KAPAK — 2 Mayıs 2021 at 16:01

BEYPAZARI DOĞAL MADEN SULARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI NİYAZİ ERCAN: “MADEN SUYU SEKTÖRÜNDE LİDERİZ”

BEYPAZARI DOĞAL MADEN SULARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI NİYAZİ ERCAN

MADEN SUYU SEKTÖRÜNDE LİDERİZ!

60 bin m² kapalı alana kurulu tesislerinde, saatte 300 bin şişe üretim kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Beypazarı Doğal Maden Suları Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan, “6 milyar şişelik pazarın 1,5 milyarlık kısmını elinde bulunduran lider maden suyu şirketi konumundayız” dedi.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine ürettiği maden suyunu ulaştırarak, tüketicinin beğenisini kazanan ve yurtiçi pazardan en büyük payı alan Beypazarı Maden Suları emin adımlarla ilerliyor. “Yurt dışı pazarına yönelik çalışmalarımızla şu anda 27 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz” diyen Beypazarı Doğal Maden Suları Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan ile yatırımlarını ve maden suyu sektörünü konuştuk.

Markanızdan ve sektörde bulunduğu konumdan kısaca bahsedebilir misiniz? (Pazar payı, satış rakamları, üretim kapasitesi, büyüme oranı vs.)

Beypazarı Maden Suyu olarak, 64 senedir sektördeyiz ve işimizin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Maden suyu dolum tesisi olarak kalitemiz ve güvenilirliğimiz ile sektörde bir numarayız. Her zaman için kaliteyi bozmadan üretim yapmak birinci hedefimizdir. 1957 yılında kurulan ve bugün 60 bin m² kapalı alana kurulu tesisimizde, saatte 300 bin şişe üretim kapasitesine sahibiz ve 6 milyar şişelik pazarın 1,5 milyarlık kısmını elinde bulunduran lider maden suyu şirketi konumundayız. Beypazarı Maden Suyu olarak 30 şirketlik pazar içerisinde tek başına tüketimin dörtte birini karşılamaktayız. Toplam 6 adet üretim hattımız vardır. Tam otomasyonlu ve dünyadaki en ileri maden suyu şişeleme teknolojisine sahip tesisimizde doğadan gelen maden suyunu, en hijyenik koşullarda şişeleyerek tüketicimizle buluşturuyoruz.

“TÜRKİYE MADEN SUYU KAYNAKLARI YÖNÜNDEN ZENGİN BİR ÜLKE”

Güncel ihracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye’nin her bölgesine ürünlerimizi ulaştırıyoruz ve tüketicinin beğenisi ile yurtiçi pazarından en büyük payı alan firma olmayı başardık. Yurt dışı pazarında ise şu anda 27 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Başta Almaya, Fransa, Irak, Dubai, Arabistan, Avusturalya olmak üzere pek çok ülkeye ürünlerimizi göndermekteyiz. Maden suyu tüketimi yurt dışında daha fazla, insanlar su yerine mineralli su dedikleri maden suyunu tüketiyorlar. Tabi yurt dışında yeteri kadar maden suyu kaynağı olmadığından ithal ediyorlar. Türkiye maden suyu kaynakları yönünden zengin bir ülke olarak en çok ihracat gerçekleştiren ülkelerin başında geliyor. Türkiye’de de Avrupa’da olduğu gibi maden suyunu sofra içeceği haline getirmek istiyoruz. Sadece ağır yenen yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için içilen bir içecek olarak algılanmak istemiyoruz. Spordan sonra, hamilelikte, gençlikte, yaşlılıkta kısacası hayatın her anında içilebilen sağlıklı keyif içeceği olarak insanların tüketmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Maden suyu denince akla ilk gelen markalardan biri olan Beypazarı Maden Suyunun yeni ürünleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Beypazarı Maden Suyunun ürün portföyünde sade ve meyve aromalı maden suyunun yanı sıra gazozumuz da bulunmaktadır. Meyve aromalı maden suyu özellikle çocuklar ve gençler arasında yükselen bir trend. Yaptığımız araştırmalar sektörümüzde bu kategorinin çocuk ve genç tüketici segmentinde yüksek bir büyüme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Meyve aromalı maden sularımız %100 maden suyundan üretilmektedir. Doğal meyve aromaları ve pancar şekeriyle tatlandırılarak aynı hijyenik koşullarda şişelenmektedir. Yapay aroma ve tatlandırıcılar kullanmıyoruz. Doğal meyve aromalı maden sularımız limon, elma, çilek, mandalina, vişne, nar, karpuz-çilek, mango-ananas, karadut-frenk üzümü, C+ Limon ve fesleğen-limon aromalı olarak sunulmaktadır.  13 farklı ürünümüzü yaygın dağıtım ve bayi ayının dışında online platformlarda da tüketicimize ulaştırmaktayız. Kısa bir süre önce sektörde bir ilk olarak serinletici bir lezzet olan fesleğen-limon aromalı maden suyumuzu piyasaya sunduk. Aromalı maden suyu pazarında yeni lezzet arayışlarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Ayrıca sade maden suyunu 750 ml’lik yeni boyutuyla pazara sunmaya hazırlanıyoruz. Tüketiciden gelen yoğun talep üzerine piyasaya arz edilecek büyük boyutlu şişe ile maden suyu sektörüne yeni bir hareket getireceğini ön görüyoruz. Beypazarı Maden Suyu olarak, maden suyunu Türkiye’de bir sofra içeceği haline getirmek istiyoruz. Özellikle Avrupa ülkelerinde örneklerini gördüğümüz büyük boyutlu şişe ile sofralarda yer alarak sağlıklı maden suyunun daha fazla tüketilmesini hedefliyoruz.

