KAPAK — 1 Nisan 2021 at 21:02

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VAHAP SEÇER: “MERSİN İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ”

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VAHAP SEÇER 

MERSİN İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ!

2020 yılında 144 projeyi hayata geçirdiklerini, bu sayının 2021’de 199’a ulaştığını ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 1 TL dahi banka borcu kullanmadan gerçekleştirdikleri bu projeleri Mersin’e kazandırmak için canla başla çalıştıklarını dile getirdi. 

Pandemi koşullarında belediyelerimizin verdiği hizmetler daha da önem kazandı. Birçok belediyemiz toplumsal dayanışma örneği olan çok sayıda başarılı hizmeti hayata geçirdi. Bunlardan biri de Mersin Büyükşehir Belediyesi. 2021 yılını “Sevgi ve İyileşme Yılı” olarak belirlediklerini söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile başta sosyal belediyecilik olmak üzere birçok alanda geliştirdikleri projeleri konuştuk.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sürecindeki yol haritası ve uygulamaya koyduğu önlemler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Pandemi süreci, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve kentimizde önemli değişimlere neden oldu. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşların sıkıntılarına çözüm üretme gayreti içinde olduk. Önceliğimiz salgının yayılma riskini azaltmak için dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştirmek ve güvenli gıdaya erişim sorunu yaşayan vatandaşlarımıza gıda temini oldu. Salgın riskinin azaltılması için temizliğin önemini de dikkate alarak, su borcundan dolayı su kesintilerini durdurduk ve kesilmiş olan suları açtık.

Ama tabii ki sosyal yardım, destek ve hizmetlerimiz de bu süreçte öncelik kazandı. Kriz Merkezimizi oluşturduk ve vatandaşlarımızın taleplerini buradan karşıladık. Gıda paketlerimizi hazırladık. Kentimiz genelinde, bugüne kadar 166 bin 500 aileye gıda yardımı yaptık. 545 bin 66 paket sıcak yemeği ailelerimizin evine götürdük. ‘El Bebek Gül Bebek’ adını verdiğimiz; içinde çocuk maması, çocuk bezi, şampuan gibi bebeklerimizin en önemli ihtiyaçlarının olduğu paketi, toplam 13 bin 101 anneye ulaştırdık.

Yaş almış, engelli, kronik rahatsızlıkları olan yurttaşlarımızın ilaç başta olmak üzere sıcak bir lokma taleplerini memnuniyetle yerine getirdik. Bu süreçte sağlık paketi de hazırladık. Okulların tatil edilmesiyle birlikte, evlerinde eğitim gören çocuklarımıza salgın sürecinden önce okullarda dağıttığımız sütleri evlerine götürdük. Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerimiz’de uzaktan eğitime geçtik ve öğrencilerimize evlerinde destek olduk. Sağlık çalışanlarımıza 156 yataklı tesisimizi ve konukevimizi tahsis ettik, ihtiyaçlarını karşıladık; ulaşımlarını ücretsiz sağladık.

Esnaflarımızın yanında olduk. Büyükşehir Belediyemizin veya bağlı şirketlerin kiracısı olan ve faaliyetlerini durduran işletmeler ile faaliyetlerinin azaldığı belirlenen işletmelerin kiralarında 2021 yılında herhangi bir artış yapmadık. Ayrıca faaliyetleri durdurulan işletmelerden de 6 ay kira almayacağız. Salgın tedbirleri kapsamında iş yerleri kapanan 8 bin 500 esnafımızın meskenlerine ait su borçlarının 500 TL’ye kadar olan kısmını Büyükşehir Belediyesi olarak karşılama kararı aldık. Bu süreçte esnaflarımızdan gelen talepleri de dinledik. Toplu taşıma araçlarında kullanım yaşını 10’dan 15’e çıkarırken, öğrenci taşımacılığı yapan S plakalı araçların vize ücretlerinde yüzde 90, T, M, H, C ve personel taşımacılığı yapan S plakalı araçların ücretlerinde ise yüzde 55 indirime gittik.

