KAPAK, RÖPORTAJ — 8 Mart 2014 at 17:43

MT HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI MURAT SANCAK: TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİSİNİ DÜNYAYA KANITLADIK

MT Grup YKB Murat Sancak2

 

Türkiye’nin ilk yeni nesil EFT-POS özellikli mobil yazar kasası olan Vera Delta markasının sahibi MT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, dünyada bir ilke imza attıklarının altını çiziyor!

 

Dünyada yeni ekonomiyle birlikte teknolojik gelişmelerin sürükleyici rolü iyice belirginleşti. İnovasyon ve Ar-Ge, temel araştırmalar sonucu ortaya çıkarılıp ticarileştirilen ürünler ve yöntemler dünya ekonomisine yön vermeye, şekillendirmeye başladı…

 

Türkiye’nin, alanlarında en yetkin profesyonelleriyle yürüttükleri yoğun çalışmalar sonucunda dünyanın ve Türkiye’nin ilk EFT-POS özellikli yeni nesil ödeme kaydedici cihazı Vera Delta’yı uzun bir Ar-Ge sonucunda tasarlayıp üreterek, Türkiye’nin teknolojisini dünyaya kanıtladıklarını söyleyen MT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak ile bu başarıyı konuştuk.

 

“1 Ekim 2013 tarihinden itibaren Türkiye için tarihi bir sürecin içine girdik” diyen MT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak; Yazar Kasa ve POS cihazının, iki ayrı cihaz olmaktan çıktığını ve tüm özelliklerin tek cihaz üzerinde birleştirildiğini ifade etti.

 

Murat Sancak, “Bu teknolojik gelişmenin Türkiye açısından önemli olmasının en büyük nedeni Dünyada ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Yazar Kasa ve POS cihazını aynı cihaz üzerinde birleştiren ve büyük bir başarının altına imza atan MT Bilgi Teknolojilerinin bir Türk şirketi olması. Vera Delta’yı üreten MT Bilgi Teknolojileri, Türkiye’nin önemli şirketlerini bünyesinde barındıran MT Holding içinde yer alan bir teknoloji şirketidir” dedi.

 

MT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, MT Bilgi Teknolojilerinin büyük bir başarıya imza atmasını “insana yatırım” ve Ar-Ge’ye verdikleri öneme bağlıyor. Murat Sancak; günümüzde teknolojik gelişmeyle vücut bulan, büyük ölçüde dijitalleşmeye ve internete bağlı teknolojik gelişmenin uluslararası rekabetin belirleyici unsuru haline geldiğini, bundan dolayı da araştırma geliştirme faaliyetlerinin öneminin yeni ekonomide arttığını savunuyor.

 

Dünyada yeni ekonomiyle birlikte teknolojik gelişmelerin sürükleyici rolü iyice belirginleştiğini söyleyen Murat Sancak, “Eski sektörler önemini, karlılığını, istihdam gücünü, üretim kapasitesini yavaş yavaş yitirmeye başladı. İnovasyon ve Ar-Ge, temel araştırmalar sonucu ortaya çıkarılıp ticarileştirilen ürünler ve yöntemler dünya ekonomisine yön vermeye, şekillendirmeye başladı. Teknoloji bir nevi uluslararası rekabetin belirleyici unsuru haline geldi. Türkiye son yıllarda yaptığı atılımlarla bu rekabetin içinde olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Bu atılımlar sonucu, dünyanın önemli ekonomistleri tarafından yapılan gelecek öngörülerinde, gelecek 10 yılda dünya ekonomisinin en önemli aktörleri arasında gösterilmeyi başardı. Biz de bu öngörüler ışığında yatırımlarımızı teknoloji alanına yönlendirmeye karar verdik ve MT Bilgi Teknolojilerini böylece hayata geçirdik” dedi.

