RÖPORTAJ — 6 Nisan 2014 at 13:49

BÜROTİME YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN TOSUNOĞLU: GLOBAL MARKA OLMA HEDEFİNDEYİZ

burotime_yonetim_kurulu_baskani_huseyin_tosunoglu_2

 

Kırkı aşkın ülkeye ihracat yapan bir marka olarak Bürotime’ın global marka olma yolunda Amerika ve Rusya’ya ihracat yapmasını gerekli gördüklerini ifade eden Bürotime Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tosunoğlu, 2023 vizyonlarının  global marka olarak Bürotime’ı hafızalara kazımak olduğunu vurguladı.

 

Ofis mobilyaları sektöründe 35 yıllık deneyimiyle en büyük üretici konumunda bulunanBürotimeglobal marka olma yolunda hızla ilerliyor. Kırkı aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren Bürotime’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tosunoğlu ile yerel ve küresel hedeflerini konuştuk.

 

Bürotime’ın sektördeki yerini ve vizyonunu kısaca anlatabilir misiniz?

Tosunoğulları A.Ş.’nin 1980 yılından günümüze uzanan deneyimiyle 2000 yılında Konya’da kurulduk. Bürotime olarak fonksiyonel tasarımlarımız ve üstün kalitemizle ofis mobilyalarının genç ve lider markasıyız. Bugün 2000’i aşkın ürün çeşitliliği ile Türkiye’nin en büyük ofis mobilyaları üreticisi Bürotime olarak sahip olduğumuz küresel vizyon, girişimci ruh ve dinamizmle geleceğin ofislerini bugünden tasarlamayı amaçlıyoruz. Çalışma hayatını kolaylaştırma, işin önündeki engelleri ortadan kaldırma, işyerinde verimi artırma ve çekici ofis mobilyaları üretme vizyonuyla ilerleyerek, güvenilir, tasarımda öncü, çok işlevli, insan sağlığına duyarlı, ergonomik ve çevreci ürünlerimizle sektörde liderliği koruyoruz. Sektörümüzün en yaygın satış kanalına sahip, en çok ihracat yapan ve en hızlı teslimat yapan firmasıyız. Bürotime etiketli ofis mobilyası ürünleri Türkiye genelindeki 70 bayi ve yurtdışındaki 40 ülkedeki bayiler aracılığıyla tüketicilerle buluşuyor.

 

Marka değerini artırmaya yönelik ne tür çalışmalar içerisindesiniz?

Katıldığımız uluslararası fuarlar, ziyaretçilerin Bürotime ürünlerini ilk elden deneyimlemeleri ve bizlerle birebir fikir alışverişinde bulunma fırsatı elde etmeleri açısından önem taşıyor. Bu nedenle yurt içindeki ve yurt dışındaki fuarları yakından takip ediyoruz. Sosyal medyada da aktif olarak bulunan bir firmayız. Facebook ve Twitter hesaplarımız ile tüketicilerin talep ve önerilerini anlık olarak takip ediyoruz. Ayrıca bu kanallarda tüketicilerle ürünlerimiz ve Bürotime hakkında güncel bilgiler, videolar paylaşıyoruz. Üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmalarıyla öğrencilik hayatlarına devam eden tasarımcılara, tasarımlarını bizimle hayata geçirip uluslararası fuarlarda sergileme fırsatı da sunuyoruz. Henüz iş yaşamlarına başlamamış mimarlık ve mühendislik öğrencileriyle samimi ilişkiler kuruyoruz. Bürotime’da dünyada bir ilk olarak siparişten nakliyeye 72 saatlik bir süreçte üretim yapıyoruz. Kurduğumuz başarılı iş ağı sayesinde, rakiplerimizin ancak evrak işlerini tamamladığı sürede biz çoktan sevkiyata geçmiş oluyoruz. Sürdürülebilirliğe büyük önem veren bir markayız. Bu konuda küresel itibarı olan standartlara sahip olma girişimlerimiz devam ediyor. Bunların arasında ANSI/BIFMA e3 Mobilya Sürdürülebilirlik Standardı ve GREENGUARD Çevre Enstitüsü sertifikalarını sayabiliriz. Ayrıca ofis mobilyasında ergonomi konusunda 4 yıldır sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında TÜV Rheinland sertifikasına da başvurduk. Tedarikçilerimizi seçerken de sürdürülebilirlik kriterlerine ve küresel ormanları koruma standartlarına uygunluklarına dikkat ediyoruz.

 

Tasarım konusunda öncelikle nelere odaklanıyorsunuz?