“MADEN SUYU TÜKETMENİN YAŞI, YERİ VE ZAMANI YOKTUR”

Beypazarı markasının maden suyu pazarındaki konumu ve gelecek dönem hedefleri nelerdir?

Maden suyu olarak içecek pazarını değerlendirdiğimizde, gelecekte bu pazarın daha da artacağını ve sektörün hareketleneceğini düşünüyorum. Çünkü maden suyunun önemi, sağlığa ve sağlıklı yaşama katkıları anlaşılıyor ve benimseniyor. Gün içinde kaybettiğimiz mineralleri geri almanın en kolay ve sağlıklı yolu maden suyu içmektir. Maden suyu içmenin yaşı, yeri, zamanı yoktur. Bebeklerinin ve kendilerinin sağlıklı olmalarını isteyen anneler hamileyken maden suyu içmelidirler ki günlük kalsiyum, magnezyum ihtiyaçlarını karşılayabilsinler. Bebekleri doğduktan sonra onlara içirmelidirler ki, diş, kemik ve vücut gelişimleri sağlıklı olsun. Gençlik döneminde içmelidirler ki mineral ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra pürüzsüz, berrak bir cilde sahip olsunlar. Yaşlılık döneminde içmelidirler ki osteoporoz denilen kemik erimesi hastalığının oluşma ihtimalini maden suyundan alınan kalsiyumla en aza indirsinler. Bu yönden düşünüldüğünde gerçekten sağlıklı, faydalı olan maden suyunun ilerleyen dönemlerde Türkiye pazarında önemli bir yere sahip olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin de maden suyu potansiyeli bakımından zengin olduğu göz önüne alındığında sektörün de gelişeceği ön görüsündeyim.

Maden suyunda kişi bazlı tüketim bakımından Türkiye ve diğer ülkeler arasında istatistiksel olarak nasıl bir durum söz konusu? Maden suyunun ne gibi yararları var? Halkımız bu yararların yeterince farklında mı?

Maden suyu tüketimi olarak Avrupa’nın çok gerisinde olsak da, her geçen gün toplumumuzun bilinçlenmesiyle madensuyu kullanım oranlarının da arttığı görülmektedir. Örneğin Almanya’da bir kişi yılda 85 litre, İspanya’da 77 litre, Belçika’da 90 litre maden suyu tüketirken bu rakam Türkiye’de 13 litre civarında kalmaktadır. Ancak bu rakam yıllar içerisinde artış göstermektedir. Türkiye’de 2010 yılında 1 kişi, bir yılda 6,4 litre maden suyu tüketiyorken; bu rakam 2021 yılında 13 litreye çıkmıştır. Yani son 10 yılda Türkiye’de kişi başı tüketim dünya ve Avrupa ortalamasının çok gerisinde olmasına rağmen kendi içinde iki katı yükselmiştir. Bu nedenle hem sade maden suyunda, hem de meyve aromalı maden suyunda her sene artan bir trend olduğunu söyleyebiliriz. Toplumsal bilincin artmasıyla bu rakamlar çok daha yüksek seviyeye çıkaktır.

