MAKALE — 7 Ekim 2020 at 20:02

GÜÇLÜKLERLE DOLU BİR DÖNEM YAŞIYORUZ!

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün (Covid-19), pandemi (salgın) olarak nitelendirildiğini 11 Mart’ta duyurmuştu. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca, “salgının endişe verici seviyede yayılması ve ciddiyetinden derin endişe duyduklarını” da söylemişti.

Geçen altı aylık süre içinde bu endişenin yersiz olmadığını bütün dünyada ve ülkemizde gördük. Dünya genelinde ülkeler içe kapanırken sosyal hayat ve ekonomi çarkları tümüyle durdu. En iyimser umutlar, sonbahara kadar pandeminin sönümleneceği ve hayatımızın normale döneceği üzerineydi. Temmuz ayında Avrupa başta olmak üzere ülkemizde ve bütün dünyada pandemi verileri bu beklentiyi güçlendirecek bir çizgideydi.

Fakat son haftalarda tüm dünyada pandemiye yönelik alarm zilleri tekrar çalmaya başladı. Eylül ortasında Dünya Sağlık Örgütü’nden endişe verici bir açıklama geldi. Buna göre yetkililer, salgının yaratacağı etkilerin daha başında olduğumuzu belirtti.

Koronavirüs yeni bir endişe dalgası yaratmakla birlikte ekonomi cephesinde, özellikle sanayinin çarklarının dönmekte olduğunu söylemek istiyorum. Bugüne kadar gerek lojistik ve gerekse tedarikte sıkıntının yaşanmaması takdire şayandır. İstanbul Sanayi Odası (İSO) olarak, bu tarihi günlerde üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme noktasında azami bir gayretin içindeyiz. Pandeminin ilk günlerinden bu yana, gerek online ve gerekse fiziki toplantılarımızla, öncelikle bütün sanayi camiası çalışanlarının sağlığının korunması ve bu bağlamda üretim çarklarının hiçbir şekilde durmaması için çalışıyoruz. Bu konuda, ilgili tüm bakanlıklarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla eşgüdüm içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle pandemi döneminde bakanlıklarımızla daha sık bir araya gelerek sanayimizle ilgili konuları diyalog yöntemiyle ele almaya özen gösteriyoruz.

Geçen ay bu konuda yaptığımız iki önemli toplantımız vardı. Birincisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sayın Abdullah Tancan ve bakanlığın üst düzey bürokratlarının da katılımıyla video konferans şeklinde gerçekleştirdiğimiz İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’ydı. Ayrıntılarını iç sayfalarımızda okuyabileceğiniz, sanayimizin enerji ile ilgili önemli güncel konularını çözüm odaklı olarak ele aldığımız son derece verimli bir toplantıydı.

Geçen ay sanayimizin gündemindeki önemli konuları değerlendirdiğimiz bir başka toplantımız da başkanlığını yaptığım TOBB Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’ydı. Dayanışmaya, paylaşmaya, istişareye ve ortak akla her zamankinden fazla ihtiyacımızın olduğu bu günlerde yaptığımız ve TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirdiğimiz son derece faydalı bir toplantı oldu.

Meclis aylık toplantımızı Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sayın Zafer Sönmez’in katılımıyla gerçekleştirdik. Yatırımlara kaynak sağlamak, sanayimizin gelişimi açısından Türkiye Varlık Fonu’nun önemi, teknoloji odaklı mega yatırımlarda kamu-özel sektör iş birliği gibi önemli konular ele alındı.

Kabul etmeliyiz ki güçlüklerle dolu bir dönem yaşıyoruz. Ancak ülkemiz bugüne kadar birçok kriz yaşadı ve sabırla aydınlık günlere tekrar kavuşmayı bildi. Sanayiciler olarak zorluklarla dolu bu dönemi de geride bırakacağımıza yürekten inanıyorum.