Ofiste geçirilen zamanın kalitesi, tasarlanan ürünlerin ergonomisiyle doğrudan ilgilidir. Bürotime olarak biz, ürünlerimizde ergonomi kriterini ön planda tutuyoruz. İnanıyoruz ki birincil tasarım kriteri ergonomi olarak üretilen her ürün, ofis çalışanlarının gün sonunda daha sağlıklı bir şekilde ofisten ayrılmalarını sağlar. Bu da kişinin işyerinde geçirdiği sürede en az seviyede yorulmasını, minimum yıpranmasını ve maksimum verim elde etmesini sağlayacaktır. Böylelikle kişi, kendini genel olarak daha dinamik ve sağlıklı hissedecektir. Bürotime tasarım ekibimiz, çalışan performansı ve insan sağlığının paralel ilerlediğine inanmaktadır. Bürotime olarak günün büyük bir kısmını ofiste ve masa başında oturarak geçiren insanların konforuna büyük önem veriyoruz. Dolayısı ile ofis mobilyalarında oluşturduğumuz ve oluşturacağımız çözümleri bu ana kavram üzerine planlamaktayız. Yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki modern çalışma hayatında insanlar, bir çalışma gününün yaklaşık yüzde 60’ını çalışarak geçiriyor. Bu da, günde 288 dakikaya (4,8 saat) denk geliyor. Böyle bir durumda yüzde 5’lik bir başarı elde edilmesi, 14 dakika fazladan verimli çalışma anlamına geliyor. Tasarım ekibimiz de, 14 dakika yaratıcılığın, çalışan tarafından 14 dakika daha yenilikçilik uğruna kullanılabilecek bir fırsat olduğuna inanarak üstün ergonomiye sahip ürünler tasarlıyor. Ayrıca üretim tesisimizde, tasarımlarımızı kolayca bedene bürünmüş halde görmemizi sağlayan kendi kalıphanemiz bulunmakta. Bu da tasarımcılarımızın sahip olduğu, sektörde başka örneği olmayan bir avantaj.

 

Yeni yatırımlarınızdan da biraz bahsedebilir misiniz?

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan üretim tesislerimize yakın bir alanda 45.000 metrekare arsa üzerine 24.000 metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikamızın temelini Haziran 2013’te attık ve tesisi 2014 yılı içinde bitirmeyi planlıyoruz. Böylelikle toplam kapalı alanımızı 94.000 metrekareye çıkaracak olan bu fabrikayı 2015 yılında faaliyete sokacağız. Kapasitemizi yükseltme amaçlı olarak kurmakta olduğumuz tesisimizin tamamlanmasının ardından üretim kapasitemiz yaklaşık yüzde 25 oranında artacak. Çok yakın zamanda 8 bin metrekarelik alana sahip olacak Anakara Showroom’unu da açmanın yanı sıra, satış kanallarımızı konsept mağazalara dönüştürerek tüketicilere daha yakın olacağız. 2014 yılında sayı olarak 20-25 bayi için bu yeniliği planlıyoruz. Ankara ve Malatya’da bölge müdürlükleri kurma hedeflerimiz de bulunuyor. Ayrıca 2014 yılı içerisinde 8 ülkede franchise işlemlerimizi başlatıyoruz. Ortalama 4 milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz.

 

İhracat pazarlarınızda son durum nedir?

2012 yılında Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAIB) tarafından yılın en çok ihracat yapan mobilya üreticisi unvanına layık görüldük ve 2013 yılında da yurtdışında ihracat alanımızı genişletmeye devam ettik. Bugün Fransa, Almanya, Kenya, Libya, Lübnan, Dubai, Katar, Suudi Arabistan, İran, Kamerun ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere 40’ı aşkın ülkede biliniyoruz. Bu ülkelerde satış yapmanın yanı sıra ülkesini temsil eden bir marka olarak da faaliyet gösteriyoruz. Şu anda üretimimizin yüzde 30’unu, 40’ı aşkın ülkeye ihraç ediyoruz. Uluslararası arenada ürünlerimiz büyük beğeni topluyor. Yılda yaklaşık 100 bin adet ürün ihraç ediyoruz. Yakın gelecekte ihracat oranımızı yüzde 15 artırıp ülke sayısını da 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Daha uzun vadedeyse global bir marka olarak nitelenebilmek için Amerika ve Rusya’ya da ürün satmamız gerektiğine inanıyoruz. Biz hem kendimiz için hem ülkemiz için belirlediğimiz global hedefler doğrultusunda çalışıyoruz. Ayrıca 2012 yılı temel alındığında son 5 yıl içerisinde satış yaptığımız 30 ülke içerisinde tutunma yüzdemiz yüzde 42 seviyesinde.

 

Son olarak, 2014 hedeflerinizi ve Bürotime’ın 2023 vizyonunu konuşalım…

Günden güne markalı ürünlere olan talebin artması, iyi tasarımların firmalar için rekabet unsuruna dönüşerek önem kazanması ve inşaat gibi diğer tetikleyici alanlardaki gelişmeler, sektörün daha nitelikli ve rekabetçi hale gelmesini sağlayacaktır. Ayrıca artık her alanda daha fazlasını isteyen ve daha bilinçli hale gelen tüketicilerin, modüler ve çok fonksiyonlu tasarımlara olan talebinin artırmasını bekliyoruz. Bu bakımdan 2014 yılı, sektörün daha da ivme kazanacağı bir yıl olabilir. Ayrıca çok önem verdiğimiz ve farklılaştığımız yanlarımızı en iyi şekilde tüketicilere aktardığımız yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılımlarımızla ürünlerimizi son kullanıcılarla buluşturmaya devam edeceğiz. 2023 vizyonumuzda, yaklaşık 10 yıllık bu süre zarfında dünyada yayılabileceğimiz tüm coğrafyalara Bürotime markası olarak yayılmak bulunuyor. Halen ihracat yaptığımız ülkelerde daha sağlam kökler oluşturmayı ve buradaki tüketiciler için Bürotime markasının hafızalarda yer edinmesini sağlamayı hedefliyoruz. Tüm dünyadan tasarımcılarla birlikte çalışarak daha küresel bir tasarım anlayışının gelişmesinde öncülük yapmak istiyoruz. Sosyal sorumluluk anlamında sahiplendiğimiz Ofiste Sağlık hareketini güçlendirerek sürdürmek ve ergonomi konusundaki gelişmelerin önce ülkemizde sonra da yurt dışında öncüsü olmak gibi hedeflerimiz bulunuyor.