MAKALE — 11 Ağustos 2020 at 00:42

SAKİN KALMAK…

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu

SAKİN KALMAK…

Finansal piyasalarda sakin kalmak çok önemli. Mart ayında piyasalarda yaşanan türbülans aslında bu durumu açıkça bir kez daha öğretti. Özellikle borsa yatırımcısı Mart ayındaki sert düşüşte bunu tam anlamıyla yaşadı.

Panik olanlar, borsaya kısa vadeli bakanlar hisselerini zararına sattı. Sakin kalanlar, aldığı hisseyi uzun vadeli düşünen ve yatırımcı olanlar ise panik yapmadı ve sakin bir şekilde bekledi.

Sonuç olarak 17 Mart 2020 tarihinde 819 puanı gören endeks, bu tarihten itibaren başlattığı yükselişte 1200 puan seviyesine kadar yükseldi. Pek çok hisse düştüğü seviyenin de üzerine yükseldi ve tarihi rekor kırdı.

Her zamanki gibi piyasalara kısa vadeli hatta anlık bakanlar günlük dalgalanmaların içerisinde kayboldular. Düşüşte zarar ettikleri gibi, yaşanan sert yükselişten de tam olarak faydalanamadı.

Sürekli söylerim, borsa uzun vadeli bir yatırım yeridir. Oyun yeri değildir. Borsa geleceğin inşasıdır. Büyüyen, sektöründe lider ya da en önemli ikinci oyuncu olan, satışlarını artıran şirketlere ortak olanlar ve uzun vadeli yatırım yapanlar, geride bıraktığımız yıllarda enflasyonun, faizin kat kat üzerinde kazanç sağladılar. Buna karşın kısa vadeli bakanlar, borsaya günlük bakanlar hiçbir şey elde edemediği gibi üzerine yüklü alım satım komisyon ödemeleri yaptılar.

Piyasalarda sakin kalmak oldukça önemli. Her zaman ralliler yaşanmıyor. Güzel günler olduğu gibi, kötü fırtınalı günlerde yaşanıyor. Aslında en büyük fırsatlarda böyle fırtınalı günlerde yakalanıyor. Uzun vadeli bir yatırımcı hiçbir zaman günlük ya da kısa vadeli dalgalanmaları düşünmez. Her zaman yatırım yaptığı şirketin uzun vadede nereye gittiği ile ilgilenir. Ana ekseninde kayma olup olmadığını sorgular. Büyümenin devam edip etmediği ile ilgilenir.

Çünkü Şirket’inin esas faaliyetlerinde problem yoksa ve büyüme sürüyorsa uzun vadede kazanacağını bilir. Bugünü değil, birkaç yıl sonrasını düşünür. Kısa vadeli dalgalanmaların uzun vadeli planlarını bozmasına izin vermez. Ve böyle olduğu içinde zaman ilerledikçe ayakta kalan o olur. Uzun vadeli bakış açısı yatırımcıya sakinlik verir. Mart ayındaki gibi sert düşüşlerde panik olmamasını sağlar. Panik olmadığı içinde yanlış kararlar vermez.

Bu nedenle borsa yatırımcılarının her zaman piyasalara uzun vadeli bakmalarında, günlük gelişmelerden çok, kısa vadeli dalgalanmalardan çok, şirketleri ile ilgili uzun vadeli beklentilere odaklanmalarında fayda var.