RÖPORTAJ — 1 Kasım 2021 at 12:26

İNEGÖL BELEDİYE BAŞKANI ALPER TABAN: “GELECEK ADINA EN ÖNEMLİ ADIM YENİ İNEGÖL PROJESİDİR”

Bugüne kadar doğru şehir planlaması konusunda büyük farkındalık oluşturacak uygulamalar yaptıklarını dile getiren İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, gelecek adına en önemli adımın Yeni İnegöl projesi olduğunu ifade etti.

İnegöl bir sanayi ve tarım şehri olması yanında bir turizm şehri olma yolunda ilerliyor. Yakın gelecekte İnegöl’ün turizm konusunda çok daha aktif ve güçlü bir şehir olacağını söyleyen İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile İnegöl Belediyesi’nin vizyon projelerini konuştuk. 

İnegöl Belediyesi’nin vizyon projeleri nelerdir?

Şehirde yaşayan her canlı, her yaştan birey bizim için değerli. Sadece insanlar değil, sokak canlıları da dahil olmak üzere herkesi ve her şeyi düşünerek bu minvalde projelerimizi belirliyoruz. Vizyon projelerimiz arasında da öncelikle şehrimizin modern meydan ve yeni belediye hizmet binasını oluşturan projemiz yer alıyor. Bu bizim için önemli bir proje. Çalışmamız devam ediyor. Proje tamamlandığında herkesin beğeneceği bir çalışma ortaya çıkacağını ifade edebilirim.

Bunun yanı sıra vizyon projelerimizden biri de şehrimizin aynı zamanda kapsamlı olarak ilk dere ıslah çalışması olan Kanal İnegöl Projesi. Mesudiye Mahallemiz sınırlarında kalan proje ile Bedre Deresini bir cazibe merkezi haline dönüştürerek yaklaşık 800 metrelik örnek bir çalışma ortaya koyuyoruz. Şu anda yapım çalışması süren Kanal İnegöl projesi tamamlandığında hem bölgeye ciddi bir estetik katacak hem de kullanım açısından 7’den 77’ye tüm vatandaşlarımızın ihtiyacına cevap verecek bir çekim merkezi olacak.

İnegöl Belediyesi olarak herkesi kucaklayıcı projelerimiz olduğundan söz etmiştim. Aynı zamanda şehrimize değer katacak bu projelerden biri de bölgenin en hareketli hayvan pazarı piyasasına sahip İnegöl’ümüze kazandırdığımız yeni modern hayvan pazarımız. Bu yıl Kurban Bayramı’nda ilk kez hizmet vermeye başlayan hayvan pazarımız içerisinde sunulan hizmetler ve modern yapısıyla hem hayvan satıcılarının hem de alıcıların tercih sebebi bir pazar oldu.

Öğrencilerimiz göz ardı edemeyeceğimiz bir değer. Şehrimizde 70 bin dolayında öğrenci var. Bu ciddi bir potansiyel. Hem seçim öncesi hem de seçim sonrası gençlerimizle yaptığımız sohbetler ve buluşmalarda İnegöl’de örnek bir projeyi, Nöbetçi Kitaphaneleri hayata geçirdik. Şu anda biri tarihi bir konakta biri de yine tarihi bir yapı olan ve aynı zamanda Gençlik Merkezimizin bulunduğu binada olmak üzere 2 ayrı nöbetçi kitaphanemiz mevcut. Buralarda öğrencilerimiz hem teknolojik altyapı sayesinde bilgisayar, laptop kullanım alanları vb alanlarda hizmet alıyor hem de geleneksel kütüphane havasında kitaplardan faydalanabiliyor. Aynı zamanda ders çalışma alanları, ücretsiz ikramlar ve sanal gerçeklik gibi aktivite alanları da mevcut. 

Dijital dönüşüm politikanız ve projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dijital dönüşüm konusu kurumumuz adına en köklü değişim ve dönüşüm çalışmalarımızdan biri. Gelişen dünyada bu değişim ve gelişime ayak uydurmazsanız, dünyanın gerisinde kalırsanız her alanda geride kalmaya mahkûm olursunuz. Ülke olarak dijital değişim ve gelişime ayak uydurduğumuz gibi, İnegöl Belediyesi de bu anlamda hızlı şekilde hareket ederek günün şartlarına entegre oluyor. Bu noktada ilk değişimi Çözüm Merkezimizde gerçekleştirdik. Hem Çözüm Merkezi uygulamasını hem de dijital altyapıyı yeniledik. Şu anda Çözüm Merkezimiz 7/24 hizmet mantığı ile hizmet veriyor ve en geç 5 saniye içerisinde çalan tüm telefonlar cevaplanıyor.

