MAKALE — 8 Mayıs 2019 at 15:26

PİYASALARDA RİSK ALGISI YÜKSEK!

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu

Nisan ayında piyasalar dalgalı bir seyir izledi diyebiliriz. Borsa İstanbul BIST100 endeksi Nisan ayını yaklaşık %1.1 getiri ile kapatırken, ay içerisinde oynaklık oldukça yüksek oldu.

 

BIST100 endeksi en yüksek 99214 seviyesini görürken en düşük 91864 seviyelerini gördü. Dolar kurunda ise TL’nin dolar karşısındaki değer kaybına paralel yükselişler görüldü.

 

USDTRY paritesi Nisan ayında %6.7 yükseliş gösterdi ve en yüksek 5.98 seviyelerini gördü. En düşük gördüğü seviye ise Nisan başında görmüş olduğu ve sonra hızla uzaklaştığı 5.4450 seviyeleri olarak gerçekleşti.

 

Türkiye’ye yönelik risk algısını gösteren CDS oranları ise 456 seviyelerine ulaştı. Risk algısındaki bozulma piyasalardaki oynaklığı arttırırken, Dolar kurundaki yükselişi de beslemiş görünüyor.

 

Nisan ayı içerisinde 31 Mart İstanbul seçimlerine yönelik belirsizliği devam etmesi ve YSK süreci, ABD ile ilişkilerin S-400 füzeleri nedeni ile eskiye oranla belirsizlik yaratması, TCMB rezervlerine yönelik çıkan haberler ve ekonomideki durgunluk risk algısının bozulmasında önemli nedenler arasında görülüyor.

 

Piyasalardaki risk iştahının bozulması nedeni ile global piyasalardan negatif ayrıştığımız söylenebilir. TL aynı sepette değerlendirildiğimiz Ruble, Zar, Real gibi para birimlerine göre dolar karşısında daha fazla değer kaybederken, BIST100 endeksi ise global hisse senedi piyasalarındaki ralliden faydalanamadı.

 

Piyasaların toparlanması için mevcut risklerin azalması ve piyasa algılamalarının iyileşmesi gerekiyor. Bunların oluşması için ise İstanbul seçimleri, ABD ile ilişkiler gibi konulardaki belirsizliklerin ortadan kalkması gerekiyor. Aksi taktirde piyasa fiyatlamaları hassaslığını sürdürebilir ve aşırı hareketler görmeye devam edebiliriz.

 

Bunların yanında enflasyonda iyileşme ve buna paralel olarak faizlerde gerileme, sanayi üretim verilerinde toparlanmanın görülmesi gibi gelişmelerde piyasalardaki algı bozukluğunun iyileşmesini sağlayacak gelişmeler olabilir. Önümüzdeki dönemde bu gelişmeleri fiyatlamalar açısından izlemeye devam edeceğiz.