RÖPORTAJ — 4 Ekim 2021 at 11:19

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ: “BURSA’MIZI DEĞERLERİ İLE YAŞATMAK ADINA VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Gönül gönüle vererek, çağın gerektirdiği çevreci yaklaşım ve akıllı şehircilik uygulamaları ile ulaşımdan sanayiye, tarımdan turizme her alanda sürdürülebilir hizmetler sunarak, kadim şehir Bursa’yı değerleri ile yaşatmak adına var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

“Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, Yeşil Bursa’mızın daha sağlıklı ve yaşanabilir şehir olması noktasında önemli projeleri hayata geçiriyoruz” diyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Bursa’nın geleceğine ışık tutan projeleri ve pandemiyi konuştuk.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak pandemiden olumsuz etkilenen toplum kesimleri için ne tür destekler sağladınız?                 

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Türkiye’de görülmeye başlayan koronavirüsle mücadele kapsamında hem dezenfeksiyon hem de süreçten olumsuz etkilenenlere yönelik sosyal desteklerle ilgili başarılı bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Bu süreçte 140 bin adet gıda paketi, 900 bin adet BESAŞ ekmek, 30 bin 500 adet pazar filesi, 31 bin adet temizlik paketi, 72 bin adet sıcak yemek hizmeti, okullara 10 bin adet hijyen kiti, karantina altında bulunan kişilere yönelik 6500 adet C vitamini destek paketi, yine sağlık çalışanlarına, emniyet ve jandarma mensuplarına, huzurevleri ve bakım merkezlerine 46 bin adet C vitamini tabağı dağıtımı yaptık. Yine uzaktan eğitime destek kapsamında ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet ve laptop dağıttık. Pandemiden ekonomik anlamda olumsuz etkilenen ve faturalarını ödeyemediği için elektriği kesilme durumuna gelen 20 bin ailenin elektrik faturası, aynı durumdaki 20 bin ailenin su faturası ve interneti kesilme noktasına gelen 20 bin ailenin de internet faturasını ödedik.

Tüm bu desteklerin yanı sıra süreçten olumsuz etkilenen esnafın yaralarını sarmak için de önemli destekler paketlerini devreye aldık. İhtiyaç sahiplerine dağıtılan toplam 130 bin adet Kart16 Ramazan Destek Çekini sadece projeye katılan mahalle bakkallarında geçerli olacak şekilde dizayn ettik. Bu sayede ihtiyaç sahipleri erzaklarını mahalle bakkallarından temin ederken, pandemide zor günler geçiren esnaf da artan cirolar ile rahat bir nefes almış oldu. Tüm yapılan bu çalışmalarla pandemi süreci başından bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşlar ile esnafa yönelik yaklaşık 200 milyon TL’lik bir destek sağlamış oldu. Benzer uygulamayı Kurban Bayramı öncesinde de ayakkabı ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren küçük esnaf için gerçekleştirdik. İhtiyaç sahibi 15 bin çocuğa bayramlık kıyafetleri için 150’şer liralık bayram çeki verdik ve bu çekler Bursa Ayakkabıcılar Odası ve Bursa Hazır Giyimciler Odası’na kayıtlı küçük esnafta geçerli oldu. Şimdi aynı uygulamayı kırtasiyeci esnafımız için yaptık. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize verdiğimiz eğitim çekleri sadece odaya kayıtlı kırtasiyelerde geçerli oldu. Böylelikle yine hem ihtiyaç sahiplerinin hem de esnafın yüzü güldü.

Sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda farkındalık oluşturan projeleriniz nelerdir?

Sosyal hizmet çalışmalarımız kapsamında, aşevi, kadın ve erkek konuk evleri hizmetlerimiz var. Sosyal destek hizmetlerimiz çerçevesinde, korona virüs salgını sürecinde iş yeri kapanan, işsiz kalan ve dar gelirli vatandaşlara destek olmak için sürdürdüğü sosyal yardımları geçtiğimiz yıl Kart16 uygulamasıyla sunmaya başlamıştı. Bursa’da yaşayan ve yardıma muhtaç vatandaşların temel ihtiyaçlarının ‘rencide edilmeden’ giderilmesi için başlattığımız uygulama ile bugüne kadar binlerce kişi ihtiyaçlarını istedikleri marketlerden Kart16’yı kullanarak rahatlıkla karşılama imkânına kavuşmuş oldu.