Eğitimde yaşanan sorunların çözümüne ilişkin ne derece katkı sunmaktasınız?

Geleceğimizin mimarı olacak gençlerimizin eğitim hayatına katkı sağlayacak hizmetleri hayata geçirmeye gayret ediyoruz. Örneğin 9 ayrı ilçemizdeki eğitim merkezlerimiz aracılığıyla, gençlerimizi üniversite sınavına ücretsiz hazırlıyoruz. Pandemiden dolayı bir süre online eğitim gören öğrencilerimiz yüz yüze eğitime geçti. Tarsus Yenice Mahallemiz’de LGS’ye hazırlanan öğrencilerle birlikte toplam 4 bin 64 öğrencimiz ücretsiz kurs hizmetimizden faydalanıyor. Üniversite öğrencilerimize öğrenim yardımları da yapıyoruz. 1.400 TL’ye çıkardığımız bu desteğimizden 6 bin 418 öğrenci yararlanıyor. Görevde olduğumuz süre boyunca öğrencilerimize belediye otobüs ücretinin 1 lira kalacağının sözünü verdim.

Yine gelişim çağındaki çocuklarımız için “Süt Senin Gurur Mersin’in” diyerek başlattığımız bir projemizle, okul çağındaki çocuklarımıza ücretsiz süt dağıtıyoruz. Geçen yıl 1 milyon 200 bin paket dağıttığımız sütü, bu yıl okullar kapalı olduğu için 13 ilçemizin tamamında özellikle kırsal ve dar gelirli yurttaşlarımızın yaşadığı yerlerde dağıtıyoruz. Bu yıl 1.5 milyon paket süt dağıtıyoruz.

Hayata geçirdiğimiz ve kız çocuklarımız için de oldukça önemli olan bir başka projeden de bahsetmek isterim. ‘Kır Çiçekleri’ adını verdiğimiz projemiz ile özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kız çocuklarının ülkemiz ve dünya sporuna kazandırılmasını amaçladık. Bu konuda eğitimler alıyorlar. Pandemi sürecinde biraz gecikmeli de olsa öğrencilerimiz, Macit Özcan Spor Tesisleri’nde otel konforunda hazırladığımız yurtta kalıyor, tüm ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanıyor, eğitimlerini alıyorlar ve okullarına servisle gidip geliyorlar.

Sosyal belediyecilik anlamında sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Kadın, çocuk, yaş almış, kimsesiz ve dezavantajlı kesimlere yönelik projelerimizle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşmayı prensip haline getirdik. Bu kapsamda Halk Kart’tan Mahalle Mutfakları’na Kıyafet Evi’nden Refakatçi Evi’ne ve El Bebek Gül Bebek Projesi’ne kadar birçok projeyi geliştirdik.

Örneğin; Halk Kart uygulamamız… Bugün için 12 bin 222 vatandaşımız Halk Kart’tan yararlanıyor. Vatandaşlarımız, Halk Kart üzerinden mahallesindeki esnafından alışveriş yapıyor. Her ay yaklaşık 1.6 milyon lira Mersinli esnafımızın kasasına para olarak giriyor.

Her gün binlerce insanın sofrasına konuk olduğumuz Aşhane hizmetimiz ile ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara hafta içi 5 gün olmak üzere, ücretsiz 3 çeşit sıcak yemek hizmeti veriyoruz. Yine dar gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı mahallelerde Mahalle Mutfaklarımızı kuruyor, vatandaşlarımıza 3 çeşit yemeği 3 TL’den sunuyoruz. Bu Mutfaklarımız şu anda kentimizin 14 ayrı noktasında hizmet veriyor.  ‘1 Ekmek 1 Çorba’ projemiz ile hastanelerin Acil Servis önleri dahil şehrimizin 52 farklı noktasında ücretsiz sıcak çorba hizmeti veriyoruz.

