EKONOMİ — 3 Şubat 2021 at 14:07

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ İKİNCİ YARIDA

Banka kökenli olmayan yatırım kuruluşları arasında en fazla yatırımcıya sahip Gedik Yatırım, 2021 Yılı Strateji Raporu’nu açıkladı. “Daha sağlıklı bir yıla girerken…” başlıklı raporda, 2021 yılında ekonominin dünyada ve Türkiye’de nasıl seyredeceği yönündeki beklentiler, pazara ilişkin tahminler ve riskler ortaya konarak piyasaların değerlendirmesi yapıldı.

Covid-19 aşısının uygulanmaya başlaması, ABD’deki seçimlerin sonuçlanması gibi etkilerle global piyasalarda 2021 yılına ilişkin toparlanma beklentisinin olduğu kaydedilen raporda, küresel piyasalardaki risk iştahının güçlü seyrettiği belirtildi.

Rapora göre, Kasım ayıyla birlikte ekonomi politikalarına ilişkin söylem değişikliği, ortodoks politikalara dönüş sinyali, güçlenen fiyat istikrarı ve sıkı para politikası vurgusu ile Türk finansal varlıklarına karşı oluşan iyimserliğin, 2021 yılında genel hatlarıyla korunacağı belirtiliyor. Önceki yıllarda oluşmuş negatif algının özellikle kur tarafındaki iyileşmeleri, daha da önemlisi ileriye dönük iyileşme beklentilerini sınırlandırdığı kaydedilirken, bunun da enflasyon ve büyüme konusundaki olumlu beklentileri törpülediği dile getirildi.

Sıkı para politikasıyla Türk Lirası daha stabil olabilir

2021 Yılı Strateji Raporu’na göre, Merkez Bankası’nın 2021’in Temmuz ayına kadar politika faizini mevcut yüksek seviyelerinde tutmasının ardından TL’deki istikrar korunabilirse, bir faiz indirim süreci başlayabilir. Bunun da politika faizini sene sonuna kadar %12,5-13 seviyelerine indirebileceği düşünülüyor. Para politikasında sıkı duruşun korunması, cari açıktaki gerileme ve reel kurun tarihi diplerine yakın seyretmesi nedeniyle, kısa vadede TL’deki güçlenme eğiliminin devam edebileceği ve 2021 yılında görece daha stabil bir yıl geçirebileceği belirtiliyor. Raporda gecikmeli kur etkileri ve olumsuz baz etkisi nedeniyle TÜFE enflasyonunun Mart/Nisan aylarında %15’li seviyelere yaklaşması beklenirken, TL’deki istikrarın korunmasına bağlı olarak, özellikle yılın ikinci yarısında düşüş trendine girmesi mümkün. Böylece TL’nin yılı %11-11,5 civarında tamamlayabileceği dile getiriliyor.

Raporda öne çekilmiş talep ve son dönemde devreye alınan sokağa çıkma yasakları nedeniyle, özellikle 2021’in ilk iki çeyreğinde ekonomik aktivitede önemli bir yavaşlama olabileceği ifade ediliyor. Ancak büyüme beklentisi olarak ikinci çeyrekte olumlu baz etkisi kaynaklı çift haneli büyüme görülmesinin mümkün olduğu da belirtiliyor. Buna karşın, yüksek faiz ortamında iç talebin büyümeye desteğinin yılın ikinci yarısında görece sınırlı kalması ve tüm yıla ilişkin GSYH büyümesinin %2,5-3 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Borçlanma yükü yüksek seyredebilir

Borçlanmaya ilişkin olarak raporda 2021 yılında artan faiz yükü ve kısıtlamalardan olumsuz etkilenen sektörlere yapılması gereken kamu destekleri nedeniyle, bütçe açığının GSYH’nin %5’ine yakın seviyelerde kalabileceği ifade edildi. Bu kapsamda kamu borçlanma ihtiyacının yüksek seyretmeye devam edebileceği vurgulanırken, 2021 yılı için zaten çok yüklü bir iç borç geri ödeme takvimi olduğuna dikkat çekildi. Raporda, “Bu durum da faizler üzerinde yukarı yönlü baskı yapabilir. Yurtiçinde 2021 yılı ve sonrası için risk oluşturabilecek bir diğer unsur, potansiyelin altında büyüme ve yüksek faizlerle birlikte, tahsili gecikmiş alacaklarda hızlı bir yükseliş görülmesi olabilir. Bunun da kredi arzını kısması mümkün” ifadesi kullanıldı.