Ayrıca huzurevi hizmetlerinin yanında, engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalar kapsamında, danışmanlık, yönlendirme ve rehberlik, eğitim, elektronik takip cihazı, akü şarj dolum istasyonları, şehir içi ulaşım desteği, engelli araçları tamir bakım atölyesi hizmetleri veriyoruz.

Hayat boyu öğrenme çalışmaları kapsamında, BUSMEK kursları, yükseköğretim hazırlık kursları, çocuk ve kadınlara yönelik sosyal yaşam ve eğitim faaliyetleri, sağlıklı yaşam hizmetleri, ana kucağı eğitim merkezleri, ipek üretim ve tasarım merkezi hizmetleri, aile danışmanlık ve eğitim hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Sosyal belediyecilik hizmetlerinin yanında kültürel faaliyetlerimizle de şehrimizi öne çıkaracak etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

Pandemi sürecinde, sosyal medya yayınları ile Bursa’dan dünyaya açıldık. Hem yetişkinler hem de çocuklar için sosyal medya üzerinden canlı yayın ile tiyatro ve müzik etkinlikleri yaptık. Yapılan yüzlerce yayın ile Türkiye’nin en aktif belediyelerinden biri olduk. Bursa’ya yeni kütüphaneler kazandırdık. Dijital kütüphanemizdeki e-kitapları bütün Türkiye’nin kullanımına açtık. Masal etkinlikleri, sanat mahallemde etkinlikleri, her yerde tiyatro projesi, sinema kursları, Karagöz ve Hacivat münazara yarışması, şiir, deneme, makale yarışmaları, kitap her kapıyı açar projesi, sokak oyunları şenliği, Bursa Festivali, Ata Sporları Şenliği gibi birçok projeyi hayata geçirdik.

Son olarak, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, (TÜRKSOY) Özbekistan’ın Hiva şehrinde gerçekleştirdiği 38. Dönem Toplantısında Bursa’yı ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan etti. Bu anlamda 2022 yılı şehrimizde çok verimli geçecek.

Tarımda istihdam ve ekonomik değer yaratmak adına neler yapmaktasınız?

Konumu ve ekolojik yapısıyla çok önemli avantajlara sahip bir şehiriz. Bursa; inciriyle, deveci armuduyla, ahududusuyla şeftalisiyle tarımda, meyvecilikte özel bir şehir. Tarım alanında son zamanlarda Bursa’mız önemli adımlar atıyor. Tarım özelliğimizi daha da ön plana çıkarabilmek ve şehrimizi kalkındırmak adına biz de Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma çok ciddi destekler sağlıyoruz. Bursa’nın tarım alanında da lokomotif şehir olma özelliğini güçlendirecek projeler üretiyoruz. Tarım A.Ş. marifetiyle, kırsal kalkınmaya destek olabilmek adına etkili projeler üretiyoruz. Ürünlerimizin uluslararası pazarlara açılmasına öncülük ediyoruz. Tüm meyvelerimizi dünyaya tattırma ve pazarlama gayretindeyiz.

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle kaliteli fide, fidan dağıtımı ve ekipman destekleri başta olmak üzere her alanda çiftçilerimizin yanındayız. Hayata geçirilen 5 milyon fidan projemizle çiftçimize 2023 yılı sonuna kadar 5 milyon fidan temin edeceğiz. Yaban mersini, ahududu, aronya, gojiberry, çilek ve lavanta gibi katma değeri yüksek ürünleri Bursa tarımına kazandıran Büyükşehir, geçtiğimiz yıl 225 bin fidanı üreticiyle buluşturdu, bu yıl ise 300 bin adet yaban mersini fidanını üreticiyle buluşturacak. Fidan maliyetlerinin yarısının Büyükşehir tarafından karşılandığı, kalan yarısının ise ikiye bölünerek, ilkinin ikinci hasattan sonra, diğerinin ise üçüncü hasattan sonra alındığı proje kapsamında, Tarım A.Ş. uzman teknik ekiple ekili alanları gezip, çiftçilere teknik destek sağlamaktadır.

