MAKALE — 29 Ağustos 2013 at 19:46

Y KUŞAĞININ MESLEKLERİ DE FARKLI!

Zambak Yayin Grubu Insan Kaynaklari Uzmani Zafer AvciDünyadaki değişim meslekleri de yetişen kuşaklar aracılığıyla değiştiriyor. Y kuşağı ile hayatımıza yeni meslekler girmeye başladı. Son dönemde sıkça sözü edilen “Y kuşağı”, birçok bilim adamı tarafından hemen her açıdan didik didik edilip analiz ediliyor, inceleniyor. Özellikleri, nitelikleri, sosyolojik tabanı, arzuları, siyasi eğilimleri saptanmaya çalışılıyor.

 

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Y kuşağının geleceğine damga vuracak meslekler konusunu da gündeme getirdi. Tahmin edilebileceği gibi sosyal medya, geleceğin meslekleri klasmanında ilk akla gelenlerden oldu.

 

Y jenarasyonu genel itibariyle; internet gençliği, cool, özgür, egosu yüksek, rahat, zeki, pozitif, sorumsuz, zeka yarıştıran, kibar,rahatına ve menfaatine düşkün olarak tanımlanmaktadır. Buna bir yönüyle çalışma hayatına ilişkin olarak zamanın hükmü gözüyle bakılabilir. Uluslararası firmaların rekabet konuları; çalışanların sosyal psikoloji yönüyle analizi değil, aynı zamanda ana sektörlerin oluşturabileceği yan sektörler, maliyetleri azaltıcı etkinliği artırıcı geleceğin meslekleri  ve üretim teknolojileri, geleceğin tüketim alışkanlıkları, siyasal –sosyal-ekonomik makro dengelerin gelecekte nasıl bir seyir içinde olacağı ve buna karşılık kendi stratejilerinin ne olacağı gibi konular da bu rekabet konuları içine girmektedir.

 

Küreselleşme, bireysel pragmatizm, evrensel insani değerlerin cazibesi, nüfus kalitesi, dijital yaşam tarzı, küresel iklim değişikliği ve teknolojik ilerleme gibi etkenler dünyada geleceğin mesleklerinin neler olacağını şekillendirecektir.

 

İşte geleceğin meslekleri:

 

– Sosyal medya ve sosyal ağlar iletişim uzmanları

– İnternet pazarlama,

– Mobil uygulama yazılımcılığı,

– E-ticaret yazılımcılığı ve girişimciliği

– Girişim ve proje danışmanlığı

– Risk Yöneticiliği

– Bilgi Teknoloji (IT) uzmanları ve denetçileri.

– Bilgi teknolojilerini kullanabilen İnsan Kaynakları uzmanları

– İç kontrol sistem uzmanı (risklerin erken teşhisi için)

– Anlaşmazlıkların kanuna ve dışarıya yansımasını (marka değerine zararı) engelleyecek ve kendi içinde çözebilecek adalet birimleri / uzmanları

– İş ve çevre güvenliği uzmanı (Çevresel etki değerlendirmesi uzmanlığı dahil)

– Çalışanların 360 derece kuşatılması için iş-meslek-yaşam danışmanları

– Denetim, vergi ve teşvik uzmanları

– Çağrı merkezi ve Müşteri ilişkiler uzmanlığı

– İç ve dış çevreyi analiz edecek Sosyal ve Sektör araştırmacıları / uzmanları

– Veri Analisti

– İş zekası uzmanı

– Proje yöneticisi

 

Zambak Yayın Grubu İnsan Kaynakları Uzmanı Zafer Avcı