Aynı şekilde Bilgi İşlem Müdürlüğümüz kurumumuzun teknolojik işlem kapasitesini her geçen gün güçlendiriyor. Şu anda e-devlet kapısı üzerinden sunulan belediye hizmetlerimiz 46’ya yükseldi. Bu noktada Türkiye’de en fazla hizmet sağlayan belediyeyiz. Bu dijital değişim ve dönüşümü tüm birimlerimizde kendi alanında uygulayarak iş ve işlemlerimizi her geçen gün hızlandırıyoruz.

İnegöl’ün turizm kenti olma hedefi için nasıl bir yol haritası belirlendi? Bu konuda İnegöl Belediyesi’nin bir yatırım planı var mı?

İnegöl bir sanayi şehri, İnegöl bir tarım şehri, İnegöl aynı zamanda eşsiz bir turizm şehri. Bugüne kadar aslında İnegöl’ün sanayi kimliği hep ön planda tutuldu. Bu noktada önemli başarılar da yakalandı. Şimdi tarım ve turizm yüksek sesle konuşulmaya başladı. Turizm konusunda önemli envanterlere sahibiz. Sağlık turizminde Oylat Kaplıcalarımız, doğa turizminde Oylat Mağaramız, eşsiz güzelliklerdeki yaylalarımız, tarih turizminde Osmanlının kuruluşuna şahitlik eden şehrimizde onlarca değerimiz mevcut. Bunların hepsini bir çatı altında toplayıp turizm konusunda da altyapımızı geliştirerek İnegöl’ün bacasız sanayi dediğimiz turizmden daha fazla pay alması için çalışıyoruz. Bu noktada İnegöl Turizm Paneli düzenledik. Yakın gelecekte İnegöl turizm konusunda çok daha aktif ve güçlü bir şehir olacak. Doğa Sporları ve Turizm Merkezimiz (DOSTUM) ile alternatif spor dalları ve adrenalin tutkunlarına yönelik önemli bir merkez olma yolunda ilerliyoruz. DOSTUM tesislerimizde yeni bir master plan çerçevesinde yeni yeni bungalov evler, farklı düzenlemeler ve alanlar oluşturma adına çalışmalarımız sürüyor.

Kentsel dönüşüm ve sağlıklı yapılaşma için ne tür çalışmalar yürütmektesiniz?

Ne yazık ki şehrimizin merkezinde ciddi bir sıkışıklık var. Bunun farkındayız ve kalıcı çözümler üzerine çalışıyoruz. Gerek kamulaştırmalarla sokaklarımıza, mahallelerimize nefes aldıracak alanlar açılması, gerekse de ada bazlı kentsel dönüşüm çalışmaları üzerinde mesaimiz sürüyor. Ancak bu noktada ada bazlı dönüşümle ilgili netice elde edebilmek kolay değil. Aynı şekilde merkezdeki sıkışıklığı ve yoğunluğu hafifletmek adına Yeni İnegöl projemiz her geçen gün gelişerek büyüyor. Şehrimizin batı girişi Karalar bölgesinde yeni bir kent planlıyoruz. Bursa’nın en büyük TOKİ projesi 805 konutla İnegöl’ümüzde yapılıyor. Yeni ve modern bir İnegöl oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. 

Sağlıklı bir İnegöl için yürüyen projeleriniz var mı?

Sağlıklı bir İnegöl için her alanda attığımız adımlar, takip ettiğimiz konular ve hayata geçirdiğimiz uygulamalar var. Başta doğru şehir planlaması olmak üzere temizlik ve hava kirliliği konularında küçük dokunuşlarla büyük farkındalık oluşturacak uygulamalarımız oldu. Ancak gelecek adına en önemli adımın Yeni İnegöl projesi olduğunu ifade edebilirim. Daha sağlıklı bir yapılaşma ve şehri doğru alanda büyütme noktasında örnek bir planlamayı ortaya koyuyoruz burada. Türkiye’ye örnek olacak bir şehir planlamasının oluştuğunu zamanla göreceğiz.

Çevre dostu bir kent olma yönünde hangi çalışmalar içerisindesiniz?

