RÖPORTAJ — 10 Ağustos 2020 at 23:59

BEŞLER ET GIDA GENEL MÜDÜRÜ VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ YILMAZ BULDU: GIDA ŞİRKETİ OLMA YOLUNDA İLERLEYİŞİMİZ SÜT ÜRÜNLERİYLE DEVAM EDECEK!

BEŞLER ET GIDA GENEL MÜDÜRÜ VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ YILMAZ BULDU:

GIDA ŞİRKETİ OLMA YOLUNDA İLERLEYİŞİMİZ SÜT ÜRÜNLERİYLE DEVAM EDECEK!

Bir gıda şirketi olma yolunda ilk adımı Beşler İnciana Mantı’yı satışa sunarak attıklarını belirten Beşler Et Gıda Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Buldu, Silivri’de üretime başlayan süt ürünleri tesisiyle gıda şirketi olma yolunda önemli bir aşamayı geçmiş olacaklarını vurguladı.

Türkiye’de şarküteri ve et ürünleri konusunda sektörünün liderleri arasında yer alan Beşler Et Gıda, bir gıda şirketi olma yolundaki ilerleyişini hızlı adımlarla sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl Beşler İnciana Mantı’yı piyasaya sunan firma bu yıl da İstanbul Silivri’de 8.500 m2 kapalı alandan oluşan, günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip, yaklaşık 7 milyon dolar yatırım bedeli olan tesiste yapacağı üretimle “Beşler Yoğurt”u tüketicilerin beğenisine sunacak. Beşler Et Gıda’nın atılımlarını ve hedeflerini firmanın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Buldu ile konuştuk.

Bize 2019 yılı için kısa bir değerlendirme yapar mısınız?

Beşler olarak 2019 yılı için şunu rahatlıkla ifade edebiliriz. 2018 yılı için öngördüğümüz büyüme ve ciro hedeflerini fazlasıyla tutturduk, 2019 yılında 2018 yılına göre ciro bazlı %25 büyüme gerçekleştirdik. Güncel bir bilgi olarak Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde 499.sırada yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ancak yarattığımız ciro ve katma değere bakıldığında elde edilen karlılık, öz sermaye yatırımı ve sektörel riskler açısından tatmin edici değil. Buna etki eden faktörlerin başında hayvancılık sektöründe yaşanan arz yetersizliği, ulusal ve yerel zincir marketlerin fiyat odaklı rekabeti ana enstrüman olarak kullanmak istemeleri ve son olarak hali hazırda sektörde faaliyet gösteren firma enflasyonu. Peki ne olacak? Bizim gördüğümüz; gıda üreticilerinde yatay ve dikey olarak hızlı bir konsolidasyonun yaşanacağıdır.

Geleneksel Beşler kalitesi ve lezzeti ile Beşler Bi’Lokma serisi raflarda yerini aldı.

 

Şarküteri grubunda 2020 yılında tüketicilere sunacağınız yeni ürünleriniz nelerdir?

Türkiye’de sağlıklı ve lezzetli şarküteri ve et ürünleri konusunda sektörünün liderleri ve öncüleri arasında yer alan ve Türkiye’nin en köklü ulusal markalarından biriyiz. Beşler 1945 yılından bu yana aslında bakarsanız sektörde birçok yeni ve inovatif ürünü piyasaya ilk arz eden olmuştur. Tabii burada bizi geliştiren, yeni ürün arayışına sevk eden, aslında baktığımızda işin gerçek patronları olan bu günün dünyasında tüketicilerdir. Onlar ne derse o oluyor artık. İşin bu kısmına odaklananların hayatlarına devam edeceği bir ekonomik denklemle karşı karşıyayız.

Dana ve Piliç grubunda özellikle şarküteri kategorisinde tüketici raflarında yönelim dilimli ürünlere (aç-tüket şeklinde) doğru hızla ilerliyor. Dilimli ürünlerin tüketici raflarında oransal olarak önemli pay aldığı ve bu yönde tüketimin artacağı görülüyor. Daha küçük porsiyon ve daha ölçülü bir tüketim trendini Beşler Lezzetleri ile buluşturma adına Bi’Lokma Ailesinin relansmanını yaptık. 2020 yılı ilk çeyrekte gerekli ar-ge süreçlerine ve üretim hattına yaklaşık 1,5 milyon Euro ek yatırım gerçekleştirdik. Ancak pandemi süreci ile birlikte beklemeye alındı. Yeni normalleşme süreci ile birlikte Temmuz 2020’de geleneksel Beşler kalitesi ve lezzeti ile yeni trendi bir araya getiren ve pazarda markamıza değer katacak yepyeni ve çok şık tasarımları ile tüketicilerimizin beğenilerine “Dilimdeki Lezzet” mottosuyla Beşler Bi’Lokma serisi olarak raflarda yerimizi aldık.

Pandemi sürecinde hem arz güvenliğini sağladık hem de çalışanlarımızın sağlığını koruduk.

 

Pandemi süreci çalışmalarınızı nasıl etkiledi? Ne tür önlemler aldınız?

Çin’de ortaya çıkan sonrasında tüm dünyayı olumsuz etkileyen pandemi, ülkemiz açısından da ciddi olumsuz sonuçlar getirecektir. Önemli olan ülke olarak bu sürece ortak akılla yaklaşmak ve çözümler üretmektir. Bu potansiyelimiz var.