Maden suları mineral bakımından zengin içeceklerdir. Vücudumuzda hücrelerin sağlıklı olabilmesi ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için minerallere ihtiyaç duyulmaktadır. Beypazarı Maden suyunun içeriğinde bulunan demir, hastalıklara karşı direnci artırır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar. Yine içindeki kalsiyum da kemik ve dişlerin oluşmasında, sağlıklı olmasında son derece faydalı. Doğal maden suları böbrek ve idrar yolarında taş oluşumunu önlemeye yardımcıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum içerikli yüksek mineralli maden suları iltihabı geriletici etki gösterirler. Boşaltım sisteminde birçok hastalığın önlenmesinde ve böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirme amacıyla bolca doğal maden suyu içilmesi hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Gün içinde ter ile birçok sıvı ve mineral kaybederiz, bu kaybı telafi edecek en iyi içecek maden suyudur.

“BEYPAZARI MADEN SUYU GLOBAL BİR MARKADIR”

Firmanızın 2021’deki büyüme hedefleriniz hakkında bilgi vererek 2020 yılının nasıl geçtiğini açıklar mısınız?

Son 3 yıl içerisinde 2 adet maden suyu dolum hattı kurduk. Bu üretim hatlarımız Alman menşeli olup her bir dolum hattımıza 5 milyon euro yatırım yaptık. 2020 yılı Nisan ayında devreye aldığımız yeni üretim hattımızla  %30 oranında üretim kapasitemizi arttırdık. Aynı şekilde 2021 Nisan ayında devreye alacağımız altıncı makine parkurumuzla üretim kapasitemizi ve imalat hızımızı artırarak çoğalan sektörel talebi de daha hızlı karşılayabileceğiz.

Dolum hattı yatırımlarımızın yanı sıra fabrika sahamıza geliştirmek anlamında da yatırımlarımız sürekli bir faaliyet olarak devam etmektedir. Sektörümüz ile ilgili teknolojik yenileri yakından takip ediyoruz. Ürün portföyümüzü müşterilerden gelen talepler doğrultusunda çeşitlendiriyoruz. İşimizi en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz, firmamıza hem fiziki olarak tesisler hem de insan kaynağı anlamında yatırım yapmaya devam ediyoruz. En büyük hedefimiz; daha çok ülkede, daha fazla pazar payına sahip olarak Türk maden suyuna herkesin ulaşmasını sağlamak. Zirvede kalmak zirveye çıkmaktan daha zor. Tüm bu anlatılanlara nazaran söyleyebilirim ki, Beypazarı Maden Suları şu anda dünyanın bir çok ülkesine yaptığı ihracatlar ile global bir markadır. Tabii ki daha çok ülkede daha fazla pazar payı alarak Türk maden suyunun herkes tarafından kullanılmasına aracı olmak en büyük hedefimiz. Firmamız her sene büyümeye devam etmektedir. Bu büyüme gerçekleşirken kalitemizden asla taviz vermiyoruz. Her sene için hem kapasite hem de satış anlamında artış yapmayı planlıyoruz.

 Maden suyu yer altından nasıl çıkarılıyor? Normal bir su yer altında kaç senede maden suyu haline geliyor?

Maden Suyu kaynağına göre değişmekle birlikte 10 ila 100 yıl gibi bir süreç içinde oluşmaktadır. Maden suyu oluşumda yağmur ve kar gibi doğal yeryüzü suları, yüzeydeki kaya ve toprak tabakasının çatlaklarından geçerek derinlere doğru inerler. Bu yolculukları esnasında değişik katmanlarda değişik minerallere maruz kalırlar. Yeraltına inen bu sular, kayaçların içlerinde depo diyebileceğimiz rezervuar olarak tanımlanan haznelerde birikirler. Biriken bu sular maruz kaldıkları basıncında etkisiyle bulabileceği en kolay yoldan yüzeye çıkarlar. Aynı yer altına inerken maruz kaldığı gibi, maden suları yüzeye çıkarken de değişik türdeki kayaçlarla temas ederek değişik minerallere maruz kalırlar. Böylelikle kendine has bir karakteristiği olan doğal maden suyu yüzeye çıkmış olur. Normal doğal kaynak sularından maden suyunu ayıran en temel özellik, litresinde en az 1000mg erimiş mineral barındırmasıdır.

