GÜNCEL — 4 Ekim 2021 at 13:34

YASED BAŞKANI AYŞEM SARGIN: “ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIMLAR İÇİN TÜM PAYDAŞLARLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin uluslararası yatırımcıları genel kurul heyecanını yaşadı. Pandemi süreci nedeniyle 39. ve 40’ıncı genel kurulunu bir arada gerçekleştiren Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) başkanlığa ikinci kez Ayşem Sargın’ı seçti.

YASED Başkanı Ayşem Sargın, bugün, görevi devraldığı 2019’dan çok daha farklı bir dünya olduğunu ifade ederek; “İş dünyası olarak hayal bile edemeyeceğimiz gelişmelere uyum sağlamak durumunda kaldık. İçinde bulunduğumuz bu ortamda dahi, tüm belirsizliklere ve zorluklara rağmen rekabet etmeyi ve kazanmayı hedefliyoruz. Bunları yaparken de adeta zamanla yarışıyoruz. Bizler, Türkiye’nin yatırımcıları olarak ülkemizin yeni dünya düzeninde rekabetçiliğini korumak gibi bir sorumluluğa da sahibiz. Zira, Türkiye başarılı olduğu sürece bizlerin yatırımları da başarılı olacaktır” dedi.

ASED olarak gelecek döneme yönelik vizyonlarının gayet net olduğunu anlatan YASED Başkanı Sargın, şöyle devam etti: “Önceliğimiz, üyelerimizin faaliyetlerini dünya standartlarında, rekabetçi bir yatırım ortamında sürdürmeleri ve büyüme fırsatlarını değerlendirmeleri. Bu doğrultuda da ülkemizin uluslararası doğrudan yatırımlardan hak ettiği payı alabilmesi için, geçtiğimiz dönemde olduğu gibi önümüzdeki dönemde de kamu dahil tüm paydaşlarımızla odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gündemimiz dünyanın yatırım gündemiyle aynı. Burada da önceliklerimiz, veri ekonomisi, dijitalleşme, Küresel Tedarik Zincirleri ve yeşil dönüşüm.”

YASED’in önceki dönemde yaptığımız önemli çalışmalardan birinin Türkiye’nin Küresel Yatırım Rekabetçiliği Analizi olduğunu söyleyen YASED Başkanı Ayşem Sargın, “Bu sene, pandemi sonrası trendlerle birlikte yenileyeceğimiz bu çalışmada en dikkat çeken bulgu, YASED üyelerinin başını çektiği mevcut yatırımcıların ülkemizdeki yatırımlarını büyütme eğiliminin, yeni yatırımcıların ülkeye girme eğilimine göre çok daha yüksek olduğu bulgusu olmuştu. Bu çalışmamız, YOİKK çatısı altında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimizle yürüttüğümüz Türkiye’nin UDY Stratejisi ve Yatırım Rekabetçiliği Kriterleri çalışmalarına önemli bir baz teşkil etti. Bu strateji kapsamında bizimle yakın çalışan Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanımıza teşekkür ediyoruz. YASED olarak çok önemsediğimiz ve ilgili Bakanlıklarla yakın çalıştığımız bir başka konu da Yeşil Ekonomi, AB Yeşil Mutabaka Uyum gündemiydi. Yine katkı verdiğimiz, Ticaret Bakanlığımız tarafından yayınlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı da bu yolda atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.