RÖPORTAJ — 5 Haziran 2017 at 15:43

NUROL GYO YÖNETİM KURULU ÜYESİ CEYDA ÇARMIKLI KILIÇASLAN: SEKTÖRE BİÇİLEN ELBİSEYİ GİYMEYİ KABUL ETMİYORUZ!

1493721545_Ceyda_Carm__kl___K__l__caslan___2

 

Kurulduğu ilk günden itibaren kalite ve güven esaslarına bağlı kalarak, yaşadığı topluma ve dokunduğu her bireye fayda sağlamayı misyon edinen Nurol GYO, geliştirdiği insan odaklı yaklaşımlarını, “Nurol Çözümleri” (N Çözümleri) başlığı altında tanıttı. Nurol GYO Yönetim Kurulu Üyesi Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, gayrimenkul sektöründe; ‘Doğal Gün Işığı’, ‘Hacim’ ve ‘Eko-Yerleşke’ ile ilgili standartları belirleme hedefiyle yola çıktıklarını ve bilgi birikimlerini tüm sektörün kullanımına açtıklarını söyledi.

 

Nurol GYO, ağırlıkla finansal rakamların, proje boyutlarının ve proje konumlarının tartışıldığı sektöre getirdiği insan odaklı farklı yaklaşımını, tüm paydaşlarının katıldığı toplantıyla kamuoyuna duyurdu. Toplantıda konuşan Nurol GYO Yönetim Kurulu Üyesi Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, salt kaliteli yapıları hayata geçiren bir firma olmadıklarını, aynı zamanda misyonlarının insanların psikolojisini ve fizyolojisini olumlu etkileyen, pozitif enerji veren, mutluluk ve huzur sağlayan yaşam alanları yaratmak olduğunu söyledi. Kılıçaslan, bugüne kadar Türkiye ve dünyada gerçekleştirdikleri projelerle edindikleri tecrübeyi ve öğrenimleri sektöre aktarmayı bir sorumluluk olarak gördüklerini vurguladı.

 

Amaçlarının, projelerinde yaşayan insanların mutlu, huzurlu ve sağlıklı bireyler olmalarına katkı sağlamak olduğunu hatırlatan Kılıçaslan; “Nurol GYO olarak, gün ışığını iç mekanlara maksimum taşımaya yönelik çözümümüz “N-Light” (Nurol Işık Çözümü), insanlara ferah hissettirecek iç ve dış mekan tasarım çözümümüz “N-Space” (Nurol Hacim Çözümü), doğayla uyumlu bir yaşam kültürünü oluşturan çözümümüz “N-Green”i (Nurol Doğa Çözümü) bilimsel verilerle ortaya koyuyoruz” dedi.

 

İnsanların ihtiyaçlarının dört duvar olmadığını belirten Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, “Gayrimenkulü sadece bir yatırım aracı olarak görmek çok yanlış. Bu işin özünde insan olduğunu unutmamak lazım. Yaşadığımız ev veya çalıştığımız ofis bir sığınaktan daha ötesi. Dünyada yapılan birçok araştırma; doğal gün ışığının, vücudumuzdaki serotonin ve melatonin hormonlarının üretimleri üzerinde direkt etkisi olduğunu kanıtlıyor. Bu hormonlar; mutluluk, duygu durumu, depresyon, yaratıcılık, iş verimliliği, dikkat, sosyal ilişkilerimiz ile iştahımızı belirleyen ana etkenler. Günlük hayatımızın yüzde 80’ini geçirdiğimiz iç mekanlara güneş ışığının yeterince taşınması bu yüzden hayati bir öneme sahip” diye konuştu.

 

Toronto Üniversitesi’nin 2015’te yaptığı araştırmaya değinen Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, sözlerine şöyle devam etti: “Araştırma sonucunda; yüksek tavanlı yapıların, insanların duyularını olumlu olarak uyardığı ve yaratıcılıklarını arttırdığı ortaya çıktı. Ayrıca, yüksek tavanlı evlerin daha fazla ışık alması nedeniyle aynı metrekareye sahip alçak tavanlı dairelerden daha büyük algılandıkları anlaşıldı… Tasarım-Çevre-İnsan ilişkileri üzerine araştırmalarıyla tanınan dünyanın en saygın profesörlerinden Roger Ulrich, insanların, şehir içerisindeki yeşil alanlarla (parklar, bahçeler vb.) olan bağının yanı sıra yaşam alanlarında doğa ile kurdukları görsel ve dokunsal temasla da önemli ölçüde psikolojik faydalar elde edebileceğini söylüyor. Çevre psikolojisine yönelik araştırmalar; insanların yakınında olan, görebildiği, kullanabileceği yeşil alanlara sahip olmasının çok önemli psikolojik faydalar sağladığını açıkça ortaya koyuyor.”

