MAKALE — 7 Ekim 2020 at 20:03

KREDİ KULLANIM HACMİNDE BÜYÜK ARTIŞ!

Koranavirüse karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında son 5 ay içerisinde kamu bankalarının düşük faiz oranları ile sunduğu destek kredilerinin ardından ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinin hacminde büyük artış yaşandı. Tüketici kredilerinde geçtiğimiz 5 ay içinde %28,7 büyüme gerçekleşerek toplamda 146 milyar TL’lik artış gerçekleşti.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü Mart ayından bu yana HangiKredi verilerine göre internetten yapılan kredi araştırmalarında yaşanan artış, bir önceki yılla kıyaslandığında %74’lere kadar yükseldi. Yine HangiKredi verilerine göre, internette yapılan kredi aramalarında Covid 19 dönemini kapsayan Nisan-Ağustos aylarında bir önceki döneme göre ihtiyaç kredisi ve konut kredisinde 2.5 kat, taşıt kredisinde ise 3.5 kat artış yaşandı.

Krediye Alırken nelere dikkat etmeli?

Krediler, özellikle yüksek tutarlı satın almalar konusunda işimizi kolaylaştırsa da ödenmeme durumunda tüketiciler için büyük sıkıntılara yol açıyor. Destek Paketi kapsamında verilen 6 ay ertelemeli krediler için ödeme döneminin geldiği bu günlerde, tüketiciler geri ödemelerle ilgili sıkıntı yaşayabiliyor.

Genel olarak yanlış kredi kullanımı tüketicilerin başına kredi notunun düşmesi, yasal takip ve haciz gibi sorunlar açsa da özellikle pandemi döneminin telaşı ile pek çok tüketici krediye yöneldi. Ancak, Akılcı Kredi Kullanımı için şu dört maddeye dikkat edilmeli;

*Gerçekten ihtiyacınız varsa kredi kullanın,

*Aylık gelir gider dengenize göre taksit belirleyin,

*Kısa vadeli kredi çekin,

*Borcunuzu eksiksiz ve zamanında ödeyin!

Pandeminin başlangıcından bu yana batık kredi riski arttı. İçinde bulunduğumuz bu belirsiz süreçte kredi talebinizi mutlaka birkaç kez gözden geçirin ve gerçekten ihtiyacınız yoksa kullanmayın.

Kredi ödemelerini aksatmak, maaşın haczedilmesine kadar giden bir yolu açıyor. Bu nedenle kredi çekerken limitinize göre değil aylık ödeyebileceğiniz tutara göre kredi çekmeye çalışın. Uzun vadeler aylık taksit tutarını düşürse de ödeyeceğiniz toplam ödeme miktarını artıracağından mümkün olan en kısa vadeyi tercih edin ve her şeyden önemlisi yasal süreçle karşılaşmamak ve gerçekten ihtiyacınız olan her an kredi çekebilmek için borcunuzu eksiksiz ve zamanında ödeyin.