GÜNCEL — 4 Aralık 2020 at 21:10

HAYVANCILIKTA YEM MALİYETLERİNİ DÜŞÜRMEYE GELDİK!

ARATYEM- RASYOMİX YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERHAN ARAT

Rasyomix; doğal dengeli kaba yem rasyonudur. “Rasyomix- Merayı Ayağınıza Getiriyor” mottosuyla yola çıkmıştır. Kaba yemler, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların beslenmesinde vazgeçilmez öneme sahiptirler. Hayvan yetiştiriciliğinde maliyetin % 60-70 arasındaki girdisi yemdir. Rasyomix’de tam bu sebebten dolayı çiftçinin yanında ve uygun maliyeti ile var olmuş; Trakya’dan başlayarak tüm Türkiye’ye hizmet vermeye başlamış ve ciddi bir destek ile bu günlere gelmiştir.

Çevresel, sosyal ve ekonomik olarak sürdürülebilir ve ülke insanının yeterli beslenmesini sağlayan bir tarım sektörünün oluşturulabilmesi, tarım politikalarının ve bu eylemin ana amacıdır. Bu amaç doğrultusunda en önemli yapıtaşlarından biri yem bitkileri ve hayvansal üretimde meydana gelebilecek doğrusal bir artıştır. İnsan beslenmesinde kullanılan bitkiler haricinde, kırmızı etin sofralarımıza gelebilmesi için “yem bitkileri ve çayır meraların” etkinliği ilk sıradadır. Bu konuda hem nispi olarak ucuz olan, hem de ruminantların sindirim faaliyetlerini olumlu yönde etkileyen kaliteli kaba yemler, bu yemlerin asıl kaynağı olan çayır ve meralar ve ekim nöbeti planlarına alınabilecek alternatif kaba yem kaynakları ön plana çıkmaktadır. Hayvancılık sektöründe girdilerin büyük bir kısmını yem giderleri oluşturmaktadır. Bu oran yaklaşık %70 olarak bilinmektedir. Yem giderlerinin %78’i kaba yem, %22’lik kısmı ise karma yemlerden karşılanmaktadır. Türkiye’de çayır ve meralar en önemli kaba yem kaynaklarındandır. Buna ek olarak; flora ve fauna çeşitliliğinin ve gen kaynaklarının korunması, tarımsal faaliyetlerin ve hayvancılığın etkili bir şekilde sürdürülmesi için, korunulması ve geliştirilmesi mutlak suretle gerekli olan alanlardır. Aynı zamanda hayvanların yem ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılayarak, küresel gıda tedariğine önemli katkılarda bulunurlar.

Kaba yemler ucuzdur, geviş getiren hayvanların yaşama payı (+verim payı) besin madde ihtiyaçlarını karşılar, Lif (selüloz) bakımından zengindir, Metabolik hastalıklar ve sindirim bozukluklarını engeller. Rumen mikroflorasında gerekli enzimlerin salgılanmasına yardımcı olur. Rumen gelişimini hızlandırır. Tükürük salgısını uyarır, Rumen kasılmalarını ve sindirim kanalı içeriğinin rumenden geçişini uyarır.  Süt yağı üzerine olumlu etkisi vardır. Kaba yemlerdeki protein, enerji, mineral, vitamin düzeyleri oldukça yüksektir.

Rasyomix’in içeriğide çok ciddi çeşitlilik gösteriyor. ( Arpa, Buğday, Yulaf, Tritikale, Fiğ, Yem bezelyesi ve Reygras ) Ot silaj grubu; Mısır Silajı, Ayçiçeği Silajı ve mevsim meyveleri ve sebzelerinden oluşmaktadır. Mevsim meyveleri değişkenlik göstermekle birlikte; nar, elma, patates, havuç, pancar, keçiboynuzu,  üzüm, portakal ve mandalina olarak karşımıza çıkmaktadır. Protein değeri 10.2-14.6 aralığında, enerji değeri 2200-2600 aralığında ve kuru madde oranı %35-42 aralığındadır.

Rasyomix doğal dengeli kaba yem; 50 kg. lık havası alınmış poşet içine konuluyor, dışına çuval giydirme yapılarak müşterilerine ulaştırılıyor. Poşete zarar gelmediği sürece 6 ay beklemeye dayanıklı bir üründür. Rasyomix sayesinde yem karma makinesi kullanımına gerek yoktur; traktör, mazot, maliyetleri azalır, yemleri muhafaza etmeye gerek kalmaz. Yemlerin saklanması için büyük alanlara gerek kalmaz, çalışan sayınızında fazla olmasına gerek kalmaz.