 

“2008 yılında GİB tarafından yayınlanan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planında yer alan ve çoğu kişi tarafından ‘nasıl olsa hayata geçirilmez’ diye ciddiye alınmayan yeni nesil Yazar Kasa POS kararını biz ciddiye aldık ve tüm planlamamızı bu doğrultuda yaptık” diyen Murat Sancak, Çünkü Türkiye’de ekonomi eskiden olduğu gibi yapbozlar üzerinden gitmiyor. Uzun yıllara dayanan planlamalar yapılıyor. Bu planlamayı yaparken AR-GE ve eğitime büyük önem verdik. Türkiye’nin alanlarında en yetkin profesyonelleriyle yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda Dünyanın ve Türkiye’nin ilk yazar kasa POS cihazını hayata geçirmeyi başardık. Vera Delta kılı kırk yaran, büyük bir emeğin ve bilgi birikiminin sonucudur. Bu alanda dünyanın önemli testlerinden başarıyla geçmiş ve kalitesi kanıtlanmıştır. Dünyada en önemli veri güvenliği standardı olan PCI  (veri güvenliği standartları (DSS); aralarında American Express, MasterCardWorldwide, Visa, Discover Financial Services gibi üyeleri bulunan bir konsey (PCI SSC) tarafından kart ve kart sahibi bilgilerini korumak amacıyla belirlenmiş teknik ve operasyonel uluslararası güvenlik onayı) başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası tüm sertifikaları alarak tüm testleri başarıyla geçtik.Hatta Dünya’da Bunun en büyük kanıtı da Vera Delta markamız ile Dünyada PCI (3.1) onayı alan ilk EFT-POS Özellikli ÖKC cihazına sahip olmamızdır” şeklinde konuştu.

 

HEM SEYYAR HEM MASAÜSTÜ İÇİN KULLANILAN YAZAR KASA POS!

 

Murat Sancak, “MT Bilgi Teknolojileri olarak tasarlamış olduğumuz Vera Delta cihazımız, hibrit özellikli bir cihazdır. Bu özelliğiyle Vera Delta Türkiye’nin ilk mobil cihazı olmasının yanı sıra aynı zamanda Türkiye’nin ilk masaüstü yeni nesil ÖKC cihazıdır. Açıklamak gerekirse, Vera Delta yalnızca Ethernet ve GPRS fiziksel bağlantı ara yüzleri ile değil, cihazın tüm fonksiyonlarıyla hem mobil hem de masaüstü kullanıma uygundur. Ayrıca Vera Delta’ya barkod okuyucu, terazi, sipariş/adisyon otomasyon sistemleri de entegre edilebilmektedir” dedi.

 

PİYASADAKİ DİĞER MODELLERDEN DAHA ÜSTÜN ÖZELLİKLER!

 

Şu an piyasada bulunan MT Bilgi Teknolojileri dışındaki mevcut üreticilerin, ya sadece POS ya da sadece yazar kasa üreticileri olduğunu belirten Murat Sancak, “Bu nedenle piyasadaki, Vera Delta dışındaki, hemen hemen bütün cihazlar iki ayrı firmanın bir araya gelerek, ürettiği cihazlar. Oysa bu sistemde iki ayrı özelliğe sahip cihazların bir araya gelerek iki farklı işlevi yerine getirmesi çok zor ve sağlıksız bir sistem. Doğru olan, tek cihaz tek sistem üzerinde iki ayrı işlevin gerçekleşmesidir. MT Bilgi Teknolojileri olarak biz, bu kıstası sağlıyoruz ve yıllardır tüm bilgi birikimimizi bu sistemin gelişmesi için kullanıyoruz. Vera Delta’nın yıllar süren bir know how ve Ar-Ge çalışmasının sonunda üretilmiş olması ve yeni nesil ÖKC cihazların öncüsü olması, üstün özelliklerle diğer cihazlar arasından sıyrılmasını sağlıyor. Bunun dışında aşağıdaki özelliklerle de Vera Delta diğer cihazların bir kaç adım önünde ilerliyor;

* EKÜ diğer cihazlarda 1,2 milyon satır ve 4 milyon satır arasındayken Vera Delta 40 milyon satır imkanı veriyor. Bu da ne demek; işlem hacminin yüksek olduğu işletmelerde kısa süreli ekstra EKÜ maliyetini en aza indirecek.

