KAPAK — 1 Eylül 2021 at 18:25

TÜRKİYE SİGORTA YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜRÜ ATİLLA BENLİ: “HEDEFİMİZ, DÜNYA SİGORTA LİGİNE GİRMEK”

TÜRKİYE SİGORTA YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜRÜ ATİLLA BENLİ 

HEDEFİMİZ, DÜNYA SİGORTA LİGİNE GİRMEK!

Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Atilla Benli, uluslararası bir şirket olmayı hedeflerinin en uç noktasına koyduklarını belirterek; “Bizim 5 yıllık strateji planımızda Doğu Avrupa ve Türk Cumhuriyetlerde, yani yakın coğrafyamızda sigorta merkezinin lideri olabilecek bir yapıya kavuşarak dünya sigorta ligine girmek ve uluslararası şirket olmak hedefi bulunuyor” dedi.

Sigorta ve emeklilik sektörünün lider şirketleri Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik, 2021 yılının ikinci çeyreğinde de güçlü finansal sonuçlara imza atmaya devam ediyor.

2021 yılının ilk altı ayında Türkiye Sigorta, aktif büyüklüğünü %11 artışla 12,4 milyar TL’ye çıkartırken; teknik kârlılığını ise 809 milyon TL olarak açıkladı. Türkiye Hayat Emeklilik’te ise ilk altı ayda; 1,7 milyar TL prim üretimi gerçekleştirildi ve geçen yılın aynı dönemine oranla net karlılık yüzde 14,25 artış ile 801,4 milyon TL’ye ulaştı.

Gücünü adından alan Türkiye Sigorta, ikinci çeyrek prim üretiminde %13,74 pazar payı ve 5,4 milyar TL prim üretimi ile sektör liderliğini sürdürdü. Türkiye Hayat Emeklilik ise;  BES 3.0’da 2 milyon 3 bin 907 katılımcı sayısı ve devlet katkısı dâhil fon büyüklüğünde 32,5 milyar TL,  Otomatik Katılım’da ise 2 milyon 252 bin 699 çalışan ve devlet katkısı dâhil 7,4 milyar TL’lik fon büyüklüğü ile liderliğini devam ettirdi.

Türkiye Sigorta, 2021 yılının ilk 6 ayında aktif büyüklüğünü %11 artışla 12,4 milyar TL’ye ulaştırırken, ikinci çeyreği 634,1 milyon TL net dönem kârı ile kapattı. Teknik kârlılık, geçen sene aynı döneme göre %4 oranda artarak 809 milyon TL olarak gerçekleşti.  Türkiye Hayat Emeklilik ise, 1,7 Milyar TL prim üretimi ile ikinci çeyreği 801,4 milyon TL net dönem kârı ile kapattı.

“Liderliğimizi ilk 6 ayda koruduk”

Türkiye Sigorta’nın 2021 yılı ikinci çeyrek prim üretiminde %13,74 pazar payı ve 5,4 milyar TL prim üretimi ile sektör liderliğini pekiştirdiklerinin altını çizen Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, “Genel zararlar branşında yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi ikinci çeyrekte 2 milyar 222 milyon TL’yi aşan bir üretim ve %38 pazar payımızla sektörün açık ara lideri olmanın gururunu yaşıyoruz. Yangın ve doğal afet branşında geçen yılın aynı dönemine göre %22 oranında büyüme ile 989 milyon TL prim ürettik ve %16’lık pazar payımız ile liderliğimizi devam ettirdik” diye konuştu.

“BES ve OKS’de fon büyüklüğümüz yaklaşık 40 milyar TL”

Türkiye Hayat Emeklilik’in ise Haziran 2021 sonu verilerine göre BES 3.0’da 2 milyon 3 bin 907 katılımcı sayısı ve devlet katkısı dâhil fon büyüklüğünde 32,5 milyar TL, Otomatik Katılım’da ise 2 milyon 252 bin 699 çalışan ve devlet katkısı dâhil 7,4 milyar TL’lik fon büyüklüğü ile liderliği rakiplerine bırakmadığının altını çizen Atilla Benli; “BES ve OKS’de toplam 4 milyon 300 bine yakın katılımcı ve 40 milyar TL’ye yaklaşan bir fon büyüklüğüne sahibiz. 18 yaş altı çocukların da Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dâhil edilmesiyle katılımcı ve fon büyüklüğü gelişmeye devam edecektir” dedi.

Türkiye Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Atilla Benli, uluslararası bir şirket olmayı hedeflerinin en uç noktasına koyduklarını belirterek, “Bizim 5 yıllık strateji planımızda Doğu Avrupa ve Türk Cumhuriyetlerde, yani yakın coğrafyamızda sigorta merkezinin lideri olabilecek bir yapıya kavuşarak dünya sigorta ligine girmek ve uluslararası şirket olmak hedefi bulunuyor.” dedi.

