RÖPORTAJ — 1 Ekim 2019 at 20:45

MOBİLİYUM AVM YÖNETİM KURULU BAŞKANI TALHA TİMUR HAN: TÜRK MOBİLYA SEKTÖRÜ DÜNYADAKİ PAYINI YÜZDE 5’E YÜKSELTMELİ!

 

Türk mobilyasının dünya mobilya pazarından aldığı payın yüzde 1-1,5 oranında olduğuna dikkat çeken Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ana hedefimiz dünya pazarından aldığımız payı 2020’ye kadar yüzde 5’e taşımak olmalıdır.”

 

Mobilyanın başkenti İnegöl ise, İnegöl’de mobilyanın merkezi de artık Mobiliyum AVM oldu diyebiliriz. A ve B etaplarında toplam 183 mağazasıyla yüzde 98 doluluk oranına ulaşan Mobiliyum AVM, İnegöl mobilya sektörünün ihracatının da yüzde 60’ını gerçekleştirmekte. Biz de Mobiliyum AVM’nin gelişimini ve hedeflerini Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han ile konuştuk.

 

Mobiliyum AVM’nin A ve B etaplarında mağaza sayısı ve doluluk oranı hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

A Etapta ve B Etapta toplamda 183 açık mağazamız bulunmaktadır. Boş olan mağaza sayımız ise 8’dir. Dolayısı ile % 98’lik doluluk oranımız mevcuttur.

 

Mobiliyum AVM’nin 2019 yılı hedefleri ve ilk altı ayda ulaşılan nokta hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 

Kurulduğumuz 2015 Mayıs ayından bu yana dar bir bütçeyle çok iş yapmaya gayret ettik. Mobiliyum AVM’nin B etabını tamamlayarak 2019 yılına Tüm üyelerimiz ve Yönetimimiz olarak hazır bir şekilde başlamış olduk. Mobiliyum AVM’yi Türkiye’ye ve Dünya’ya daha iyi tanıtabilme gayreti içinde olduğumuz ilk 6 ayı yapmış olduğumuz Yurt içi ve Yurt Dışı Reklam, Pr çalışmaları kapsamında başarı ile geride bıraktığımızı düşünmekteyiz.

Eğitim çalışmalarımız kapsamında ilk 6 ayda Mağaza çalışanlarımıza ‘Pratik Liderlik’ ve  ‘Beden Dili ve Etkili İletişim’ eğitimlerini vererek hem Mobiliyum Akademi’nin hedeflerini gerçekleştirdik hem de Firmalarımızın Kurumsallaşma süresinde kendilerine yardımcı olduk.

2019 son çeyreğinde ise bütçe ve Planlamalarımız doğrultusunda hareket edip aynı süreç içerisinde 2020 Mobiliyum AVM hedef ve stratejilerini belirleyip yolumuza devam etmek planı içerisindeyiz.

 

Mobiliyum AVM’nin ihracat performansını ve rekabet gücünü artırmak için uluslararası alanda neler yapıyorsunuz?

Aslına bakarsanız ülkemizde mobilya ihracatı olarak istenen düzeyde değiliz. Fakat İnegöl’ün mobilya ihracatının % 60’lık kısmı Mobiliyum AVM üyeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun için devlet tarafından bizlere sunulan tüm desteklerden faydalanmaktayız. Yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduğumuz yurt dışı pazarlarına birebir katılım sağladığımız projemiz Ticaret Bakanlığımız tarafından ‘En İyi Pazarlama Faaliyeti’ olarak seçilmiştir. Yine yıl içerisinde yurt dışından getirmiş olduğumuz ‘Alım Heyeti’ çalışması ile üyelerimizin yurt dışı satış potansiyellerini artırmak için çalışmalar yaptık. Bu veriler ışığında 2019 ilk yarısında Fas’a yurt dışı ikili iş görüşmesi gerçekleştirdik. Afrika pazarını önemsediğimizi ve hedef pazarlarımız arasında olduğunu üyelerimiz ile kararlaştırıp başarılı bir organizasyon geçirdik. 2019 son yarısında ise eğer şartlar oluşur ise bir ülke seyahati daha gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Ve böylelikle umut ediyoruz ki 2019 yılı bitiminde ihracat potansiyelimizi daha da artırmış olacağız.