* Mali Hafıza diğer modellerde 10 yıl ile sınırlıyken Vera Delta’da bu süre 20 yıl olarak planlandı. Bu da yine işletmenin yazar kasa mali hafızasını sık sık değiştirerek ekstra maliyete katlanmasını engelleyecektir.

* PLU kapasitesi diğer cihazlarda 10 bin ve 20 bin adet arasında konumlandırılırken bu kapasite Vera Delta’da 100 bin adettir.

MT Bilgi Teknolojileri olarak, ilk günden itibaren GİB tarafından istenen asgari özellikler dışında farklı ne tür hizmetler verebiliriz sorusunu kendimize sorduk ve yeni nesil ÖKC satış ve ödeme sistemlerini geliştiren, uçtan uca planlayan ve uygulayan Vera 360 adını verdiğimiz bir hizmet altyapısı oluşturduk. Altyapımız geliştir-üret ve sat mantığının çok ilerisinde kurgulandı. Müşterilerimize karşılaşacağı her türlü soruna ve talebe karşı 360 derece alt yapısı kullanılarak, hizmet verdikleri sektör  –otopark, restoran vb- bazında çözümler sunuyoruz” diye konuştu.

 

AYNI CİHAZ ÜZERİNDEN SINIRSIZ BANKA ENTEGRASYONU!

 

“EFT-POS özellikli yeni nesil ÖKC cihazı almış olan işletmelerin, bu cihazlarında bir veya birden fazla bankanın POS özelliğini kullanmak istemesi halinde yapması gereken şey, bu bankayı cihazı üzerinde aktive etmek için gerekli olan başvuruyu yapmaktır” diyen Murat Sancak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yani her bir banka için ayrı ayrı bir cihaz almasına gerek yoktur. Fakat bu başvurunun yapılabilmesi için öncelikle ilgili ÖKC üreticisi ile bankanın uçtan uca tüm entegrasyon ve sertifikasyonlarının tamamlanmış olması ve cihazın bu özelliklere haiz olması gerekir. Vera Delta, aynı anda birden çok banka uygulamasını çalıştırabilir özellikte tasarlandı ve geliştirildi.”

 

YAYGIN VE SEKTÖR ODAKLI SERVİS AĞI!

 

Yeni nesil ÖKC geçiş sürecinde tüm mükelleflerin öncelikle yaygın ve sektör odaklı servis ağına sahip firmaları tercih etmeleri gerektiğini söyleyen Murat Sancak, “Sektör odaklı derken burada teknik servislerin önceliğinin ödeme kaydedici cihaz olmasını kastediyorum. Yani servis buzdolabı, çamaşır makinesinin yanında yazar kasa servis hizmeti veriyorsa, bu mükellefin hizmet alırken aksaklıklar yaşamasına sebep olacaktır. Bunun yanında satın alacakları cihazların yeni düzenlemelere uygun olup olmadığını sorgulamaları ve teknik açıdan bütünleşik mimari, hibrit kullanım özelliği ve pil ömrü gibi özelliklere dikkat etmeleri gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarda önemli noktalardan biri de uluslararası güvenlik standartlarına uygun üretilip üretilmediğine bakılmasıdır. Buradaki detay, cihaza yüklenecek tüm verilerin uzaktan ve güvenli koşullarda yüklenmesi. Dolayısıyla cihaza herhangi bir uygulama ya da veri yükleme işini cihazı işletmeden almadan ve onların da işlerini sekteye uğratmadan yapmak gerekiyor. Bu nedenle işletme sahipleri, alacakları ürünü seçerken, imal eden firmanın bu cihazı bu koşullarda üretip üretmediğine bakmalı” dedi ve ekledi: “Ayrıca, şu an piyasadaki mevcut üreticiler ya sadece POS ya da sadece yazar kasa üreticileri, bu nedenle piyasadaki hemen hemen bütün cihazlar iki ayrı firmanın bir araya gelerek, ürettiği cihazlardır. Oysa bu sistemde iki ayrı özelliğe sahip cihazların bir araya gelerek iki farklı işlevi yerine getirmesi çok zor olacak bir sistemdir. Doğru olan, tek cihaz tek sistem üzerinde iki ayrı işlevin gerçekleşmesidir. Bu noktada tüm işletme sahipleri bilmelidir ki MT Bilgi Teknolojileri mevcut bir ürünü yazar kasa POS cihazına dönüştürmedi ya da mevcut bir üründe farklılaşma yoluna gitmedi.   Esas faaliyeti, yüzde yüz Türk sermayesi ile mükellefin beklentilerini karşılayabilecek ciddiyetle Yazar Kasa ve POS cihazları üretimi olan ayrıca dünyada ilk defa teknolojide inovasyon sayılan bütünleşik olarak Yazar Kasa+POS cihazını geliştiren ve üreten ilk firma unvanına da sahip bir Türk firmasıyız.. Uzun süredir yazar kasa piyasasının en önemli oyuncuları arasında yer alan Grubumuzun ürettiği Vera Delta’yı, esas faaliyetleri arasında yazar kasa ve POS cihazları üretmek olan bir firmanın, konusuna hakimiyeti ve yaratıcı çalışma azmiyle neler başarabileceğinin kanıtı olarak, mükellef müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.”

