MAKALE — 6 Ekim 2020 at 22:46

ONS ALTINDA YENİ BİR VİRAJI MI DÖNÜYORUZ?

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı          Seda Yalçınkaya Özer

ONS ALTINDA YENİ BİR VİRAJI MI DÖNÜYORUZ?

Gram altın bu hafta yüzde 4 düşmesine karşın uzun vadede potansiyel yatırım aracı olmaya devam edecek!

Son dönemde belirgin şekilde güç kazanan dolar altının yükselişini törpüledi. Dolar endeksinin son iki ayın en yüksek seviyesi olan 94,5’e yaklaşması ons altının baskı altında kalmasına neden oluyor. Küresel piyasalarda artan koronavirüs endişeleri Dolar’a talebi artırmaya devam ediyor. Kısa vadede altındaki ibre aşağıyı gösterirken güvenli liman algısı dolara kaymış görünüyor. Ancak büyük resimde küresel piyasalarda belirsizlik ve endişeler yatışmış değil. Salgına yönelik ikinci dalga korkusu halen daha piyasalar üzerindeki hakimiyetini hissettiriyor. Bununla beraber Amerikan seçmeni kasım ayında ABD genel seçimlerine son hızla hazırlanıyor. Bu ortamda ons altının yükselişinin sonlandığını zor. ABD’de teşvik paketi hususunda belirsizlik var. Ancak yeni ve Powell’ın istediği yönde bir paket gelmesi halinde dolardaki güçlenme yumuşayabilir. Başka bir deyişle, uzun vadede onsa altının kayıplarını geri alacak konjonktür halen daha bulunuyor. Ons altında kalıcı düşüşler olması için aşının yaygın bir şekilde kullanılması gerekiyor. Dolayısıyla şimdilik geri çekilmelerde haber akışı etkili olsa da altındaki ana yönün aşağı döndüğünü söylemek zor.

Bu ortamda gram altın yatırımcısı için ons altın iyi bir gösterge olabilir. Şu sıralar ons altın 1860$ seviyesi ve çevresinde dengeleniyor. 1835$ seviyesinden satışların karşılanmaya devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde 1900$ seviyesine doğru eğilim görülebilir. Buna karşın 1835$ seviyesinin altına sarkmalar olması halinde zayıf görünüm bir süre daha sürebilir.

Bununla birlikte DolarTL’de TCMB faiz kararı sonrası test edilen rekor seviyelerde yumuşama var. Ancak kurdaki tansiyon henüz dinmiş görünmüyor. Kurda 7.50 seviyesinin üzerindeki kalıcı seyirler ya da önümüzdeki günlerde oluşabilecek yeni rekor seviyeler ons altın düşse dahi gram altını yukarıda tutabilir.

Gram altında 450 TL seviyesinden alım yönlü durulması mümkün. 450’nin altındaki seviyelerde de kademeli olarak alım daha uygun olabilir. Uzun vadeli yatırım için gram altın cazibesini koruyor.

Bu sene çok konuştuğumuz bir diğer emtia ise gümüş oldu.

Doların güçlenmesi ve salgın kaynaklı ekonomik toparlanma endişeleri ile gümüş fiyatları bu hafta ağır darbe aldı ve yüzde 15’e yakın geriledi. Salgın endişeleriyle doların kuvvetlenmesi dünya genelinde emtia ve endekslerde geri çekilmelerin önünü açarken gümüş fiyatlarına yönelik etkinin diğer fiyatlamalara göre daha ağır gerçekleştiğini izledik. Metalin sanayideki geniş rolü, fiyatları tekrar gündeme gelen salgın sebepli kapatmalara karşı daha hassas kıldı ve gümüş fiyatlarındaki geri çekilme bu sebeple sert oldu.

Ons başına gümüş fiyat 21 seviyesi üzerinde kalmayı sürdürmesi halinde satışların sınırlı kalmasını beklemekteyim.

Yıl sonuna kadar küresel piyasalarda konuştuğumuz konular değişmeyecek gibi görünüyor. Aşı, salgın, seçim, belirsizlik…