 

İnegöl’de mobilya sektörünün mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye mobilya sektörü 2014 yılına kadar konut sektörüne bağlı olarak çok hızlı büyüdü. Biz 2014 yılı sonuna kadar daha çok seri üretime ağırlık verdik. Ancak 2014 yılından sonra farklı bir Türkiye ve farklı bir dünya konsepti karşımıza çıktı. Biz 2014 yılından sonra daha çok hangi ülkenin ne tür mobilyaya ihtiyacı olduğunu araştırmaya başladık. Daha önce ürünlerimizi fuarlarla sergiler ve ticaret hep böyle devam eder diye düşünürdük ama yanıldık. Sonrasında seri üretimden ziyade daha kaliteli, Ar-Ge ve Ür-Ge’ye önem veren İnegöl mobilyası çıktı karşımıza.

 

“Türkiye’de mobilyanın başkenti İnegöl” diyoruz ama Türk mobilyasının dünya mobilya pazarından aldığı pay yüzde 1-1,5 oranlarında, kabul edemediğimiz derecede küçük. Şimdi ana hedefimiz dünya pazarından aldığımız payı 2020’ye kadar yüzde 5’e, yüzde 6’ya taşımak olmalı.

İnegöl, Türkiye mobilya sektörünün kalbinin attığı yer. İtalya ise mobilyada dünyanın kalbi ve gerek fuar anlamında gerek üretim teknolojisi ve kalitesi anlamında bundan 3-5 sene öncesine kadar bizden ileri düzeydeydi. Ama son 2-3 yıldır yaptığımız tasarım ve Ar-Ge çalışmalarıyla İtalya’yı yüzde 80 yakalamış durumdayız. Bizim avantajımız; İtalya ile aynı düzeyde üretim teknolojisini ve kalitesini dünya pazarına üçte bir oranında daha düşük fiyatlarla sunmak.

 

Fuar çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Göreve geldiğimiz ilk günden beri mobilya fuarlarının yerine tüm İnegöl´ü bir araya getirerek mobilya festivali düzenlemek istediğimizi dile getiriyoruz. Fuarları çok önemsediğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Ancak bizim burada iki etabın maliyetini göz önünde bulundurursak 400 ila 500 milyon civarında bir para harcandı. Biz İstanbul gibi fuarlarda çok ciddi paralar harcıyoruz. Otel maliyetleri, yeme içme maliyetlerini koyduğumuzda orta ölçekli bir firma yaklaşık 300-400 bin lira, biraz daha büyük ölçekli firmalarımızda 500-600 bin lira civarında para harcıyor. Bizde diyoruz ki İnegöl´de Mobiliyum AVM gibi güzel bir yerde Avrupa´da dahi eşi benzeri olmayan bir yerde, güçlerimizi birleştirip mobilya festivali yapmak istiyoruz. İnegöl´ü bir araya getirip Ertuğrulgazi Mobilyacılar Derneği ile beraber, İMOS ile beraber, MODEF ile beraber, İTSO ile beraber hem yurtiçi hem yurtdışı anlamında festivaller düzenleyelim istiyoruz. Bunu İnegöl Mobilyasını yöneten bütün kurumların bir araya gelerek yapılmasını istiyoruz. Biz bu kurumlarla görüşüp, biz nasıl fuarlara destek veriyorsak, onlarında bize destek vermesini isteyeceğiz. Ancak bu konuyu öncelikli olarak üyelerimizle detaylandırıp, bize destek verirler ise bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. İstanbul fuarlarına harcanan maliyetlerinin çok çok altında maliyetlerle fuar havasında, fuar şenliğinde hem yurt dışından hem yurt içinden alıcı getireceğimize inanıyoruz. Çünkü kadromuz bunu başarabilecek güçte. Ayrıca İnegöl´e de bir katma değer sağlayacağımız düşünüyorum.