Aslında bizim göreve geldiğimiz günden bu yana ifade ettiğimiz bir hedefimiz var, En Temiz Şehir unvanını elde etmek. Bu hedef doğrultusunda bugüne kadar onlarca farkındalık çalışması, pek çok yatırım ve uygulamayı hayata geçirdik. Vatandaşlarımızda temizlik bilincini arttırmak adına şehri temizleyerek değil kirletmeyerek en temiz şehir unvanına erişebileceğimizi anlattık. Bunu çeşitli temizlik etkinlikleriyle, sosyal medya çalışmalarıyla destekledik. Temizlik konusunda daha nitelikli çalışma yapabilmek adına aracı firmayla sözleşme yenilemeyerek kendi araçlarımızı aldık ve kendi personelimizle bu işi üstlendik. Aynı zamanda geri dönüşüm konusunda da yine kendi araç ve personelimizle bu iş ve işlemleri yürütmek adına ciddi yatırım yaptık. Şu an evsel atıklar ve geri dönüşüm konusunda ciddi mesafe kat ettiğimizi belirtebilirim.

Aynı zamanda sanayi şehri olmamız hasebiyle sanayi atıklarıyla ilgili de bazı sorunlarımız vardı. Sanayi bölgesinde tehlikesiz endüstriyel atıkları toplamak için bir alan oluşturduk. Çevreye atılan atıkları burada depolayıp belirli aralıklarla lisanslı firmalarda bertaraf edilmesini sağlıyoruz.

Yine hava kirliliği konusunda şehrimizin 8 ayrı noktasına hava kalitesi ölçüm cihazı yerleştirerek hava kirliliğini anbean takip eder duruma geldik. Bu sayede hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgeleri, kirliliğin sebeplerini tespit edebiliyoruz ve bu sorunlara müdahale edebiliyoruz.

Sıfır Atık projesi kapsamında Bursa’da ilk Sıfır Atık Ofisini de İnegöl Belediyesi olarak biz hayata geçirdik. Sıfır Atık Ofisi ile şehrimizde bulunan okullar, hastaneler, diğer kamu kuruluşları ve vatandaşlarla hem sıfır atık konusunda hem de diğer çevre projelerinde koordinasyon sağlanarak, etkinlik ve bilgilendirme çalışmalarının yürütülmesi işlemini sağlamış olduk.

Son olarak bireysel çöp konteyneri ve her haneye geri dönüşüm kutusu uygulamasını başlattık. Şehrimizden atıklar 2’li toplama sistemine göre çöpler ve geri dönüşümler ayrı şekilde toplanıyor. 2021 yılından itibaren ise konteynerli sisteme geçildi. Her evin önüne hane sayısına göre 120, 240 ve sitelere 770 litre plastik çöp konteyneri yerleştiriliyor ve evsel atıklar konteynerler ile toplanıyor. Ayrıca tüm hanelere geri dönüşüm kutusu veriliyor. Bu sayede de geri dönüşüm atıklarının toplama miktarının arttırılmasını hedefliyoruz. 21 merkez mahallemizden 10’unda; Mesudiye, Fatih, Yeni Mahalle, Esentepe, Yunusemre, Ertuğrulgazi, Turgutalp, Süleymaniye, Osmaniye, Burhaniye mahallelerinde Bireysel Çöp Konteyneri ile birlikte her haneye geri dönüşüm kutusu dağıtımları tamamlandı. Diğer mahalleler için ise dağıtım ve planlama çalışmaları sürüyor. Uygulamanın başladığı mahallelerimizin hemen hemen hepsinde %100 oranında geri dönüşüm toplama miktarında artış gözlemlendi. Proje kapsamında şu ana kadar toplam 36.529 Geri Dönüşüm Kutusu temin edildi. Proje sonunda vatandaşlarımıza 90.000 Adet Geri dönüşüm kutusu temin edilmiş olacaktır. Bireysel Çöp Konteyneri Uygulaması kapsamında da 6.222 Adet 120 Lt, 1.365 Adet 240 Lt ve 505 Adet 770 Lt Evsel Çöp konteyneri vatandaşlarımıza temin edilmiştir. Devam eden proje tamamlandığında vatandaşlarımıza 27.500 Adet konteyner temin edilmiş olacaktır.

Belediyemiz Atık Yağların Toplanması ile ilgili çalışmalarını, vatandaşlarımızı daha çok teşvik etmesi amacıyla ödüllü kampanya haline getirmiş ve toplanan atık yağ miktarına göre vatandaşlarımıza çeşitli ödüller verilmektedir. İnegöl genelinde alınacak atık yağlara karşılık temizlik bezi, saklama kabı, baharatlık, yemek ve servis tabağı gibi ödüller verilmektedir.