MAKALE — 2 Temmuz 2019 at 23:22

PİYASALARDA YENİ DÖNEM!

 

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu

Temmuz ayına girerken küresel piyasalara ABD ve Avrupa Merkez Bankalarından gevşeme sinyalleri geldi. Bu sinyal piyasalarda yüzleri güldürürken, hisse senedi piyasalarında yükselişler, Altın fiyatlarında ralliler görüldü. ABD Merkez Bankası Fed, 19 Haziran 2019 tarihli toplantısında ekonomik projeksiyonlarda enflasyon ve büyüme beklentilerini 2019 yılı için aşağı yönlü revize ederken, yılın geri kalanında faizlerde indirim sinyalini net bir şekilde verdi. Bu toplantının bir gün öncesinde ise ECB Başkanı Draghi, gerekirse parasal gevşemeye yeniden başlayacaklarını açıkladı.

Sonuç olarak 2019 yılına Fed kanadında en az 2 faiz artırımı ile başlarken, geldiğimiz noktada yıl sonuna kadar 2 faiz indirimi beklentileri bulunuyor. Bunda ABD ekonomisinden gelen zayıf öncü göstergelerin ve ABD-Çin arasında aylardır süregelen ticaret geriliminin küresel ekonomilerde yarattığı baskının büyük etkisi var.

Bu gelişmeler sonucunda ABD Doları küresel piyasalarda değer kaybederken, EURUSD paritesi 1.12 seviyelerinden 1.14 seviyelerine yükseldi. Ons Altın ise 4 gün içerisinde 1340$ seviyesinden 1430$ seviyelerine kadar %6.7 yükseliş gösterdi. Başka deyişle piyasalarda yeni bir dönem başlamış görünüyor.

Fed ve ECB’den gelen bu açıklamalar gelişmekte olan ülke (GOÜ) ekonomileri ve piyasaları için olumlu bir gelişme olarak nitelenebilir. Getiri arayan sıcak paranın yüksek faiz veren ülkelere yönelmeye başlaması beklenirken bunun etkilerini içeride DolarTL kurunda ve tahvillere gelen yabancı alımlarında görmeye başladık bile. Bunun yanında sonuçlanan İstanbul seçimleri piyasalar üzerinden belirsizliği kaldırırken, bu durum dolar, faiz ve borsaya destekleyici etki yaptı.

Şimdi iç piyasalarda beklenen en önemli gelişme ABD ile aramızdaki S-400 konusunda atılacak adımlar ve yapılacak açıklamalar. Piyasalarda buna yönelik belirsizlikler bulunurken, ABD tarafından gelebilecek yaptırımların niteliği ve şiddeti önemli bir belirsizlik yaratıyor. Bu konunun piyasaları rahatlatacak seviyede çözülmesi ile birlikte TL’deki değerlenme daha fazla görülebilir. Borsadaki yükseliş ise daha yüksek seviyeleri görebilir.

DolarTL kurunda kritik destek seviyesi olarak 50-haftalık ortalamanın bulunduğu 5.70 seviyesini izliyoruz. Bu seviyenin aşağı yönde kırılması piyasalarda TL lehine ciddi bir algı değişikliğine neden olabilir ve daha aşağı seviyelere doğru düşüş hızlanabilir. Yukarıda ise kırılma bölgesi olarak 5.91 seviyesini izliyoruz. Bu seviyenin üzerinde oluşacak hareketler ise TL aleyhine bir algı değişikliği yaratabilir ve DolarTL kurunun daha yüksek seviyelere yükselmesine neden olabilir.

Borsa endeksinde ise 95000 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda BIST100 endeksinin ilerleyen süreçte 100000 bölgesine yaklaşması beklenebilir. Aşağı bölgede ise 93000 seviyesinin altında 90000 seviyesini kritik destekler olarak izliyoruz.