Maden suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Gün içerisinde yaptığımız çalışmak, yürümek, koşmak, spor yapmak gibi birçok fiziksel faaliyetin neticesinde vücudumuz birçok minerale ihtiyaç duymaktadır. Doğal mineralli maden suyu ihtiyaç duyulan bu minerallerin birçoğunu tek başına karşılayabilecek yegâne içecektir. İçeriğindeki kalsiyum ve florür, kemik ve diş sağlığını destekler. Kalsiyum içeriği aynı zamanda sinir sisteminde uyarıların iletilmesini güçlendirir ve kanın pıhtılaşma özelliğini de artırır. Maden suyunda bulunan magnezyum, kalp sağlığını destekler. Kas ağrılarının giderilmesinde ve krampların önlenmesinde yardımcı olur.

Sodyum, bikarbonat ve klorür içeriği ile bedendeki su ve elektrolit ile azit-baz dengesini destekler, sindirim sistemi için de faydalıdır. Sülfat içeriği ile safra kesesi ve kalın bağırsak fonksiyonlarını destekler. Maden suyu, böbreklerde ve idrar yollarında taş oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Bağırsakları, sindirimi ve boşaltımı desteklediği için kabızlık, gaz, şişkinlik gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur, mide asidini dengeler. Cildi ve saçları besler, canlılık kazandırır. Vücuttaki enfeksiyonun azaltılmasında yardımcıdır.

Hamilelikte maden suyu içmek, kalsiyum ve magnezyum katkısı sağladığı için faydalıdır. Bebeğin gelişimi için bol miktarda tüketilen kalsiyumu telafi ederek saç, tırnak, diş ve kemik sağlığını destekler, magnezyum içeriği de hamilelikte sık görülen krampların azaltılmasına yardımcı olur. Maden suyu içilerek tüketildiği gibi, dışarıdan cildin üzerine ve saçlara uygulandığında da faydalıdır.

Ayrıca özellikle bizim markamızda önemli bir miktarda bulunan silikat, vücutta alüminyum birikmesini önleyerek, Alzheimer, Parkinson gibi rahatsızlıkların engellenmesine yardımcı olmaktadır.

“HER MADEN SUYU AYNI DEĞİLDİR”

Sağlıklı bir maden suyu nasıl olmalı? Maden suyu şişesinin üzerini okurken nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı bir bireyin istediği kadar maden suyu tüketmesinde herhangi bir sakınca olmadığı gibi oldukça da faydalıdır. Maden suyunun içerdiği mineraller zaten vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu minerallerdir. Her maden suyu içerdiği mineraller bakımından birbirinden farklıdır. Bu mineraller miktarı ile birlikte şişe üzerinde etikette yazmaktadır. Bilinçli bir tüketici olarak maden suyunun üzerindeki etiketi okuyarak ne içtiğimizi, hangi mineralden ne kadar aldığımızı takip edebiliriz. Eğer herhangi bir rahatsızlığımız varsa ve doktorumuzun almamızı yasakladığı ya da miktarını kısıtladığı bir mineral mevcutsa, maden suyu şişesindeki etiketleri okuyarak diyetimize dikkat edebiliriz. Aynı zamanda vücudumuzun ihtiyacı olan minerallerden bol miktarda bulunan maden sularını bilinçli bir tercih olarak seçebiliriz.

Her maden suyu aynı mineral değerlerine mi sahiptir? Beypazarı Maden Suyunun diğerlerinden farkı nedir?

Maden suyu, yerin en derin katmanlarından çıkar. Çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşır ve magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncıyla yeryüzüne ulaşır. Geçtiği katmanlardan mineraller alarak yoluna devam eder. Maden sularının içlerinde bulundurdukları minerallerin oranları, onların hangi kayaçlarla temas ettiklerine göre değişmektedir. Bu yüzden her maden suyu aynı değildir, mineral değerleri açısından farklılık gösterir.

Beypazarı Maden Suyu hem damak tadı açısından, hem de içeriğindeki mineral değerleri açısından son derece ideal bir özelliğe sahiptir. Özellikle Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına neden olan alüminyum miktarının vücutta birikmesini engelleyen silikat mineralinin en çok bulunduğu maden suyu Beypazarı Maden Suyudur.