Cari açıkta kayda değer gerileme bekleniyor

Raporda 2020 senesini 39 milyar dolar bir açıkla kapatması beklenen cari dengenin, 2021 yılında altın ithalatı ve turizm gelirlerindeki normalleşmeyle birlikte kayda değer bir düşüş trendine girebileceği ifade ediliyor. Bu doğrultuda cari açığın sene sonunda 20 milyar doların altına inebileceği belirtiliyor. Bu durum, TL’deki stabilizasyonu destekleyici bir faktör olarak öne çıkıyor.

Kurdaki gelişmeler belirleyici faktör olacak

Öte yandan, rapora ilişkin bilgiler veren Ekonomist Serkan Gönençler, Kasım ayı başından beri yaşanan piyasa fiyatlamasının, kalıcı bir şekilde doğru adımlar atıldığı takdirde fiyatlamalarının hangi noktalara gidebileceğinin önemli bir göstergesi olduğunu belirtti. “Ekonomide doğru adımlar atılırsa piyasa da ileriye dönük makro beklentilerini olumlu yönde güncelleyebilir” diyen Gönençler, “Biz kur tarafındaki gelişmelerin, makro görünümün ve enflasyon, büyüme, cari açık vs. gibi göstergelerin şekillenmesi için en belirleyici faktör olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, 2020’nin son döneminde oluşan pozitif algılamayı pekiştirecek adımların atılması, öncelikle kur üzerinde etkili olarak, makro beklentilerde önemli iyileşmeleri beraberinde getirebilir. Bu aynı zamanda, Borsa İstanbul’un uzun yıllardır süregelen negatif ayrışmasının tersine dönmesinde de en önemli etken olacaktır” şeklinde konuştu.

Yatırımcıya tavsiye: Seçici yatırıma gidin

Hisse senetlerinin durumu konusunda değerlendirmelerde bulunan Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu ise, 2020 yılında yatırımcıların, yaptıkları yatırımlarda seçici olmaları gerektiğini dile getirdi. Akkoyunlu, “Son yıllarda üst üste yaşanan şoklar nedeniyle TL varlıklar, benzer ülke varlıklarına kıyasla iskontolu kalmaya devam etti. Ancak, uzun süredir devam eden bu iskontoyla birlikte ekonomi ve adalet reformu beklentilerinin yanında, gelişmekte olan piyasalara artan ilgi TL varlıklara yönelik 2 aylık bir katalist sağladı ve bu koşullar günümüzde devam etmekte. Bu doğrultuda Türkiye hisse senetleri halen gelişmekte olan hisse senetlerininden %33 iskontoda işlem görmekte ve risk priminin düzelme trendi devam ettiği taktirde Türk varlıklarındaki olumlu havanın devam etmesini bekleyebiliriz.

2021 Yılı Strateji Raporu’yla beraber Gedik Yatırım’ın gerçekleştirdiği çalışmalara ilişkin değerlendirme yapan Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ise, “Gedik Yatırım olarak ülkemizde sürdürülebilir büyümenin ancak sermaye piyasaları yoluyla gerçekleşeceğine gönülden inanıyoruz” dedi. 2019 yılında pay piyasası halka arzlarında yüzde 50 ile pazar lideri olduklarını hatırlatan Ayışık, “Bu dönemde online hesap açma uygulamamızı iyileştirerek yatırım hesabı açma sürecini de kolaylaştırdık. Yatırımcıları memnun eden başarılı halka arzlarımıza 2020 yılında da devam etik” dedi. Ayışık, sözlerine şöyle devam etti: “2020 yılı pandemi nedeniyle belirsizliklerle geçmiş olmasına rağmen, Gedik Yatırım olarak yıl boyunca 2 halka arzı büyük bir başarıyla gerçekleştirdik. 2021 yılında piyasa koşulları ne olursa olsun, özverili çalışmalarımıza devam edecek ve ekonomimize katkı sunmaya devam edeceğiz.”