GÜNCEL — 8 Eylül 2013 at 21:51

HAZIRGİYİMCİNİN KARINI ELEKTRİK ÇARPTI!

Cem NegrinTürkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamaları ve Gezi olaylarının etkisiyle yükselen kurların cirolarını artırdığını, buna karşın maliyet kalemlerindeki inanılmaz artışın karlılığı düşürdüğünü söyledi.

Euro’daki artışın sağladığı ivme ile aylık 1 milyar dolar ihracat bandını kolay aştıklarını ifade eden Negrin, “Ancak sürekli artan maliyetler nedeniyle dibe çakılan karlılığımızı yukarı çekemiyoruz. Kurdaki artış maliyet artışını karşılamıyor Örneğin TÜİK verilerinde son 5 yılda sanayide elektrik fiyatlarının yüzde 103 arttığını görüyoruz. Ne doğalgaz, ne petrol fiyatları bu derecede yükselmezken 2007’de kilowatt saati 14,1 kuruş olan elektriğin 2012’ye geldiğimizde yüzde 103’lük artışla 28,6 kuruşa çıktığını görüyoruz. Bizim için anlaşılmaz bir şey bu. Nu kur, ne işçilik maliyetleri ne de üretimin diğer girdi kalemleri bu kadar arttı. Bu dönemde dünyada hiçbir şey yüzde 100 artmadı” dedi.

Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri’nin TGSD için hazırladığı Hazır Giyim Endeksi’nin sonuçlarını açıklayan Cem Negrin,  geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 10’luk bir ihracat artışı gerçekleştirildiğini söyledi. Negrin, bu oranın enflasyondan arındırıldığında yüzde 3-4’lük reel artışa denk geldiğini ifade ederek, “Sanayici olarak kar ettiğimiz sürece yeni yatırım yapabiliriz. 2008’de 100 olan karlılık endeksimiz 75-80 bandına sıkışmış durumda. Gelişme trendindeki ülkelere baktığımızda herkes sanayicisinin karını artırmak için girdi maliyetlerini düşürecek önlemler alıyor. Bu noktada 6. Bölge bizim için şimdilik çok bir şey ifade etmiyor. Sektör olarak yeni açılımlara ihtiyacımız var.  ABD ile Avrupa arasında sürdürülen görüşmeleri dikkatle izliyoruz. Türkiye olarak biz de Amerika’nın büyük siparişlerinden payımızı alabilirsek o zaman Şanlıurfa başta olmak üzere 6. Bölge’de yeni yatırımları hayata geçirebiliriz. Şayet ABD ile AB arasındaki görüşmelerden umduğumuzu bulamazsak Amerika pazarında yer alabilmek için mecburen Bulgaristan, Romanya gibi ülkelere gitmek zorunda kalırız” dedi.