TURİZM — 2 Mayıs 2020 at 22:37

SAFARİNİN EVİ: MASAI MARA!

SAFARİNİN EVİ: MASAI MARA!

Bir aslanın içimi titreten kükreyişine uyanıyor, ne kadar yakınımda olduğunu anlayabilmek için kıpırdamadan bekliyorum. Beni Afrika yabanından ayıran tek şey birkaç milimetre kalınlığında bir kanvas olsa da burada, Porini Mara Kampı’ndaki çadır süitimde tamamen güvende olduğumu biliyorum. Yine de korkutucu bir yırtıcının karanlıkta dolaştığını fark etmek nefes kesici bir heyecan uyandırıyor içimde. Seyahatle geçen bir hayatta bile öne çıkan deneyimler işte safarideki bu anlar…

“Safari” kelimesi Svahili dilinde aslen “yolculuk” anlamına gelse de neredeyse her yolculuğun doğanın en saf hâline tanıklık etme fırsatına dönüşebildiği Kenya’da bu sözcük on yıllar boyu macerayla damıtılmış. Safari seyahatin en yaban hâli ve Kenya’da 1961 yılında kurulan efsanevi Masai Mara Ulusal Rezervi için bu deneyimin evi demek yanlış olmaz.

Aslan artık çadırıma o kadar yakın ki kanvas duvarın bir davul gibi titrediğini görebiliyorum. Açık savanada dalgalanan atletik omuzlarıyla çalım atan çitaları, nehir kenarındaki akasya ağaçlarının arasındaysa pusuda bekleyen kuvvetli leoparları izledim. Fakat haşmetli leopar bile Mara aslanlarından korkuyor. Tanzanya’dan Kenya sınırları içinde bulunan Masai Mara’ya kadar uzanan büyük Serengeti ekosistemi dünyanın en kalabalık aslan popülasyonuna ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyor. Yaklaşık 3 bin 500 büyük kedi bu düzlüklere hükmediyor; onlar için bolluk zamanı Büyük Göç’ün sürü alanlarından geçtiği dönem.

Şu an aslanın yakınımdan geçtiğini hissedebiliyorum. Açık savanada yaklaşık 2 milyon Afrika antilobu ve zebra, aslanlar için büyük bir açık büfe anlamına geliyor. Bir önceki gün, bu yorgun yolcuların en yeni sürüsünün bizim tarafa geçişini izledim. Yaklaşık 30 bin Afrika antilobu timsahlarla dolu Mara Nehri’nin bir yakasından diğerine hızla koştu.

Sabah kahvemi getiren görevlinin neşeli sesine uyandığımda aslanın şafak solosu çoktan uzaklarda kaybolmuştu. “Jambo” diyerek yanıt verdim. Kahvemden ilk yudumu aldıktan sonra kampın arkasında bir arazi aracının çalıştığını duydum. Sabah yolculuğunun ne tür manzaralar getireceğini merak ediyorum. Gün yeni aydınlanmaya başlamış olsa da bugün çoktan bir macera yaşamış gibi hissediyorum kendimi.