UR-GE çalışmalarınızda hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Öncelikle biz Mobiliyum olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hep şunu söylüyoruz. İnegöl´ün tanıtımına Mobiliyum´un tanıtımına nasıl katkıda bulunabiliriz, Yönetim kurulumuz ve ben bunun mücadelesini veriyoruz. İnegöl´ü ayrıştırmadan önceliğimiz İnegöl, ucuna da Mobiliyum bağlayarak tanıtım ve reklamlara bu sene daha önem vereceğimizi daha önceki toplantılarımızda iletmiştik. Biz Mobiliyum olarak Ticaret Bakanlığından Ur-Ge desteği alan tek kooperatifiz. 2 tane Ur-Ge çalışmamız var ikisi de bakanlık tarafından onaylandı. 4.5 milyon dolar Ur-ge desteği aldık. Ur-ge açılımı bildiğiniz gibi Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi anlamına geliyor. Bakanlığın bu projede bizden isteği,  gittiğimiz ülkelerde ülkenizi şehrinizi daha katma değerli daha çok ihracat yapabilmek adına tanıtmamız. Destek kapsamında  görüşme yapmış  olduğumuz grupları Türkiye´mize, şehrimize getirip harcadığımız maliyetin %75´ini bakanlık bizlere geri ödüyor. Yani bu parayı güzel kullanabilmek lazım, bizde bu anlamda ilk Ur-Ge çalışmamızı Katar´a gerçekleştirdik. Ve yapmış olduğumuz bu çalışma Ticaret Bakanlığımız tarafından ‘En İyi Yurt Dışı Uygulama Örneği seçilmiş oldu.

Yakın pazarların birçoğuna hâkim olan Mobiliyum AVM, üyelerinin farklı pazarları görmesi ve ticaretin işleyişi hakkında bilgi sahibi olunması adına 2019 ilk yarısında 17 mobilya firması ve 20 katılımcı ile Fas- Casablanca’da 80 Fas’lı firma ile toplamda 200’e yakın iş görüşmesi yaptırarak yine kendimizden emin bir şekilde Ur-Ge projesini devam ettirmiş olduk.

Fas’ın şu anki Türkiye mobilya ihracat verisi olan 34 Milyon doların, 2023 hedefleri doğrultusunda şehir ve ülke ekonomisine katma değerin artırılması için elimizden geleni bu görüşmelerde yapmış olduğumuzu Fas Ticaret Müşvarimizin’de katkıları ile ticarete ilişkin yapılması ve yapılacak olanlarla ilgili bu konuda tüm kümemize gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı 80 Fas’lı firmanın katılımı ile toplamda 200’e yakın iş görüşmesinin gerçekleşmiş olmasından büyük mutluluk duyduğumuz aynı zamanda Fas’ın 3 büyük İthalatçı firmasından Kümenin kendilerini ziyaret etmesini istemeleri ise gerçekleştirilen iş görüşmelerinin ne denli isabetli olduğunu bizlere göstermiş oldu.

Henüz sıcak temaslarda bulunduğumuz bu gibi gelişmelerin ilerletilmesi için Kümemize ve İhracat Mensubu arkadaşlarımızın Firmalar ile teması koparmamaları iletişimlerini devamlı hale getirmemiz gerektiğinin önemini vurguladık.

Mobiliyum AVM olarak bir sonra ki hedefimiz ise burada buluştuğumuz firmaları Mobiliyum AVM’de ağırlayıp Güvenilir Alışverişin adresi olan Mobiliyum AVM’yi, 200 ‘den fazla Mobilya Showroom’larını ve fabrikaları yerinde ziyaret etmeleri adına Fas firmalarını Uluslararası rekabetçiliği geliştirme programı kapsamında Bakanlığımızın bizlere vermiş olduğu bu destekle birlikte getirmeyi planladığımızı iletmek isterim.


Mobiliyum Akademi’nin amaç ve hedefleri nelerdir?

 

Mobiliyum Akademi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizmek isterim. Amacımız; İnegöl mobilya sektörünün gelişmesine ve kurumsallaşmasına yardımcı olmak. Yurt içi ve yurtdışı satışları artıracak çalışmalara eğitim tabanlı katkı sağlamak. İnegöl’deki mobilya üreticilerinin içinden daha fazla ulusal ve uluslararası marka yaratılmasına ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktır.

 

Bir diğer amacımız; Mobilya sektöründeki iş gücünün mesleki standartlarının belirlenmesi ve çalışanlarının bu standartlara uygun hale gelebilmesi için AB standartları çerçevesinde bir program ve bu programlara uygun eğitimler hazırlamak ve sertifikalandırmak. Mobilya sektöründe sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak eğitimleri gerçekleştirmek. İnegöl mobilyasının ve Türkiye’nin uluslararası platformlarda tanıtımını sağlamaktır.