Bursa tarım şehri özelliğinin yanında sanayi alanında da ülkemizin lokomotif şehirlerinden biri. Dolayısıyla Büyükşehir belediyesi olarak şehrimizin bu alanda da kalkınması noktasında projeler üretiyor ve hayata geçiriyoruz. Geçtiğimiz ay iş arayanlarla personel arayan işletmeleri daha sağlıklı ve kurumsal çatı altında buluşturmak hedefiyle Türkiye’deki en kapsamlı istihdam projesi olan Bursa İstihdam ve Kariyer Ofisi (BİKO) projemizi hayata geçirdik. İhtiyaçlar çerçevesinde eğitim fırsatı da sunacak olan BİKO, birebir yapılan iş görüşmeleri ile iş arayan kişileri doğru işyerlerine ve doğru işlere yerleştirmeyi hedefliyor. Başta lise ve üniversite öğrencilerinin, doğru meslek ve staj yerleri seçmesine destek olacak ofisler, mesleklerini belirlemelerinde rehberlik edecek ve seçtikleri mesleklerin ihtiyaç duyduğu nitelik, yeterlilik ve yetkinliklere ulaşmasını sağlayacak.

Sizce, yeni nesil belediyecilik kavramını nasıl okumak lazım?

Dünya çok hızlı bir değişimin içindedir. Bu hızlı değişim bize göstermiştir ki, demokrasi de, siyaset ve kalkınma da yerelden başlıyor. Bu açıdan demokrasinin gelişmesi, kalkınmanın hızlanması ve ilkeli siyasetin kazanımları konusuna yerel ölçülerle bakmamız daha verimli olmaktadır. Kendi düşünce geleneğimizden hareketle, yerli ve köklü değerlerimizi evrensel standartlarda yorumladığımızda, gelişme ve ilerleme anlamında büyük mesafeler katetmeyi sürdüreceğiz.

Hızla büyüyen ve gelişen kentlerde farklı niteliklere sahip insanların bir araya gelmesi gerekmektedir. Neden? Kentleşmenin takibi ve kontrolü için. Yatırım ve hizmet çalışmalarının en optimum, ekonomik ve iyi koşullarda yerine getirilmesi, kentin bu gününü ve yarınının ihtiyaçlarının tespiti, planlaması ve karşılanabilmesi için…

Yerel yönetim olgusu bu konuyu çözüme kavuşturan en önemli oluşumdur. Çünkü günümüzde kentler yönetişim (birlikte yönetim) ilkesiyle yönetiliyor. Çağımızın bir gerçeği olan küreselleşme, kentlerin önemini artırmıştır. Ulaşım ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı dönüşüm, kentleri, çok geniş coğrafyaların ekonomik, sosyal ve kültürel merkezleri haline getirmiştir. Kol gücünün yerini makine gücünün alması nasıl bir devrim olmuşsa, makine gücünün yerini bilişim teknolojilerinin alması da aynı etkiyi yapmıştır. Bilişim teknolojilerinin ana girdisi ise “bilgi”dir ve bilgi de kentlerde üretilmektedir.

Ayrıca, bütün önemli organizasyonlar kentlerde yapılmakta ve önemli kararlar buralarda alınmaktadır. Küreselleşme, bir taraftan kentleri beslerken, kentler de küreselleşmeyi hızlandırmaktadır. Artık büyük bir şehre dönüşen dünyamızın önünde bulunan en temel sorunlardan biri de “kentsel gelişim”in sağlıklı bir şekilde sürdürülmesidir…

Bilindiği üzere 2004 yılından bu yana ülkemizin yaptığı yerel yönetimler reformunun ana amacı da kentlerimizi daha yaşanabilir mekânlar haline getirmektir. Yine akıldan çıkarılmaması gereken konulardan biri de belediyeler artık sadece yol, kanalizasyon, su, çöp, temizlik konularıyla uğraşan kurumlar olmaktan çıktı. Belediyeler bu saydığım hizmetlere ilaveten sosyal, kültürel, sanatsal pek çok projenin yürütücüsü haline geldi. Kısacası insana dair ne varsa her şey belediyelerin görev alanına giriyor. Günümüz dünyasında artık şehirler öne çıkıyor ve her şehir bugün sahip olduğu özelliklerle kendini dünya ölçeğinde tanıtmaya çalışıyor. Ancak bu sürecin bile doğru planlanması gerekiyor ki bu da sağlıklı bir yerel yönetimle mümkündür…

Akıllı şehirler ile ilgili geliştirdiğiniz projeler var mı, varsa nelerdir?

