MAKALE — 3 Aralık 2020 at 18:22

DÜNYA’DA FİYATLAMALAR DEĞİŞİYOR!

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu 

DÜNYA’DA FİYATLAMALAR DEĞİŞİYOR!

Geride bıraktığımız Kasım ayında başta petrol, Ons Altın ve Dow Jones olmak üzere fiyatlamalarda belirgin değişimler gözledik. Bu bizim için önemli. Çünkü fiyatlamaların yön değiştirmesi alınan risklerin yönünün değişmesi anlamına geliyor. Brent petrol uzun zamandır denediği ancak geçmeyi başaramadığı 46.50$ seviyesini geçerek Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Ons altın ise uzun zamandır kıramadığı 1850$ desteğinin altına geriledi ve Temmuz ayından bu yana en düşük seviyelerine geldi. Üstelik ABD doları dünyada değer kaybederken bu fiyatlamalara tanık olduk. Dow Jones endeksi 29500 zirvesinin kırdı ve tarihi rekor seviyelere ulaştı. Bizde ise durum farklı değildi. Borsa İstanbul BIST100 endeksi 1245 tarihi direncini kırdı ve 1345 seviyesine yükselerek yeni rekor seviyelere ulaştı.

Geçen ay ortaya çıkan aşı haberleri fiyatlamalardaki değişimde öncü rol üstlendi. Pfizer- Biontech firması geliştirdiği aşının kullanıma hazır olduğunu ve %92 başarı oranı olduğunu bildirdi. Hemen ardından Moderna %95 başarı oranı ile aşının hazır olduğunu duyurdu. Çin ve Rusya’da geliştirdikleri aşıların yüksek performansta olduğunu bildirdiler. 2021 yılında bir iki milyar aşının insanlara ulaşacağı haberleri her yanı sardı. Bu gelişme piyasalarda 2021 yılında normalleşmenin başlayacağını ve ekonomik aktivitenin güçleneceği beklentisini doğurdu. İlk hareketi ekonomilerdeki iyileşme beklentileri ile petrol fiyatlarında yaşadık. Ardından güvenli liman özelliğinin azalması ile Ons altında düşüşler olurken, risk iştahının artması hisse senedi piyasalarını etkiledi ve borsalarda coşku oluştu. Hisse senedi piyasalarında en çok petrol, petrokimya ve havacılık hisseleri bu durudan olumlu etkilendi. Bakır, çelik gibi emtia fiyatları da bu beklentilere paralel yukarı hareket etti.

Sadece aşı haberi değil, ABD seçimlerinin tamamlanması önemli bir belirsizliğin ortadan kalkmasını sağladı. Piyasalar seçimden sonra rahatladı ve fiyatlamalar sertleşti.

İçeride ise tüm bunlar olurken, ekonomi cephesinde önemli değişimler yaşandı. TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alınırken yerine Naci Ağbal atandı. Bu gelişmenin ardından Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti ve bir iki gün sonra yeni bakan Lütfi Elvan oldu. Her iki isim piyasalar ile iletişim yüksek olacağı, normalleşme adımlarının geleceğini ve fiyat istikrarının çok önemli olduğu mesajını verdi. TCMB faizleri piyasa beklentisine paralel 475bps artırırken, aynı zamanda sadeleşmeyi açıkladı. Tek faiz dönemine girdik. BDDK aktif rasyosu uygulamasını yıl sonunda kaldıracağını açıkladı, zorunlu karşılıklarda kredi vermeyi teşvik eden kurallar iptal edildi ve normal uygulamaya dönüldü. Maliye tarafında ise piyasa ile iletişim ön plana çıkarken, enflasyon ile savaş birinci vazife olarak açıklandı. Ülke risk priminin düşürülmesi, TCMB rezervlerinin artırılması, TL’nin cazip hale getirilerek dolarizasyonun tersine çevrilmesi gibi söylemler piyasaya duyuruldu. Bütün bu gelişmeleri piyasalar pozitif okudu. DolarTL 8.50 seviyesinde 7.80 seviyelerine geriledi. Borsa rekor kırdı, yabancılar uzun zaman sonra hisse senedi ve tahvil/bono da alıcı oldular. Bir kez daha normalleşmenin, piyasaları kendi kuralları içerisinde serbest bırakmanın, piyasa ile iletişimin önemi ortaya çıktı. Belki de 2020 yılı içerisinde yaşadığımız en güzel gelişmeler bunlardı. Umarım yeni yıl son birkaç senedir olduğu gibi eskisini aratmaz.