 

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLI SATIŞ SONRASI DESTEK!

 

Müşterilerin, 444 22 62 nolu çağrı merkezi üzerinden cihazla ilgili her türlü taleplerini 7/24 iletebildiklerini dile getiren Murat Sancak, “Müşterilerimizin işlerinin aksamamasına hassasiyet göstererek, en kısa sürede destek vermek amacıyla geniş bir servis ağı kurduk. Vera Delta 403 bayi, 357 Teknik Servis ağı, 80 kişiden oluşan Acil Servis ve 60 kişiden oluşan saha pazarlama ekibi ile tüm Türkiye genelinde yaygın hizmet vermektedir. Bilindiği gibi  yazar kasa POS kullanımı Vera Delta ile başlamıştır. Bu noktada rakip ürünlerin gecikmeli olarak geliştirilmesi ve bu sırada geçen süre boyunca mükelleflerimizin sürece dair sıkıntılarını tek başına göğüsleyen ve destek olmak amacıyla seferber olan Grubumuzun çalışanları, geçen süre içerisinde bu yeni teknolojiyi en iyi bilen ve tecrübesiyle karşılaşılabilecek tüm sıkıntıları kısa sürede çözebilecek uzmanlığa sahip olmuştur. Bu yönüyle, geniş servis ağının yanı sıra yeni nesil yazar kasa ve yazar kasa + POS cihazı alanında bilgi birikimi ve tecrübesi yüksek çalışanlarımız, mükellef memnuniyetini esas alan satış sonrası hizmetlerimizin hızlı ve rakipsiz yönünü oluşturmaktadır. Tekrar altını çizmek isterim ki, Vera marka yeni nesil satış ve ödeme kaydedici cihazlar, 360 derece bir ekosistem ile birlikte kullanıcının hizmetine sunuluyor. Ar-Ge,  üretim, satış, satış sonrası teknik destek, eğitim ve sektörel çözümler başta olmak üzere bütünleşik bir hizmet alt yapısı ile sahada yer alıyor” diye konuştu.

 

YAYGIN SATIŞ AĞI…

 

MT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, “Vera Delta cihazı satın almak isteyen müşterilerimiz, kendisi 444 22 62 nolu Çağrı merkezini arayarak, en yakın Vera bayisinin bilgilerini edilebilirler veya çağrı merkezine kayıt yaptırarak, en yakın Vera bayisinin kendisi ile irtibata geçmesini talep edebilirler. Arzu ederler ise aynı işlemleri www.vera360.com sayfasından da yapabilirler. Vera markamız ile halen tüm Türkiye genelinde yaygın 403 bayisi ve Teknik Servis ile hem satış öncesi hem de satış sonrası tüm yeni nesil ÖKC kullanıcılarına hizmet veriyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.