‘Kıyafet Evi’ projemiz kapsamında dar gelirli aileler yılda 3 kez 3 parça yazlık, kışlık kıyafet temin edebiliyor. Bunun yanında ‘El Bebek Gül Bebek’ projemizle de bebekleri olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza katkı sağladık. Bebek bezi, bebek maması, şampuan, ıslak mendil ve sabunun bulunduğu 14 bin 262 adet bebek paketini talep eden ailelere ulaştırdık.

Yakın zamanda hizmete koyduğumuz Refakatçi Evi projemiz ile vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu önemli bir eksiğini de giderdik. “Dosthane” adındaki hizmetimiz için hasta ya da hasta yakını vatandaşlarımızdan talep geliyor. Hastanelere uzak ilçelerden ve kırsal mahallelerden gelen bu yurttaşlarımız için konaklama ekonomik olarak bir yük oluyordu. Burada misafir ettiğimiz vatandaşlarımıza sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin yanı sıra servis olanağı da veriyoruz. Refakatçi Evi’yle otel esnafımıza da destek olduk. Pandemiden dolayı ekonomik sıkıntılar yaşayan otel esnafına da bir nevi can suyu oldu.

Evde Sağlık, Bakım ve Destek hizmetlerimiz kapsamında, merkez ve ilçelerde yaş almış ve özel gereksinimli vatandaşlarımıza evde kişisel bakım, ev temizliği gibi hizmetler vermenin yanı sıra ustalarımız tarafından verilen küçük tamirat ve tadilat işlemleri ile vatandaşlarımıza destek oluyoruz.

Yine özel gereksinimli çocuklarımızın sosyal ve sportif faaliyetler yaptığı aynı zamanda terapi ve eğitim gördüğü Engelsiz Yaşam Merkezimizde Mola Evimiz hizmet vermeye başladı. Burada özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin sosyal ve kültürel hayata dâhil olmalarını amaçlıyoruz. Mola Evlerimizin sayısını ilçelerimize de yayarak artırmayı hedefliyoruz.

Gençlere ve kadın istihdamına yönelik ne gibi adımlar atmaktasınız?

Türkiye’deki ender belediyeler arasında bulunan ve göreve gelir gelmez kurduğumuz Kadın ve Aile Hizmetleri Dairemiz ile kadınların ve çocukların hayatına dokunduğumuz sayısız projeye imza attık.

Özellikle kadın üretici kooperatifleri ile işbirliğimiz ve desteğimiz devam ediyor. Kadınlarımız çalışırken, çocukları da rahat etsin diye kreşler açtık, yenilerini de açmaya devam edeceğiz. Çocuklarımız bu kreşlerimizde güvenle eğitim alıyor. Belki de Türkiye’de bir ilk olan Mersin Sebze Meyve Hali’nin içinde de bir kreş açtık. Orada çalışan annelerin en büyük ihtiyacı kreşti. Çocuklar sebze sandıklarından çıktı artık kreş sıralarında oturuyor.

Kariyer Merkezi’miz ile iş arayan gençlerimize rehberlik ediyoruz. İşveren ve işçi arasında köprü kurarak işsizliğin çözümüne destek oluyoruz.

“ÖNEMLİ PROJELERİMİZ DEVAM EDECEK”

Büyükşehir Belediyesi olarak devam eden projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Majör projelerimiz içerisinde raylı sistem çok önem taşıyor. Toplam 3 etaptan oluşacak bu projemizin ilk etabı ise Mezitli-Tren Garı arasındaki 13,4 km’lik kısmı kapsıyor. Tamamı yeraltında ve 11 istasyondan oluşan bu etabın çalışmasının sona ermesiyle birlikte, şu an için 1 saat 15 dakikada tamamlanan seyahat süresi 24 dakikaya inecek.

Biz geçen yıl içinde 144 projeyi hayata geçirdik. Bu projeleri pandemi koşullarında ve 1 TL dahi banka borcu kullanmadan gerçekleştirdik. Ayrıca bunun yanında geçmiş döneme ait borçların da önemli bir kısmını eriterek bütün bunları yaptık.