Atilla Benli, “6 sigorta ve emeklilik şirketi bir araya gelerek güçlü ve öncü bir şirket olan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik’i oluşturarak, birleşme sonrasında pazar payımızı birleşme etkisinin üzerinde artırdık. 2 bin 578 çalışanı, 7 bin 664 dağıtım ağıyla 38 bölgede yaklaşık 12 milyon müşterimize nitelikli hizmet veriyoruz. Türkiye’nin tüm kılcal damarlarına kadar ulaşabilen dağıtım kanallarımız ve hizmet noktalarımız var. Biz henüz daha başlangıçtayız. Bizim hedeflerimiz bunun çok ötesinde, bu rakamların 2’ye katlandığı vizyon ve hedef var. 2021 yılında prim üretiminde lider olmayı, karlı büyümeye devam etmeyi ve liderliğimizi sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Ülkemizin büyük yatırımlarının, insanımızın hayal ve değerlerinin arkasında Türkiye Sigorta güvencesi yer almaya devam edecek” dedi.

Benli, Türkiye Sigorta’nın sektöre göre dengeli bir portföye sahip olduğunu aktararak, bunun güçlü bir bilanço için önemli olduğunu vurguladı.

Branş bazında bakıldığında, yangın ve doğal afette yüzde 30, mühendislikte büyük projelere yapılan yatırımın karşılığı olarak yüzde 253, sağlıkta yüzde 62, kaskoda yüzde 7,47 gibi sektörün üzerinde büyüme gerçekleştirdiklerini aktaran Benli, genel sorumluluk, ferdi kaza ve tarımda da sektöre göre oldukça önemli büyüme kaydettiklerini bildirdi.

“Türkiye’nin yerli ve milli duruşunda Türkiye Sigorta olarak yerimizi almayı sürdüreceğiz”

Atilla Benli, Türkiye Sigorta adıyla ilk poliçeyi Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi olan Sakarya Gaz Sahası’ndaki Tuna-1 kuyusuna yaptıklarını, ardından milli haberleşme uyduları Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B’yi sigortaladıklarını belirterek; “Türkiye’mizin büyük yatırımlarının güvencesi olmaya devam edeceğiz. Bu konuda hem kapasitemizi hem gücümüzü artırarak Türkiye’nin yerli ve milli duruşunda Türkiye Sigorta olarak yerimizi almayı sürdüreceğiz. Bu bize büyük sorumluluk yüklerken sektörde yapıcı rekabeti artırmamıza da katkı sağlıyor” diye konuştu.

Sektörün yapısal bir sorunu bulunduğuna işaret eden Atilla Benli, “Sektörümüz belirli branşlara yoğunlaşmış, yeni ürün gelişimi az. Türkiye Sigorta olarak, belki diğer şirketlerin öncelikli olarak girmek istemediği ama sektörü ileriye götürecek alanlarda da öncü olacağız. Yenilikçi ürünlerle özellikle finansal sigortalarda, sağlık sigortasında, siber sigortalarda sektörün merkezinde olacağız. İhtiyaç olduğu ölçüde de öncü rol oynayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Atilla Benli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye üzerindeki risklerin dağılımını elementer tarafta doğru yapabilirsek, burada rol model olup sektörü de arkamızdan getirebilirsek kamu üzerindeki risklerin büyük çoğunluğunu tüm dünya ile paylaşabiliriz. Bu da Türkiye üzerindeki risklerin dünya ile paylaşılması demek. Hayat emeklilik tarafı sermaye birikiminin, tasarrufların artırılacağı önemli bir alan. Genelde çocuklarımıza gelecek hazırlarız, aslında geleceğe hazırlamamız gerek. Biz de şirketimize gelecek hazırlamak değil, şirketimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz. Dijital yetkinliklerin geliştirilmesi bu anlamda çok önemli. Önümüzdeki 5 yılın sonunda dijital dönüşümünü sağlayamamış sektörler ve şirketler rekabette geri kalacaklar. Pandemi de bunu hızlandırdı. Aynı zamanda bizim hedefimiz riski dağıtmak, tasarrufu güçlendirmek, banka dışı finansal kesimin gücüyle Türk sermaye piyasalarına, ekonomisine hak ettiğimiz yetkinlikte ve güçte desteği vermek. Bu anlamda büyürken de uluslararası bir şirket olmayı hedefimizin en uç noktasına koyduk. Bizim 5 yıllık strateji planımızda Doğu Avrupa ve Türk Cumhuriyetlerde, yani yakın coğrafyamızda sigorta merkezinin lideri olabilecek bir yapıya kavuşarak dünya sigorta ligine girmek ve uluslararası şirket olmak hedefi bulunuyor.”

Türkiye Sigorta’nın sağlık alanında en güçlü oyunculardan biri olacağını vurgulayan Atilla Benli, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın yanında acil sağlık, kritik sağlık, uzun süreli bakım gibi hibrit ürünlerin çıkacağını bildirdi.