Bir gıda sanayicisi olarak her ne kadar stratejik konumumuz olsa da öncelikle hammadde (kırmızı et) temininde bazı sıkıntılar oldu. Hayvan pazarlarının kapanması, lojistik süreçlerinin aksaması ve benzeri süreçler girdi maliyetlerimizi ciddi oranda artırdı. Yaşanan arz dengesizliği sonucu Et ve Süt Kurumu devreye girerek depolarında yer alan donuk kemikli ve kemiksiz dana etini iç piyasaya satışa sundu. Et sanayicileri olarak hammadde alımının önemli bir kısmını peşin olarak Et ve Süt Kurumu’ndan yaptık. Özetle ifade etmek gerekirse pandemi süreci üretime etki eden tüm girdilerde maliyet artışına neden oldu. Bir yandan bu maliyet artışlarını yönetmeye çalışırken, diğer yandan çalışanlarımızın iş güvenliğini yönetmek için olağanüstü tedbirler aldık. Bu tedbirlerin başında; her bir personelimizi evlerinden aldık, servis araçlarını iki katına çıkardık, yemek düzeni değiştirildi, tüm çalışanlarımızın işe başlamadan evvel ateşleri ölçüldü ve maskesiz çalışmaya asla izin verilmedi. Üretim alanları her gün belli periyotlarda dezenfekte edildi. Artan siparişi yeni istihdam sağlayarak yönetmeye çalıştık. Bu ve buna benzer daha birçok tedbiri sıkı bir şekilde devreye alarak Beşler olarak bu zor süreçte hem arz güvenliğini sağlamanın hem de çalışanlarımızın sağlığını korumanın haklı sevincini yaşadığımızı söyleyebiliriz.

Bu süreçte üretim, istihdam ve satış politikalarınız nasıl şekillendi?

Beşler olarak Şarküteri ve Taze Et&Map kategorisi olmak üzere iki kategoride hizmet vermekteyiz. Satış kanalı olarak, Ulusal zincirler, yerel zincirler, bayi ve toptancılar, EDT’de (Ev dışı tüketim) varız. Özellikle ev dışı tüketimde ciddi düşüşler yaşandı. Beşler olarak konsolide ciromuzda ev dışı tüketim %5 civarında bir paya sahip, dolayısıyla bu yönüyle önemli bir sıkıntı yaşamadık. Süreçte tüm gıda şirketleri gibi Beşler olarak ciro artışları yaşadık, Ocak-Mayıs, ciro artışını bir önceki yıl aynı dönem ile karşılaştırdığımızda %30 net değişimi görebiliyoruz. Gelen %30 civarında siparişleri karşılayabilmek için yeni istihdam sağladık.

Pandemi süreci ile birlikte değişen tüketici alışkanlıklarını yakından takip etmeye çalışıyoruz. E-Ticaret tarafında ciddi bir büyüme var; o alanda çalışmalarımızı tamamladık. Temmuz 2020’de e-satış yapmaya başladık.

Yeni normalde iç pazarda nasıl konumlanacaksınız?

Ülke olarak yukarıdan aşağıya bu duruma kendimizi hızlı entegre etmeliyiz. Özellikle Çin’in dünya tedarikçisi konumunun zayıfladığı bir dönem ve belli ki yeni denklem artık Çin’in yanında yeni güvenilir tedarikçi zinciri oluşturmak istiyor. Başta Türkiye,  Vietnam ve Bangladeş için fırsatlar var. Buna kendimizi hazırlamalıyız. Yabancıların gıda sanayicilerine ilgisi artmış durumda, gelen teklifler var. Beşler olarak biz de bu denklemin içinde kendimize alan oluşturmak, iç pazarda başta ulusal zincirler olmak üzere konumumuzu güçlendirmek istiyoruz. Ayrıca EDT kanalında yeni fırsatlar oluşacak; yakından takip ediyoruz. Gerekli altyapı oluştuğunda hızlı bir şekilde borsaya açılma düşüncemiz var.

“Gıda şirketi olma yolunda ilerleyişimiz süt ürünleriyle devam edecek. Beşler Yoğurt’u çok yakında tüketicilerin beğenisine sunacağız”

 

Süt ve süt ürünleri alanında yatırım ve üretim hedefleriniz nedir? Bu alandaki atılımınız yeni bir vizyonun parçası mıdır?

Et ve Et ürünleri kategorisinin tüm süreçlerinde yer alan Beşler, bir gıda şirketi olma yolunda ilk adımını sizin aracılığınızla duyurduğumuz üzere, 2019 yılı başlarında yeni bir işbirliği modeli geliştirerek, butik ve yerel üretici olan Aneda Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti. ile “Beşler İnciana Mantı” yı tüm Türkiye’de en çok mağazaya sahip olan A101 Marketleri raflarında satışa sunarak atmıştı. Güzel sonuçlar aldığımızı memnuniyetle ifade edebilirim. Beşler olarak markamızın ne denli güçlü olduğunu tüketicilerimizin yoğun ilgisiyle gördük.

Buradan aldığımız güç ve motivasyonla İstanbul ili Silivri ilçemizde, süt ve süt ürünleri sektörüne yatırım yapmaya karar verdik. 8.500 m2 kapalı alandan oluşan, günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip, yaklaşık 7 milyon dolar yatırım bedeli olan tesisle “Beşler Yoğurt”u tüketicilerimizin beğenisine sunacağız. Bu fabrikamızda yoğurt, ayran, peynir ve kaymak üretimi olacak. Türkiye’de sağlıklı ve lezzetli şarküteri ve et ürünleri konusunda sektörünün liderleri ve öncüleri arasında yer alan Beşler olarak, tüketici isteklerine, ülke insanımızın damak zevkine uygun yenilikçi ürünleri, hizmet anlayışı ve kalitesiyle bu alanda da güzel sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Öncelikle Kurban Bayramı sonrası A101 raflarında PL olarak sonrasında da Beşler Yoğurt markamızla piyasada olacağız. Böylece gıda şirketi olma yolunda önemli bir aşamayı geçmiş olacağız.