RÖPORTAJ — 11 Ağustos 2020 at 00:14

DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ DERYA BALTALI: KRİZDEN ÇIKIŞTA İLK IŞIĞI YAKAN TEKSTİL VE KONFEKSİYON OLDU!

DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ DERYA BALTALI: 

KRİZDEN ÇIKIŞTA İLK IŞIĞI YAKAN TEKSTİL VE KONFEKSİYON OLDU!

Avrupa’da pandemi döneminin başında uygulanan kısıtlamaların Nisan ayı sonunda gevşetilmeye başlamasıyla birlikte artan siparişlerin Denizli OSB’de üretim artışına yol açtığına dikkat çeken Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Baltalı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Derya Baltalı, hem Türkiye’yi hem de Denizli’yi krizden çıkaran sektörlerin başında tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin geldiğini, ilk ışığı bu iki sektörün yaktığını dile getirdi.

Haziran ayında başlayan yeni normalde sanayinin çarkları da dönmeye başladı. Denizli üretimde önemli ivme kazanan sanayi kentlerimizin başında yer alıyor. Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Baltalı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Derya Baltalı ile pandemi sürecinden yeni normale geçişi ve Denizli OSB’deki üretim artışını konuştuk. 

Denizli OSB pandemi sürecinde neler yaptı? Bu süreci nasıl atlattınız?

Denizli sanayisinin önemli bir kısmını bünyesinde bulunduran Denizli Organize Sanayi Bölgesi, pandemi öncesi üretim değerlerine ulaşmaya başladı. OSB sanayicileri pandemi dönemini, bir ara %40 üretim düzeyine düşmelerine rağmen büyük bir planlama ile üretimlerini durdurmadan en az zararla atlattılar.

Aylık ortalama 42 milyon KWH elektrik tüketimi olana OSB’de Haziran ayı sonu itibariyle %95 kapasiteye ulaşıldı. Temmuz ayı itibariyle Pandemi öncesi tüketim düzeyine ulaşıldı.

Yıllık 1 milyar dolara yakın ihracatı olan Organize Sanayi Bölgesinde üretimin artmasıyla birlikte yüzler gülmeye başladı. Ortalama 25.000 kişinin çalıştığı Denizli Organize Sanayi Bölgesi, pandemi döneminde çalışan sayısında azalmaya gitmedi.   T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın pandemi döneminde oluşturduğu ve İŞKUR aracılığıyla sunduğu “Kısa Çalışma Ödeneği”nden OSB sanayicileri %25 oranında faydalanarak çalışanların iş hakkı feshedilmedi.

Geçen ay itibariyle sanayi alanlarını %15 daha büyüten Denizli Organize Sanayi Bölgesi tekstil haricinde enerji, demir, cam, gıda vs. sektörlerinde de dev işletmelere sahip.

Son dönemde tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında, salgın başlar başlamaz OSB Yönetim Kurulumuz acil birkaç toplantı yapıp salgının yayılmaması ve önlenmesi amacıyla ciddi kararlar aldı. Bu kararlar neticesinde çalışmalara başladık.

İlk olarak tüm fabrikaların Koronavirüse karşı dezenfekte edilmesi için 5 ayrı ekip oluşturuldu. Bu ekipler ile birlikte tüm fabrikalar her gün özel cihazlar ile her türlü iş güvenliği önlemi alınarak dezenfekte edildi.

Beş ekip de Bölgemize gelen tüm servis araçları ve çalışan araçlarının dezenfeksiyonu için kuruldu. Bu ekipler Organize Sanayi Bölgemizdeki Caminin yanındaki park alanına yerleştirildi. Tüm fabrika yetkilileri bu konuda bilgilendirildi. Dolayısıyla 25.000 çalışanın olduğu bölgemizin tüm araçları her gün gece gündüz demeden dezenfekte edildi. İtfaiye araçlarımız her gün dezenfektan dolu tanklarıyla yol ve kaldırım ilaçlamalarını yapmaya başladı.