Bugün dünya nüfusunun yüzde 60’a yakını kent yaşamını tercih ediyor. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 75’inin şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Bugün geldiğimiz noktada şehir yönetimlerinin sorumlulukları, cevaplaması gereken sorular, çözmesi gereken sorunlar da bu nüfusla birlikte artıyor. Daha iyi,  daha kaliteli bir şehir yaşamı “akıllı şehir” kavramıyla birçok noktada kesişiyor. Bu kavram şehirlerin tüm o karmaşası, sorunları arasında çözüm ağlarıyla parlıyor. Akıllı şehirler, ancak akıllı belediyecilik hizmetleri ile hayata geçebilecek projelerdir. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın geleceğinin bugününden daha iyi olması noktasında gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda, ARUP ve EY Türkiye ile “Bursa’nın akıllı şehre dönüşümü” projesini gerçekleştiriyoruz. Amacımız, kalitenin artırılarak belediye hizmetlerinin tüm insanlar için daha erişilebilir hale getirmek, yanı sıra, hareketliliği artırarak trafik ve toplu taşıma hizmetlerinin iyileştirilmesidir.

Birleşik Krallık Refah Fonu “Geleceğin Şehirleri” programı kapsamında Ocak 2018 tarihinden itibaren çalışmalara başlandı. İlk toplantılar Şubat 2018 itibariyle karşılıklı görüşme olarak gerçekleştirildi. Temmuz 2018 başlangıç olacak şekilde projenin 1. fazında program yürütücüsü BM Habitat ile “Bursa Akıllı Şehir Projesi” ve “Bursa İçin Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Modeli” projelerini hayata geçirmek adına proje metinleri hazırlandı. Program bünyesinde Türkiye’ den İstanbul, Ankara ve Bursa şehirleri yer almaktadır.

Yatırım İzleme Sistemi, belediyemiz bünyesinde saha yatırımları kapsamında yürütülen projelerin tek merkezden takip altında tutulması için belediyemiz personelince öz kaynaklar kullanılarak geliştirilmiş yerli ve milli bir yazılımdır. Proje Bilgi Sistemi, Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanlığı Ar-Ge Şube Müdürlüğü’ne bağlı çalışan Fon ve Kaynak Araştırma biriminin işlerindeki süreçleri dijital ortama taşımak adına belediyemiz personelince geliştirilen tamamı yerli ve milli bir yazılımdır.

Bursa’nın akıllı kent vizyonunun oluşmasında belediye-üniversite- özel sektör işbirliğinin geliştirilmesi, belediye hizmetlerinde uygun maliyetle elde edilecek yerli teknolojilerin üretilmesinin desteklenmesi ve girişimciler tarafından üretilen ürünlerden ortaklık sözleşmesi ile gelir elde edilmesi için Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Merkezi’ni kurduk. Bilgi işlem Dairesi veri merkezi, YİSİS / Yatırım İzleme Sistemi, İlan Reklam Online Denetleme Sistemi İRODES, elektronik ortamda sunulan hizmetler, e- belediye sistemi gibi bir çok akıllı belediyecilik projesi ile akıllı şehircilik çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Kentsel dönüşüm alanında yürüttüğünüz çalışmalardan söz eder misiniz?

Bursa, özellikle sanayileşme ile birlikte 1980’li yıllardan sonra yoğun göç almaya başlamış ve bu durum beraberinde hızlı nüfus artışı ile birlikte kaçak ve çarpık yapılaşmaya yol açmış. Bu nedenle kentsel dönüşüm de Bursa’mızın öncelikli konularından biri. Bu konuda son dönemde önemli bir mesafe kat ettik. Dönüşüm projelerimizden en önemlisini kent merkezinde tarihi çarşı ve hanlar bölgesinde gerçekleştiriyoruz. Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa’da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan, 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların oluşumuyla gelişimini tamamlayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni etrafını çevreleyen binalardan arındırmak için başlattığımız çalışma hızla devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen projemizde, Kızılay, İşkur ve Merkez Bankası binası ile Pirinç Han’ın hemen arkasındaki Bursalı Esiri Mehmet Efendi olarak bilinen 40’ıncı Osmanlı şeyhülislamına ait türbenin etrafını saran 15 dükkanın yıkımı da tamamlandı. Bölgedeki kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor.

