MAKALE — 6 Ekim 2020 at 22:39

GÜNDEM YOĞUN, EKİM AYINDA PİYASALAR YİNE HAREKETLİ!

Gedik Yatırım / Yatırım Danışmanı Eda Karadağ

GÜNDEM YOĞUN, EKİM AYINDA PİYASALAR YİNE HAREKETLİ!

2020 yılının son üç ayı içerisindeyiz. Bu yılki yazılarımın çoğu virüsle ilgiliydi. Dünya genelinde yaşanılan bu durum hepimizi yorduğu gibi ülke ekonomilerini de sekteye uğrattı. İkinci dalga endişesi yaklaşık temmuz ayından bu yana konuşulurken, yavaş yavaş eylül ayında etkisini daha da hissettirmeye başladı.

Arupa’da vaka sayılarındaki artış, ülkenin kademeli bir şekilde kısıtlamaları gündeme getirmesine neden olmaya başlarken, diğer ülkelerde alarmda. Yıl kapanışına doğru bu tedirginliğin devam etmesini bekleyebiliriz.

Aşı ile ilgili çalışmalar devam ederken, zaman zaman denekler üzerinde olumsuz sonuçlar çalışmaların askıya alınmasına neden oluyor. Diğer yandan, ABD’de kasım ayında başkanlık seçimlerine doğru yaklaşırken, özellikle Trump’tan gelen sert söylemler, TikTok nedeniyle Çin ile uğraşması bir diğer konu maddesi olarak izleniyor. Ekonomik veriler ise karışık bir tablo çiziyor.

Özellikle ABD ekonomisinde en son yapılan Fed toplantısında çok olumlu bir görünüm yoktu. Ekonomik aktivite ve istihdam piyasasının son aylarda toparlandığı belirtilse bile virüsün kısa ve uzun vadede baskı oluşturabileceği de söylendi. Ekonomiyi desteklemek için tüm araçları kullanabileceklerini de eklediler.

Diğer yandan, dünyanın önde gelen bankalarına yönelik kuşkulu işlemlere dair haberlerde Avrupa ve ABD ‘de bankacılık hisselerinde ciddi satışlara neden olmuştu. Piyasalardaki panik havası kısa süreli yine hisse senetleri ve emtia tarafına satışları getirdi ve nakde kaçış görüldü. Bunu Ekim-Aralık döneminde kısa süreli yine yaşayabiliriz. Pandemi bitmediği sürece bu artık sürpriz olmamalı diye düşünüyorum.

Ekonomik anlamda toparlanmak biraz daha zaman alacak. Bunun dünya geneli için böyle olacağını beklemekteyim. Sonuçta hala tam anlamıyla dünya normalleşmedi. Hasarlar onarılmaya çalışılıyor, Merkez Bankaları piyasalara likidite kolaylığı sağlarken, ülke hükümetleri teşvik paketleriyle ekonomileri desteklemeye çabalıyor. Bu durumun bir süre daha devam etmesi kaçınılmaz.

Bu üç ay içerisinde ABD’de bir başkanlık seçimi olacak. Zorlu bir seçim çünkü işin içerisinde Trump var. Bu süreçte Trump dilini agresifleştirip Çin ve İran ile uğraşabilir. Bu durumda piyasalarda korku havası yaratıp borsaları ve emtia tarafını hareketlendirebilir. Yani borsalar negatif, emtialar pozitif olabilir.

Bu ay, Fed toplantısı yok ama TCMB toplantısı olacak. Dış ve iç siyaset önemli olacak. 24-25 Eylül tarihinde yapılması beklenen AB Liderler Zirvesi ekim ayına ertelendi. ABD ile Çin aynı zamanda ABD ile İran arasındaki söylemler takip edilecek.

Petrol tarafında talep oldukça sıkıntılı ve kısa vadede toparlanması beklenmiyor. Fiyatlar düşük ve OPEC için pek hoş bir durum değil.

Altın ise benim yazıyı yazdığım gün 1900$ seviyesinin altında ancak Ekim ayında yeniden yukarı yönde tepkisini verebilir. Kısacası yoğun bir gündem bizi bekliyor.