Pandemi dönemi başladığında Fabrikalarda maske bulma problemi vardı. Sanayicilerimizin bu konuda zorluk çekmemesi adına hemen DOSTEK Kolejinde ultrasonik maske makinası imal ederek maske üretimine başlanıldı. Şu anda günlük 20.000 maske üretimi yapılıyor. Bunun haricinde 5.000 adet yüz siperliği üretip başta Sağlık İl Müdürlüğü olmak üzere bazı kurumlara ücretsiz olarak verdik. Bunun haricinde ameliyat önlüğü, tek kullanımlık tulum, seccade üretilmeye başlanıldı.

Covid-19 ülkemizde görülmeye başladıktan sonra okulumuzda Okul Müdürümüz ve öğretmenlerimizle birlikte hummalı bir çalışma içine girdik. Hem sürece destek vermek hem de öğretmen ve öğrencilerimizin mesleki anlamda kendilerini daha iyi yetiştirmeleri için maske, siperlik ve ameliyat önlüğü üretimlerine başladık. Bu konuda Yönetim Kurulumuz bizi her konuda destekliyor. Biz de Teknik Kolejimizin iyi bir öğretim ile birlikte bir üretim merkezi olması için elimizden gelen tüm gayreti sarf etmeye devam edeceğiz.

Pandemi sürecinde sağlık kuruluşlarının ihtiyaçlarına yönelik maske, siperlik ve ameliyat önlüğü imal eden DOSTEK, son olarak nonwoven kumaştan tek kullanımlık çek-kopart seccade üretti.

OSB içerisindeki billboardlarda Bakanlığın gönderdiği uyarı afişlerini asıp Bölgemizde bulunan tüm çalışanlarda farkındalık oluşturduk. Bunun yanında, firmalarımıza pandemi döneminde çalışanları korumak ve Koronavirüse karşı farkındalık oluşturmak amacıyla yazılar gönderdik.

Sağlık Bakanlığı’nın Organize Sanayi Bölgelerinde ücretsiz test ve tarama yapılması projesine Denizli OSB olarak biz de başvurduk.  Denizli Sağlık İl Müdürü Berna Öztürk’ün desteğiyle 11 OSB’de yapılacak bu projeye biz de dahil olduk. 3.700 Bölge çalışanımızın kanları PAÜ OSB Polikliniğinde alınarak Pamukkale Üniversitesi hastanesine gönderilerek test sonuçları alınmaya başlandı.

Tüm bu çalışmalarımızın neticesinde Bölgemizde koronavirüs vakasına rastlanmayıp güvenli bir bölge oluşturmuş olduk. OSB Yönetim Kurulumuz bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla gerçekleştirmeye devam etmektedir. Pandemi döneminin hafife alınmaması konusunda fabrikalarımızı ve dolayısıyla 25.000 çalışanı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Yaptığımız bu önleyici çalışmaların Denizli ve ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum.

Peki, bize ne öğretti pandemi? Daha doğrusu ne öğretmeye devam ediyor?

Eğer pandemide Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de çok etkili bir ikinci dalga gelmezse bizim işimiz devam edecek. Avrupalı yakınında bulunan Türkiye gibi bir üreticinin önemini anladı. Bu kalitede ve fiyatta ürünleri en uygun Türkiye’den bulabilirler. Bundan sonra bizi daha fazla göz önünde tutacaklardır. Türkiye’nin de bugünden sonra üretim ivmesi böyle sürerse çok süratli yatırım yapması gerekli. Başka türlü bu talebi karşılayamaz. 

Hükümet pandemi sürecini nasıl yönetiyor? Sizce alınan önlemler tatminkar mı?