2021 yılını “Sevgi ve İyileşme Yılı” olarak belirledik. Bu yıl içinde geçen yıldan devam edenlerle birlikte toplam 199 projemiz var. Bunların da proje bedeli 1 milyar 477 milyon 205 bin lira. Bu projelerimizi Mersin’e kazandırmak için canla başla çalışıyoruz. Tabii, az önce söylediğim gibi sosyal hizmetlere ağırlık verdik ama kentimizin acil çözüm bekleyen alt yapı ve üst yapı hizmetlerimize de ara vermeden devam ediyoruz.

Yol yapım ve bakım hizmetlerimiz, kentimizin dört bir yanında ulaşımı konforlu hale getirmek için sürüyor. Yenişehir’de 87 gün gibi kısa bir sürede tamamladığımız Sevgi Kavşağı ile kent trafiğini önemli ölçüde rahatlattık. Bu yıl içinde de Göçmen ve Hal Kavşağı’nın inşasına başlatacağız. Tevfik Sırrı Gür Lisesi yanında, üstü kent meydanı olacak şekilde projelendirdiğimiz katlı otopark ile kent merkezimiz ayrı bir görünüme sahip olacak. Toplu Taşıma Yerleşkesi inşaatlarımız da devam ediyor.

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğümüz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz içme suyu projeleri ile vatandaşlarımızın içme suyu sorunlarını çözüme kavuştururken, kanalizasyon ve yağmursuyu projelerimiz ile de altyapı sorunlarını bir bir çözüme kavuşturuyoruz. Bunların yanı sıra kentimizin ekonomisinin can damarı olan tarım konusunda da üreticilerimize yönelik önemli projeleri de hayata geçiriyoruz.  Çiftçimize fide-fidan, tohum alet ve ekipman desteklerimizin yanı sıra, “Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim” adını verdiğimiz projemizle 60 üreticimize 25 canlı hayvan desteği sağladık. Bu yıl da devam edecek ve toplamda 5 yıllık olan bu proje ile üreticilerimize canlı hayvanların yanı sıra aşı ve yem desteği de veriyoruz. Proje tamamlandığında damızlık popülasyonuna 7 bin 500 yeni hayvan katmış olacağız. Yine bu yıl başlayacağımız ve 100 üreticiye 100 kaz desteği projemiz de üç yıl boyunca sürecek.

Çevre alanında gerçekleştirdiğimiz yeni projelerle de hem doğamızı hem de iklimi koruyoruz. Sayısını artırdığımız katı atık aktarma istasyonları ile yürüttüğümüz bertaraf hizmetlerinden önemli bir elektrik enerjisi elde ediyoruz.

Çukurova Kalkınma Ajansı ile yaptığımız Gastronomi ve Yöresel Ürün Konağı Projesi kapsamında tarihi Gülnar Otelimizi, yerli ve yabancı turistlere de açıp içine Gastronomi, Tıbbi ve Aromatik Bitki, Yöresel Ürün ve Tohum gibi atölyeler kuracağız. Ulusal ve uluslararası paydaşlarla gerçekleştirdiğimiz önemli projelerimiz de var. Bunlardan birisi Uluslararası Göç Örgütü ile beraber gerçekleştirdiğimiz ve kadınların istihdam edileceği Gıda Kurutma Tesisi’nin inşası devam ediyor, çok yakında hayata geçecek.

Değişim ve dönüşüm adına teknolojiden ne ölçüde yararlanmaktasınız? Ve bu yönde iş birliği halinde olduğunuz kurumlar var mı?