İzmir depremi bir şeyi daha gösterdi ki bizim kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme dönüştürmeden emsal ve kat artışına gitmeden, şehrin geleceğini tehlikeye atmadan, sağlıklı dönüşümü gerçekleştirmemiz gerekiyor. Biz 70 bin konut tespit ettik. Kısa vadede 20 bin konutun dönüşümü ile ilgili acil olanlarla ilgili çalışmaya başladık. Ama ben vatandaşımızın da taşın altına elini koymasıyla bu sürenin çok daha hızlı şekilde yol alınacağını ifade etmek istiyorum. Önümüzde 3,5 yıllık bir süremiz var. Bu noktada çok büyük rakama ulaşacağımızı tahmin ediyorum.

Yıldırım’ın Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl mahallelerini kapsayan bölgede halk sahipleriyle anlaşmaya başladık. Toplam 6,19 hektar alanı kapsayan, üzerinde 184 yapı ve 350 hak sahibinin bulunduğu 3 bölgeden oluşan kentsel dönüşüm projesinin birinci bölgesinde, 9425 metrekare alanlı birinci etap yapılacak. Projenin uygulanacağı alanda halen 22 adet yapı ve toplam 62 hak sahibi bulunuyor. ‘Vatandaşların gönlünü alarak, yaşadıkları yerlerde ve hızlı’ temel ilkesiyle Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl mahallelerinde hazırlanan dönüşüm modeli için anlaşmaya varılan hak sahipleri imzalarını atmaya başladı. Kısa sürede sonuca ulaşacağımıza inanıyorum. Bunun yanında yıllardır beklenen kentin en değerli yeni olan Sıcaksu Bölgesi’nin dönüşümü projesinde de artık sona geldik. Uygulaması Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılacak projenin ihalesi, ‘Bursa ili Osmangazi ilçesi Alemdar ve Gaziakdemir Mahalleleri (Sıcaksu) Kentsel Dönüşüm Projesi 690 adet konut, 92 adet dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenleme işi’ başlığıyla yapıldı. Yaklaşık 50 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek projede, bina yükseklikleri ise kent siluetini bozmayacak şekilde zemin+5 katı geçmeyecek şekilde planlandı. İhale yapıldı ve yasal sürecin tamamlanıp, inşaatın başlamasını bekliyoruz. Bu projelerle bir taraftan yıpranan, depreme karşı dayanıksız yapı stoku yenilecek, diğer taraftan kentimiz nitelikle, modern ve güvenli konutlarla donatılacak.

Son olarak bu yıl içinde yaptığınız çalışmalardan ve 2022 hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Büyükşehir belediyesi olarak tüm ilçelerimizde yaptığımız yatırımlarla Bursa’mızın yaşam standardını yükseltmek için yoğun mesai harcıyoruz. Bursa merkezde planladığımız yatırımların yanında her ilçeye, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni yatırımları kazandırıyoruz. Başlattığımız birçok yatırımımız tamamlandı. Pandemi şartlarından dolayı açılışlarını yapamadığımız yatırımlarımızı artık bir bir hizmete alıyoruz. Biz bu süreçte bir taraftan pandemi ile mücadele ederken, diğer taraftan da yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürdük. 17 ilçemizde ulaşımdan altyapıya kadar her alanda önemli projeleri hayata geçirdik.

Yatırımlarımızın devam ettiği tüm noktalarda çalışmalarımızı aksatmadan, hatta kısıtlamaları da fırsat bilerek yoğun bir şekilde sürdürdük. Kentsel dönüşüm projelerimizden çevre ve enerji çalışmalarına, ulaşım yatırımlarından altyapıya kadar birçok projenin ya startını verdik ya da açılışını gerçekleştirdik.

Yaptığımız temaslarla, ulaşım ve altyapı bakanlığımız, gençlik ve spor bakanlığımız, çevre ve şehircilik bakanlığımız başta olmak üzere Bursa’da devletimizin gücünü hissettiren yatırımlar yapılmaya başladı. Hanlar bölgesinin etrafının açılması, atıl durumdaki noktalarda yapılacak kentsel dönüşüm uygulamaları, yeni spor tesisleri gibi birçok proje bu sayede Bursa’ya kazandırılacak…

Bursa’da göreve geldiğimizde bir hedef belirledik. Dedik ki; ‘yeşili ve görseli daha zenginleşmiş, estetik kaygıların öne çıktığı, kenti temsil eden yapıların ortaya çıktığı ve en önemlisi de trafiği rahatlamış bir Bursa’ olacak. Bu hedeften hiç şaşmadık ve tüm yatırımlarımızı da bu yönde yapıyoruz. 2022 yılı içinde de bu hedefimiz doğrultusunda projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.