Bence tatminkar… Kısa çalışma ödenekleri, ödeme kolaylıkları ve cansuyu kredileri gibi uygulamalar sanayiciye büyük destek oldu. Bizim sektörümüzde olduğu gibi birçok firma finansman zorluğu yaşamadı. Eximbank her zaman için yanımızda oldu. Pandemi karşısında gerek Türk hükümetinin duruşu ve gerekse sanayicinin bilinçli tutumu gerekli önlemlerin hızlıca alınmasını sağladı. Bizim sektörümüz dahil birçok sektörde durum şu anda iyi görünüyor. Sanayide toparlanma başladı. Türkiye’nin geleceğini parlak ve iyi görüyorum. Önümüzdeki dönemde yoğun ticaret yaptığımız Avrupa ülkelerini ikinci bir dalganın vurmamasını diliyoruz. Avrupalı eve çekildiğinde bizi olumsuz etkiliyor, çünkü biz oradan besleniyoruz. Amerika’dan Avrupa kadar dönüş olmadı, çünkü Amerika daha mağazalarını açmadı. Önümüzdeki günlerde bizi değerlendirmeye alacaklarını düşünüyorum. Avrupalı yatırımcılarla Türk yatırımcıların karşılıklı olarak daha büyük yatırımlar yapması önünde bazı politik engeller var. Hükümetin ilgilenmesi gereken çok konu var. Biz Avrupa’dan daha fazla ihracat yapabilmek için imkan sağlamalarını istemeliyiz. Zaten hükümetin birçok teşviği var. Bu imkan sağlanırsa borçlanma ve yatırım cesaretimiz artacaktır. Eylül ayına kadar bu konuda bir başlangıç olacağını, yeni yatırımların Türkiye’ye gelebileceğini düşünüyorum. 

Global politikaları bir tarafa bırakarak daha iyi daha kaliteli işler çıkartmamız gerekiyor ortaya…

Biz yaptığımız işi iyi yapıyoruz. Ama Türkiye 2014 ve 2015’ten beri bazı istenmeyen olayları yaşadı. Uluslararası arenada da bazı sorunlar yaşandı. Bunlar da ticaret yapanları etkiledi. Belki önümüzdeki 3-4 yıl salim yaşanırsa Türkiye bambaşka yere gidebilir. Size son söyleyebileceğim; Türkiye’yi krizden çıkaran çalışkan işgücüyle tekstil ve konfeksiyon sektörleri oldu. İlk ışığı yakan bu iki sektör oldu. 

Uzun yıllar da ihmal edilen bir sektör oldu herhalde…

Evet, gün geldi bizim yaptığımız havlu çok önemsenmedi ama bildiğiniz gibi Denizli havlusu dünya çapında ünlüdür. Başka ürünlerimiz de var; penye yılbaşı elbisesi üretiyoruz. Birçok arkadaşımız bizden de başarılı markalarla çalışıyorlar. Denizli krizden bence en çabuk çıkan şehir oldu. Sayın Valimiz de organize sanayi bölgemizin çalışması için gerekli kolaylıkları sağladı. Herkes fabrikalarına gidip geldi. Biz sokağa çıkma yasağı günlerinde Sanayi Odasından yazı alarak bütün fabrikaları çalıştırdık. Avrupa’ya yetiştirilecek mallarımız vardı. O yüzden Denizli’ye çok çabuk moral geldi.

Eğitim alanında son dönemde yaptığınız çalışmalardan da bahseder misiniz?

Denizli OSB Yönetim Kurulu sanayicilerin nitelikli ara eleman sorununu kökünden çözebilmek için 4 yıldan beri ciddi bir çalışma içerisine girmiş olup konu ile ilgili ülke genelindeki meslek okulları ve mesleki eğitim merkezlerini inceleyerek yeni projeler üretmektedir.

Bu amaçla ülke genelinde yaptığı araştırmalar neticesinde OSB de bulunan ancak çok tercih edilmediği için kapanma durumuna gelen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Meslek Lisesi, OSB Müdürlüğü tarafından özelleştirilerek DOSTEK Kolejine dönüştürüldü.  Bu Kolej  aileler ve öğrenciler tarafından çok tercih edildiği için minimum 250 LGS puanı  alan öğrenciler kayıt yaptırabilmektedir.

