MAKALE — 1 Ocak 2021 at 15:57

BAŞARILI İNSANDAN, MARKA İNSANA!

Düşler Atölyesi Medya Ajansı Başkanı Derya Filiz DALGA 

BAŞARILI İNSANDAN, MARKA İNSANA!

Kişisel markalaşmanın kariyer sahibi olduğunuz ve gerçekten iyi olduğunu düşündüğünüz bir alanda şirketinizin yanında, isminizle de ön palana çıkmaktır.

Kişisel marka olmak, özetle “bilinir, güvenilir ve sevilir olma sanatı”dır. İlk başta sadece kişi olarak kendimizi ön plana çıkarmak gibi algılansa da kişisel markalaşmak kurumsal hedeflerimiz için de vazgeçilmez olmaktadır.

Birçok ticari markanın bile kişiye özel davranmasının söz konusu olduğu günümüzde özellikle iş hayatında yer alan profesyoneller sadece ürettikleri ürünler veya yönettikleri işletmelerin başarısıyla değil, bununla birlikte kendi kişisel markalarıyla da göz önünde olabilmektedirler.

Markasını yaratan ve yöneten bireyler, gerek iş yaşantısında gerekse sosyal yaşamda marka birey olmanın avantajlarını kullanabileceklerdir.

Araştırmalar gösteriyor ki artık insanlar kişisel markaya sahip olmayan kişilerle çalışmayı tercih etmiyor. Şirket yöneticileri, çalışanlar ve takip eden kitle tarafından sosyal medya üzerinden paylaşılan marka mesajları, markanın kendi sosyal medya hesabından paylaşılan marka mesajından daha fazla erişim almaktadır.

Peki sosyal medyada kişisel marka oluşturmak için nelere dikkat etmek lazım? Kişisel markalaşma yolunda ilerleyenler için bazı öneriler var.

1.Sosyal Medya Hesaplarınızı Kontrol Altına Alın

Linkedin, Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarınızı garantiye alın ve içeriklerini kontrol edin. Sizi zor durumda bırakacak içeriklerden kurtulun.

Hesaplarınızı kontrol altına alırken Facebook profilinizden profesyonel olmayan görüntü ya da videoları ve Instagram ve Twitter’daki rahatsızlık verici yorumları silmeyi unutmayın. Sosyal medya ikliminin çok hassas yanlış anlaşılmalara ve manipülasyonlara çok açık olduğunu unutmayın. Bu alanlardaki en ufak bir yanlış size karşı koz olarak kullanılacaktır.

2.Mevkinizi ve Kitlenizi Anlayın

Kişisel Marka’nızı oluşturmanın en önemli tarafı, neyi iyi bildiğinizi ve kiminle etkileşimde bulunmak istediğinizi bilmekle ilgilidir. Eldeki bu iki öğe ile paylaştığınız ve yorum yaptığınız şeylerin, etki alanınızdaki insanlara nasıl yardımcı olabileceğini anlamaya başlayabilirsiniz.

3.Tutarlı İçerikler Paylaşın

Kişisel Marka’nız, LinkedIn güncellemelerinizden, web sitenizin blog yazılarına kadar oluşturduğunuz ve paylaştığınız içeriklerden oluşmaktadır. Sizinle yüz yüze hiç iletişime geçmemiş insanlar, ilk önce sizi kişisel markanızdan tanıyacaktır. Nasıl bir kişiliğe sahipsiniz, cesur musunuz, hızlı kararlar alır mısınız?

Bu alanda yarattığınız kişi ile sonradan bir proje için karşılaşıldığında farklı bir kişi ile yüzleşen insanların sizden hızla uzaklaşacağını aklınızdan çıkarmayın.

Bütünsel bir yaklaşım içerisinde oluşturulması gereken kişisel marka çalışması, içeriğinde çok fazla detayı barındıran bununla beraber sarf edilen çabalarla uzun vadeli olumlu sonuçlar alınmasını sağlayan bir çalışmadır. Markasını yaratan ve yöneten bireyler, gerek iş yaşantısında gerekse sosyal yaşamda marka birey olmanın avantajlarını kullanabileceklerdir

4.Video İçeriği Besleme

Video içeriği sizi, kariyerinizi veya şirketinizi kişisel bir marka haline getirmek için en iyi araçtır. Videolar, kişilik ve duygularınızı en fazla anlatabileceğiniz mükemmel bir ortamdır. Giysileriniz, yiyecek seçenekleriniz, ses tonunuz ve fiziksel ayarlarınızın hepsi, markanız için bir özelliktir.

Özellikle hikaye paylaşımı, kaliteli canlı video servis edilmesi kişisel markalaşma için paha biçilemez faydalar sağlayacaktır.

5.Networking

Eğer sosyal medya platformlarında sizin istemeyeceğiniz, size ve markanıza bir faydası olmayacak bir kitle tarafından takip edilmek istemiyorsanız, kaliteli bir netwok ağına sahip olmak için çabalamalısınız. LinkedIn ve kurumsal Whatsapp gruplarının yanı sıra başka forumlara da katılıp, bir sorunun çözümüne yardımcı olun, ilginç araştırma veya veriler sunun. Bu paylaşımlar sayesinde sizin görüşlerinizin ve fikirlerinizin ne kadar değeli olduğunu anlayacak takipçiler sizinle etkileşime geçecektir.

Zaman içinde, etki alanınız içerisindeki insanlar sizi ve hesabınızı tanımaya başlayacaktır.

6.Samimi ve Özgün Olun

Kişisel markanız için paylaşacağınız her şey mutlaka samimi olmalı, hiçbir zaman aşırıya kaçmamalı ve özgün olmalıdır. Kendiniz ve markanız için neler önemli, reel hayatta karşınızdakine neler sunuyorsunuz gibi konulardan konuşmalısınız.