989 yılında Türki­ye’nin en çok satılan bal markası olduk. Vizyonumuzu sınır ötesine taşı­yarak, 1995 yılında ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Bu­gün, sektörde yüzde 51’lik bir pazar payına sa­hibiz.

Doğal ve sağlıklı bala ulaşmak için en az 100 parametrede analiz gerçekleştiriliyor!

Geride bıraktığımız 40 yıllık zaman zarfında toplamda 4 milyon doların üzerinde bir yatırım harcamasıyla Ar-Ge merkezimizi kurduk. Bu mer­kez, Türkiye’de gıda alanında 8’inci, bal ve arı ürünleri alanında ise ilk Ar-Ge merkezi olma unvanını taşıyor. 1986 yılında kurduğumuz kalite kontrol laboratuvarımız; bugün Türkiye’nin tek, Avrupa’nın en kapsamlı dört eşdeğer bal ihtisas laboratuvarı arasında yer alıyor.

Tüm bu yatırımlarımızın esas amacı ise; akreditasyon kapsamında en az 100 parametrede analiz ederek, doğal­lığını ve saflığını koruduğumuz balı, yine doğal ve sağlıklı diğer arı ürünleriyle bir araya getirmek, tüketicimizin ihtiyacına yönelik yenilikçi ürünler geliştirmek.  Tam da bu nedenle, fonksiyonel gıdaları tüketicinin hem ihtiyacına hem de damak tadına yönelik olarak çeşitlendiriyoruz.

 “Kurumsal Sosyal sorumluluk çalışmalarımız ile sürdürülebilirliğe katkı sağlıyoruz”

Arıcılık mes­leğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için uzun süredir çalışmalar yapıyoruz. Bu tür kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımız kapsamında, kadınları ve gençleri sektöre kazandırıyor, mesleki gelişmelerine katkı sağlıyor, balın yanı sıra katma değerli arı ürünlerinin üre­timine de destek oluyoruz.

Balparmak olarak 2004 -2018 yılları arasında arıcılarımıza ilaç kullanımı, çev­re kirliliği gibi konularda bilinçlendir­me eğitimleri düzenledik. Bu eğitimleri, kapsamını ve etki düzeyini daha da artı­rarak farklı bir platforma taşıdık. Böylelikle 2018 yılında kurduğumuz Balparmak Arıcılık Akademisi’nde, Avrupa İmar ve Kalkınma Banka­sı’nın (EBRD) katkılarıyla eğitimlerimize devam ettik. Bu girişimi hayata geçirirken ül­kemizde “ata mesleği” olarak icra edilen arıcılık mesleğini daha sürdürülebilir kılmayı; ayrıca bala kıyasla ekonomik değeri da­ha yüksek diğer arı ürünlerinin üretimi­ni artırmayı hedefledik.

Eğitimlerimi­ze 2018 yılı Aralık ayında Muğla Ula’da­ki yerleşkemizde başladık; ilk mezunla­rımızı da verdik. Uzaktan eğitimin yanı sıra akademide üçer hafta süren teorik ve uygulamalı eğitimleri başarıyla ta­mamlayan 52’si kadın olmak üzere top­lam 104 arıcı adayımız, Bal-Der (Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu) sertifikasını almaya hak kazandı. Mezunlarımıza iki adet arılı kovan hediye ederek mesleğe ilk adımlarına atmalarına destek olduk.  Ayrıca bu yıl Balparmak olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen ‘Sürdürülebilir Arıcılık, Katma Değerli ve Verimli Üretim Protokolü’nü imzaladık. Balparmak olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Karabörtlen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile imzaladığımız dörtlü protokol kapsamında, 2020 Ocak ayı itibarıyla, Muğla Ula ve civar ilçelerdeki arıcılara uygulamalı eğitimlere başladık.

“Farkındalığı artırmayı hedefliyoruz”

 Arıların doğa ve insan için önemini, ekosisteme katkılarını anlatmak ve arıla­rı koruma konusunda farkındalık yaratmak için 2019 yılında TE­MA Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı işbir­liğiyle ‘Arılar Varsa Yarınlar Var’ projesi­ni hayata geçirdik. Proje kapsamında eğitimlerimizi ilkokullarda 2’inci, 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencilerine yönelik olarak veriyoruz. Pandemi nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılında, eğitimlerimizi çevrim içi ortama taşıdık. TEMA Vakfı gönüllülerinin ve projeye sınıflarıyla dâhil olan gönüllü öğretmenlerin iş birliği ile uygulanan eğitimlerle çocuklara; arıların yaşamı, anatomik özellikleri, doğadaki görevleri, üretimleri ve bitkilerin çoğalması için tozlaşmaya olan katkıları hakkında bilgiler veriliyor. Ardından çocuklara gönüllü bir Arı Dostu olabilmeleri için neler yapılabilecekleri anlatılarak, Arılar Varsa Yarınlar Var farkındalık kitinde bulunan materyaller ve www.arilarvarsa.org adlı internet sitesinde yer alan öğretici dijital oyunlar tanıtılıyor. Üç yıl sürecek proje sonunda 50 ilde, 46 bin 500’ü çocuk olmak üzere toplamda 70 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

Gurur duydğumuz bir diğer sosyal sorumluluk projemiz ise 2015 yılında TOÇEV ve Millî Eğitim Ba­kanlığı iş birliğiyle başladığımız ‘Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar…’ İlko­kul çağındaki çocuklara düzenli kahvaltı etme alışkanlığı kazandırılması amacıyla başladığımız projemizi, Çekmeköy’de bu­lunan tesisimizde gerçekleştirdik. Bugüne kadar toplam 5 bin 500 öğrenciye Kahvaltılı Sabahlar Sağlıklı Yarınlar eğitimlerini verdik. Pandemi sürecinin sonlanmasının ardından eğitimlerimize kaldığımız yerden devam etmeyi hedefliyoruz.