Ancak daha kısa periyotlarla her branşta nitelikli eleman yetiştirmek için yeni bir Mesleki Eğitim Merkezi kurulmasına ihtiyaç duyuldu. Bu Konuda OSB Yönetimi tekrar bir çalışma başlatıp Mili Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla Mesleki Eğitim Merkezi’nin kurulması çalışmalarına başladı. 25.06.2020 tarihi itibari ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca “ÖZEL DOSTEM MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ” adı altında işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermiştir. Bu ruhsat Türkiye’de Özel Mesleki Eğitim Merkezi konusunda ilk olma özelliği taşımaktadır. Her konuda  ilklere imza atan OSB Yönetim Kurulu mesleki eğitim konusunda da ilkleri yaşamaya devam ediyor.

Konu ile ilgili sanayicilerin istediği nitelikte eleman yetiştirmek için gerekli çalışmalara başlanılmış olup atölyeler için makine, donanım, teçhizat ve aletler alınmaya başlanılmıştır. Elektrik, elektronik, mekatronik, Endüstriyel otomasyon, makine CNC, metal işleri, tekstil, moda tasarım, konfeksiyon, PLC, Autocad, Solidworks, İngilizce ve istenen her bölümde açılacak kurslarla sanayicinin istediği nitelikli elemanları uygulamalı olarak yetiştirecek olan Mesleki Eğitim Merkezi Ağustos 2020 tarihi itibariyle eğitimlere başlayacaktır.

Pandemi dolayısıyla eğitim-öğretime ara verilmesini fırsat bilen OSB Yönetimi bu süre içerisinde atölye donanımlarına fazla harcama yapmadan Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansı, TÜBİTAK vb. kurumlara proje hazırlamaya başlamıştır.

Denizli ve dolayısıyla ülke ekonomisine yüksek katma değeli ürünler üreterek ihracat oranlarını artırmak, istihdam ve iş gücü oluşturmak için çalışan sanayicilerin bir nebze yükünü azaltmak amacıyla OSB Yönetimi gece gündüz demeden projeler üretip uygulamaya geçmektedir. 

Baltalı Grup olarak sürdürülebilir çevre ve üretim konusuna önem verdiğinizi biliyoruz. Son dönemde bu alanda neler yapıyorsunuz?

Denizli Tekstil Boyahane işletmemizde yer alan atık su ısı geri kazanım tesisinin çatısına kurulan paneller üretime geçti. Kurulu gücü 315 w olan sistemden elde edilen elektrik, işletmemizde sürekli çalışan su tasfiye sistemi pompalarında kullanılacak. Bu paneller sayesinde alandaki pompaların günlük tükettiği enerjinin yüzde 60’a yakını yeşil enerji olarak üretilmiş olacak. Bu çalışma önümüzdeki günlerde diğer işletmelerimizde de uygulanacak.

Diğer taraftan tüm Baltalı Grup işletmelerinden çıkan yemek atıklarının işlenmesi sonucu gübre üretecek olan geri kazanım tesisimiz de faaliyete başladı. Bu tesisimizdeki hızlı fermantasyon makinesi ile günde yaklaşık 1 ton organik atık geri kazanılıp 200 kg. gübreye dönüştürülüyor.

Son olarak sosyal sorumluluk projelerinizden de bahsedelim…

Baltalı Grup olarak Engelliler Spor Kulübü’ne sponsor olduk. Kulüp, ampute futbol, yüzme, badminton, bilek güreşi ve bocce gibi engelli branşlarında faaliyet gösteriyor. Her alanda bu şehrin gençlerine inanıyoruz. Onlara cesaret ve ilham verecek her işte dün olduğu gibi bugün de yer almaktan onur duyuyoruz. Türk sporunun gelişmesini ve Denizlili sporcuların her zaman ulusal ve uluslararası yarışmalarda yer almasını arzuluyoruz. Hem profesyonel hem de amatör spor ruhunu taşıyan bu pırıl pırıl çocuklarla planlı programlı çalışarak başarılar yakalayacağız.