 

Gün ışığını iç mekanlara maksimum taşımaya yönelik çözümleri “N-Light” (Nurol Işık Çözümü) ile ilgili detaylı bilgiler veren Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, “Mutluluğumuz ile doğal gün ışığı arasındaki ilişkiyi biliyoruz. Avrupa’da doğal gün ışığı standartlarına göre yapılar tasarlanıyor. Yapılan ışık testleri ile de yapıların uygunluğu kontrol ediliyor” dedi. Ülkemizde bununla ilgili genel bir bilinç ve yasal sorumluluk olmamasına rağmen Avrupa Işık Standartları’nı yapılarına uygulayarak ışık testleri ile kontrol ettiklerini belirten Kılıçaslan, “N-Light çözümümüz ile gün ışığını iç mekanlarımıza verimli bir şekilde taşırken yapay ışık ve ısıtma maliyetlerimizi düşürerek bütçe dostu bir yaklaşım göz ettik” açıklamasını yaptı.

Kılıçaslan, N-Light çözümünün projelerde şu uygulamalarla hayata geçirildiğini söyledi:

 • Avrupa Işık Standartları’na uygun tasarım
 • Avrupa Işık Testi ile kontrol
 • Tüm dükkanların ve mağazaların gün ışığını maksimum miktarda alacak şekilde yer üstünde konumlandırılması
 • Yapıların birbirinin ışığını kesmeyecek şekilde proje alanına yerleştirilmesi
 • Tüm sosyal tesislerin yer üstünde yer alması
 • Yüksek ve geniş cepheli pencere kullanımı
 • Ünite yerleşimlerinde ağırlıkla Güney-Batı ve Güney-Doğu cephelerinin tercih edilmesi

 

“Sadece metrekare konuşmuyor, ferah hissettirecek hacimler tasarlıyoruz”

Yaşanılan alan ile özgürlük hissi arasındaki ilişkinin önemini vurgulayan Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, sadece metrekare yaklaşımı ile yapıları tasarlamanın yeterli olmadığının, insanı ferah hissettirecek hacim (metreküp) yaklaşımıyla hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kılıçaslan, “Mühendislerimiz ve mimarlarımızla yaptığımız çalışmalarla doğada yaşadığımız ferahlık hissini iç ve dış mekanlarımıza taşıyacak tasarım çözümleri geliştirdik. Bütüncül tasarım çözümlerimiz ile aynı zamanda günlük ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak zamanda yeni boşluklar yaratacak yeni yaklaşımlar ortaya çıkardık” diye konuştu.

 

Kılıçaslan, N-Space çözümünün projelerde şu uygulamalarla hayata geçirildiğini söyledi:

 • Yüksek tavanlar
 • Geniş peyzaj ve yürüyüş alanları
 • Kayıp alanı minimuma indirecek kat planları
 • Günlük ihtiyaçlara (yeme, içme, alışveriş…) kolay erişim (+ Zaman Tasarrufu)
 • Açık hava AVM
 • Ferahlık hissi veren geniş manzaraya yönelik konumlandırma
 • Çoklu proje girişi
 • Çok sayıda hızlı asansör kullanımı (+ Zaman Tasarrufu)
 • Teras balkon
 • Geniş hacimli resepsiyon ve sosyal tesisler

 

“Permakültür sayesinde ‘tüketicilikten türeticiliğe’ terfi edeceğiz”

Doğa ile daha uyumlu yaşanılabilecek bir yapı kültürü oluşturmayı hedeflediklerini belirten Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, “‘N-Green’ (Nurol Doğa Çözümü) ile projelerimizde kaynakların kullanımını en aza indirecek yöntemler uygularken, yapılarımızda, toprağa dokunan komşularınızla sosyalleşebileceğiniz bahçeler yaratıyoruz. Permakültür; sürdürülebilir insan yerleşimleri kurgulayabilmemizi sağlayan bütünsel bir tasarım bilimidir. Permakültür; yeryüzüne, insana özen gösterir, verimli kaynak kullanımını sağlar. Permakültür sayesinde insanlar tüketicilikten türeticiliğe (Üretici+Tüketici) terfi edebilir. Biz, permakültür uzmanlarımızla beraber insanla doğayı buluşturan Eko-Yerleşkeler oluşturuyoruz” açıklamasında bulundu.

Kılıçaslan, N-Green çözümünün projelerde şu uygulamalarla hayata geçirildiğini söyledi:

 • Permakültür Atölyeleri
 • Kent Bahçeleri
 • Atalık tohum paylaşımı
 • Etkin kaynak kullanımı
 • Geniş peyzaj alanları
 • Doğal malzeme kullanımı (Nefes Alan Yapılar)
 • Doğa dostu “Leeds Gold Sertifikası” kriterlerine uyum
 • Elektrikli araba şarj üniteleri
 • Bisiklet park alanı ve duş üniteleri ile daha az karbon salınımına teşvik