Elbette teknoloji çok önemli… Bu anlamda, şehrimizin planlaması, yönetimi, inşası ve ihtiyaçları doğrultusunda bilişim teknolojilerini ve yenilikçi yaklaşımları kullanmayı önemsiyoruz. Örneğin, kentimizde su kullanımında ciddi bir orana ulaşan kayıp kaçağı önlemek hedeflerimiz arasında bulunuyor. Bu amaçla, MESKİ bünyesinde “Veri Tabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemi”ni bir diğer ismi ile SCADA Merkezi’ni açtık. Böylece suyu kaynaktan kullanıma, kullanımdan arıtıma kadar tüm döngüsünü teknolojik altyapıyla izleyebiliyoruz. Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar tüm MESKİ tesislerinin, SCADA sistemine aktarılmasıyla 13 ilçemizde Uzaktan Erişim Sistemi (RTU) ile haberleşerek tek noktadan tüm coğrafyadaki pompaları çalışabilir noktaya taşıyoruz. Ayrıca il merkezindeki Atıksu Arıtma tesislerini, paket arıtma tesislerinin proses önemli göstergelerini de anlık olarak izleyebiliyoruz.

Akıllı şehir için geliştirdiğiniz projeler var mı, varsa nelerdir?

Çağımız artık teknoloji ve bilim çağı. Birçok şeyi artık bilgisayar sistemi ile akıllı uygulamalarla halledebiliyoruz. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak çağın gereklerini yerine getiren bir belediye için birçok alanda akıllı sistemleri kullanıyoruz. Örneğin ulaşım konusunda Akıllı Kavşak sistemini kullanıyoruz. Kavşaklardaki kameralar aracılığıyla kentin trafiğini yoğunluğa göre yönetebiliyoruz. Kavşağa bağlı kameralar sayesinde sistem, her yöndeki araçların sayısını tespit ederek, trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetiyor. Akıllı Durak Sistemiz ile de vatandaşların ulaşımlarını kolaylıkla yapabilmelerini sağlıyoruz. Kentkart Mobil uygulamasından hangi duraktan kaç numaralı otobüsün geçeceğini öğrenebilen vatandaşlarımız, artık 51 noktada yer alan ve duraklara yerleştirilen akıllı durak ekranlarında hat numarası, hat adı ve araçların kaç dakikada geleceğinin bilgisini alabiliyor.

Sahilde ücretsiz internet hizmetimiz ile Türkiye’nin ücretsiz internet verilen en uzun sahili unvanını elimizde bulunduruyoruz.  VR Mersin projemiz ulusal ve uluslararası arasında 8 ödüle layık görülen önemli bir projemiz. Mersin’in Turizm ve Kültür Miraslarının yenilikçi yöntemlerle birleştirildiği projede, kentimizin sanal tur yöntemiyle 360 derece tanıtımını yapıyor, yerli veya yabancı turistlerin Mersin’in bilinmeyen lokasyonlarını gezmesini sağlıyoruz.  Akıllı Bisikletlerimiz ile vatandaşlarımız kredi kartıyla bisiklet kiralayarak sahilde gezinti yapıp, Mersin’in tadını çıkarabiliyor. Yine az önce belirttiğim gibi bir süre önce açılışını yaptığımız SCADA ile artık kırsaldan kent merkezindeki mahallelere kadar pek çok noktada atıksu, içme suyu ve basınç değerlerini anlık olarak izleyebiliyoruz. Bu sayede su kaynaklarının verimli kullanımını sağlarken, arızalara da anında müdahale edilebiliyoruz. Hepsinden önemlisi kayıp-kaçak su kullanımlarının önüne de geçmiş oluyoruz.

TEKSİN adını verdiğimiz Çağrı Merkezimizi (Alo 185) yeniledik, böylece özellikle mobil uygulamalarımız sayesinde e-belediyecilik faaliyetlerimiz de hız kazandı. Akıllı (dinamik) kavşak sistemi uygulamasını kentimizde kullanıyoruz. Ayrıca toplu taşıma otobüslerimizde NVR (Uzaktan güvenlik ve hız kontrol sistemi) bulunuyor. Yine otobüslerimizde vatandaşlarımız için internet hizmeti sağlıyoruz.